NGT
Śpiwory puchowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Śpiwory puchowe (/thread-721.html)



RE:Śpiwory puchowe - lexiu - 15-09-2009

Lislaw jeśli parametry termiki tego FN Ci odpowiadają to ja osobiście brałbym albo Scauta od Robert'sa (kaczka, 380 zł) albo X-lite 200 od Cumulusa (pertex quantum, gąska, 850 cuin, masa całości 430 g) no mogłeś podłączyć się to byś zmieścił się w budżecie ;)
---
Edytowany: 2009-09-15 22:19:36
-------------------------------------------
wolność to outdoor i bokserki




RE:Śpiwory puchowe - Dragan - 15-09-2009

Lislaw a to widziałeś? http://www.allegro.pl/item731439812_spiwor_puchowy_goextreme_nordland_450_okazja.html gosciu ma tez trzysetki dwie. Tego 450 mam osobiście, bardzo fajny spiworek.




RE:Śpiwory puchowe - Lislaw - 15-09-2009

ale ten cumulus ni ma zamka no i mowielm ze dopiero w grudniu bym kupowal bo narazie to bida z kasa ;p i sie zastanawiam czy ja w niego wleze bo ja jestem moze nie wysoki ale ze tak powiem przy kosci ;)




RE:Śpiwory puchowe - 1984sokol - 16-09-2009

Lislaw,

Volvena moge polecić odnośnie rzetelności podawania temperatur. Mam Superlight I i rzeczywiście trzyma komfort przy 10st.C, a waży tylko 750g.

Wiadomo, że odczuwanie temperatury to kwestia subiektywna, ale jak jesteś ciepłokrwisty lub dobrze zaizolowany, to Volven powinien spokojnie dać radę w okresie, na jaki szukasz śpiworka




RE:Śpiwory puchowe - lislaw - 16-09-2009

sam mam superlite 1 to wiem ze cena do jakosci na 5 :)




RE:Śpiwory puchowe - lexiu - 16-09-2009

Lislaw, osobiście wychodzę z założenia, że mnie nie stać na tanie rzeczy, wolę sobie uciułać i kupić coś naprawdę dobrego, sprawdzonego.
Zacytuję sasqa i puchacze kupowałbym :
''Znając branże od drugiej strony to polecam:
Robert's-a

Cumlusa
Małachowskiego, Yeti

Go extreme

(dokladnie w tej kolejności i odstępy też sa zamieżone)''

Mam puchacze tylko dwóch pierwszych stąd o pozostałych nie wypowiadam się bo nie znam ich produktów. Inna sprawa, że Robertsa i Cumulusa mam na miejscu i mogę zawsze podjechać gdyby coś się działo.
-------------------------------------------
wolność to outdoor i bokserki




RE:Śpiwory puchowe - kivak - 16-09-2009

Firma Crux, ma spiwory puchowe serii Torpedo wlozone w powloke membranowa z eVentu 2-layer. W celach spania bez bivi baga w jaskiniach, snieznych norach itd.
Wypelnienie to puch polski, fill 800EU. Waga wypelnienia, to 500, 700, 900. Ceny... wysokie.

Czy taki uklad da rade? Zamiast wlazic w bivi baga zrobionego z eventu, tudziez gore flo2, czy innego texu - miec spiwor, ktory ma pokrycie z tegoz materialu. Ja wiem, ze czesc wilgoci osiadzie w spiworze, ale siedzac w bivibagu, ta sama czesc skropli sie i wejdzie w spiwor.

Czy taki uklad ma sens?




RE:Śpiwory puchowe - Jachol - 16-09-2009

kivak to zalezy na ile dni planujesz wyjazdy w jaki rejon i w jakich temperaturach generalnie sensu nie ma ale jezeli to tylko kilka nocy z mozliwoscia przesuszenia spiwora to wielkich hardcorow nie ma z wilgocia na dluzsze wyjazdy w niskie temp vb liner ratuje sytuacje ale generalnie drugi raz bym taki system raczej nie poszedl -zaliczam do bledow mlodosci- co nie zmienia faktu ze w 10% sytuacji uratowalo mi to dupe lekko mowiac bo rano moj spiwor byl lekko wilgotny od srodka i po wywroceniu go na druga strone przesechl momentalnie (wilgoc szybko odparowywuje z rozgrzanego spiwora w niskich temp.) a spiwory bez membrany przemoczone dosc konkretnie ale drugi raz bym na 100% nie kupowal tego typu wynalazku tylko poszedl w cos na pertexie quantum i ewentualnie dodatkowo jakas plachte na te krzakowo-sniegowe wyjazdy
---
Edytowany: 2009-09-16 16:31:50
-------------------------------------------
...nic to




RE:Śpiwory puchowe - tadeklodz - 16-09-2009

Małachowskiego puchowe śpiwory są marne. Mam i dla żony kupiłem Goextreme- jest znacznie lepszy tyle tylko że kaptur Małacowskiego jest lepiej dopasowany ale puch to nie umywa się do GE
-------------------------------------------
tadek




RE:Śpiwory puchowe - Ivan Drago - 28-09-2009

Mam śpiwór Sportex, model Alaska, czyli 750 g puchu 600 CUI. Staram się nie używać namiotu i śpię pod daszkiem z plandeki. Podczas chłodniejszych nocy następuje skraplanie się pary z mojego oddechu na zewnętrznej powłoce śpiwora. Powstaje podłużna plama wody od głowy do nóg długości 0,5-1 metr. Materiał zewnętrzny śpiwora jest dość gruby i chyba trochę impregnowany, więc woda się perli, ale widać też, że zaczyna wsiąkać. Po paru nocach i bez możliwości suszenia przed złożeniem śpiwór staje się lekko wilgotny. Wcześniej podczas spania w syntetyku w podobnych warunkach nie obserwowałem żadnego skraplania. Ktoś miał podobny problem? Co może być przyczyną? Śpiwór puchowy jest dużo cieplejszy, a więc mniej ciepła ciała wydostaje się na zewnątrz, przez co jego zewnętrzna powłoka jest zimniejsza. A na takiej zimnej powierzchni woda chętniej się skrapla. Widać też, że na łączeniach komór, czyli miejscach przez które ucieka więcej ciepła, skroplonej wody jest mniej. A może przyczyną jest materiał zewnętrzny śpiwora? Może jego struktura powoduje, że woda się na nim łatwo kondensuje? Co z tym zrobić? Jeżeli zaimpregnuję to na pewno mniej wody wsiąknie, ale może da się jakoś zapobiec kondensacji w ogóle?




RE:Śpiwory puchowe - fosa - 28-09-2009



jeśli nie odpowiednie miejsce do cięcie,

ale może ktoś się nosi z zamiarem kupna śpiworka cumulusa i może by zrobić zakup ''zbiorowy'' coby taniej wyszło ;-)

ja noszę się z zamiarem kupna tego cuda http://tiny.pl/hqf4d
-------------------------------------------
wszędzie dobrze




RE:Śpiwory puchowe - woland - 30-09-2009

Witam

Czy ma ktoś namiary na polskiego producenta śpiworów puchowych.
Albo kogoś kto sprzedaje śpiwory puchowe.
Z góry dziękuję
-------------------------------------------
woland




RE:Śpiwory puchowe - Barsus - 01-10-2009

WWW.eksplo.com.pl
www.cumulus.pl
www.goextreme.pl
malachowski.pl

roberts.pl

A z innych producentów to nasz Pajaczek się przymierza do sprzedaży swoich psiworków:

http://www.pajaksport.pl/Radical%20Diamond_id-226.html

narazie prucz ceny nic niema tam ale zawsze to jakiś zwiastón. :)

pzdr
-------------------------------------------
śnieżnyj Bars-us




RE:Śpiwory puchowe - mateuszaug - 03-10-2009

Witam,

Wybieram się w grudniu w teren w okolice koło podbiegunowego.
Lokalizacja górska, temperatury szacunkowo powinny zmieścić się w przedziale -15 / -35. Noclegi pod namiotem.

Planuję w związku z tym zakup śpiwora puchowego.

Rozważam, co następuje:
- Eksplo Pamir Esktremum 970
- Cumulus Alaska 900 (PQ)
- Robert's Globetrotter 1000 lub 1100.

Mój wzrost: 196cm.
Waga: 86kg.
Do marznących raczej nie należę. :)

Budżet: raczej max.900zł (o ile to realne).

Dzięki wszystkim za podpowiedzi!

Pozdrawiam!

M.
---
Edytowany: 2009-10-04 00:14:05
---
Edytowany: 2009-10-04 00:15:18
---
Edytowany: 2009-10-04 00:16:34




RE:Śpiwory puchowe - jaco - 04-10-2009

-15 d0 -30 to spora rozpiętość temperatury .Jeżeli temperatura spadnie poniżej -20 to celował bym jedynie w cumulusa alaskę 1100 . Dobry puch i cena .
-------------------------------------------
jaco




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 04-10-2009

http://www.expeditions.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=389& amp; amp;Itemid=119
''Wszędzie tam, gdzie mimo niskich temperatur panuje ogromna wilgotność najlepszym rozwiązaniem jest ocieplina syntetyczna. Czyli: Arktyka i rejony Mc Kinley w Ameryce Północnej oraz morza i oceany. ''

choć:
''Wszędzie indziej, we wszystkich górach świata, na Antarktydzie i na pustyniach puch jest najlepszym rozwiązaniem.''
---
Edytowany: 2009-10-04 22:51:31




RE:Śpiwory puchowe - sasq pajak/grappa.pl - 07-10-2009

Ivan Drago
słusznie dedukujesz ze przyczyna jest kiepskiej jakości materiał zewnętrzny śpiwora (mimo że przemaka to jest zbyt szczelny). dodatkowo znając wyroby sportexu masz napchane więcej puchu niż to by wynikało ze zdrowego rozsądku

generalnie na kondensacje nic nie poradzisz możesz zaimpregnować śpiwór w praniu impregnatem do puchu (tak istnieje takie cudo) lub materiał z wierzchu czymkolwiek w sprayu. Jednak zawilgocenie puchu będzie nadal występowało wynika to z ''przepchania'' śpiwora puchem
puch nie ma możliwości dostatecznie się rozprężyć tym samym znacznie wolniej schnie.

mateuszaug
pewnym rozwiązaniem dla ciebie jest cienki puch i cienki syntetyk, wkładasz jedno w drogie
przykładowy efekt termiczny wg EN13537 masz tu: http://pajaksport.blogspot.com/2009/06/pn-en-iso-135372004.html
-------------------------------------------
Pisz poprawnie (ja sie staram)




RE:Śpiwory puchowe - Ivan Drago - 07-10-2009

Dzięki sasq za jak zwykle bardzo merytoryczne wypowiedzi, ale tym razem nie zrozumieliśmy się dobrze. Jest odwrotnie niż piszesz. Materiał w moim śpiworze nie jest zbyt szczelny, tylko trochę nieprzemakalny, tak jakby woskowany. Nie zawilgaca mi się puch i materiał nie przemaka, tylko na zewnętrznej powłoce pojawia się woda skroplona z mojego oddechu. Widać, że ta woda pochodzi z zewnętrza śpiwora (mokra plama od paszczu do połowy tułowia) a nie ze środka!

Czyli rada to impregnacja zewnętrznej powłoki, tak jak myślałem...

W obronie swego śpiwora powiem jeszcze, że na mój gust to nie ma za dużo puchu, bo spałem w nim w lecie i oczywiście było mi w nim za gorąco, ale nie czułem się jak w worku foliowym. Oddychał całkiem ok. Może z wyjątkiem pleców, które leżały na macie samopompującej i się w nią zapadały, przez co mata za szczelnie przylegała do pleców. Ciekawe czy jakiś Ridgerest albo Z-lite rozwiązałby problem źle wentylowanych pleców tymi kanalikami?




RE:Śpiwory puchowe - sasq pajak/grappa.pl - 07-10-2009

aaaaa widzisz
ale w puchu ni będziesz miał efektu worka foliowego

mnie raczej chodzi o to że ilość puchu jest tam na tyle duża że nie ma szans by śpiwór schnął sam z siebie kiedy ty jesteś w nim (wilgoć z twojego ciała)
policz sobie pi razy drzwi objętość śpiwora i sprawdź ile powinno być w nim tego puchu co niby w nim jest.

NP jeśli masz puch 700 cuin to te 700 cali sześciennych powinna zająć 1 uncja tego puchu

Jak wynik wyjdzie ci że puchu jest 150% normy to ok ale czasem sa śpiworki które maja 400% normy a to już jest na szkodę i kieszeni i zdrowia (w skrajnych wypadkach) użytkownika
-------------------------------------------
Pisz poprawnie (ja sie staram)




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 07-10-2009

ciekawe jest to co piszesz sasq, tylko wg mnie jeśli śpiwór jest nabity zbyt mocno puchem, to wilgoć z naszego potu powinna pozostać po nocy w puchu, a nie na zewnętrznym materiale.
tym niemniej ''ilość puchu jest tam na tyle duża że nie ma szans by śpiwór schnął sam z siebie kiedy ty jesteś w nim'' - to może być racja.