NGT
Śpiwory puchowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Śpiwory puchowe (/thread-721.html)



RE:Śpiwory puchowe - endless - 19-06-2011

Wybrałem taki zestaw LL400 dla zmarzlucha a dla mnie LL200 mam nadzieje, że dobry wybór zobaczymy. Chętnie posłucham ewentualnie jakiejś opinii




RE:Śpiwory puchowe - lexiu - 19-06-2011

przy przymrozkach tyłek Ci zmarznie, LL/XL 200 to śpiwór do +3*C i trzeba mieć tę świadomość. Co prawda ja nie zmarłem gdy na zewnątrz namiotu było -2/-1 *C, ale nie jestem wyrocznią. Jeśli chcesz mieć jakikolwiek zapas termiki dosyp 50g w nogi i w plecy.
Kobitce latem będzie za gorąco, ale doceni LL400 wiosną i jesienią. Najwyżej latem będzie spać rozpięta, co pewnie Ci pasuje :)
-------------------------------------------
wolność to outdoor i bokserki




RE:Śpiwory puchowe - jachol - 19-06-2011

dlatego uwazam ze 300g z pelnym zamkiem dla 'pana' i 400 z zamkiem dla 'pani' to rozwiazanie najbardziej uniwersalne
-prawie jak plecak 45+10 ;)
do schroniska ja np. Staram sie spiworow nie brac wcale a w srodku lata w namiocie we dwoje to i w 200g bedzie za goraco ;)
natomiast w 200g w jesiennych przymrozkach po dniu lazenia i przy jesiennej wilgotnosci moze kazdego przepizgac, zwlaszcza jak to np. Czwarta noc z rzedu i padalo i spiworkowi troszke lofcik przysiadl- takie moje zdanie, ze jak to aja byc wasze pierwsze, jedyne, glowne spiwory to 300 i 400 bedzie optymalnym rozwiazaniem z lekkim naddatkiem
-------------------------------------------
...nic to




RE:Śpiwory puchowe - endless - 19-06-2011

jachol jedno krótkie pytanie te wartości wagi puchu odnoszą się do puchu o jakim cui?pytam bo chce kupić tego Cumulusa z puchem 850 cui




RE:Śpiwory puchowe - jachol - 19-06-2011

i o takim wlasnie puchu pisalem
tym jedynym slusznym ;)
z tym ze te 400g dla kierowniczki to bedzie na prawde cieple
ale tak jak pisze lex lepiej sie troszke spocic, rozpiac, wystawic noge i ponarzekac 'ale ten moj cumulus cieply' ;)
niz zmarznac w beskidach wczesnym pazdziernikiem przy -2
oczywiscie da sie docieplac ciuchami, wkladkamii botkami
ale da sietez spac w cieplych workach,
ja sie 'mecze' w alpach w dolinie przykryty 600g 850cui

jakbym ja teraz taki secik mial kupic, to dla siebie 300g a dla pani skrocone 350g
-------------------------------------------
...nic to




RE:Śpiwory puchowe - endless - 19-06-2011

Mam jeszcze pytanie do szanownych kolegów czy owe śpiwory LL300 i 400 maję takie cuda
-kołnierz termiczny,
-zamek na całej długości,
-listwa docieplająca suwak,
-taśma aby się nie wcinał (suwak)

i czy są to istotne czy mniej istotne kwestie?




RE:Śpiwory puchowe - lexiu - 20-06-2011

Ad.1. minimalistyczny
Ad.2. tak
Ad.3. tak
Ad.4. nie

LL to śpiwory serii L&F stąd ich puryzm. Dlatego wybierając trzeba mieć świadomość ich zalet ale także ograniczeń np. braku kołnierza, bo owszem niby jest ale symboliczny. Do dedykowanych temperatur moim zdaniem takie rozwiązanie wystarczy.
''Pełne'' zimówki rozpoczynają się od serii Panyam.
---
Edytowany: 2011-06-20 10:26:07
-------------------------------------------
wolność to outdoor i bokserki




RE:Śpiwory puchowe - semow - 20-06-2011

Brak usztywnienia na listwie zamku nie przeszkadza specjalnie, różnica taka że nie należy używać zamka ''na chama''.




RE:Śpiwory puchowe - jachol - 20-06-2011

endles
brak listwy usztywniajacej da sie odczuc jedynie na samym poczatku, z kazda noca jest juz tylko lepiej ;)
jedyne co mam do zarzucenia swojemu panyam 600 po roku to ze do moich zastosowan moglby byc nieco szerszy, przede wszystkim w nogach
niestety winic moge jdynie siebie, moj spiwor byl jednym z pierwszych egzemplazy, nie mialem jak go wczesniej oblukac, nie zamowilem lekkiego poszezenia w nogach
jednym slowem 'widzialy galy co braly'
poza tym, pasuje mi 'puryzm' cumulusa dzieki temu mam worek lzejszy o jakies 200-500g od kolegow, z ktorymi jezdze przy podobnym kmforcie termicznym
na czekolade tego przeliczal nie bede ;) bo czekolade mam wyliczona i bez niej tez troche 'pojade'
ale 200g to np.kartusz gazu= woda, bez ktorej juz nie pojade
-------------------------------------------
...nic to




RE:Śpiwory puchowe - endless - 20-06-2011

Ostatnie pytanie czy warto skarać śpiwór dla mej lubej gościu z Cumulusa mówi, że nie a co wy o tym sądzicie?




RE:Śpiwory puchowe - rytmar - 20-06-2011

Skrócony śpiwór jest lżejszy o wagę odciętego materiału, jest też teoretycznie nieco cieplejszy, bo przy zachowaniu ogólnej wagi puchu, jest go więcej w mniejszej liczbie komór. Jest taki krótszy śpiwór mniejszy po spakowaniu.
Czy warto skracać, musisz sam sobie odpowiedzieć, bo taka operacja w przypadku zamówień u Cumulusa niestety kosztuje. Ja uznałem, że warto i zamawiając LL 300 dla żony, kazałem odciąć nadmiar długości.

P.S.
Co ciekawe, kiedyś ''skracałem'' śpiwór dla żony w Eksplo i tam za taki wytwór zapłaciłem mniej od ceny standartowej. Niby logiczne - mniej materiału, mniej pieniędzy.
Widać niektórzy producenci mają na ten temat inne zdanie: skoro chcesz coś niestandartowego - zapłać za to ekstra:)
-------------------------------------------
cześć i czołem




RE:Śpiwory puchowe - endless - 20-06-2011

Dziękuje za odpowiedz. Skrócenie śpiwora chciałem zrobić na tej zasadzie aby ten puch dosypać do nóg i pleców.Czy jeśli jeden śpiwór będzie skrócony to da się go połączyć z tym drugim o standardowej długości? Ciekaw tylko jestem czemu ten gościu z Cumulusa odradzał ten zabieg bo za bardzo mi tego nie wytłumaczył




RE:Śpiwory puchowe - rytmar - 20-06-2011

Oba śpiwory zepniesz bez problemu.
Czemu pan z Cumulusa odradzał Ci skracanie, nie mam pojęcia. Można go chyba zapytać? Mnie ucieli LL 300 bez szemrania ;)
-------------------------------------------
cześć i czołem




RE:Śpiwory puchowe - endless - 20-06-2011

a o ile toto skrócić tak jak semow pisał o 40 cm bo gościu z C. coś wspominał ewentualnie o jednej komorze 10 cm




RE:Śpiwory puchowe - lexiu - 20-06-2011

Skróć o jedną komorę. Wyjdzie na wzrost 170 cm.
-------------------------------------------
wolność to outdoor i bokserki




RE:Śpiwory puchowe - nie filemoon - 07-07-2011

Panyam generalnie jest nieco za waski moim zdaniem. Zarowno w nogach jak i barkach. Moja 450 jest ok, bo do tej temperatury kiedy jej uzywam to nie ma problemu, bo sie ubrac czy przebrac juz poza spiworem.

panyam 450

Z wad jakie ja zaobserwowalem:

1. wylazi puch (w zasadzie nie puch a piora) - i cos duzo jest tych pior na pierze (%) porownujac z moim innych spiworem innego producenta (o puchu tej samej jakosci) - 2/3 co noc.
2. listwa lubi sie wcinac (czasem nawet technika otwierania i zamykania nie pomaga zwlaszcza jak ma sie zmarzniete paluchy) - jak sie wetne solidnie to jest strach szarpac by nie uszkodzic calej listwy.
3. zbyt szczatkowy kaptur - maly i malo wygodny
4. komora na stopy slabo przemyslana.
5. kroj calego spiwora jest bardzo cisnawy jak na spiwor ktory pretenduje by byc zimowym.

Zalety
1. cena (zwlaszcza ze mozna go zakupic z upustami) - w cenie z rabatem nie ma sobie rownych w swojej klasie!!!.
2. uzyte materialy - pertex, zamki ykk (nie do konca jestem przekonany do jakosci puchu)




RE:Śpiwory puchowe - Metias - 07-07-2011

Myślicie że puchowy śpiwór sprawdzi się na biwakach w jaskiniach tatrzańskich (temp 4-5 st C wilgotność 100%) ? Biwak 2-3 dni, bez możliwości wysuszenia śpiwora. Nie wiem czy to nie jest za krótki czas aby puch stracił właściwości termiczne. Do tej pory używałem syntetyka - ale się ''sfilcował'' ;)




RE:Śpiwory puchowe - yeti.com.pl - 07-07-2011

Dobry puchowy śpiwór z odpowiednio dobranymi materiałami sprawdzi się w takich warunkach.




RE:Śpiwory puchowe - Metias - 07-07-2011

yeti : dzięki za odpowiedz :) to teraz pozostaje przewertować wątek szukając odpowiedniego śpiwora i materiałów :)




RE:Śpiwory puchowe - nie Filemoon - 07-07-2011

Ja jestem lekko mniej optymistyczny jak ludzie z yeti. Swoje worki uzytkuje na wyspach gdzie wilgoc jest sporawa i pomimo ze mam dobrze dostosowane materialy do wzmozonej wilgotnosci (Pertex Endurance) to uwazam ze to srednio dobry pomysl jest.

Na krotkie wypady byc moze to zda egzamin ale sama wilgoc bedzie znaczaco obnizala termike. A jak puch zaleje woda to wowczas spiwor bedzie wygladal jak szmatka - 0 izolacji. Ale jak sie upierasz to w kombinacji z plachta biwakowa (bivy) mozna poprobowac.

Chodz ja bym si sklanial na dobry syntetyk.