NGT
Śpiwory puchowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Śpiwory puchowe (/thread-721.html)



RE: Śpiwory puchowe - KiMkamperem - 29-11-2023

Dzwoniłam dzisiaj do Cumulusa i dowiedziałam się, że w najbliższy weekend w Krakowie będą jakieś targi, czy coś w tym rodzaju i śpiwory, kurtki i inne produkty będzie można kupić z rabatem. Jutro mają się ukazać informacje na stronie lub FB o tym wydarzeniu. Jeśli ktoś jest zainteresowany to można będzie się zaopatrzyć.
Aaa i Pan zaproponował mi dodatkowy puch w strefie gdzie są stopy Wink 

Dzięki za wszystkie wskazówki


RE: Śpiwory puchowe - Yatzek - 30-11-2023

(29-11-2023, 12:57)Szwędacz napisał(a):
(29-11-2023, 01:12)Yatzek napisał(a): (...)
Fjord wsypuje puch kaczy, Cumulus gęsi, więc parametry się nieco różnią przy podobnej ilości puchu.
(...)
Czepię się dla formalności - zależy od wariantu. Część Svalbardów ma dopisek 'goose' w nazwie modelu i wtedy są na gęsim. Natomiast tracą wtedy główną zaletę, jaką jest niska cena (przynajmniej poza najcieńszymi, letnimi wariantami).

Tak, tak... Szwędacz ma rację. Ja mam FN Nordkapp i jest na kaczym, a Svalbard goose jest na gęsim. Nawet chciałem go przetestować, ale Fjord Nansen coś nie był chętny do przekazania mi go do testów. Cena rzeczywiście jest wysoka, co przy nowym modelu jakoś go nie promuje.
W takiej sytuacji Cumulus w mojej opinii wysuwa się na prowadzenie.


RE: Śpiwory puchowe - mrto - 30-11-2023

(29-11-2023, 01:12)Yatzek napisał(a):
(28-11-2023, 12:32)mrto napisał(a): Witam śpiworowych fachowców.
Wpadł mi ostatnio w ręce śpiwór puchowy z zestawu DWS/25 produkcji CALLIDA. Czy sensowne będzie zmniejszenie (skrócenie) śpiwora przy zachowaniu tej samej ilości puchu? Śpiwór ma około 200cm a ja mam raptem 170cm wzrostu.

Nie skracaj. Jeśli śpiwór ma około 200 cm, to właśnie pasuje do Twojego wzrostu.
Swoją drogą zastanawiam się, czemu ten śpiwór jest taki krótki. Dla wojska gdzie przeważają chłopy na schwał, śpiwory zwykle miewają 215 cm. Chyba że ten ma rozmiar "M".

Sprawdziłem jeszcze raz i ten śpiwór ma 215 cm. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.


RE: Śpiwory puchowe - kml2010 - 23-12-2023

(09-11-2023, 18:34)kml2010 napisał(a): Fjord Nansen: 1) Svalbard200xl 2°C/540 g (...) wygląda mocno podejrzanie: po środku, w kilku komorach, jest jakby pusty. Materiały zewn i wewn właściwie się stykają przy dotyku.
Uzupełnię informację: Śpiworek wysłałem na reklamację i została ona uznana, śpiwór wymieniony na inny model, także obsługa serwisowa bez problemu, pozdrawiam


RE: Śpiwory puchowe - PRS - 20-01-2024

(30-11-2023, 11:57)mrto napisał(a):
(29-11-2023, 01:12)Yatzek napisał(a):
(28-11-2023, 12:32)mrto napisał(a): Witam śpiworowych fachowców.
Wpadł mi ostatnio w ręce śpiwór puchowy z zestawu DWS/25 produkcji CALLIDA. Czy sensowne będzie zmniejszenie (skrócenie) śpiwora przy zachowaniu tej samej ilości puchu? Śpiwór ma około 200cm a ja mam raptem 170cm wzrostu.

Nie skracaj. Jeśli śpiwór ma około 200 cm, to właśnie pasuje do Twojego wzrostu.
Swoją drogą zastanawiam się, czemu ten śpiwór jest taki krótki. Dla wojska gdzie przeważają chłopy na schwał, śpiwory zwykle miewają 215 cm. Chyba że ten ma rozmiar "M".

Sprawdziłem jeszcze raz i ten śpiwór ma 215 cm. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.

Syntetyczny z zestawu ma 215 cm długości ,,od dechy do dechy".
Nie chce mi się wywlekać z szafy puchacza ale prawdopodobnie ma także 215 cm lub z 5 cm mniej bo to jest zestaw gdzie puchacz wchodzi w środek syntetyka.
Te zestawy nie miały ,,rozmiarów".
Jacku, Ty jako spadochroniarz powinieneś wiedzieć, że w Wojskach Specjalnych nie przeważają ,,chłopy na schwał" Smile
Ani syntetyk, ani puchacz, ani oba złożone nie zapewniają termiki zbliżonej do ,,cywilnych" śpiworów turystycznych. To znaczy do ich odpowiedników jeżeli chodzi o wagę wypełnienia w stosunku do tego co zostało zawarte ,,na papierze".
Co za tym idzie ,,spacz" którego w warunkach X (tu rzutują czynniki indywidualne - osobnicze + geograficznoklimatyczne) zaczyna ,,przepizgiwać" będzie odruchowo przybierał pozycję ,,embrionalną".
I te śpiwory na to pozwalają bo są stosunkowo szerokie.
Takie założenie - żołnierz ma ,,przetrwać" do rana w warunkach polowych a nie się ,,smacznie" wyspać.

Ten śpiwór można ewentualnie tylko dopuszyć. Nic więcej nie opłaca się z nim robić.
Ogólnie jestem przeciwnikiem skracania śpiworów.
Jeżeli ktoś ,,okazyjnie" kupił PRZYKŁADOWO Wink rozmiar XXL a jest ,,niewielkiego" wzrostu... przykładowo S to lepiej sprzedać (z zyskiem Wink ) i zakupić właściwy.


RE: Śpiwory puchowe - Yatzek - 20-01-2024

(20-01-2024, 15:29)PRS napisał(a):
(30-11-2023, 11:57)mrto napisał(a):
(29-11-2023, 01:12)Yatzek napisał(a): Nie skracaj. Jeśli śpiwór ma około 200 cm, to właśnie pasuje do Twojego wzrostu.
Swoją drogą zastanawiam się, czemu ten śpiwór jest taki krótki. Dla wojska gdzie przeważają chłopy na schwał, śpiwory zwykle miewają 215 cm. Chyba że ten ma rozmiar "M".

Sprawdziłem jeszcze raz i ten śpiwór ma 215 cm. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.

Syntetyczny z zestawu ma 215 cm długości ,,od dechy do dechy".
Nie chce mi się wywlekać z szafy puchacza ale prawdopodobnie ma także 215 cm lub z 5 cm mniej bo to jest zestaw gdzie puchacz wchodzi w środek syntetyka.
Te zestawy nie miały ,,rozmiarów".
Jacku, Ty jako spadochroniarz powinieneś wiedzieć, że w Wojskach Specjalnych nie przeważają ,,chłopy na schwał" Smile
Ani syntetyk, ani puchacz, ani oba złożone nie zapewniają termiki zbliżonej do ,,cywilnych" śpiworów turystycznych. To znaczy do ich odpowiedników jeżeli chodzi o wagę wypełnienia w stosunku do tego co zostało zawarte ,,na papierze".
Co za tym idzie ,,spacz" którego w warunkach X (tu rzutują czynniki indywidualne - osobnicze + geograficznoklimatyczne) zaczyna ,,przepizgiwać" będzie odruchowo przybierał pozycję ,,embrionalną".
I te śpiwory na to pozwalają bo są stosunkowo szerokie.
Takie założenie - żołnierz ma ,,przetrwać" do rana w warunkach polowych a nie się ,,smacznie" wyspać.

Ten śpiwór można ewentualnie tylko dopuszyć. Nic więcej nie opłaca się z nim robić.
Ogólnie jestem przeciwnikiem skracania śpiworów.
Jeżeli ktoś ,,okazyjnie" kupił PRZYKŁADOWO Wink rozmiar XXL a jest ,,niewielkiego" wzrostu... przykładowo S to lepiej sprzedać (z zyskiem Wink  ) i zakupić właściwy.

Wyposażenie zamawiane przez nasze wojsko jest zwykle zunifikowane rozmiarowo i niedoinwestowane. Parametry na papierze często się rozmijają z rzeczywistością, co na tym forum opisał Sasq o śpiworze modułowym zamawianym przez MON.
Tak więc realia naszego wojska nie zawsze odzwierciedlają przekrój i potrzeby żołnierza. Ci, którzy lata temu jeździli na misje na Bałkany, na warunki zimowe sami dokupywali sobie to i owo, na co dostawali skromne dofinansowanie z wojska.

Ja do dzisiaj z powodzeniem używam samopompę Thermaresta z holenderskiego demobilu. Tego nasi wojacy nie dostaną. Podobnie jak i inne wojska zagraniczne, które są wyfasowane jak należy na warunki w jakich mają operować.
No, może tylko nasze jednostki specjalne mają lepiej, ale cała reszta "ma przetrwać do rana".

I jeszcze inna sprawa. My cywile, sypiając w śpiworze mamy namiot bądź tarpa, wojsko pałatkę gdy nie śpią w swoich wielkich namiotach zbiorowych.
Młody żołnierz zniesie znacznie więcej w tym co mu Ojczyzna dała, rezerwista w dalekiej rezerwie ma i inną termikę osobniczą i inne możliwości zaopatrywania się. Zatem mając możliwość dopasowania wyposażenia do swych preferencji, warto zrobić to świadomie po pozyskaniu niezbędnej wiedzy. Nasze forum daje akurat taką możliwość.


RE: Śpiwory puchowe - Bren - 29-02-2024

Dzień dobry, a raczej doby wieczór wszystkim!!!

Witam po kilku latach przerwy na forum.

A więc tak, przeczytałem całe 157 stron dyskusji o śpiworach puchowych i już wiem co chcę, potrzebuję tylko jeszcze minimalnego doprecyzowania.
Myślę o czymś na wiosnę i jesień, oraz lekką zimę z dołożeniem syntetyka.

Wybrałem w końcu MYSTERIOUS TRAVELLER 500 z dosypką 60gr puchu na spód.
Zastanawiałem się też nad PANYAM 450 - ale odpadł ze względu na kolor i cenę.

Dodatkowo po rozmowie z sasq odrzuciłem pokrycie z quantum pertex pro, na korzyść zwykłego quantum pertex.
Jednak dalej się zastanawiam, czy warto z PRO zrobić sam kaptur?
Bo jeżeli wpakuję śpiwór puchowy do syntetycznego typu koperta, to i tak kaptur będzie wystawał na zewnątrz narażony na wilgoć.
A sam kaptur nie będzie za bardzo przeszkadzać w suszeniu śpiwora.

Drugie pytanie zaś tyczy rozmiaru śpiwora. Mam 192cm, wzrostu.
Wg tabelki Cumulusa, powinna styknąć wersja L bo jest do 198cm.
Tylko, że w podstawowej wersji wg opisu na stronie Cumulusa śpiwór ma 208cm długości na 190cm wzrostu, to tylko 18cm różnicy. A w dyskusji pisaliście, że dobrze by było gdyby to było 25-30cm.
Do tego w kreatorze standardowy rozmiar jest na 188cm, czyli kolejne 2cm mniej.
Czyli brać L czy XL?


RE: Śpiwory puchowe - grendel - 01-03-2024

18 cm to ciut mało, szczególnie w porze zimowej, gdy do śpiwora jest potrzeba wrzucenia butów/kartusza/wody/odzieży by były ciepłe. Ja wybrałbym XL. Dłuższego najwyżej nie zapełnisz do końca, krótszego nie wydłużysz.

Tylko przy takim rozwiązaniu musisz znaleźć odpowiednio długi syntetyk, by puchacz się w nim zmieścił i swobodnie rozprężył.

Z Pertex Pro bym zrezygnował. Zawsze mam kilka kominów. W ostateczności w przypadku dużej wilgotności powietrza i obawy o ogrzanie głowy można takowy ułożyć w czapkę i zarzucić na dynię.


RE: Śpiwory puchowe - PRS - 02-03-2024

@Bren bo sklep Cumulusa (internetowy) wygląda tak, że produkty przedstawione ,,na vista" mają dobre ceny i ,,dobre" parametry.

Pamiętasz określenie ,,samochód golec"?
Biały, z jednym lusterkiem, bez radyjka, szyby na korbkę, etc. - dla ,,przedstawiciela handlowego" Smile

Mnie po modyfikacjach wyszło 1537 zł za MT 500 XL

Pierwsza rzecz - Cumulus podaje sprężystość puchu w FP.
Niewiele osób to rozumie i także niewiele osób zwraca na to uwagę.

Dawno, dawno temu kupowaliśmy śpiwory w Cumu (akurat nie ja, ale jako oba Fora) bo mieliśmy zniżkę (+/- 30%).
Tylko ,,na vista" część osób skracała śpiwór a część wydłużała. I już na tym ,,zabiegu" cała ,,zniżka" szla się... jeb...ć. W przełożeniu z chłopskiego na polski można było w zbliżonej cenie kupić produkt u innego producenta ,,z półki" bez oczekiwania na wykonanie.

Po ,,zabawie" z Modyfikatorem wybrałbym LL 400.
Bo byłby w kolorze Woodbine (podgniła zieleń) Pertex Q 29 g/m2
Miałby 470 g puchu 850 FP czyli o 40 g więcej niż ,,standardowa" wersja XL.
Rozłożyłbym wypełnienie 50/50 bo sypiam też na boku.
Ważyłby 800 g.
Cena 1595 zł
Modyfikator nie dokonuje korekty temperatury po zmianie rozłożenia puchu oraz po zmianie jego ilości.
Moim zdaniem minus 5 jest realne przy spaniu w skarpetkach, getrach/kalesonach i koszulce z długim rękawem w wersji termo.

Różnica istotna między LL a Panyamem to brak kołnierza termicznego w LL.
Nie wiem jak ,,po zmianach" w Panasie wygląda ta sprawa - czy nadal jest to namiastka kołnierza czy już pełnoprawny kołnierz.
Czy warto dopłacać... przepłacać?
Tu każdy musi odpowiedzieć sobie sam.
Moim zdaniem za różnicę w cenie można wyrwać spoko syntetyka z kołnierzem.

Każdy ma swoje preferencje i upodobania. Drzewo na betonie nie wyrośnie a Punkowiec się wyśpi.
Ktoś inny nie zaśnie bez swojego ukochanego jaśka (albo Jasia Wink ).
W moim przypadku wykorzystuję kaptur może z 1 raz na 10 noclegów.
A akurat moja łysa, pusta makówka to członek drażliwy i wrażliwy i nawet w domu jak nieraz ,,ciągnie" przez nieszczelne okno to sypiam w czapce.
W terenie kaptur od bluzy stretch Montano wystarcza.
To subiektywne obserwacje. Dlatego mam śpiwory bez kaptura - dosłownie wyciągnąłem wnioski i dwa ostatnie kupiłem już bez.


RE: Śpiwory puchowe - bzyk69 - 04-03-2024

(02-03-2024, 11:52)PRS napisał(a): Po ,,zabawie" z Modyfikatorem wybrałbym LL 400.
Bo byłby w kolorze Woodbine (podgniła zieleń) Pertex Q 29 g/m2
Miałby 470 g puchu 850 FP czyli o 40 g więcej niż ,,standardowa" wersja XL.
Rozłożyłbym wypełnienie 50/50 bo sypiam też na boku.
Ważyłby 800 g.

Ja mam taki LL400. Dosypane 50gr puchu, waga 800gr.
To rozkładanie wypełnienia, to zależy jak się w nocy obracasz. Ja też się wiercę i przewracam na boki, ale wyrobiłem sobie taki nawyk, że nawet w pólśnie, jak się obracam to rozpieram dłonie tak abym zamek czuł po lewej stronie i śpiwór zostaje w swojej stałej pozycji. Da się to wyćwiczyć Smile
Co do temperatur, to spokojnie spałem w nim przy -4C, i nie czułem żadnego dyskomfortu. Oczywiście to indywidualna kwestia, ale ja generalnie jakoś na zimno nie jestem wytrzymały. Ot, taki średniak, nie zmarzluch, ale też nie jakiś hardcore.


RE: Śpiwory puchowe - Bren - 11-03-2024

(02-03-2024, 11:52)PRS napisał(a): @Bren bo sklep Cumulusa (internetowy) wygląda tak, że produkty przedstawione ,,na vista" mają dobre ceny i ,,dobre" parametry.

Pamiętasz określenie ,,samochód golec"?
Biały, z jednym lusterkiem, bez radyjka, szyby na korbkę, etc. - dla ,,przedstawiciela handlowego" Smile
Jestem tego świadomy. Aczkolwiek są tu rzeczy wkurzając, że np. wyrównanie ilości puchu między górą i dołem, kosztuje więcej niż dosypanie 60g puchu do spodu.

Cytat:Pierwsza rzecz - Cumulus podaje sprężystość puchu w FP.
Niewiele osób to rozumie i także niewiele osób zwraca na to uwagę.
Internet twierdzi, że CUI i FP jedno i to samo. Jak jest naprawdę, wie pewnie tylko Cumulsu. Aczkolwiek w żadnym teście które czytałem, nikt się nie skarżył na termikę spiworów Cumulusa.

Cytat:W przełożeniu z chłopskiego na polski można było w zbliżonej cenie kupić produkt u innego producenta ,,z półki" bez oczekiwania na wykonanie.
Przejrzałem po raz trzeci ofertę innych firm. Pajak - zdecydowanie droższy, Robert - droższy, Aura - też droższa. Małachowski w tej samej cenie ma śpiwór z puchem kaczym i w rozmiarze XL oferuje tylko zamek z lewej strony.
Explo jest nieco tańsze, ale akurat mają dziwną dziurę w ilości puchu. I albo śpiwór jest zbyt chłodny albo zbyt cięzki jak na moje potrzeby.


Cytat:Po ,,zabawie" z Modyfikatorem wybrałbym LL 400.
Bo byłby w kolorze Woodbine (podgniła zieleń) Pertex Q 29 g/m2
Miałby 470 g puchu 850 FP czyli o 40 g więcej niż ,,standardowa" wersja XL.
Rozłożyłbym wypełnienie 50/50 bo sypiam też na boku.
Ważyłby 800 g.
...
Różnica istotna między LL a Panyamem to brak kołnierza termicznego w LL.
Nie wiem jak ,,po zmianach" w Panasie wygląda ta sprawa - czy nadal jest to namiastka kołnierza czy już pełnoprawny kołnierz.
Czy warto dopłacać... przepłacać?
Ciekawe koncepcja, niestety ja często mimo, że mój stary syntetyczny śpiwór ma kaptur, mam jeszcze często na głowie kaptur od bluzy, a woku szyi owiniętą bluzę która robi za kołnierz termiczny.
Aczkolwiek może za kilka lat rozważę LL jak ultralekki śpiwór na cieplejsza porę roku.


RE: Śpiwory puchowe - PRS - 12-03-2024

Jasne. Każdy ma swoje preferencje i potrzeby. Super, że nadal mamy konkurencję czyli alternatywy w wyborze.

,,Internet twierdzi, że CUI i FP jedno i to samo. Jak jest naprawdę, wie pewnie tylko Cumulus. Aczkolwiek w żadnym teście które czytałem, nikt się nie skarżył na termikę spiworów Cumulusa."

Ja akurat ze względu na miejsce zamieszkania ,,współpracowałem" z Yeti/Aurą (w rozumieniu moje chciejstwa i zachciejstwa Forumowiczów), jestem zadowolony więc ,,posiłkuję" się tym co oni piszą we Internetach
https://aurapoland.com/pl/content/23-WLASCIWOSCI-PUCHU
,, Podstawową miarą jakości puchu jest jego sprężystość, wyrażana jedną z dwóch jednostek - zgodną z europejskimi normami CUIN oraz amerykańskimi FP."

https://aurapoland.com/pl/content/24-PUCH-PARAMETRY
,,Istnieje kilka parametrów, które pozwalają opisać jakość puchu. Niestety narosło wokół nich dużo niedopowiedzeń, dlatego prezentujemy uporządkowany zbiór parametrów puchu. Z tej prezentacji dowiesz się, czym jest sprężystość puchu i jaka jest różnica między jednostkami CUIN i FP, jaka jest różnica między puchem kaczym i gęsim, o stosunku puchu do pierza oraz jak selekcjonowane są poszczególne rodzaje puchu. Podstawowym parametrem opisującym puch jest jego sprężystość, czyli stosunek wagi do objętości. Im lepszy puch, tym więcej przestrzeni zajmie ta sama waga puchu. Dwie normy, które możemy spotkać w opisach czyli CUIN (cubic inches) i FP (fill power), opisują właśnie sprężystość. Jedna uncja puchu (28,35 grama) zostanie skompresowana przez tłok. Po podniesieniu tłoka pozwala się puchowi na rozprężenie i mierzy, ile cali sześciennych zajmie. Puch o sprężystości 700 cuin to puch, który wypełnił 700 cali sześciennych. FP opisuje dokładnie to samo tylko zgodnie z Amerykańskim standardem, który zakłada inne warunki przeprowadzenia testów. W efekcie FP wskazuje wartości o ok 10% wyższe niż CUIN."

cd
Czyli porównując...
Obie firmy stosują puch o sprężystości 700
W przypadku warszawskiej Aury będzie to obecnie :
700 cui (90 / 10)
Biała kaczka (100%)
https://aurapoland.com/pl/content/26-PUCH-W-OFERCIE
czyli przyzwoity cenowo puch z kaczego kupra...
ale pomińmy gatunek pticy
Cumulus w śpiworach serii MT także stosuje ,,tańszy" puch 700 tyle, że... FP
Jeżeli przyjmiemy za wiarygodne co na swojej stronie zamieściła Aura to 10% więcej FP będzie odpowiadało 630 cuin.
A to jest już stosunkowo jujowy puch, odpowiadający temu co znajdziemy w kurtkach z Deca (sporo osób ma więc wie o czym piszę).
Jujowo to wygląda od tej ,,gorszej" strony ,,osi sprężystości". Bo w przypadku tej ,,lepsiejszej" 900 FP stosowane przez Cumulusa będzie odpowiadało 800 cuin - ja jako lajkonik nie jestem w stanie odróżnić puchu, umieszczonego w naczyniach, o sprężystości 800-860-900 cuin (choć w tym ,,diamentowym" jest inny, mniejszy stosunek pierza do puchu )


RE: Śpiwory puchowe - sasq - 14-03-2024

(12-03-2024, 20:30)PRS napisał(a): ,, Podstawową miarą jakości puchu jest jego sprężystość, wyrażana jedną z dwóch jednostek - zgodną z europejskimi normami CUIN oraz amerykańskimi FP."

Jak juz w normach...
Jest eropejska norma dajaca wyniki w cm3 (nikt jej nie stosuje)
była norma brytyjska podajaca wyniki w CUIN (CUbic Inches = cale sześcienne) ale ona nieobowiazuje od lat '90
Jest standard opracowany prze IDFL podajacy wyniki w CUIN tym posługuje sie prawie caly świat
(nie jest to norma bo nie jest w zatwierdzona przez zadnego z czlonków ISO wliczjąc w to USA )

Komitety Normalizacyjne na terenie europy dzialaja w systemie metrycznym podobnie ISO posluguje sie systemem metrycznym. W jednych i drugich nikt nie odwazy sie dotknąć systemu Imperialnego

Nawet w pracach w ramak systemu ISO jak komus ze stanów wyrwie sie Farenheit od razu jest "Hey! Talk metric FS!"

Przy okazji niezmiennie namawiam wszystkich na naciskanie na marki by badały śpiwory zgodnie z EN13537 ISO23537 jedno badanie (musi je przeprowadzic niezalezne certyfikowane labolatorium) kosztuje obecnie 3000 pln więc ceny nie są zaporowe

Z ciekwaostek w najnowszej wersji normy udalo się, mimo sprzeciwów Francji, dodac zapisy dotyczace minimalnej wytrzymałości tkanin. (z czego jestem dumny)


RE: Śpiwory puchowe - Bren - 14-03-2024

(12-03-2024, 20:30)PRS napisał(a): czyli przyzwoity cenowo puch z kaczego kupra...
ale pomińmy gatunek pticy

Jak by gatunek pticy był pomijalny, to chyba nikt z producentów by się nie chwalił, że u niego jest 90% puchu gęsiego?
I wszyscy ładowali by kaczy.

Ktoś wie jaki będzie przelicznik, czyli 700 CUIN kaczego to ile CUIN gęsiego?

PRS - jeżeli jest tak z puchem Cumulusa jak piszesz, to chyba jeszcze raz przemyślę kandydaturę LITE LINE 400.


RE: Śpiwory puchowe - PRS - 14-03-2024

Kiedyś na forum outdoor.org była ,,tabela Atanora" z pomocą której mogłeś sobie praktycznie co do grama obliczyć ,,odpowiedniki".
Atanor się napracował, głupi lud forumowy se nie skopiował, forum się skończyło... i tyle.
Ja przyjmuję, że to 20-23%.
Większość osób wypowiadających się merytorycznie na tym forum ,,w tych tematach" opiera się na tym co wypracowało IDFL - tego się trzymamy. Nie chce mi się ponownie pisać ile trików i myków mogą stosować firmy trzymając się ściśle standardów opracowanych przez IDFL. Nadmienię tylko, że 49% kaczki i 51% gęsiny pozwala ,,legalnie" zamieścić na metce napis ,,gose".
A jako osoba wierząca NIE WIERZĘ by puch 650-750 cuin był w 100% procentach z kaczki. To są mieszanki z dużym udziałem gęsiny. Lepiej napisać, że to ,,profi" kaczka niż marna gęsina. Marketing...

Wielokrotnie to pisałem i powtórzę - każda z polskich firm jest godna rozważenia w niej zakupu. Tutaj możemy ze względu na jakiś ,,zbiór doświadczeń" użytkowników i wygodę kanapy pochylić się nad ,,trzecim sitem" czyli co może być lepsiejsze w ramach konkretnego budżetu. Z założeniem, że każdy ma swoje preferencje i upodobania.
Ale tak jak napisał sasq`u - szkoda, że ,,czołowe" polskie firmy nie przeprowadzają badań.
A ja bym dodał, że szkoda że nie przeprowadza się badań śpiworów używanych przez konkretny okres.
P.S. Bren nie wiem jak jest z konkretnymi partiami puchu zastosowanymi w produktach Cumu (roczniki) ale ja bym kupił takiego zmodyfikowanego LL (zamiast MT) bo Aura odjechała mocno we dizajny i ceny, Małach ma kolory które mi nie podchodzą, Core (550) od Pająka jest dla mnie za drogi .. itd. Na szczęście nie mam takich dylematów Smile


RE: Śpiwory puchowe - bzyk69 - 15-03-2024

To skoro o normach i standardach, to ja o Decathlonowy zapytam.
W opisach swoich produktów puchowych Dec chwali się certyfikatem RDS:
"RDS “Responsible Down Standard”, to certyfikat wydawany przez niezależną międzynarodową instytucję. Norma ta, pozwala nam zagwarantować pochodzenie puchu, pozostające w zgodzie z naszymi zobowiązaniami dotyczącymi materiałów. Nasi dostawcy zobowiązują się do stosowania wyłącznie piór pozyskiwanych z martwych kaczek i gęsi, hodowanych dla mięsa. "

Co to za ustrojstwo ten RDS? To jest jakaś ściema Decathlona, czy faktycznie warto na to zwracać uwagę?


RE: Śpiwory puchowe - sasq - 15-03-2024

bzyk69 Jeśli istotne jest dla ciebie jak pozyskiwany jest puch oraz jakie życie miały te ptaszki zanim ktoś je zje to tak zwracaj uwagę

Responsible Down Standard od kuchni (z punktu widzenia szwalni) to sporo papieró, które pozwalają to dokładnie wyśledzi skąd jest puch i w jaki sposób został pozyskany czy ptaki hodowane przez branżę mięsną są hodowane zgodnie z wytycznymi standardu. Od producenta wymaga to trochę zachodu ale dzięki temu jesteśmy w stanie wskazać dokładnie w której kurtce która dostawa puchu od jakiego dostawcy ten z kolei jest w stanie wskazać dostawcę surowego puchu i tak dalej aż do farmy. Mało tego każdy budynek danej firmy/ marki który ma cokolwiek związanego z puchem przechodzi osobna certyfikację. I tak oprócz papierów przyjeżdża człowiek który fizycznie to kontroluje chodzi po magazynach i produkcji robi dokumentacje foto...
W pracach nad standardem zaangażowane są organizacje zajmujące się prawami zwierząt

Organizacja zajmujaca sie RDS-em
https://textileexchange.org/responsible-down-standard/

źródła na stronach producentów
https://8a.pl/8academy/co-to-jest-rds-certyfikat-rds/
https://rab.equipment/eu/animal-welfare
https://pajaksport.pl/content/63-rds.html

Z polskich producentów: outdorowych: Pajak
Z polskich marek: Pajak, Viking


RE: Śpiwory puchowe - bzyk69 - 15-03-2024

Dziękuję za naprostowanie. Jakoś mi się tak zworki w główce poprzestawiały, że RDS brałem jako wyznacznik jakości samego puchu (a nie jakości życia ptactwa).
Czyli te decathlonowe CUIN, to taka sama wolna amerykanka, jak w przypadku innych niecertyfikowanych producentów.


RE: Śpiwory puchowe - sasq - 15-03-2024

(14-03-2024, 19:42)Bren napisał(a):
(12-03-2024, 20:30)PRS napisał(a): czyli przyzwoity cenowo puch z kaczego kupra...
ale pomińmy gatunek pticy
Ktoś wie jaki będzie przelicznik, czyli 700 CUIN kaczego to ile CUIN gęsiego?

700=700 inaczej nie da sie bo:
w procedurze badawczej 30g puchu wkladasz do cylindra pomiarowego wynik otrzymujesz w calach sześciennych
kaczka najwyzszej jakości da się dojechac nieco powyżej 700
gęś najwyższej jakości da sie do jechać nieco powyżej 900
Od kuchni w branzy outdorowej mówi się że od 600 to highest quality ale liczące sie marki czegoś takiego sie nie dotykają (TNF na przykłada nie ma problemu z 600cuin oni robia takie rzeczy)

przy czym nalezy pamietać ze mamy jeszcze stosunek puchu do pierza (im wiecej puchu tym lepiej) oraz metność puchu: standard branzowy to 100 firmy z którymi mam do czynienia wymagają 1000 (próbka puchu mieszana jest z wodą po czym odcedzana spradza sie ile mozna jej nalać do cylindra pomiarowego zanim przestanie być widoczny znacznik na dnie wynik podawany jest w mm)


RE: Śpiwory puchowe - PRS - 15-03-2024

No miałem napisać, że 700=700 Wink

@sasq`u możesz napisać coś więcej o tej ,,mętności puchu" - wiesz ,że co niektórych na tym forum takie rzeczy interesują a Ciebie warto posłuchać Smile
Na juj to jest?
P.S. 28,4 vel 28,35...