NGT
Śpiwory puchowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Śpiwory puchowe (/thread-721.html)



RE:Śpiwory puchowe - Makbet - 02-03-2008

Na stronie horyzontu jest napisane że gęsi. Ja bym brał Małacha. No chyba, że Ci zależy na tym Perteksie, ale czy on jest aż taki super, to nie wiem.
-------------------------------------------
Michał




RE:Śpiwory puchowe - sławek - 02-03-2008

Roberts jedynie pod warunkiem puchu gesiego i tych parametrow ktore na str horyzontu.




RE:Śpiwory puchowe - Spineless - 03-03-2008

za taką kasę można mieć Andy Ekstremum by Eksplo, z dużo lepszym puchem http://eksplo.com.pl/oferta/andy-biwak.htm
pomyśl nad tym, śpiwory Małacha szczerze odradzam, choć akurat tego modelu nie miałem okazji używać.
-------------------------------------------
bo ja tu w zasadzie jestem nikim...




RE:Śpiwory puchowe - Simba - 03-03-2008

Też mam kolegę, który ma Małacha (chyba Climber 1000) i generalnie narzeka na niego - szybko łapie wilgoć, a pióra wyłażą hurtowo. Śpiwór zajeżdżany w Tatrach min. odkąd kolegę znam, czyli będzie tego ze trzy lata (trzy sezony w sensie) ;-).
---
Edytowany: 2008-03-03 01:33:10




RE:Śpiwory puchowe - kkk - 11-03-2008

witam serdecznie,

Zastanawiam sie nad zakupem spiwora puchowego - trzysezonowego, przede wszystkim do lekkic wypraw w gory, pod namiot. Zastanawiam sie ile puchu na takie potrzeby wystarczy. Czy 450 g puchu o 600 cuin to jest ilosc wystarczajaca?
-------------------------------------------
krzysiek




RE:Śpiwory puchowe - Spineless - 11-03-2008

spokojnie starczy, jeśli do tego będzie miał listwę termiczną i kołnierz, to już super :)
-------------------------------------------
bo ja tu w zasadzie jestem nikim...




RE:Śpiwory puchowe - sasq pajak/grappa.pl - 11-03-2008

pod warunkiem że bedzie to puch gęsi a nie kaczy :-)
-------------------------------------------
YoungBloodBrassBand




RE:Śpiwory puchowe - Spineless - 11-03-2008

sasq niekoniecznie, Skaut na 400 gramach kaczego, bez listwy i kołnierza do -5*C spokojnie trzyma komfort, trzeba tylko pamiętać o dobrej izolacji od gleby.
-------------------------------------------
bo ja tu w zasadzie jestem nikim...




RE:Śpiwory puchowe - kkk - 11-03-2008

konkretnie chodzi mi o cos takiego:
http://sierradesigns.com/bags.display.php?id=937

Jako ze nie jest to sprawa tania, to wole to dobrze przemyslec. Jako alternatywe ewnetualnie rozwazam:
http://www.rei.com/REI-Outlet/product/761210

W pierwszym przekonuje mnie lepszy material zewnetrzny - mysle, ze bedzie trwalszy...
-------------------------------------------
krzysiek




RE:Śpiwory puchowe - sasq pajak/grappa.pl - 11-03-2008

spin zdania w obec skauta (najpopularniejszy tani puch wśród harcerzy) są mocno podzielone (zwłaszcza wśrud harcerzy)
stąd moje zastrzeżenie
-------------------------------------------
YoungBloodBrassBand




RE:Śpiwory puchowe - Spineless - 11-03-2008

sasq bardzo możliwe, ja piszę tylko to, co wiem o nim. mam go już jakiś czas i na tej podstawie wysuwam wnioski. choć znam (Ty zresztą też) człeka, który przy -12 spał w 300 gramach puchu i się wyspał elegancko :)
-------------------------------------------
bo ja tu w zasadzie jestem nikim...




RE:Śpiwory puchowe - pajacyk - 11-03-2008

Spin ale Rafii to cyborg :-) (jezeli jego masz na mysli)




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 11-03-2008

Ale pod uwagę też trzeba wziąć wielkość śpiwora. Skaut ma 77x50x220, nie ma kołnierza. Powoduje to, że w nim te 400 gram kaczego to tak jak 500 w śpiworze 86x60x230 i z solidnym kołnierzem np. GT od Yeti.
Generalnie za termikę puchówki odpowiedzialny jest jej loft czyli grubość całkowita.
Ciężko jest też powiedzieć ile i jakiego kolega kkk ma wybrać puchu jeśli nie wiemy jak odczuwa temperatury.
Ja standardowo uważam, że 450 gęsiego, ok. 700cui wg. EN w śpiworku 80x50x230 daje swobodnie radę przy kilku st. poniżej 0




RE:Śpiwory puchowe - kkk - 11-03-2008

Generalnie wielkim zmarzluchem nie jestem - natomiast zastanawia mnie to, ze w parametrach spiwora: http://sierradesigns.com/bags.display.php?id=937

podana jest temperatura komfprtu -1 - i nie bardzo wiem jak sie do tego odniesc- na ile to jest realne. Przeszukujac forum natrafilem tez na informacje o tym, ze amerykanskie sposoby pomiaru sa inne od europejskich - niemniej uzywaja do tego puchu gesiego.

Co do uzycia: zapewne w wiekszosci czasu spiworu bede uzywal latem, pod namiotem, badz pod dachem, ale czasem zdarza sie jakies wiosenne jesienne wypady pod namiot - i z jednej strony nie chcialbym sie grzac w nim w schroniskach, ale z drugiej strony nie byloby dobrze marznac na wiosne. Chcialbym tu jak najlepiej wyposrodkowac i przeznaczyc na to troche kasy - raz ale porzadnie...

Wielkie dzieki za wszelkie rady.
-------------------------------------------
Krzysiek




RE:Śpiwory puchowe - Spineless - 11-03-2008

ja powiem tak; dla stosowanego przeze mnie śpiwora górna granica komfortu wynosi jakieś 15*C, dolnej na razie nie określiłem, ale przy dobrej macie i czapce na głowie spokojnie można z nim zejść aż do -8/-10*C.
Robert's podaje dla niego optimum -1*C, podobnie jak w Sierra Designs i na pewno jest to realne optimum. Podczas przymrozków wiosennych i jesiennych wystarczy zabrać lepszą karimatę bądź samopompę i problem z głowy.

ja bym brał te 450 g puchu.
-------------------------------------------
bo ja tu w zasadzie jestem nikim...




RE:Śpiwory puchowe - waitR - 14-03-2008

Heja

Czy Roberts produkuje śpiochworki z puchu 860 cui? Czy tylko 600/700? Bo wiem, że Yeti można dostać właśnie z prężnością 860, to jest w wersji GOLD.

Jeszcze jedno - chce skomponować zestaw uniwersalny, więc pomyślałem, żeby kupić 2 śpiwory o mniejszej gramaturze i w razie większego zimna wpychać jeden w drugi. Co tym myślicie?
-------------------------------------------
Waiter Pędzistruś :)




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 14-03-2008

dokładnie, waitR poczytaj sobie kilka stron wstecz. Było pisane o jakości puchu przez poszczególne firmy, a wnioski sobie sam wyciągniesz.

Generalnie taka koncepcja 2 śpiworów jest bardzo fajna i daje znacznie więcej możliwości kosztem tylko nieco większej wagi zestawu. Można tak jak sasq pisze czyli puch w środek i syntetyk na zewnątrz ale można i dwa puchy (najlepiej jeden nieco mniejszy rozmiarowo) np. 400g. + 700g. Będziesz miał zestaw i na lato i na wiosnę/jesień i na ostrą zimę. Osobiście to stosuję i sobie chwalę.




RE:Śpiwory puchowe - waitR - 14-03-2008

Arni>> dokładnie o takim rozwiązaniu jakie Ty stosujesz myślę - dwa puchowce 400+700, oczywiście w wersji Dry :)
-------------------------------------------
Waiter Pędzistruś :)




RE:Śpiwory puchowe - sasq pajak/grappa.pl - 14-03-2008

watir ale zima cała woda skrapla ci sie dokładnie pod tkanina zewnętrznego śpiwora

pierwsza firma która zaproponowała komercyjnie takie rozwiazanie to Carinhia a rzecz działa sie w 1994 roku :-)
-------------------------------------------
YoungBloodBrassBand




RE:Śpiwory puchowe - waitR - 14-03-2008

Arni>> pytanko do Ciebie :) odnośnie ostatniej wypowiedzi sasq - ''ale zima cała woda skrapla ci sie dokładnie pod tkanina zewnętrznego śpiwora'' - skrapla Ci się woda pod tkaniną zewnętrznego śpiwora?

P.S.
No to już poczytałem i dowiedziałem się, że prężność puchu Yeti jest podawana w jednostkach USA, ale i tak zdecyduję się na Yeti 860 cui :)
-------------------------------------------
Waiter Pędzistruś :)