NGT
Śpiwory puchowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Śpiwory puchowe (/thread-721.html)



RE: Śpiwory puchowe - sasq - 26-03-2024

(25-03-2024, 00:54)PRS napisał(a): Z drugiej strony śpiwór wojskowy 25 DWS który nie został wyprodukowany przez ,,dobrą firmę" ma bardzo dobry suwak - praktycznie brak zacięć.

Osobiście projektowałem ten spiwór :-D
A kto go później w kolejnych przetargach tłukł to nie moja sprawa ja do projektu sie przyłozyłem


RE: Śpiwory puchowe - Bren - 04-04-2024

I kupione, loft chyba przyzwoity?

       

Cumulus Lite Line 400

Modyfikacje:
- rozmiar XL, przy moich 192cm wzrostu jest jeszcze zapas,
- dosypano 40g puchu (bo wychodzi to taniej, niż wyrównanie góra-dół 50 na 50%).


RE: Śpiwory puchowe - PRS - 04-04-2024

To zależy. Bo zdjęcie może ,,przekłamywać". Jak jeden z Forumowiczów poprosił by zmierzyć śpiwór Yeti ,,co do centymetra" to układałem z boku piramidki z książek i między nimi kładłem poziomicę. Z tego co pamiętam to dla 300 g 700 cuin było bodajże 11 lub 12 cm na wysokości klatki piersiowej.
Na Twoim zdjęciu to może być 14 cm (spoko) lub równie dobrze 12 cm (gorzej).


RE: Śpiwory puchowe - Zbynek Ltd. - 04-04-2024

Jako rzecze PRS.
Dla bardziej dociekliwych, tak jak ja to zrobiłem, to możesz pobawić się bardziej: dwa krzesła z napiętą między nimi nitką/sznurkiem, oczywiście poziomowanym poziomicą lub równą wysokością nad podłogą w każdym punkcie wiązania do nogi krzesła. Śpiwór roztrzepany i rozłożony jak do użytku. Pozwól osiąść puchowi ze 30 minut.
W tej gramaturze mam tylko 400g puchu w śpiworze od majfrendów. Średnio mam sporo mniej loftu, choć w klacie tylko trochę mniej. Ale nie narzekam za te pieniądze. Zresztą i tak to śpiwór na cieplejsze pory roku. Bez lata, oczywiście Smile


RE: Śpiwory puchowe - cog232 - 23-04-2024

Cześć,

Szukam śpiwora puchowego, z tym że kluczową sprawą jest to, że będę go użytkować wyłącznie w hamaku. Większość dyskusji tutaj toczących się z tego co widzę dotyczy głównie śpiących na glebie/w namiocie. W związku z tym pytanie: na co jeszcze byście doradzali zwrócić uwagę przed zakupem? Które czynniki brać pod uwagę?

Jako izolację od dołu używam podpinki syntetycznej zestrojonej teoretycznie do temp -5.

Od siebie założyłem, że:
- w hamaku trochę bardziej marznę, podwiewa od boków itp,
-  sugeruję się wyłącznie T comf,
- trochę się naczytałem i raczej nie interesuje mnie topquilt, wolę klasyczną mumię,
- z racji spania w hamaku dobrze byłoby mieć kilka stopni zapasu jeśli chodzi o przewidywaną temperaturę,
- dużo się wiercę w nocy i śpię na boku więc raczej nie dal mnie eksperymenty z rozkładaniem puchu 65/35 góra i dół, polecę klasykiem i w miarę równym rozłożeniem.

A teraz jakie są założenia:
- śpiwór 3-sezonowy, spanie głównie w Polsce, czasem w górach do 1500m,
- nie planuję biwakować poniżej 0 stopni ale zakładam, że przy lekkim wietrze temp odczuwalna może spaść do -3 powiedzmy, 
- wyłącznie polskie produkty,
- im lżej tym lepiej,
- facet 30 lat, 186cm x 75kg,
- w chłodne noce kalesony + długa bluza z merynosa.

Wstępnie wpadły mi w oko:
- Cumulus XLite 400
- Aura Oxy 300 lub 400
- Cumulus Panyam 450 lub 600
- Malachowski 500 III Ultralight,
- Fjord Nansen Svalbard 450,
- Pajak Core 400.

Wszystkie mają T comf w okolicach 0 stopni lub na lekkim minusie.

Będę wdzięczny za wszystkie rady. Dotychczas używałem śpiworów syntetycznych, to będzie mój pierwszy puchowy.


RE: Śpiwory puchowe - ramol - 24-04-2024

Zadzwoń i napisz do Robertsa ,
Przy sprecyzowanych zadaniach zrobi Ci oczekiwany śpiwór w najlepszej jakości. Powiedz, że z Ngt to będziesz miał rabat


RE: Śpiwory puchowe - grendel - 24-04-2024

Mam przekonanie graniczące z pewnością, że u Robertsa prawdopodobnie nawet z rabatem i tak zapłacisz znacznie więcej niż za "seryjny" wyrób innego producenta.

Jesteś wysoki i szczupły. Z Twoich propozycji wybrałbym Małachowskiego.

Jeżeli koszt zakupu nie ma znaczenia - Roberts wydaje się najlepszą opcją, bo uszyje śpiwór konkretnie pod Ciebie.


RE: Śpiwory puchowe - ramol - 24-04-2024

(24-04-2024, 09:27)grendel napisał(a): Mam przekonanie graniczące z pewnością, że u Robertsa prawdopodobnie nawet z rabatem i tak zapłacisz znacznie więcej niż za "seryjny" wyrób innego producenta.

Jesteś wysoki i szczupły. Z Twoich propozycji wybrałbym Małachowskiego.

Jeżeli koszt zakupu nie ma znaczenia - Roberts wydaje się najlepszą opcją, bo uszyje śpiwór konkretnie pod Ciebie.
Heniek, tyle, że w Malachowskim będzie toraya na obszyciu, a sam śpiwór wąski, czyli mniej materiału idzie co nie przekłada się na komfort użytkownika. Każdy ma podobne koszty, jedni oszczędzają na ilości puchu, drudzy na jego jakości, trzeci na tym i na tym lub gorsze poszyciu. A Gość który szyję najlepiej jak można i z najlepszych materiałów właśnie zamyka działalność. Wszyscy którzy mają jego wyroby wiedzą jaka jest roznica


RE: Śpiwory puchowe - cog232 - 26-04-2024

Skontaktowałem się z Robertsem, ale na razie nie mam konkretów, dam znać co wymyślimy finalnie.

Patrzę natomiast teraz na szerokości śpiworów. Malachowski rozmiar M ma 70cm w ramionach, X-lite 77, a Panyam 80, aczkolwiek nie jestem pewien jak Cumulus to mierzy i w którym miejscu dokładnie, też muszę to uściślić. 

No i podszedłem jeszcze raz do tematu topquiltów, doczytałem trochę więcej niż poprzednio i może jednak powinienem się z topquiltem przeprosić...? Jeszcze się gryzę z myślami, ale byłaby do wyboru Taiga od Cumulusa lub Hex od Aury.

Kiedyś chyba głównie skupiałem się na wypowiedziach ludzi śpiących na glebie i używających topquiltów, i finalnie miałem mieszane uczucia co do tego rodzaju okrycia, niektórzy nie byli do końca zadowoleni. Teraz doczytałem, skupiając się wyłącznie na wypowiedziach ludzi śpiących w hamaku i praktycznie wszyscy są zgodni że w hamaku one sprawdzają się bardzo dobrze, zwłaszcza jeśli mówimy o spaniu 3-sezonowym. Inaczej: trudno znaleźć wypowiedź negatywną, a jeśli już to dotyczyło to spania w temp poniżej 0.

Podsumowując mój research i co mówią internety: topquilt od wiosny do jesieni w hamaku jest optymalnym rozwiązaniem, natomiast na temp poniżej 0 jednak nawet zapaleni hamakowicze często decydują się na pełne mumie, żeby uniknąć "przeciągów" i ucieczek ciepłego powietrza. 

Więc może optymalny zestaw dla mnie to byłby puchowy topquilt na 3 sezony z T comf w okolicach zera + pełna mumia puchowa na zimę, gdybym się kiedyś zdecydował na zimowe biwaki? Do przemyślenia. Zdarza mi się spać w terenie kwietniu czy październiku, ale jednak większość aktywności to maj-wrzesień.

Ciekawą sprawą jest natomiast to, że Hex od Aury ceną w okolicach 2000zł oraz wagą oscyluje w okolicach X-lite od Cumulusa. Pełny śpiwór vs topquilt, gdy cena i waga jest ta sama? Ciekawe. Przy Taidze od Cumulusa jednak już jest zdecydowana różnica w cenie a i wagowo wychodzi lepiej.