NGT
Śpiwory puchowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Śpiwory puchowe (/thread-721.html)



RE: Śpiwory puchowe - Bren - 15-03-2024

[/quote]
Ktoś wie jaki będzie przelicznik, czyli 700 CUIN kaczego to ile CUIN gęsiego?


700=700  inaczej nie da sie bo:

[/quote]

Czyli jeżeli dobrze rozumiem puch 700, to może być bardzo dobra kaczka albo kiepska gęś?
Ewentualnie mieszanina obu.
Czyli przy 700 lub niższym CUIN, nie ma co się przejmować gatunkiem ptaka?



I przeglądając różne ostatnio śpiwory puchowe, nasunęło mi się pytanie co do konstrukcji ultralekkich. Np. dla biegaczy ultra. Jaka jest najniższa sensowna ilość puchu, którą taki śpiwór musi posiadać?


RE: Śpiwory puchowe - grendel - 16-03-2024

Bren napisał(a):(...) dla biegaczy ultra. Jaka jest najniższa sensowna ilość puchu, którą taki śpiwór musi posiadać?

Nieprecyzyjnie zadane pytanie. Ilość puchu w śpiworze, czyli spodziewany/zapewniony komfort termiczny podczas nocnego spoczynku, uzależniony jest od warunków zewnętrznych, w jakich z tego śpiwora biegacz będzie korzystał, od stanu fizycznego tego biegacza i od jego preferencji (zimno czy ciepłolubny).


RE: Śpiwory puchowe - PRS - 18-03-2024

,, (...) pytanie co do konstrukcji ultralekkich. Np. dla biegaczy ultra. Jaka jest najniższa sensowna ilość puchu, którą taki śpiwór musi posiadać? "
Musisz pogadać o tym z ,,aktywnymi" ultrabiegaczami.

Ja mam bodajże (nie mam czasu sprawdzać) 125 g , kaptur i listwa ma ocieplinę syntetyczną. Wykorzystuję go bardzo sporadycznie - gdy wiem, że będę nocował w ,,suchym" ale chłodnym pomieszczeniu. Przy temperaturze +/- 15 st. C (późna wiosna/lato gdy trwają kilkudniowe opady czyli panuje wilgoć) jest mi w nim chłodnawo, ciut brakuje do ,,komfortu". Latem (temp. powyżej 18 st. w nocy) nie ma sensu go zabierać. Jesienią, gdy trzeba liczyć się z możliwymi przymrozkami od pewnej wysokości zapobiegawczo Wink zabieram puchacza z 350 g 700 cuin.


RE: Śpiwory puchowe - piczak - 21-03-2024

Cześć,
Przeczytawszy cały ten wątek oraz kilka innych wątków na tym oraz innych forach, chciałbym poprosić Was o pomoc.
Chciałbym zakupić śpiwór puchowy, miałby to być w miarę uniwersalny śpiwór na warunki wiosna/lato/jesień, użytkowany byłby podczas wypraw bikepackingowych, ale również chodząc po górach, spanie w namiocie/tarpie, na macie.
Idąc na kompromis: waga/objętość/parametry cieplne, doszedłem do wniosku, że potrzebuję śpiwór wypełniony 300g puchu, najlepiej jak najlepszej jakości. Chciałbym również kupić polski produkt, tak więc na tą chwilę na placu boju zostało dwóch kandydatów.
Cumulus X-LITE 300 oraz Cumulus X-LITE 200 (z dosypką tak aby wyszło w całości 300g puchu).
Teraz moje pytania:
1. Czy jest sens brać kaptur? Dodam tylko, że przy niższych temperaturach zawsze mam przy sobie sweter puchowy Cumulusa Increditile, więc zawsze mógłbym go w nocy ubrać do spania i okryć głowę.
2. Czy jest sens brać puch hydrofobowy oraz czy jest sens zmieniać tkaninę śpiwora na Pertex® Quantum Pro 36g, tak aby zwiększyć wodoszczelność? Mocno to podraża koszt śpiwora, stąd wątpliwości.
3. Czy różnica pomiędzy puchem 900 FP a 850 FP w przypadku Cumulusa jest duża? Jeśli nie, to może wystarczyłby Lite Line 300?
Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie? Z góry dziękuję za każdą cenną informację


RE: Śpiwory puchowe - ramol - 21-03-2024

(21-03-2024, 14:07)piczak napisał(a): Cześć,
Przeczytawszy cały ten wątek oraz kilka innych wątków na tym oraz innych forach, chciałbym poprosić Was o pomoc.

Jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie? Z góry dziękuję za każdą cenną informację
Moje doświadczenie, że 300 Cumulusa równa się mniej więcej loftowi 150-200 gram w dobrej firmie.
Dziwi mnie, że czytałeś wątki o puchu i tego nie zauważyłeś.


RE: Śpiwory puchowe - grendel - 21-03-2024

(21-03-2024, 14:07)piczak napisał(a): Przeczytawszy cały ten wątek oraz kilka innych wątków na tym oraz innych forach

Nie przeczytałeś, bo odpowiedzi na te pytania

(21-03-2024, 14:07)piczak napisał(a): 1. Czy jest sens brać kaptur? Dodam tylko, że przy niższych temperaturach zawsze mam przy sobie sweter puchowy Cumulusa Increditile, więc zawsze mógłbym go w nocy ubrać do spania i okryć głowę.
2. Czy jest sens brać puch hydrofobowy oraz czy jest sens zmieniać tkaninę śpiwora na  Pertex® Quantum Pro 36g, tak aby zwiększyć wodoszczelność? Mocno to podraża koszt śpiwora, stąd wątpliwości.

padały tutaj już wielokrotnie.


RE: Śpiwory puchowe - piczak - 21-03-2024

(21-03-2024, 18:03)grendel napisał(a):
(21-03-2024, 14:07)piczak napisał(a): Przeczytawszy cały ten wątek oraz kilka innych wątków na tym oraz innych forach

Nie przeczytałeś, bo odpowiedzi na te pytania

(21-03-2024, 14:07)piczak napisał(a): 1. Czy jest sens brać kaptur? Dodam tylko, że przy niższych temperaturach zawsze mam przy sobie sweter puchowy Cumulusa Increditile, więc zawsze mógłbym go w nocy ubrać do spania i okryć głowę.
2. Czy jest sens brać puch hydrofobowy oraz czy jest sens zmieniać tkaninę śpiwora na  Pertex® Quantum Pro 36g, tak aby zwiększyć wodoszczelność? Mocno to podraża koszt śpiwora, stąd wątpliwości.

padały tutaj już wielokrotnie.

Bardzo merytoryczna odpowiedź. Otóż przeczytałem cały wątek i część twierdzi, że nie trzeba mieć kaptura mając puchówkę (jak sądzisz, dlaczego zaznaczyłem w moim poście, że taką kurtkę posiadam i mógłbym jej w ten sposób używać?). Co do puchu, są różne wypowiedzi, ale nie zaszkodzi według mnie zapytać raz jeszcze, może ktoś ma jakieś nowe spostrzeżenia i opinie.


RE: Śpiwory puchowe - sasq - 22-03-2024

(21-03-2024, 14:07)piczak napisał(a): 1. Czy jest sens brać kaptur? Dodam tylko, że przy niższych temperaturach zawsze mam przy sobie sweter puchowy Cumulusa Increditile, więc zawsze mógłbym go w nocy ubrać do spania i okryć głowę.
2. Czy jest sens brać puch hydrofobowy oraz czy jest sens zmieniać tkaninę śpiwora na  Pertex® Quantum Pro 36g, tak aby zwiększyć wodoszczelność? Mocno to podraża koszt śpiwora, stąd wątpliwości.

1 Z głowy możesz zrezygnować
2a Nie polecam puchu hydrofobowego, zaoszczędzoną kasę roztrwoń na przyjemności. Tracisz pamięć kształtu zwiększasz problem z pielęgnacja produktu
2b Zwiększając wodoszczelność zewnętrznej tkaniny zwiększasz, niemal wykładniczo, ilość wody kumulującej (nomen omen) się w strukturach śpiwora.


RE: Śpiwory puchowe - PRS - 22-03-2024

sasq`u odpowiedział Ci na temat puchu hydrofobowego. Zresztą ,,poważne" firmy zamieszczają informację ile prań wytrzymuje ten wynalazek.
Kilka postów wcześniej odpisałem Brenowi i podałem propozycję użycia ,,modyfikatora" w sklepie Cumu.
Dla rozjaśnienia - w tym sklepie (u tego producenta) czasami (tu kwestia gustu i preferencji) BARDZIEJ OPŁACA się zamówić inny śpiwór by otrzymać preferowany kolor materiału powłoki niż zmieniać kolor w ,,modyfikatorze" oraz dopuszyć (zwiększyć ilość wsypu) niż zmieniać proporcje rozmieszczenia wsypu (góra/dół).
Zwróć uwagę, że cena w sklepie dotyczy rozmiaru M.
Zmieniając na L i zmieniając kolor na bardziej praktyczny w przypadku X-Lite 200 otrzymujemy 1593/1708 zł a dla X-Lite 300 - 1854/1969 zł.
Pierwsza wartość (cena) to zmiana tylko koloru tkaniny zewnętrznej - druga także środka.
Jak to było w tym filmie Machulskiego?... Kiler ochu...ś ?
Dlatego ,,biorąc" LL 200 i modyfikując poprzez zmianę rozmiaru na L oraz mocno dopuszając mamy
Temperatura komfortowa 8 C
Temperatura graniczna 3 C
Masa śpiwora 605 g
Ilość puchu: 300 g
Modyfikacje
Długość: L
Dodatkowy puch:
Więcej w spód (+30 g)
Więcej w stopy (+10 g)
Więcej w wierzch (+30 g)
Wypełnienie: 50/50 - wierzch/spód
aktualna cena
1367.00ZŁ

Jak zawsze podkreślam ,,modyfikator" nie uwzględnia zmianę temperatury po zwiększeniu ilości puchu (było by to prawdą gdyby powłoka i komory były skrojone idealnie pod bazową ilość puchu ale jak wiemy z autopsji tak nie jest oraz z empirii, ze dopuszenie sporo poprawia w Cumu) i tu te 8 stopni możemy przyjąć ale dla krytycznej, tfuuu granicznej strzelam, że to może być 0 stopni.

To jest wszystko przykładowo.
Ja kaptura prawie nie używam ale ktoś inny nie uśnie bez niego.
Za to czy to w modelach z kapturem czy też (TYM BARDZIEJ) bez dla śpiworów wiosna-lato-jesień proponuję brać/zamawiać śpiwór dłuższy - ja przy moich 170 cm zmieściłbym się do ,,bazowego" M w Cumu ale zamówilbym L - bo w warunkach cieplejszych trzeba będzie go użyć jako ,,kołderkę" a te modele Cumu nie mają dlugiego zamka, czy też zamka w ,,L" a 3/5.

Ciemny kolor obicia szybciej schnie na słońcu. I mniej widać zasyfienie. Nie wiem jaki masz kolor sweterka Inter... od Cumu ale ja niebieski wymieniłem na czarny bo bardzo ,,przebijały" ciemne pióra/puch (tak samo w kolorze ,,pomarańczowym") i już na starcie wyglądało to jakbym się usyfił miałem węglowym a w przypadku lekkiego zawilgocenia to już była masakra.


RE: Śpiwory puchowe - piczak - 24-03-2024

Dziękuje serdecznie za konkretne informacje. A jeszcze jedno pytanie dotyczące zamków w Cumulusie. Zakładając, że zamawiałbym LL 300 + dodatkowy puch (bo ostatecznie po przemyśleniach stwierdzam, że 350-400g puchu w śpiworze + ewentualnie sweter puchowy to optymalny zestaw na polskie wiosna/lato/jesień), zastanawiam się nad zamkiem. Otóż w wersji X-lite jest zamek 3mm, natomiast w wersji Lite Line jest zamek 5mm. Czy są jakieś różnice w trwałości / użytkowaniu tych zamków czy to raczej tylko kwestia wagi? Oraz aby śpiwór był maksymalnie użyteczny w lecie (spanie jak pod kołdrą) należy wziąć długość zamka 1/1 czy wystarcz 2/3 jak np. w x-lite 200?


RE: Śpiwory puchowe - ramol - 24-03-2024

(24-03-2024, 21:16)piczak napisał(a): Dziękuje serdecznie za konkretne informacje. A jeszcze jedno pytanie dotyczące zamków w Cumulusie. Zakładając, że zamawiałbym LL 300 + dodatkowy puch (bo ostatecznie po przemyśleniach stwierdzam, że 350-400g puchu w śpiworze + ewentualnie sweter puchowy to optymalny zestaw na polskie wiosna/lato/jesień), zastanawiam się nad zamkiem. Otóż w wersji X-lite jest zamek 3mm, natomiast w wersji Lite Line jest zamek 5mm. Czy są jakieś różnice w trwałości / użytkowaniu tych zamków czy to raczej tylko kwestia wagi? Oraz aby śpiwór był maksymalnie użyteczny w lecie (spanie jak pod kołdrą) należy wziąć długość zamka 1/1 czy wystarcz 2/3 jak np. w x-lite 200?

Kaptur ma sens powyżej 300 gramów dobrego puchu co odpowiada 500- 600 w Cumulusie, czyli dla śpiworów w których możesz spać w okolicach zera. Do kaptura dobry kołnierz i tego w Xlite nie masz. Zamki muszą mieć dobrą listę, obejrzyj sobie listwe w wybranych i w porządnych spiworach.


RE: Śpiwory puchowe - piczak - 24-03-2024

(24-03-2024, 21:33)ramol napisał(a): Kaptur ma sens powyżej 300 gramów dobrego puchu co odpowiada 500- 600 w Cumulusie, czyli dla śpiworów w których możesz spać w okolicach zera. Do kaptura dobry kołnierz i tego w Xlite nie masz. Zamki muszą mieć dobrą listę, obejrzyj sobie listwe w wybranych i w porządnych spiworach.

Wiem, że się teraz pewnie nieco narażę, ale jakie konkretnie śpiwory masz na myśli pisząc "porządne" śpiwory? Smile


RE: Śpiwory puchowe - ludz - 25-03-2024

ramol, sam nie jestem fanem cumulusa, ale już kurde bez przesady, że to są jakieś fatalne śpiwory. A już porównanie '300g w porządnej firmie to 500g w cumulusie' wymaga zwyczajnie złej woli.


RE: Śpiwory puchowe - PRS - 25-03-2024

Trochę nie czaisz Wink ale po to jest to Forum by pytać (nie błądzić)
Przykładowo.
Zamek w śpiworze służy zasadniczo do ułatwienia wchodzenia/wychodzenia z niego.
Funkcją dodatkową jest umożliwienie wentylacji (rozsuniecie się gdy jest za gorąco).
Niektóre zamki są ,,dwubiegowe" i umożliwiają rozsunięcie np. samego dołu lub góry i dołu
Śpiwór typu ,,koperta" czyli złożony prostokąt materiału o wymiarach 190 x 120 cm (śpiwór będzie miał szerokość 60 cm) może mieć zamek tylko po dłuższym boku lub po całości czyli po boku dłuższym i krótszym. Wtedy będzie miał ok 190+65=255 cm.
I to jest zamek w tak zwaną ,,Lkę". Bo po jego całkowitym rozsunięciu otrzymujesz kołderkę 190x120 cm.

Śpiwór (tani) typu mumia o długości 210 cm ma zamek o dł. 160 cm.
Po jego rozsunięciu masz dwie niesymetryczne ,,połówki" - jedna jest z kapturem, druga nie. ,,Schodzą" się w części stopowej która nie daję się rozsunąć. Możesz spać przykryty częścią bez kaptura ale jeżeli się wiercisz to nogi (stopy) będą na bank odkryte, lub częścią z kapturem (paradoksalnie im bardziej jest on jujowo skrojony to lepiej dla takiego spania) lub możesz wsadzić nogi w cześć nierozsuwalną. Im dłuższy zamek tym krótsza jest ta część.
Istnieją śpiwory w kształcie ,,mumii" (a właściwie ,,odwłoku" bo ,,prawdziwe mumie" to przypadki bardzo rzadkie na ogólnoświatowym rynku) posiadające zamek w ,,L".
Dla takiego śpiwora (bez kaptura) o długości 185 cm zamek ma długość 200 cm. Czyli po rozsunięciu masz owalnie zkończony prostokąt.
Nie potrafię tego inaczej, jaśniej wytłumaczyć.
Może ktoś inny...
3mm i 5mm to oszczędność na wadze.
Ważniejsza jest sztywna listwa pod suwakiem zapobiegająca ,,wcinaniu" się materiału w konik suwaka.
Tak jak napisał powyżej Romek ,,dobre" firmy mają to opanowane, choć nie oznacza to jednostkowych przypadków wcięcia się materiału. Z drugiej strony śpiwór wojskowy 25 DWS który nie został wyprodukowany przez ,,dobrą firmę" ma bardzo dobry suwak - praktycznie brak zacięć.

Tak jak napisałem Ci wcześniej - ja bym wybrał LL 200 i dopuszył go na maksa by uzyskać 300 g. dla rozm. L
To są kwestie bardzo indywidualne - wiek, krążenie, warunki, etc.
Posiadam śpiwór z 350 g puchu 700 cuin i ,,majówka" to jest ostatni termin w jakim mogę w nim spać pod namiotem w górach. Później jest mi w nim za gorąco aż do września, gdy sypiam w nim w kokpicie łódki na Mazurach.
Jeżeli planujesz aktywność od maja do września to 400 g puchu nawet od Cumulusa będzie za dużo.


RE: Śpiwory puchowe - ramol - 25-03-2024

Mam dwa Cumulusy w różnych gramaturach , w tym xlite 200 i odpowiedniki o tej samej ilości puchu. Ekspatowane jednocześnie. Różnica loftu to około 50 % , nie mówiąc o gowninej listwie przez którą wcina się zamek. Zapytaj prywatnie Sasqa to może Ci wytłumaczy, że papier wszystko przyjmie.


RE: Śpiwory puchowe - ramol - 25-03-2024

(25-03-2024, 08:55)ramol napisał(a): Mam dwa Cumulusy w różnych gramaturach , w tym xlite 200 i odpowiedniki o tej samej ilości puchu. Ekspatowane jednocześnie. Różnica loftu to około 50 % , nie mówiąc o gowninej listwie przez którą wcina się zamek. Zapytaj prywatnie Sasqa to może Ci wytłumaczy, że papier wszystko przyjmie.

Jak będzie zlot to wezmę obie pary i sobie porównasz.


RE: Śpiwory puchowe - ludz - 25-03-2024

Porównuję na bieżąco ostatnio, bo mój kumpel jest na kupnie śpiwora i wybiera je metodą 'zamówmy wszystkie i wybierzmy'

Tak, inne firmy potrafią być fajniejsze i lżejsze, vide Pajak i Rab.
Nie mam najmniejszych wątpliwości że listwa Cumulusa to nie jest szczyt możliwości, choćby patent Aury albo Pajaka jest wygodniejszy, ale szczerze mówiąc nie znam śpiwora w którym zapinając się na odpiernicz zamek by nie przyciął materiału. Nie jest to Cumulus, nie jest to Roberts, nie jest to Rab i nie jest to Pajak.
Nie mam też wątpliwości, że Cumulus tnie wagę na wymiarach śpiworów i ja np. nie mam szans wygodnie się wyspać w standardowym rozmiarze śpiwora w pełni zapięty. To ważny i często pomijany element przy kupnie.
Ale jakichś różnic w lofcie między podobnymi ilościami podobnego puchu nie zaobserwowałem, ot inny punkcik danych.


RE: Śpiwory puchowe - ramol - 25-03-2024

(25-03-2024, 22:06)ludz napisał(a): Porównuję na bieżąco ostatnio, bo mój kumpel jest na kupnie śpiwora i wybiera je metodą 'zamówmy wszystkie i wybierzmy'

Tak, inne firmy potrafią być fajniejsze i lżejsze, vide Pajak i Rab.
Nie mam najmniejszych wątpliwości że listwa Cumulusa to nie jest szczyt możliwości, choćby patent Aury albo Pajaka jest wygodniejszy, ale szczerze mówiąc nie znam śpiwora w którym zapinając się na odpiernicz zamek by nie przyciął materiału.
Ale jakichś różnic w lofcie między podobnymi ilościami podobnego puchu nie zaobserwowałem, ot inny punkcik danych.

Wylicytowałem kiedyś bluzę Cumulusa na Outdorze na zbiórce charytatywnej. Po kilku miesiącach zamek przestał działać , odesłałem i natychmiast dostałem drugą. Ten drugi zamek działał 3 miesiące. Nie odsyłałem kolejny raz.
Mam te same " według metki " puchy w dwóch parach śpiworów - 200 i 400 . Przywiozę i pokażę różnicę.


RE: Śpiwory puchowe - ludz - 26-03-2024

Ale ja bynajmniej nie mówię, że oczy Cię mylą. Wink Wierzę, że jest dokładnie jak piszesz, co samo w sobie nie świadczy dobrze o powtarzalności produkcji.
Faktem jest, że o ile Cumulus od początku funkcjonalnie nie robi szału i drugi raz bym go nie kupił, to w kwestii trwałości mam kompletnie inne doświadczenia niż Twoje - mój śpiwór (Panyam 600) ma już prawie 10 lat, grubo powyżej setki nocy, 2 prania za sobą i dalej jest circa taki sam. Śpiwór żony (MT700) tak samo - jedynie łatkę więcej, bo został przytrzaśnięty klapą bagażnika. Puchówki znajomych tak samo - idzie im juz na dziesiątą rocznicę, prane co roku i tylko uszkodzenia pokroju dziabnięcia czekanem, żadnych jajec z zamkami czy szwami.


RE: Śpiwory puchowe - PRS - 26-03-2024

Wprowadzam korektę do moich wcześniejszych postów:
Yeti (Aura) Superlight mam z 150 g puchu 860 cuin
Yeti (Aura) NGT+1 mam z 380 g puchu 700 cuin (sam korpus - kaptur jest bez puchu)