NGT
Śpiwory puchowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Śpiwory puchowe (/thread-721.html)



RE: Śpiwory puchowe - PRS - 07-10-2023

,, (...) Z tego powodu, jeśli komory mają wystarczającą pojemność - a zapewne mają, to dopuszenie ma sens. Najpewniej dodatkowy puch będzie miał się gdzie rozprężyć, przez co podniesie termikę śpiwora. (...) "
W tym temacie jestem w DRUŻYNIE Yatzka Smile od wielu lat dyskutującej z Wojtkiem (w okolicznościach przyrody Wink )
Mam przynajmniej 4 dopuszone śpiwory z czego w przypadku jednego modelu śpiwór niedopuszony i śpiwór dopuszony (kiedyś z zakupów grupowych dla siebie i syna).
Widać różnicę a co najważniejsze czuć. Mojej pupy żadne badania laboratoryjne nie przekonają Smile

Wielokrotnie pisałem, ale co tam... Wink
W przypadku ,,pospolitych" - turystycznych śpiworów warto już na starcie poprosić i zapłacić za PRZEPUSZENIE ,,listwy" termicznej wzdłuż zamka (piszę o zwykłej, najprostszej ,,kiszce" a nie o rozwiązaniach ,,profi") oraz za dopuszenie kołnierza termicznego jeżeli jest.
Tak, wiem izolatorem jest powietrze a nie puch...
Niektórzy producenci nie rywalizujący katalogowo-medialnie o prymat najlżejszego i najmniejszego (po skompresowaniu) śpiwora stosują syntetyczne wypełnienie listwy (czasami nawet kaptur). Moim zdaniem to dobra koncepcja. To ma izolować a faktycznie próbować odcinać przewiewanie i poniekąd ,,ucieczkę" ciepłego powietrza.


RE: Śpiwory puchowe - kml2010 - 09-11-2023

Witam, jako nowy użyszkodnik forum, mam prośbę o poradę, kupiłem dwa śpiwory puchowe, Fjord Nansen: 1) Svalbard200xl 2°C/540 g i 2) Svalbard225 goose mid 0°C/490g. Niestety pierwszy z nich wygląda mocno podejrzanie: po środku, w kilku komorach, jest jakby pusty. Materiały zewn i wewn właściwie się stykają przy dotyku. Drugi nie ma tego efektu, wypełniony jest wszędzie równomiernie. Dodatkowo, w pierwszym, listwa przy zamku jest wypełniona tylko na górze, od połowy w dół jest pusta. Śpiwory kupione jako nowe w tuttu pl. Mimo tych wad pojechałem pod namiot z pierwszym śpiworem, no i oczywiście zmarzłem mocno (było ok 8-10st, połowa października). Czułem się jak w śpiworze z lidla za 60zł. Podejrzewam, że dostałem towar po jakimś zwrocie, być może był prany i rozwieszony na sznurku, bo w komorach, po bokach jest trochę puchu. Śpiwór waży 533g. Czy reklamować towar? Czy może wrzucić do suszarki (mam), albo jakoś inaczej reanimować puch?


RE: Śpiwory puchowe - bzyk69 - 10-11-2023

To ja zapytam o dopuszenie konkretnego modelu: Co sądzicie o dołożeniu puchu do Cumulusa LiteLine 400? Jest sens dopuszać go dosypując w górnych komór tak z 50gr puchu, czy komory są w tym modelu na tyle duże?

Będę odsyłał śpiwór na serwis do Cumulusa, niestety podczas procesu prania poprzemieszczał się puch w komorach (w nogach na wysokości kolan i goleni prawie w ogóle go tam nie ma). Prałem w Bielsku, na ul. Łukowej - no niestety, pralnia się nie popisała.

Na szczęście Cumulus stanął na wysokości zadania, podjęli się ponownego ułożenia puchu w ramach gwarancji, więc chwała im za to. Jak dla mnie to solidna firma i na pewno tam jeszcze wrócę jako klient.

No ale kwestia dopuszenia: Skoro już go wysyłam do firmy, to zastanawia mnie czy nie zlecić dosypania puchu?


RE: Śpiwory puchowe - grendel - 10-11-2023

Samo rozsypanie na nowo puchu zrobi już różnicę. A 50 g to ponad 10% całości wsadu.

@sasq (pracujący z puchem i mający szczegółową wiedzę techniczną) napisałby, że zabieg dopuszania nie ma sensu ani ekonomicznego ani zwiększającego efektywność termiczną. Oponenci (z mniejszą ogólną wiedzą techniczną) są odmiennego zdania. Ja stoję pośrodku.

Myślę, że roztropną opcją byłoby skierować zapytanie w kwestii dopuszenia bezpośrednio do producenta. Ich sugestia powinna być najbardziej wiarygodna.

(09-11-2023, 18:34)kml2010 napisał(a): Fjord Nansen: 1) Svalbard 200xl 2°C/540 g i (...) w kilku komorach, jest jakby pusty.

Nie powinno tak być. Szkoda, że wziąłeś akurat ten śpiwór na wyjazd. Ja wziąłbym drugi a ten zwrócił w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny, zgodnie z przysługującym prawem dot. zakupu na odległość.

Jeżeli komory są puste (widoczny brak wsadu) a materiał góry i dołu ma ze sobą styczność, to jest to istotna wada egzemplarza, jako, że w miejscach tych brak jest izolacji. Chyba, że wsad jest, ale pierze nie wypełnia całości komory puchowej a jest zbite - co mogło powstać poprzez nieumiejętny proces prania i suszenia.

Ponieważ z racji używania produktu odpadł Ci jego zwrot, kierował bym się w stronę reklamacji.


RE: Śpiwory puchowe - Yatzek - 10-11-2023

(10-11-2023, 07:58)bzyk69 napisał(a): To ja zapytam o dopuszenie konkretnego modelu: Co sądzicie o dołożeniu puchu do Cumulusa LiteLine 400? Jest sens dopuszać go dosypując w górnych komór tak z 50gr puchu, czy komory są w tym modelu na tyle duże?

Będę odsyłał śpiwór na serwis do Cumulusa, niestety podczas procesu prania poprzemieszczał się puch w komorach (w nogach na wysokości kolan i goleni prawie w ogóle go tam nie ma). Prałem w Bielsku, na ul. Łukowej - no niestety, pralnia się nie popisała.

Na szczęście Cumulus stanął na wysokości zadania, podjęli się ponownego ułożenia puchu w ramach gwarancji, więc chwała im za to. Jak dla mnie to solidna firma i na pewno tam jeszcze wrócę jako klient.

No ale kwestia dopuszenia: Skoro już go wysyłam do firmy, to zastanawia mnie czy nie zlecić dosypania puchu?

Mam trzy pozycje od Cumulusa, - Quilt 250, LL330C i Alaska 1300. Tylko w tym ostatnim komory są tak wypełnione, że aż nadto, ale zapewne dlatego, że zmieniona jest proporcja góra/dół i część puchu z komór dolnych powędrowała do góry. Natomiast w tych dwóch lżejszych, swobodnie 10% puchu więcej nie przeładowałoby komór.

Założenie, iż to powietrze jest akumulatorem ciepła jest słuszne jedynie wtedy, gdy jest uwięzione pomiędzy drobinami puchu, który ogranicza jego cyrkulację prowadzącą do wychłodzenia. Puch pełni tu rolę izolatora, bo gdyby go nie było, a puste komory miałyby większą pojemność powietrza, to według tej teorii powinny pomieścić ilość ciepła proporcjonalną do jego objętości. Wiadomo, że puch swą prężnością generuje loft, czyli grubość i właśnie pojemność komór. Zapewnia też właśnie swoisty mikroklimat przez ograniczenie migracji ciepła w ślad za cyrkulacją powietrza. Takie uwięzienie ciepłego powietrza i oddzielenie go od zimnego stosuje między innymi Thermarest w materacykach NeoAir. Można by w uproszczeniu stwierdzić, że tak uwięzione i unieruchomione (do pewnego stopnia) powietrze powoduje, że ciepło nie "paruje" na zewnątrz.
Jeśli więc komory wizualnie nie wykazują niemal całkowitego wypełnienia i posiadają niewielki zapas, to można go w tym zakresie wypełnić. Czy to będzie ilość podana w gramach czy procentowo, to już trzeba określić po oszacowaniu wolnego miejsca w komorach.
Widywałem amerykańskie quilty, których komory były wypełnione do ich pełnego napuszenia. Z pewnością nie było tam mostków termicznych.

Oczywiście decyzję o dopuszeniu trzeba podjąć po zregenerowaniu zbrylonego wsadu. Jeśli poszycie jest optymalizowane na większą ilość puchu, to nawet trzeba.


RE: Śpiwory puchowe - bzyk69 - 11-11-2023

Dziękuję Yatzek za bardziej szczegółowe wyjaśnienie dlaczego izolacja powietrzna musi być uzyskiwana przez materiał taki jak puch (lub inny syntetyk). Do tej pory wiedziałem, że to powietrze izoluje, a puch jest to to, aby tworzyć tą warstwę powietrza - ale teraz mam to bardziej szczegółowo wyjaśnione.
W kwestii mojego śpiwora posłucham rady grendela, i zapytam bezpośrednio Cumulusa. Będą przemieszczali puch, to też zobaczą w jakim on jest stanie i czy warto dopuszać.
Zresztą też ktoś wcześniej w wątku pisał, że śpiwory w danym modelu są szyte na jedno kopyto, i puch jest ładowany do takiej samej wielkości komór. Jeżeli jest tak, to LiteLine 400 jest "najmocniejszym" z tej serii śpiworów - więc tym bardziej zapytam Cumulusa czy aby na pewno jest tam miejsce i sens aby ładować dodatkowy puch.


RE: Śpiwory puchowe - sasq - 14-11-2023

(10-11-2023, 14:21)Yatzek napisał(a): Wiadomo, że puch swą prężnością generuje loft, czyli grubość i właśnie pojemność komór.
Można by w uproszczeniu stwierdzić, że tak uwięzione i unieruchomione (do pewnego stopnia) powietrze powoduje, że ciepło nie "paruje" na zewnątrz.

Sedno sprawy trafione w punkt Rolleyes

Przy ocenie ilości puchu pamietajcie ze przesuszony puch ma mniejsza sprężystość niż taki gdzie wilgotność powietrza wokół niego jest w zakresie 45-65% (pod warunkiem że to puch narturalny). Tak właściwość to naturalne reakcja kreatyny na wilgoć a więc pamięć kształtu. Dla uproszczenie wyobrażcie sobie kogoś z długimi kręconymi włosami po potraktowaniu prostownicą (dla śpiwora bedzie to kompresja) mamy problem z loftem ale wystarczy ze powiertrze zorobi sie wilgotne i bęś mamy loki (puch wraca doo swojego kształtu)


RE: Śpiwory puchowe - bzyk69 - 17-11-2023

(10-11-2023, 07:58)bzyk69 napisał(a): Będę odsyłał śpiwór na serwis do Cumulusa, niestety podczas procesu prania poprzemieszczał się puch w komorach

To ja jeszcze napiszę parę słów żeby pochwalić Cumulusa.
Śpiwór mam już po serwisie, w domu. Po sprawdzeniu przez firmę, dostałem sugestię aby dopuszyć go 40 gr. Koszt operacji: 56 zł. Śpiwór wysyłałem na własny koszt, ale ponowne rozmieszczenie puchu, oraz odesłanie śpiwora z powrotem do mnie - to już na koszt firmy Smile
Jutro wybieram się pod tarpa, temperatura będzie odpowiednia, to sprawdzę go w boju.

Jedyne na co nie zgodził się Cumulus, to customizacja - chciałem pozbyć się kaptura, z którego z powodu wzrostu i tak nie korzystam. Tłumaczyli się standardami w firmie, i że takich rzeczy nie robią. No, pal licho - aż tak na tym mi nie zależało.

Reasumując: Ja sobie Cumulusa chwalę, i będę go polecał znajomym.


RE: Śpiwory puchowe - Myszak - 20-11-2023

Reasumując: Ja sobie Cumulusa chwalę, i będę go polecał znajomym.
[/quote]

Właśnie sam zastanawiam sie nad zakupem puchowki od Cumulusa.
Konkretnie myśle o Lite Linę 400 lub Panyam 450.

Pamietam z dawnych czasów, że były zamówienia grupowe, ale nie pamietam już od którego z rodzimych producentów. Wtedy nie było mnie stać na puchowy, ale teraz chętnie bym dołączył.

Słyszeliście moze o jakichś akcjach tego typu? ?
[/quote]


RE: Śpiwory puchowe - massud - 22-11-2023

Cześć ,

Chciałem zapytać o następującą rzecz :  różnice (na papierze)  w temp.  komfort/limit      w śpiworach Cumulus/Malachowski przy tej samej ilości/jakości puchu.

Jestem na etapie  zakupu nowego śpiwora, moimi faworytami  są  : Climber 1000 Małachowskiego  i Teneqa 1000 Cumulusa , 
Oba wypełnione puchem 850 cuin, po 1000 g wsadu.
Deklarowany rozstrzał dla w/w temp jest spory :
Climber -   -12/-20
Teneqa      -19/-30

Może mieliście okazje testować/porównać oba konkretne modele? 
Rozumiem, że budowa komór, itp ma wpływ na termikę - ależ aż 7-10 stopni? Możliwe?
Tkaniny zewnętrzne ? chyba też nie.
Zakładam, że obaj producenci  stosują tą samą normę (ale w śledczego się nie bawiłem)
Może znacie  inne wyjaśnienie,  które nie jest w stanie mi przyjść do głowy ?

Szukając rozsądnego środka w kategorii cena/ temp  zainteresowanie wzbudza też  Alaska 1100.
Co prawda puch 700 cuin, ale za to 100 gram więcej.
Może tędy droga?
Różnica w wadze śpiwora nie jest dla mnie  kluczowa

pozdrawiam,


RE: Śpiwory puchowe - ludz - 22-11-2023

Cóż, obie firmy wróżą z fusów, bo nie przeprowadzają żadnego porównywalnego testu.
Równie dobrze te wartości mogłyby być podane w stopniach Fahrenheita i wielbłądach lub gwiazdkach.


RE: Śpiwory puchowe - grendel - 22-11-2023

Jak zostało powiedziane. Osobiście przy tym porównaniu założyłbym, że bliższy prawdy jest Małachowski.


RE: Śpiwory puchowe - Gapcio - 22-11-2023

(20-11-2023, 18:45)Myszak napisał(a): Reasumując: Ja sobie Cumulusa chwalę, i będę go polecał znajomym.

Właśnie sam zastanawiam sie nad zakupem puchowki od Cumulusa.
Konkretnie myśle o Lite Linę 400 lub Panyam 450.

Pamietam z dawnych czasów, że były zamówienia grupowe, ale nie pamietam już od którego z rodzimych producentów. Wtedy nie było mnie stać na puchowy, ale teraz chętnie bym dołączył.

Słyszeliście moze o jakichś akcjach tego typu? ?
[/quote]
[/quote]

Zerknij

https://aurapoland.com/pl/

Zrobiłem symulację dla  AR 1 (którego posiadam) wsad 750g puch 800 cuin i wychodzi 1807+ przesyłka
Ja płaciłem ok 1966 zł
Proszę pamiętaj o dosyć długim czasie realizacji i użytej tkaninie Toray Delfy (https://aurapoland.com/pl/content/42-TKANINY)


RE: Śpiwory puchowe - mrto - 28-11-2023

Witam śpiworowych fachowców.
Wpadł mi ostatnio w ręce śpiwór puchowy z zestawu DWS/25 produkcji CALLIDA. Czy sensowne będzie zmniejszenie (skrócenie) śpiwora przy zachowaniu tej samej ilości puchu? Śpiwór ma około 200cm a ja mam raptem 170cm wzrostu.


RE: Śpiwory puchowe - KiMkamperem - 28-11-2023

Witam wszystkich serdecznie. Proszę o podpowiedź. Chcę kupić 2 śpiwory dla mnie i męża - mąż 176 cm, ja ciut mniej 156, wagę mamy w normie w stosunku do wzrostu. Mamy wybrane 4 modele i kompletnie nie wiem, który lepszy. Wiem, że każdy ma swoje ulubione, ale my dopiero zaczynamy przygodę z puchówkami i każda wskazówka będzie cenna... Dużo czytałam, ale nie wiem z których będziemy najbardziej zadowoleni. A i szukamy śpiwora na 3 sezony (zima póki co nie wchodzi w rachubę). Chcemy spać w namiocie dachowym na dużych wysokościach - w tym tym roku myślimy o Kirgistanie offroadowo. Temperatura może spaść do około 0 st na wysokości 3000 - 4000m.  A ja jestem ciut zmarzlakiem Wink  A oto i one:

-  Pajak Core 400
- Cumulus Lite Line 400
- Fjord Nansen Svalbard 450
- Aura NOM1 300

Czy Szanowni Eksperci możecie ciut pomóc zagubionej kobiecie?

Dzięki Smile


RE: Śpiwory puchowe - Yatzek - 29-11-2023

(28-11-2023, 12:32)mrto napisał(a): Witam śpiworowych fachowców.
Wpadł mi ostatnio w ręce śpiwór puchowy z zestawu DWS/25 produkcji CALLIDA. Czy sensowne będzie zmniejszenie (skrócenie) śpiwora przy zachowaniu tej samej ilości puchu? Śpiwór ma około 200cm a ja mam raptem 170cm wzrostu.

Nie skracaj. Jeśli śpiwór ma około 200 cm, to właśnie pasuje do Twojego wzrostu.
Swoją drogą zastanawiam się, czemu ten śpiwór jest taki krótki. Dla wojska gdzie przeważają chłopy na schwał, śpiwory zwykle miewają 215 cm. Chyba że ten ma rozmiar "M".

(28-11-2023, 22:41)KiMkamperem napisał(a): Witam wszystkich serdecznie. Proszę o podpowiedź. Chcę kupić 2 śpiwory dla mnie i męża - mąż 176 cm, ja ciut mniej 156, wagę mamy w normie w stosunku do wzrostu. Mamy wybrane 4 modele i kompletnie nie wiem, który lepszy. Wiem, że każdy ma swoje ulubione, ale my dopiero zaczynamy przygodę z puchówkami i każda wskazówka będzie cenna... Dużo czytałam, ale nie wiem z których będziemy najbardziej zadowoleni. A i szukamy śpiwora na 3 sezony (zima póki co nie wchodzi w rachubę). Chcemy spać w namiocie dachowym na dużych wysokościach - w tym tym roku myślimy o Kirgistanie offroadowo. Temperatura może spaść do około 0 st na wysokości 3000 - 4000m.  A ja jestem ciut zmarzlakiem Wink  A oto i one:

-  Pajak Core 400
- Cumulus Lite Line 400
- Fjord Nansen Svalbard 450
- Aura NOM1 300

Czy Szanowni Eksperci możecie ciut pomóc zagubionej kobiecie?

Dzięki Smile

Jeśli to ma być śpiwór do wożenia, a nie do noszenia, to Fjord Nansen. Najtańszy.
Jeśli do noszenia w plecaku, to Cumulus. Nienajdroższy.
Obydwa są korzystnie pozycjonowane cenowo.

Ponadto zastanawiam się, czy 400 - 450 gramów wsadu wystarczy dla zmarzlucha na wyższych pułapach. Podawane temperatury komfortu nie zapewniają nadmiaru odczuwania ciepła. Na trzy sezony celowałbym raczej w 600 g wsadu. Fjord wsypuje puch kaczy, Cumulus gęsi, więc parametry się nieco różnią przy podobnej ilości puchu.

No i sugeruję pominąć warianty z puchem hydrofobowym. Te są raczej na ekspedycje i sporadyczne użycie, naturalny to dla intensywniejszego używania.


RE: Śpiwory puchowe - grendel - 29-11-2023

(28-11-2023, 22:41)KiMkamperem napisał(a): (...) szukamy śpiwora na 3 sezony (zima póki co nie wchodzi w rachubę). Chcemy spać w namiocie dachowym na dużych wysokościach - w tym tym roku myślimy o Kirgistanie offroadowo. Temperatura może spaść do około 0 st na wysokości 3000 - 4000m.  A ja jestem ciut zmarzlakiem Wink 

Yatzek już napisał. A ja podtrzymam, podając nasz przykład: 176 cm i 170 cm, z czego ta niższa osoba to zmarźlak.

Nasze śpiwory na podobne warunki to były Panyam 450 dla mnie a 600 dla zmarźlaka. Z tym wyposażeniem żona nie płakała z zimna, co niestety w przeszłości przy innych śpiworach miało miejsce.

Z Panyamami bywało, że czasem musieliśmy docieplać się nawet częściami odzieży (najczęściej sweterkami puchowymi lub/i bluzami polaro-stretchowymi) a czasem robiliśmy to profilaktycznie, by zapewnić sobie nieprzerwany sen przez całą noc i dobry wypoczynek przed czekającym nas wysiłkiem.

Niezależnie od wybranego przez Was modelu (Cumulus, Pająk), na trzy sezony celowałbym co najmniej w 400-450 g puchu 800 cuin dla męża i od 600 g tej samej jakości wypełnienia dla Ciebie. Nie biorąc oczywiście pod uwagę puchu hydrofobowego, tylko naturalny - o czym Yatzek również wspominał.


RE: Śpiwory puchowe - Szwędacz - 29-11-2023

(29-11-2023, 01:12)Yatzek napisał(a): (...)
Fjord wsypuje puch kaczy, Cumulus gęsi, więc parametry się nieco różnią przy podobnej ilości puchu.
(...)
Czepię się dla formalności - zależy od wariantu. Część Svalbardów ma dopisek 'goose' w nazwie modelu i wtedy są na gęsim. Natomiast tracą wtedy główną zaletę, jaką jest niska cena (przynajmniej poza najcieńszymi, letnimi wariantami).


RE: Śpiwory puchowe - KiMkamperem - 29-11-2023

(29-11-2023, 12:57)Szwędacz napisał(a):
(29-11-2023, 01:12)Yatzek napisał(a): (...)
Fjord wsypuje puch kaczy, Cumulus gęsi, więc parametry się nieco różnią przy podobnej ilości puchu.
(...)
Czepię się dla formalności - zależy od wariantu. Część Svalbardów ma dopisek 'goose' w nazwie modelu i wtedy są na gęsim. Natomiast tracą wtedy główną zaletę, jaką jest niska cena (przynajmniej poza najcieńszymi, letnimi wariantami).

Dokładnie tak jest z tym modelem Svalbarda. Jest z puchem gęsim i jest droższy od Cumulusa. To pewnie wybiorę właśnie Cumulusa, bo ma najwięcej opcji z rozmiarami i ilością puchu i korzystną ceną - wychodzi za 1299 zł.


RE: Śpiwory puchowe - Maykel - 29-11-2023

Jest jeszcze firma Eksplo z Krakowa szyjąca puchówki. Tak mi się patriotyzm lokalny włączył;⁠-⁠)