NGT
Śpiwory puchowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Śpiwory puchowe (/thread-721.html)



RE:Śpiwory puchowe - Jachol - 04-08-2010

ja ''organoleptycznie'' zadowolony jestem z panyama 600 (jesli sie tak da;)

wykonanie swietne, loft po dwuch tygodniach spedzonych w paczce sie budzi i z dnia na dzien jest bardziej przekonywujacy

jedynie listwa sie wcina jak zaraza i wg mnie by nie zaszkodzilo wszyc tam jakas ''ultralekka tasme usztywniajaca'' :)

no i kroj moglby byc mniej ''kompresyjny'' (zwlaszcza w nogach, szerokosc) ulomkiem nie jestem ale ''wielki'' raczej tez nie, taki ''chudy byk'' ze mnie ale np. botkow narciarskich tam bym nie zmiescil, a jakby nie bylo, to spiwor ze wskazaniem na zime
nie jest to rowniez kwestia zle dobranego rozmiaru, po prostu tak ma zeby bylo lekko i cieplo
-------------------------------------------
...nic to




RE:Śpiwory puchowe - semow - 04-08-2010

problem wcinającej się listwy został idealnie rozwiązany w x-lite 200 ;) Ciekaw jestem jakby to sie sprawdziło w cieplejszym spiworze.

Myślę że nie będzie problemu z wszyciem listwy usztywniającej na zamówienie, i pewnie pod kątem jakiegoś worka na większe chłody będę o tym myślał bo to nie pierwszy raz że się ludzie skarżą na wcinający się materiał.
---
Edytowany: 2010-08-04 14:07:05




RE:Śpiwory puchowe - jachol - 04-08-2010

semow ja mam stricte zimowy spiwor z zamkiem jak w kurtce i ta opcja wydaje sie byc optymalna (wygoda, mozliwosc wypuszczenia auto itd itp)
ale wielokrotnie brakowalo mi wentylacji w nogach, czy mozliwosci wstania zeby sie odlac np.
wiec wg mnie optymalnie by bylo:
krutki zamek (do pepka) po srodku i jeszcze krutszy zamek (w nogach) do wentylacji i wstawania
dzieki temu zeszliby z wagi (zostalo by na normalna listwe usztywniajaca) zwiekszajac uzytecznosc

co do samej ideii spiwora bez zamka to jaknajbardziej ale nie w zimowkach (jednak zima mamy wiecej rzeczy w spiworach i dostep do nich czasem zamek ulatwia
-------------------------------------------
...nic to




RE:Śpiwory puchowe - Filemoon - 04-08-2010

Ja mam panyama 450 z tym ze na warunki mojego klimatu zewnetrzna powloka zrobiona z Petrexa Endurance. Testowany byl juz na jednym wyjezdzie i moge powiedziec ze jest ok. Problem z listwa wystepuje ale niweluje go umiejetne ulozenie palcow przy zamykaniu zamka.

Czy polecam - tak :))

X-lite 200 ma pewna wade - brak zamka :P
Co utrudnia regulacje temperatury - nie mozna go rozsuwac lub tez calkiem otwozyc i uzyc jako koldry.

Ja uzywalem swojego 450 w szkockich gorach tydzien temu jako koldry bo byl zbyt cieply przy +- 8/10 stopniac spac w nim z zapietymi zamknami.

Mysle jeszcze o lite 200 jako spiworku na ciepla pogode lub jako wkladki do spiwora na zime ale obowiazkowo z zamkiem i najprawdopodobniej tez na pertex endurance jako zewnetrzna warstwa.
-------------------------------------------
Filemoon




RE:Śpiwory puchowe - Jachol - 04-08-2010

Filemoon<<
a zwazyles go, bom ciekaw roznicy
jak mozesz to napisz w jakim rozmiarze go masz
-------------------------------------------
...nic to




RE:Śpiwory puchowe - semow - 04-08-2010

Jak mi za ciepło w 200'ce to wyłażę z niego zostawiając tylko nogi w środku i zakładam np. polar 100 na górę.

Chłodzenie się w starym syntetyku przez rozpinanie zamka było denerwujące, bo np. wystające ręce marzły. A jak się coś ubrało na górę za gorąco w części osłonięte było. Także nie narzekam na brak zamka, wprost przeciwnie.

Teraz szukam jakiejś płachty biwakowej, tylko takiej żeby mi się puch nie kisił za bardzo...




RE:Śpiwory puchowe - Jachol - 04-08-2010

>>Teraz szukam jakiejś płachty biwakowej, tylko takiej żeby mi się puch nie kisił za bardzo...<<

to jest takie cos? ;)
...
aaa tzn. namiotu szukasz ;)
-------------------------------------------
...nic to




RE:Śpiwory puchowe - semow - 04-08-2010

może być namiot, byle by ważył te 300 g około ;)




RE:Śpiwory puchowe - jachol - 04-08-2010

OT
moze nie 300 ale mniej niz 500 ;)

http://www.ukclimbing.com/gear/news.php?id=2876

albo poncho arrizon (sam mysle o tym usilnie i jestem coraz blizej zeby isc w ta strone)
lub hamak (mam taki co razem z moskitiera i daszkiem wazy z 400g)
zalezy do czego
-------------------------------------------
...nic to




RE:Śpiwory puchowe - Jachol - 04-08-2010

cofam ;) hamak wazy 680g wiec lipa
-------------------------------------------
...nic to




RE:Śpiwory puchowe - semow - 04-08-2010

Poncho arrizon fajna sprawa, tym bardziej że ma być do tego opcjonalna sypialnia - będzie coś na kształt ShangriLa GoLite'a. Ale to też ma trochę inne możliwości niż płachta, podobnie jak hamak. Tam gdzie są drzewa mi wystarcza prosty tarp z plandeki - waży mniej niż 500 g z linkami.




RE:Śpiwory puchowe - Jachol - 04-08-2010

tylko ze podstawowa wada kazdej plachty to taka ze sie puch kisi
wiec szukanie plachty co sie w niej puch nie kisi moze troche potrwac

ja kombinuje teraz z MYOG plachta z tyveku na sniegi ale idzie mi to jak krew z nosa

do tych 500g tarpa se dodaj jeszcze karimate (nastepne 200g w wersji lekkiej)
-------------------------------------------
...nic to




RE:Śpiwory puchowe - semow - 04-08-2010

miałem pod nosem płachte zimową z epicu BD, ale mi umknęła - może to jest dobra droga...




RE:Śpiwory puchowe - jachol - 04-08-2010

tak to juz jest, jak jest cos ''pod nosem'', to z reguly umyka ;)
-------------------------------------------
...nic to




RE:Śpiwory puchowe - Lord - 04-08-2010

Na mojej short liście znalazły się dwa śpiwory:

- Cumulus Panyam 600
- GE Brantes 900

Jest lekka różnica w cenie oraz w wadze. Docelowa temperatura ok -10 st.
Z góry dzięki za konstruktywne podpowiedzi.




RE:Śpiwory puchowe - Filemoon - 04-08-2010

Moja wersja wazy 870g (wadze srednio ufam), z tym ze moja to Pertex Endurance (czyli material nieco ciezszy). Rozmiar klasyczny.

Co do bivy mi z leksza fanatyzm preszedl bo ostatnim bivakowaniu w gorach :P
przyatakowaly nas szkockie drapiezniki - Midges + wiatr i deszcz poziomy. Ja mam bivy od Modular Sleep System. Tak dla jaj kupilismy w ostatnim cywilizowanym miejscu namiot za 5£ (ponizej 1kg wagi - jednorazowy) uratowal nam zycie i o dziwo przetrwal nawalnice w nocy.
Zjesc posilek przy atakach Midges bylo trudno nie mowiac o samym spaniu.

Co do letniej bivy to propozycje mam dwie: (warto sie zastanowic czy sie chce pchac materac do bivy czy trzymac go poza).
1. spiwor zrobiony z Pertexa Endurance
2. bivy z Pertex'a Endurance (przyklad RAB Ultra Bivvy)
3. Rab robi fajne bivy gore ze stelazem (jedna rurka) - niestety dosc drogie ale juz bardzo uniwerslane


Ja preferuje jednak lekki namiocik (mam odchudzone Akto ktore wazy 1200g - rurke glowna i ranty carbon i sledzie tytanowe). Problemem sa oczywiscie linie lotnicze i temat bagazu podrecznego - sledzie i rurki to problem.)


Zacytuje mojego znajomego :)

''na co ci ultra lekki sprzet za setki zlotych i oszczedzanie gramow jak na samym brzuchu masz 3-4 kg nadwagi''

Pozdrawiam
-------------------------------------------
Filemoon




RE:Śpiwory puchowe - semow - 04-08-2010

Brzuch brzuchem, ale noszenie zbędnych kg na plecach też nie ma sensu. Zresztą specjalnym amatorem spania w płachcie nie jestem, chyba że pogoda pewna albo zimą.




RE:Śpiwory puchowe - Jachol - 05-08-2010

OT
''na co ci ultra lekki sprzet za setki zlotych i oszczedzanie gramow jak na samym brzuchu masz 3-4 kg nadwagi''

to jakbym slyszal mojego kolege :)
''chcesz zejsc z wagi, ktora nosisz okolo 0,5kg- wyproznij sie z samego rana'' :)

a co do samych namioto plachtowych OT to czasem dla plachty nie ma alternatywy po prostu
-------------------------------------------
... nic to




RE:Śpiwory puchowe - gosiek - 05-08-2010

Witam,
Kilka dni zabrało mi przejrzenie Waszych uwag nt. śpiworów, by wreszcie zdecydować się na kupno Cumulusa Lite Line 400. Czy można go kupić gdzieś w Warszawie ''od ręki'' (mało czasu zostało do wyjazdu, a producent ma na stałe włączony fax). Znalazłam sklep internetowy, ale termin dostawy do 14 dni - dla mnie już za dużo.
-------------------------------------------
kółko gerietryczne pod kierownictwem kazia_em




RE:Śpiwory puchowe - asa - 06-08-2010

Cumulusa nie kupisz w sklepie, chyba że CI go ściągną. Najlepiej jednak zamówić na ich oficjalnej stronie internetowej, i ew. dogadać się w sprawie błyskawicznego uszycia. Bo widzisz, Cumulus nie ma zalegających partii, oni szyją wszystko pod zamówienie. Dlatego ich śpiwory idą, jak ciepłe bułeczki. Na koniec jeszcze tylko napiszę, że moim zdaniem warto poczekać na Cumulusa nawet trzy tygodnie, gwarantuję, że warto. Ja mam LL400