NGT
Śpiwory puchowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Śpiwory puchowe (/thread-721.html)



RE:Śpiwory puchowe - skrzyplocz - 10-11-2010

Robert's pewnie nie mierzy, tylko przyjmuje dane producenta. Jak kiedyś pytałam w Sportexie jakim cudem wyciskają z kaczki 700cui, to też dostałam odpowiedź, że tak podaje dostawca puchu i kropka.
Czyli to nie kwestia uczciwości Robert'sa/cumulusa itp., tylko ich dostawców puchu.

O jakiej różnicy widocznej gołym okiem piszesz? Ten z diamentowym puchem szybciej traci parametry? Bardziej chonie wilgoć?
Przypominam, że teraz skupiamy się na wadach puchu >800cui 96/4 :-)

PS. Dzwonić miał Miichu, bo to on ma problem z wyborem.




RE:Śpiwory puchowe - Jachol - 10-11-2010

jest edit ;)
-------------------------------------------
more chalk less talk




RE:Śpiwory puchowe - skrzyplocz - 10-11-2010

Żywotność puchu, czyli loft i co za tym idzie termika - cały czas odnoszę się do pytań Miicha.
Bazując na Twoich doświadczeniach - nie opłaca się inwestować w super duper, zwłaszcza przy dłuższych wyprawach.
Czy po powrocie do cywilizacji i wysuszeniu w obu śpiworach loft powrócił do pierwotnego poziomu?




RE:Śpiwory puchowe - Jachol - 10-11-2010

1. uszkodzenia puchu powstale na skutek wielokrotnej kompresji (zwlaszcza puchu nie calkiem suchego) sa permanentne i nieodwracalne

2. utrata loftu powstala na skutek zawilgocenia to normalna sprawa, wystarczy spiwor dobrze wysuszyc, moj np. jechal do mnie 3 tyg. w paczce i jak go wyjalem to wygladal jak koc psu z gardla wyjety, ale z dnia na dzien rosl w oczach i po paru dniach 600 miala prawie taki loft jak 1000g :)

a zreszta co ma piernik do wiatraka,, mnie w domu, po powrocie cieply spiwor nie potrzebny, mnie jest cieply spiwor potrzebny w gorach
a najwiekszy paradoks jest wtedy kiedy im wyzej (dluzej) tym bardziej potrzeba nam izolacji a mamy jej mniej, nie wiecej, wtedy stosuje sie VB bo puch wilgotnieje najbardziej wtedy, jak masz zacieply spiwor

zreszta co sie martwic, nic nie jest wieczne, komfort polega na tym ze masz gdzie taki spiwor odeslac na regeneracje ;)
-------------------------------------------
more chalk less talk




RE:Śpiwory puchowe - lexiu - 10-11-2010

przy szuszeniu należy pamiętać o ''rozstrzepaniu'' puchu,
nawet jak się przechowuje w stanie rozprężonym to dobrze co jakiś czas potarmosić śpiworem aby puch ladnie był ''rozstrzepany''.
-------------------------------------------
wolność to outdoor i bokserki




RE:Śpiwory puchowe - Jachol - 10-11-2010

ano trzeba ale to jest chyba wiadome wszem i wobec ;)
mnie bardziej chodzi o to:
ile w tej calej gadaninie o super duper puchach jest tendencyjnego marketingu wywolanego goraczka przemyslu na wszelkie odmiany odlajtowywwania (lw.ul.xul xxxul :)
i ile w tym marketingu zostalo przemilczane :)

bo to ze wszystkie te super dupery w tym przemysle zawieraja w sobie belkot to ustalilismy, nie ustalilismy tylko ile ;)

i ile tak na prawde zyskuje na tym zwykly ''kowalski'' i ile traci ?

parafrazujac
jak cie stac zeby placic, i cie stac zeby dbac to nie widze przeszkod ale jak cie nie stac to sie mozesz po roku intensywnego zajezdzania lekko zdziwic
-------------------------------------------
more chalk less talk




RE:Śpiwory puchowe - lexiu - 10-11-2010

widziałem śpiwór z 850 cuin po roku bardzo, bardzo intensywnego ciorania, co chwilę kompresowany do wręcz minimalnych rozmiarów,
szmatka się z niego zrobiła
-------------------------------------------
wolność to outdoor i bokserki




RE:Śpiwory puchowe - Filemoon - 10-11-2010

Jachl ma oczywiscie racje.

Marketing to jedna sprawa - bez tego caly kapitalizm nie ma sensu.

Ale sprawa kluczowa jest tutaj:
puch wyzszej jakosci wiecej traci jak sie zawilgaca niz jego tani odpowiednik, a ze jest jego mniej to bardziej to odczuwamy.

Na krotkie wyjscia (cieplejsze warunki) zabieram lekki puch, na gorsze sklaniam sie do syntetyka + lekki puch jak wkladeczke.
-------------------------------------------
Filemoon




RE:Śpiwory puchowe - Jachol - 10-11-2010

filemoon<<<
to zadzwon do robertsa ;)
ktos zadzwonil i uslyszal ze to co moje oczy widza to nieprawda jest

a co mial niby producent powiedziec
''tak, ten drozszy spiwor z najnowszej kolekcji, traci loft i przestaje grzac, ale za to jest lekki i bardziej pakowny '' ;)

oczywiscie przekoloryzowalem nieco, ale rozmawialem ostatnio z takim madrym starszym panem co mi uswiadomil duzo rzeczy ;)

generalnie, syndrom parametra :)
czlowiek patrzy na normy, termike i parametry bo na papierze ( w warunkach idealnych) wyglada to wszystko cacy, tylko ze takich warunkow nie ma, bo wystarczy ze spiwor lezy tydzien w sklepie i moge sobie glowe dac uciac ze jakbys go wyprul to by tych tysiac pincet dwa dziewincet cui nie mial
---
Edytowany: 2010-11-10 15:54:44
-------------------------------------------
more chalk less talk




RE:Śpiwory puchowe - Filemoon - 10-11-2010

Wlasnie sie z toba zgadzam - jak spiwor podlapie nieco wolgotnosci to wtedy bardziej sie liczy ilosc puchu niz jego jakosc.

Te ultra lekkie torby maja puchu mniej (niby lepszej jakosci co ma dawac podobne odczucia - jak wieksza ilosc gorszego puchu - i daje podobne jak jest suchy potem jak sie zawilgatnia to wtedy ilosc zaczyna miec przewage nad jakoscia).

Tutaj nie ma zadnych cudow - tak jest i basta.
-------------------------------------------
Filemoon




RE:Śpiwory puchowe - Barsus - 10-11-2010

Filemon
Ergo jak w komunizmie ilość przechodzi w jakość. :D
-------------------------------------------
śnieżnyj Barsus




RE:Śpiwory puchowe - Filemoon - 10-11-2010

Troche niestety tak - bo wilgosc zrownuje jakosc jak komunizm. A wtedy ilosc zaczyna mniej wieksze znaczenie.

Ale tutaj nie ma zadnego tworczego myslenia - ot zwkla logika.
A marketing byc musi i basta.

Co do dobrych marek i trwalosci - niekoniecnzie sie to sprawdza, ale co do dobrych marek i jakosci wykonania (tutaj jest juz duzo lepiej).
-------------------------------------------
Filemoon




RE:Śpiwory puchowe - Miichu - 10-11-2010

To widzę, że ruszył temat który chyba nie był ruszany tutaj nigdy - O.K.

Właściwie to zacząłem tą dyskusję już po złożeniu zamówienia z czystej ciekawości jakto z tym puchem w czasie i użytkowaniu jest. Warto wiedzieć, że im bardziej ''wyśróbowane parametry'' (cui pow 700?) puchu tym jego zdolność do rozprężania się spada szybciej niż puchu o niższym cui. Jedyna wątpliwość jaka pozostaje to jak szybko dzieje się to dla jednego typu a jak dla drugiego typu puchu. Ale to już trzeba by chyba zostawić labolatoriom. Chyba, że ktoś może dostarczyć jakichś miarodajnych danych empirycznych :)

Osobiście zamówiłem śpiwory z puchem cui 850. Idea jest taka aby wykorzystywać je tylko w czasie wypadów zimowych, które w moim przypadku nie zdarzają się tak często i nie trwają tak długo jak wypady letnie, w czasie których i tak używam wyłącznie syntetyka o termice T.lim=0 i wadze ok 1,26kg.

Inny plus jaki widzę w moim przypadku jest taki iż, zimą tachamy ze sobą więcej żelaza - czekan, łopatka, raki, itp. więc jeżeli puch nie jest często eksplatowany tą porą roku to warto jednak chyba wybrać tą lżejszą wersję.

Jeżeli śpiwór kupiony w kraju to zawsze istnieje możliwość wymiany wypełnienia, oczywiście za stosowną opłatą...

Próbowałem dzisiaj dwonić do Cumulusa, ale za późno chyba się zebrałem. Może jutro uda mi się czegoś dowiedzieć

EDIT: rozmawiałem z Cumulusem. Dowiedziałem się, że znaczących(?) różnic w trwałości pomiedzy puchem 700cui a np. 850cui nie ma. Jeżeli przechowywane prawidłowo (najlepiej rozwieszone) i prane w odpowiednich środkach średnio raz na półtorej roku (z rozmowy wywnioskowuję, że przy użytkowaniu 2tyg. w sezonie), w ciągu 5-6 lat nie powinny znacząco(?) stracić właściwości izolacyjnych.
---
Edytowany: 2010-11-10 21:00:46
---
Edytowany: 2010-11-24 18:45:01




RE:Śpiwory puchowe - spineless - 10-11-2010

No i wydaje mi się, dyskusja zakończona, to, że CUI 9990 szybciej wymięknie niż 700 jest oczywiste, tak jak oczywiste jest to, że Paclite nie wytrzyma tyle co 3L, a silikonowany ripstop tyle co Cordura 1000D. Mierzyć o ile procent nikt tego nie zmierzy bo i jak ? Zaraz się zacznie o różnych partiach puchu, różnych użytkowaniach, przechowywaniach, różnych metodach, sprzętach, duperelach i innych dupy marynach.
Ale przede wszystkim po co to mierzyć ? Żeby ludzie kupowali tańsze śpiwory ? A po co ?




RE:Śpiwory puchowe - Barsus - 11-11-2010

Miichu
Nie tylko śpiwory kupione w Polsce będziesz mógł serwisować w rodzimych firmach. Np. eksplo prowadzi serwis sprzętu puchowego wszystkich producentów. I nie ma znaczenia czy kupiony wUK, USA czy w Nepalu.
-------------------------------------------
śnieżnyj Barsus




RE:Śpiwory puchowe - Fenrir - 12-11-2010

Ahoj :)

Chciałem spytać szanownego NGT-owskiego grona, czy może ktoś ma zniżkę w Cumulusie bądź chciałby się przyłączyć do kupna i negocjacji jakiegoś większego niż 7% rabatu, który mi zaproponowano.
Jeśli ktoś ma jakieś możliwości na większą zniżkę byłbym zobowiązany za pomoc :)
A jeśli ktoś ma ochotę kupić niedługo coś u Cumulusa, to może połączymy siły? :)
Pozdrawiam
Fenrir
-------------------------------------------
Fenrir




RE:Śpiwory puchowe - Dalamar - 12-11-2010

Barsus, z tym Nepalem bym uwazal:)




RE:Śpiwory puchowe - killy9999 - 16-11-2010

Fenrir, ja myślałem o zakupie Cumulusa, ale póki co jeszcze nie wiem jakiego, w związku z czym mam prośbę o poradę. Chciałbym kupić śpiwór pod namiot na okres od wczesnej wiosny do później jesieni i wczesnej, lekkiej zimy (w polskich Beskidach i Sudetach). Obecnie skupiam się na dwóch modelach:

1. Lite Line 400. Komfort teoretycznie do -6
2. Mysterious Traveller 700, komfort -11

Nie wiem na ile prawdziwy jest komfort podawany przez producenta, ale ja osobiście jestem wielkim zmarzlakiem. Jak patrzę na zdjęcia MT, to wydaje się on strasznie szeroki, szczególnie w nogach, a jestem bardzo szczupły i obawiam się nadmiernej ilości niepotrzebnego miejsca w śpiworze. Jak oceniacie, który śpiwór lepiej brać?

I jeszcze jedno pytanie - czy objętość pokrowca podawana przez producenta to jest przed czy po kompresji?
---
Edytowany: 2010-11-16 21:50:47




RE:Śpiwory puchowe - Doczu - 16-11-2010

Wyższość puchacza nad syntetykiem objawia się także tym, że puchaczowi można bez najmniejszego problemu wymienić wypełnienie, w syntetyku nie zawsze jest to takie proste.




RE:Śpiwory puchowe - Zbynek Ltd. - 16-11-2010

Mam MT 700 z lepszym puchem, odpowiednio lżejszym.
Używałem cienkiej, długiej bielizny a'la Polartec 100 i spałem dodatkowo w cienkiej bawełnianej wkładce do śpiwora. Przy temp. -11 do -13. Żyję :-) I nie tylko przeżyłem, ale i spałem komfortowo w tej temperaturze. Też jestem zmarźlakiem. Jak na turystę. Bo mieszczuchy umierają już przy -5 :-D
Śpiwór jest wąski. Jak na Ciebie będzie więc OK.