NGT
Śpiwory puchowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Śpiwory puchowe (/thread-721.html)



RE:Śpiwory puchowe - Arni - 05-05-2009

sasqu, ale kto tu będzie przeliczał objętość śpiworów?
Poza tym te dane loftu są raczej orientacyjne bo znaczenie ma też rozmiar śpiwora, szerszy i dłuższy potrzebuje nieco więcej puchu, a różnice mogą sięgać nawet 60 czy 80 gram dla uzyskania tego samego loftu.




RE:Śpiwory puchowe - Arti - 06-05-2009

Jakie są generalne opinie o Eksplo Pamir Extreme?
-------------------------------------------
Arti




RE:Śpiwory puchowe - sasq pajak/grappa.pl - 06-05-2009

Arni zgadza się

ale jęsli śpiwór jakaś firma szyje z 5cm dystansem i prza tam ponat 1000g puchu 700+ to przyznasz że to trochu nieteges


Arti
generalnie Eksplo jest ok




RE:Śpiwory puchowe - Arti - 06-05-2009

A ten konkretny model? Faktycznie właściciele są mili :)
-------------------------------------------
Arti




RE:Śpiwory puchowe - gumibear - 29-05-2009

polecam artykuł sasq:
https://ngt.pl/thread-9398.html




RE:Śpiwory puchowe - malamycha - 06-06-2009

dobrzy ludzie pomożcie!!!
czy wybrac cumulusa alaska 900 (pertex/quantum) komfort -17 czy Yeti GT II 750? potrzebuję w marę ciepłego i lekkiego śpiwora na początek lipiec w Himalajach i wrzesień na Ukrainie
dzieki za pomoc




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 06-06-2009

Cumulus ma lepszy puch bo z tego co pisał sasq Yeti podaje wartość cui wg. normy amerykańskiej czyli w praktyce 700cui US = 600cui EN. Przekłada się to w prostej linii do tego, że Cumulus Alaska 900 będzie zdecydowanie cieplejszy od GT 750.
A nie zastanawiałaś się nad Cumulusem MT700 też na PQ ale z puchem 860cui? Sprzedają go już za 900zł i całość waży 1kg!!! Kolega dosypał 40 gram w plecy by je dogrzać i waga wyszła mu 1,02kg!!! Na kilka stopni poniżej zera dziewczynie styknie w zupełności.
---
Edytowany: 2009-06-06 14:38:37




RE:Śpiwory puchowe - wikola8 - 06-06-2009

malamycha- miałam niedawno ten sam dylemat i wybrałam Cumulusa. Też w Himalaje :-)
-------------------------------------------
20.06.09 -Ladakh




RE:Śpiwory puchowe - 1984sokol - 07-06-2009

wie ktos, ktora polska firma szyje spiwory na zamowienie, ale z wlasnym puchem klienta? ile kosztuje szycie? gdzie kupic puch i po ile?
pzdr.




RE:Śpiwory puchowe - Spineless - 07-06-2009

kiedyś dało się to zrobić w Eksplo, nie wiem jak teraz, najlepiej jak do nich sam napiszesz.




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 07-06-2009

Wydaje mi się, że i Cumulus i Yeti też taką usługę wykona. Kiedyś delikatnie orientowałem się w temacie i wyszło na to, że nie opłaca się taki zabieg. Zaoszczędzimy góra 100zł. Oni kupują puch w ilościach hurtowych, my detalicznie. Poszycie sprzedadzą też w cenie detalicznej + robocizna za wsypanie. Do tego koszta przesyłek. Szkoda zachodu wg. mnie.

Co innego gdy ma się puch ze starego śpiwora i chodzi jedynie o delikatne jego dodanie + nowe poszycie bo stare się zniszczyło. To jest zaletą śpiworów puchowych, które w ten sposób można zregenerować by służyły kolejne naście lat.
---
Edytowany: 2009-06-07 09:43:24




RE:Śpiwory puchowe - malamycha - 08-06-2009

Arni - wielkie dzięki




RE:Śpiwory puchowe - biegun - 24-06-2009

ma ktos moze lite line 300? nada sie to na '3sezonowy'? waga zachwycil mnie wlasnie xlite 200 cumulusa ale temperatura optymalna niestety nie ta. wracajac do lite line - czy parametrami (poza nizsza waga) odpowiada on go extreme 450? jesli tak - chyba warto doplacic 40zl za 400gram mniej?...




RE:Śpiwory puchowe - biegun - 24-06-2009

przepraszam za niescislosci - lite line 300 firmy cumulus, go extreme barents 450




RE:Śpiwory puchowe - Puszka - 24-06-2009

Arti mam tego pamira, jak do tej pory bez zastrzezen, dopchali mi na zyczenie wiecej puchu na plecy i w stopy, jak bede sie zabieral do czyszczenia, wysle im do firmy na przepierkę, dorzucą puchu pare gram. Nie miełem wczesniej spiwora puchowego, ale eksplo spełnia moje oczekiwania calkowicie. W razie pytan pisz na priv

A co do termiki: nie sprawdzałem w temperaturach -38, najnizej moze -15/-20 do tego bielizna termiczna i karimata podscielona alumatą. Było mi superciepło i spało się idealnie
---
Edytowany: 2009-06-24 22:15:35




RE:Śpiwory puchowe - Totem - 01-07-2009

Hej, witam Was. Przyszedł czas na kupno jakiegoś lepszego śpiworka, na wyjazdy w cieplejszą połowę roku i ewentualne noclegi pod płachtą (raczej nie w górach). Temperatury pewnie nie mniej niż +5oC. Co do mojego odczuwania zimna, przy 15oC na dworze i ok 18 w pokoju śpiąc pod zwykłą kołdrą przebudzam się nad ranem z zimna. Innych testów nie wykonano.
Jako że środkiem przemieszczania będzie własne ciało (rower/marsz) wybór padł na puch.
Najtańszy i najprostszy puch to Skaut Robertsa (85/15 600cuin - 400g, komf +6, 820g) ~360PLN, najbliższa alternatywa to GE Norland 300 (95/5 750 cuin - 300g, komf +5, 800g) ~440PLN / Norland 450 ~480PLN

Sam koszt 360zł to dla mnie nie mało, więc chciałbym być w miare pewny że wydanie 440/480 na GE ma rzeczywiście sens.




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 01-07-2009

O ile sam śpiwór to nie problem, o tyle nieco przeraza mnie myśl o śnie w puchu, w lato w płachcie.




RE:Śpiwory puchowe - Rzez - 01-07-2009

Co do Skauta - kilakanście razy spokojnie dało się spać przy temperaturze -1/-2, tylko od podłoża trzeba sobie lepszą izolację zapewnić (używałem z karimatą BW i to jednak trochę za cienkie:). Sądzę, więc, że jak dodatkowo dorzuci się płachtę i grubszą karimatę/samopompę to przy -4/-6 da radę... (tyle, że ja lubię zimno...:).




RE:Śpiwory puchowe - Totem - 01-07-2009

Konkretnie nie 'w' płachcie (biwakowej) tylko 'pod' płachtą (plandeka). Przy 15oC w puchu i kokonie z płachty rano byłbym pewnie lekko zagotowany.
Plan zakłada kupno wiekszej plandeki by na jednej cześci móc się położyć + mata, a druga zawinąć by przykrywała niebiosa. Ale w związku z puchem jest małe ale - poranna rosa na śpiworku.




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 02-07-2009

Poranna rosa, może ale nie musi. W górach pod plandeka nie testowałem. Musieli by wypowiedzieć się ci co spali pod Tarpem, co z rosą? Jeśli OK weź Nordlanda 300 lub tego Skauta.