NGT
Śpiwory puchowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Śpiwory puchowe (/thread-721.html)



RE:Śpiwory puchowe - grendel - 30-03-2020

Sted82
Na sprzęt sportowy/turystyczny sprowadzany spoza UE nie ma cła (pisałem o tym wielokrotnie). Zresztą to byłoby tylko 7-8%.

blmln
VAT w wysokości 23% jak najbardziej może być (zależy od szczęścia i skrupulatności urzędnika celnego) i przy zakupie należy się z tym liczyć, bo jego ewentualność zmniejsza atrakcyjność zakupu dość znacznie. Osoby podlegające pod WER Zabrze powinny traktować go jako pewnik. Ten urząd nie puszcza nic.

Duża szansa, że w Aegismax wsyp o wadze 400 g będzie latał luzem i przez śpiwór zobaczysz nawet Hanoi 😀 (przeczytaj mój poprzedni wpis o sypaniu wypełnienia przez majfrendów). Ale to Twoje 4 litery zostaną przetrzepane, nie moje.

Jest taki zwyczaj podczas dobrej imprezy - lepiej żeby zostało, niżby miało zabraknąć 😉. To samo tyczy się śpiwora podczas wyprawy w wymarzone miejsce - lepiej się fest spocić, niż lekutko zmarznąć.

Na zakupie dobrego śpiwora nie ma co oszczędzać i eksperymentować. Smutno tego doświadczyła rzesza użytkowników z tego forum - w tym moja skromna osoba.
-------------------------------------------
https://gameoflife-nextround.blogspot.com




RE:Śpiwory puchowe - PRS - 31-03-2020

Czytajcie ze zrozumieniem ;)
,,wypełnienie polskim puchem z białej kaczki w stosunku 91/9''
https://www.fjordnansen.pl/product-und-34584-Spiwor-puchowy-NORDKAPP-300-MID-LEFT-1-C-650-g.html
Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy założyć, że puch pochodzi z jednej z licznych firm w powiecie Konińskim ;)
Firmy te świadczą także usługi ,,napełniania'' gotowych (do napełnienia ;) ) produktów.
-------------------------------------------
Wynik mierzy siły




RE:Śpiwory puchowe - blmln - 31-03-2020

PRS, a możesz prościej? :) Co to oznacza w praktyce?




RE:Śpiwory puchowe - Pim - 31-03-2020

Spojrzałem na tego Fjorda. Moja uwaga: dół ściągany stoperem jest takim sobie rozwiązaniem.
Miałem customowego Robertsa. Pan Roman namówił mnie na takie rozwiązanie. Nie miałem do niego przekonania, ale skoro ekspert radzi?
Stoper ma tendencję do ''popuszczania''. W końcu blokowałem go węzłem. Mimo ściągania na maxa, przy 5-6 st czasami ''gwizdało'' po stopach.
Kiedy zamawiałem śpiwór chciałem skopiować lekki model śpiwora Golite Feather-Lite Bag (temp. min +4), który miał możliwość wyjęcia nóg, ale tam był zamek na całą szerokość dna śpiwora i była nakładane na siebie listwy docieplające. Roberts strasznie na to marudził i uległem jego sugestii.

U Roberta to było wytłumaczalne tym, że kiedyś szył taką rowerową hybrydę: ni to śpiwór, ni to kurtkę. Ten ściągacz pozwalał tę konstrukcję ściągnąć w pasie i używać właśnie jako kurtkę. W drugą stronę był śpiworem. I myślę, że sam patent niezły. Ale do temperatur +10,+7. robiło się z tego nasłabsze miejsce konstrukcji.

Podsumowując śpiwór ciekawy, ale pomysł z otwieraniem za pomocą ściągacza uważam za słaby.
---
Edytowany: 2020-04-01 15:57:52
---
Edytowany: 2020-04-01 16:47:37
-------------------------------------------
Pim




RE:Śpiwory puchowe - PRS - 01-04-2020

Oznacza to, że jest mało prawdopodobne by puchopierze z ,,polskich'' kaczek było transportowane z RP do CRL by małe chińskie rączki napełniły nim powłoki. W drugą stronę jak najbardziej - jest takie prawdopodobieństwo by puste powłoki przypłynęły do UE.
W praktyce oznacza to co już napisałem
- Fjord nie ściemnia - puch ma deklarowaną sprężystość (lub większą)
- pierzopuchy z Deca z ekologicznie mordowanych kaczek mają ok 550-600 max
- chińczyki z Ali też mają przekłamane wartości
- puch użyty przez Fjorda może być taki sam lub zbliżony do puchu używanego przez topowe polskie firmy i opisywanego jako 700-730 cuin

3 strony gdybania nad śpiworem za 560 zł...
Ktoś musi przetestować i tyle

P.S. śpiwór z Deca który opisywała Ola (Trek 900) jest prawdopodobnie do wyrwania w poj. sztukach na Śląsku za 380 zł. Materiał obiciowy jest taki sam jak w kurtkach które recenzowałem. Jest to jakaś alternatywa na ,,pierwszy'' śpiwór puchowy ale będzie to okrycie na pory ciepłe. Kupowany był jako ,,wkładka docieplająca'' do już posiadanych syntetyków.
-------------------------------------------
Wynik mierzy siły




RE:Śpiwory puchowe - Barsus - 01-04-2020

Pawle
Te rozważania odnośnie chińskiego sypania puchu dotyczyły chińskich śpiworów dostępnych na Ali express. Nikt nie oskarżał fjord nansena że robi to nie profesjonalnie. chłopaki podali jako dużo tańszą alternatywę do śpiwora od fiorda t aegisy z Chin i dlatego zastanawiali się nad tym jak jest w nich ze wsadem.
-------------------------------------------
http://dasieda.blogspot.com/?m=1




RE:Śpiwory puchowe - Tomasz Fjord Nansen - 03-04-2020

Cieszy nas fakt, że Nordkappy przykuły waszą uwagę. Postaram się rozwiać część waszych wątpliwości pozostając w miarę możliwość jak najmniej stronniczym :)

Tak jak PIM pisze, faktycznie ściągacz osłabia delikatnie termikę śpiwora, natomiast nie zapominajmy jakie jest przeznaczenie Nordkapp 300 to lekka puchówka na sezony wiosna-lato-wczesna jesień. Sam ściągacz jest dodatkiem, można go szczelnie zamknąć, a w naszych skrupulatnych testach kopania i wierzgania, samoistnie się nie otwierał. Oczywiście jeżeli spodziewamy się zimnej nocy i chcemy się dodatkowo zabezpieczyć, wystarczy zawiązać węzełek poniżej. Proste jak zaciągnięcie kaptura przed snem :) W zamian zyskujemy komfort szybkiej wentylacji gdy słonko rankiem przygrzeje w namiot, czy możliwości przejścia z namiotu na ławkę/krzesło. Nie polecamy siadać w śpiworze przy ognisku w trosce o własne bezpieczeństwo !

@PRS ten Konin nietrafiony ;) Natomiast, tak dzielimy to na dwa zakłady, jeden od materiału drugi od wypełniania według wskazanych przez nas norm. Powłoki na puchówki wykonujemy w szwalni z którą współpracujemy od wielu lat, szyjąc powłoki na resztę naszych śpiworów. Przygotowane powłoki wypełniamy w 100% polską kaczką lub gęsią w zależności od modelu, nie są to domieszki jak sugerowałeś :) Zakład zajmujący się wypełnianiem ma przekazane od nas wyraźne wytyczne co do ilości wkładu w poszczególnych komorach, według których je wypełnia. Dla poprawy termiki zdecydowaliśmy się rozmieścić puch w taki sposób, żeby na brzuszku było go więcej niż na plecach, co następnie przebadaliśmy na modelu Nordkapp 300 w specjalistycznym laboratorium.

Faktycznie gdzieś nam umknęło przy przepisywaniu i gramatura śpiworów na naszej stronie się poślizgnęła. Nazwy modeli Nordkapp (250, 300, 400, 500) łączą się z wagą wypełnienia dla modeli Mid, rozmiar XL posiada około 5-7% g wypełnienia więcej w stosunku do Mid.

blmln, jak często pierzemy śpiwory? Nie ma jednej odpowiedzi, to zależy jak bardzo śmierdzący zmęczeniem podróży się do niego pakujesz, czy przeszkadza Ci lekki zapach kojarzący się z biwakiem, jak zadbasz o higienę wewnątrz. Natomiast w Twoim wypadku, gdzie wspominasz 2 wypady w roku, obstawiam że przez te 3-4 lata nie wypierzesz go ani razu. Ja swoje - co prawda syntetyki - prałem raz w roku ale licząc im przynajmniej 30 nocy w roku użytkowania przy średnim zachowaniu higieny, czyli leśne biwaki bez prysznica. ;)

Jeżeli chodzi o puch Hydrofobowy, trzeba pamiętać, że przede wszystkim zachowuje on dłużej swoje właściwości cieplne, w porównaniu ze zwykłym, w momencie gdy jest wystawiony na wilgoć czy deszcz. Jak sama nazwa wskazuje włókna zaimpregnowanego pierza nie lubią wody. Szybciej schną, dłużej zachowują sprężystość w kontakcie z wilgocią, lepiej też niż zwykły puch znosi pranie.

Chińskie odpowiedniki, tak jak grendel wspominał, mogą mieć różne wypełnienie, a termika prezentowana przez producenta rzadko kiedy poparta jest badaniami laboratoryjnymi. Natomiast w kontekście obecnych wydarzeń gorąco zachęcam do wspierania polskiego biznesu. Niezależnie czy w efekcie wybierzecie Cumulusa, Pajaka, Aurę, nas - Fjord Nansen czy pozostałe marki. Od Chińczyka nie dostaniesz gwarancji, nie wymienisz produktu. :)


Wspierajmy się nawzajem.




RE:Śpiwory puchowe - Yatzek - 03-04-2020

No i już coś więcej wiemy o śpiworach Nordkapp :) Jednak nadal nie znalazłem informacji o rodzajach komór, choć zakładam, że tutaj projektant sięgnął po sprawdzone rozwiązania.

Wczoraj spałem w jednym z grubszych Cumulusów przy -9°C i zapomniałem, że on ''fabrycznie'' ma wcinanie się materiału w zamek. Walka za zacinającym się zamkiem przy niskich temperaturach (tu jeszcze nie było przeraźliwie zimno) jest bardzo irytująca, więc chciałbym wiedzieć jak to jest rozwiązane w grubszych Nordkappach. Z poglądowych zdjęć tego nie wypatrzę.

Kolejna sprawa to docieplony footbox, bo pewnie nie jestem jedynym, któremu marzną stopy. O ile trzysetka jest celowana na umiarkowane temperatury i przewiduje dodatkowe chłodzenie stóp, to już pięćsetkę celuje się na temperatury okołozerowe, gdzie zapewnienie termiki w newralgicznych rejonach jest istotne.

Wiemy już, że dystrybucja puchu jest w proporcjach góra więcej / dół mniej - cokolwiek miałoby to oznaczać w procentach. W takiej sytuacji plusem byłyby pętelki po bokach dolnego poszycia, umożliwiające zamocowanie śpiwora (własnym) gumosznurkiem do maty. Nie chciałbym śpiwora który w nocy obróci się chłodniejszą stroną do góry, co mi się w lekkich konstrukcjach zdarza, szczęśliwie przy równej dystrybucji puchu.

Zaś co do puchu hydrofobowego, to mam raczej negatywne odczucia. Mam go jedynie w swetrze puchowym firmy RAB, zaś w śpiworach zwykły - naturalny. Jednak jestem pełen obaw co do jego wytrzymałości po kilku latach i wielu praniach. Mój najczęściej eksploatowany śpiwór puchowy był już prany bodaj cztery razy - z konieczności. Nadal wygląda bardzo dobrze i tak też się spisuje, a wsad wychodzący tu i ówdzie, nadal jest sprężysty. Natknąłem się na relacje o kruszeniu się puchu hydrofobowego po długotrwałym użytkowaniu, ale sam nie mogłem tego zjawiska zaobserwować. Niemniej gdybym miał wybierać, pominąłbym pozycje z puchem hydrofobowym, bo z mojego doświadczenia i dbałości o sprzęt, sam bym takiej modyfikacji do swoich śpiworów nie wprowadził, bo nigdy u mnie nie zaszły okoliczności które - w teorii - mogłyby mnie przekonać do puchu hydrofobowego. Mam jednak świadomość, że dla potrzeb marketingowych i w okazjonalnym użyciu, taki puch lepiej wygląda w procesie wyboru.
Czy zatem jest możliwość wyboru - puch hydrofobowy / niemodyfikowany?

Jest już rozmiarówka, więc nie pytam o wersję dla niższych osób :)

No i jeszcze sprawa bardzo istotna na koniec. Chodzi mi o wypełnienie komór bez pustych przestrzeni. Na zdjęciach ofertowych każdy śpiwór jest napompowany jak ludzik Michelina ;-) Czy ilość puchu w komorach i ich wielkość (pojemność) są z sobą optymalnie skorelowane. No i czy (to już chyba moje pobożne życzenie) uwzględniono częściową utratę sprężystości puchu w pierwszym okresie użytkowania.
Zdarza się bowiem tak, że śpiwór ma komory początkowo dosypane ''pod korek'', jednak dość szybko wskutek eksploatacji, a zwłaszcza kompresowania na czas transportu, puch traci część sprężystości i śpiwór wygląda potem na niedopełniony, tworzą się też puste przestrzenie i mostki termiczne. Nie pytałbym, gdybym tego nie doświadczył...

To może przetestujemy...? :)

Powodzenia i zdrowia!

P.S. Wszystkie moje pięć puchaczy to polskie marki :)
-------------------------------------------
Yatzek - nadworny tester NGT ;-)




RE:Śpiwory puchowe - PRS - 03-04-2020

Dziękuję Panie Tomaszu za wyjaśnienia. Faktycznie było sporo gdybania z powodu nie wszystkich (możliwych) informacji zamieszczonych na stronie www.
Zapewne spora część potencjalnych nabywców tego (lub innego) śpiwora nie zwraca uwagi na tak ,,nieistotne'' ;) szczegóły jak rodzaj zastosowanych komór, etc.
NGT jest inne i tu nie ma przysłowiowego ,,przeproś''.
Chcemy wiedzieć jak najwięcej - nikt nie mówi, że wszystko :)
Tacy jesteśmy :)
W zasadzie Yatzek powyżej napisał prawie wszystko. Mnie też nie przekonuje niesymetryczne wypełnienie śpiwora - wiercę się, śpię na boku. Z tego też powodu nie wszedłem w posiadanie śpiwora Cumulusa (kiedyś wypełniali 40/60) oraz z powodu wcinania się zamka w materiał (podobno poprawili...).
Reasumując
1. Jaki rodzaj komór?
2. Jaki rozkład puchu?
3. O ile więcej puchu w XL? (konkurenci dodają po ok 40g co ,,oczko'')
4. Waga mat. obiciowego
5. Czy powłoki są różne? Czy mają krój różnicowy?

Staraliśmy się zawsze preferować polskie firmy przy zakupach grupowych i indywidualnych. Tu wirus nic nie zmienił.

Powodzenia i zdrowia!

P.S. Wszystkie moje sześć puchaczy to polskie marki :)
---
Edytowany: 2020-04-03 14:05:36
-------------------------------------------
Wynik mierzy siły




RE:Śpiwory puchowe - blmln - 03-04-2020

Moja wiedza jest znikoma w kontekście poprzedników, więc dołącze się jednym pytaniem... Panie Tomaszu, jaki loft osiąga Nordkapp 300 MID?
---
Edytowany: 2020-04-03 19:51:48




RE:Śpiwory puchowe - blmln - 08-04-2020

W międzyczasie chciałbym się Was jeszcze poradzić.
Nie śpię i czytam forum ;), a zgodnie z Waszymi radami postanowiłem, że jednak dołożę do niższej temp. komfortu (zamiast zabierać ze sobą dodatkowe ubrania, docieplenia, śpiwory, itd.).

Aktualnie myślę o podstawowej Aurze Baza -5°C.
Ponoć krój jest szerszy, niż w innych firmach, więc to byłoby plusem, gdyby dziewczyna chciała zainstalować w spiworze małego psa.

1. Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale rozumiem, że w tym przypadku mógłbym liczyć na komfort w 0°C? Niby to tylko 730 cuin, ale puchu 600/635g.

2. Dla dziewczyny (165cm) rozmiar L byłby ok, ja przy 176 cm wzrostu miałbym tylko 21cm zapasu. Tu chyba lepiej wziąć XL?

3. Wiem, że to kwestia indywidualna, ale przy jakiej temp. może już być za ciepło i jak sobie z tym radzić? Np. tylko rozpiąć do końca śpiwór? Albo przykryć się jak kołdrą? Czy ten model na to pozwala?

4. Przy okazji - przy kupnie maty samopompującej, jaki mniej więcej wybrać RV, żeby współgrał z tym śpiworem w okolicach 0°C?




RE:Śpiwory puchowe - Barsus - 08-04-2020

1. bez problemu, a przy tej ilości wsadu powinieneś jako facet zejść nawet do -5.
2. Ja posiadam gawrę XL przy 178 cm i to śpiwór, który pozwala mi wrzucić do środka buty i sprzęt nielubiący ujemnych temp. Raczej celowałbym w L. Zawsze po przymiarce możesz go wymienić na większy.
3. To bardzo indywidualne i nie ma sensu teoretyzowanie. Ten śpiwór nie jest rozpinany w dnie. Ale to nie przeszkadza by przykryć się nim jak kołdrą i to jest dobry patent na wysokie temp. Musisz się pogodzić z tym, że w stopach będziesz miał kieszonkę, która zapobiegać będzie odsłanianiu stóp, a u góry będzie ci się majtał kaptur. Niema rozwiązań uniwersalnych.
4. Ja bez problemu spałem na śniegu używając maty o izolacyjności 2,5. Bez problemu czytaj w termicznym komforcie...
-------------------------------------------
http://dasieda.blogspot.com/




RE:Śpiwory puchowe - PRS - 08-04-2020

R (V) czy TOG (V) im większy tym lepiej.
Dla zwykłego Kowalskiego jest to niezmierzalne.
Od R=2 zaczyna się jakaś sensowna izolacja.
Dla dziewczyny szukaj około 3,3-3,5.

Zależy od użytego ma. wewnętrznego.
Przy Toray`u dałbyś radę w plus 15. Ale to subiektywnie.
Przy Pertexie nie wiem.
---
Edytowany: 2020-04-08 10:20:47
-------------------------------------------
Wynik mierzy siły




RE:Śpiwory puchowe - blmln - 08-04-2020

@Barsus, @PRS
Dziękuję za pomoc!

Teoretycznie nie zakładam spania powyżej 10-15 stopni, więc przykrywanie się śpiworem powinno się sprawdzić, a i przy 0 stopniach powinno być ok. Jeśli dojdę do wniosku, że potrzebuję czegoś na wyższe temperatury, to pomyślę o jakimś tanim syntetyku.

@Barsus, widzę, że Gawra XL ma 214cm, Baza 211cm, więc różnica nieduża, ale... hm, jeśli ma być na styk... przy Baza L (197cm), to tylko 21cm zapasu (czytałem, że optymalne to 30, a nawet 35cm zapasu), a nie lubię spać na plecach.

Druga kwestia - czytałem o zmianie rozmiarów w Aurze (wcześniej rozmiary były większe) - może masz starą rozmiarówkę?
---
Edytowany: 2020-04-08 12:08:45
---
Edytowany: 2020-04-08 12:09:08




RE:Śpiwory puchowe - Barsus - 08-04-2020

Nie, moją gawrę kupiłem w styczniu tego roku. A z tego co udało mi się ustalić wyprodukowana została końcem zeszłego.
Różnica w długości wynika z grubości komór puchowych . Baza ma cieńsze komory w związku z czym nie tylko ma mniejszy loft ale i mniejszą długość oczywiście chodzi o ten sam rozmiar obu śpiworów..

PS
Dodatkowo weź pod uwagę, że ten śpiwór mając większą szerokość pozwala też na bardziej swobodne przybieranie pozycji w trakcie snu. Ja dlatego też zdecydowałem się na wybór aury. W mojej gawrze jestem w stanie spać na boku z podwiniętymi kolanami. nie jest to może w pełni pozycja embrionalna ale dla mnie wystarczająco wygodna żeby nie męczyć się snem na plecach przy braku konieczności obracania się z całym śpiworem.
---
Edytowany: 2020-04-08 12:52:19
-------------------------------------------
http://dasieda.blogspot.com/?m=1




RE:Śpiwory puchowe - grendel - 08-04-2020

blmln
Zwróć jeszcze uwagę na jedną cechę. Nie pamiętam jak jest z Gawrą ale
Baza ma komory dookólne (obwodowe), co oznacza, że wypełnienie może się przemieszczać po obwodzie (lub użytkownik może je przetrzepywać góra-boki-dół). Nie jest tak, że dół i góra są wypełnione niezależnie ze stałą ilością puchu na każdej ze stron. Nie każdemu takie rozwiązanie pasuje.
-------------------------------------------
https://gameoflife-nextround.blogspot.com




RE:Śpiwory puchowe - dave. - 08-04-2020

Długość śpiwora licz ze wzoru wzrost + ok. 30 cm. Jeden z moich śpiworów mam dłuższy o 25 cm i po zaciągnięciu kaptura zaczynam stopami wypychać puch w denku, na szczęście nie na tyle, żebym zmarzł. W nogi zawsze możesz wrzucić jakąś elektronikę, wodę, czy polar, a jak worek będzie za krótki to już nic nie zrobisz.

Ad. 3 Subiektywnie dla mnie myślę, że ok. 15 stopni. Mam śpiwór o zbliżonej termice.
Ad. 4 Celowałbym w granicach RV 2.5. Używam maty TaR Z-Lite (RV = 2.2), do zera jest ok, przy przymrozkach już czuję chłód w tyłku i nerkach.




RE:Śpiwory puchowe - blmln - 08-04-2020

@grendel
''Nie każdemu takie rozwiązanie pasuje.'' - problem w tym, że to będzie mój pierwszy śpiwór, więc nie potrafię tego określić.


Dzięki wszystkim, czyli podsumowując (poprawcie mnie proszę jeśli się mylę):

1. Całkowity komfort, bez dodatkowych dociepleń, mógłbym osiągnąć w, ok. 0-15 stopniach. Szybko marzną mi ręce i nogi, więc chyba nie mogę zakładać -5 stopni.
2. Przy 176cm chyba jednak obstawiałbym XL: 35cm zapasu (ale widzę zdania są podzielone).
3. Mógłbym się w przykryć Aurą Baza w wyższych temperaturach, a w razie upalnych regionów mógłbym dokupić tani i lekki syntetyk.
4. Matę będę szukał powyżej RV 2.5-3.0. Śpiwór jest trochę cięższy, niż zakładałem, więc postaram się tutaj zejść na wadze (do 0,5kg?, z drugiej strony czasami z psem, więc wytrzymałość też istotna). Jaki liczyć minimalny budżet? 200-300 zł będzie ok?

Wydaje mi się, że Baza byłaby dla mnie najlepszym rozwiązaniem, bo mógłbym spać w 0-15 stopniach, a czasami w nieco niższych/wyższych temperaturach.

Z drugiej strony kusi dwa razy tańsze rozwiązanie FN Nordkapp 300 + jedna tania rozkładana koperta na dwie osoby (jako dodatkowa kołdra/docieplenie), ALE...

5. W tym przypadku chyba nie osiągnę takich temperatur? Licząć, że FN300 ma Tcomf=4, realne pewnie 9 i uwzględniając kołdrę syntetyczną, to chyba do mniej, niż 5 stopni tu się nie zejdzie (nie licząć dodatkowych ubrań, itp.)?
6. Pisaliście też o lofcie i wątpliwej kwestii trwałości puchu hydrofobowego. Jak to wygląda w przypadku Bazy? To jest niby 730 cuin i mieszanka kaczo-gęsia, więc też pewnie nie jest to puch ''pierwszej klasy''?




RE:Śpiwory puchowe - Barsus - 08-04-2020

Z tego co się orientuję to w tej bazie jest czysty puch kaczy z kaczki szarej. Czy to nie jest puch pierwszej jakości? Trudno powiedzieć. Ale jest to mimo wszystko puch i na pewno będzie trwalszy niż ocieplenie sztuczne. Jak wygląda jego porównanie w stosunku do czystego puchu gęsiego też nie wiem. Sam zdecydowałem się na gawrę z tym wypełnieniem z kaczki bo nie miałem kasy na dużo droższy puch gęsi. Niestety długi czas na forum wszyscy dyskredytowali puch kaczy jako dużo dużo gorszy. w związku z tym ciężko będzie znaleźć jakieś sensowne opinie na jego temat. ja też jestem dopiero na początku drogi w użytkowaniu takiego wypełnienia i nie mam większych doświadczeń z jego wytrzymałością.

Co do rozmiaru śpiwora. używam takiego z komfortem do minus pięciu o całkowitej długości 203 cm. Nie mam problemu z zaciągnięciem kaptura bardziej przeszkadza mi jego szerokość uniemożliwiająca swobodne obracanie się we wnętrzu. W najszerszym miejscu ma on 70 cm 😀😉.
-------------------------------------------
http://dasieda.blogspot.com/?m=1




RE:Śpiwory puchowe - PRS - 09-04-2020

Zapomnijcie w wyrobach seryjnych o puchu dartym z żywych gęsi.
Może jak się wymiksujemy z UE.
W mojej rodzinie ostatnie hodowane gęsi to jakieś 30-35 lat temu. Przekształcenia ustrojowe (a tak naprawdę ekonomiczne) zmiotły punkty prania i suszenia puchu oraz skupu. Tak samo jak gremplarnie.
Ale cały czas mamy kaczki. Po uboju trzeba je oskubać. Tego puchu mógłbym mieć mnóstwo. Nie byłby on najlepszy bo ptaki nie mają dostępu do wody (w rozumieniu sadzawka) ale też są ,,swobodnego wybiegu''. Trzyma się mały zapas w starych beczkach i tyle.
Jeżeli mówimy o puchu przemysłowym to są to kaczki hodowane na mięso. Na fermach.
Jeszcze niedawno na masę zjadali je Niemcy. Więc w Polsce się je hodowało, zabijało, skubało i sprzedawało mięso. Skubało na mokro. W sposób przemysłowy. Coś trzeba było z tym zrobić (utylizacja też kosztuje). Czysta kaczka się u nas nie sprzedawała więc mieszało z gęsią i te 2% pozwalało zgodnie z prawem nazwać wyrób jako wypełniony puchem gęsim.
A teraz gęś kosztuje krocie więc ładuje się fajnie wypraną (nie śmierdzącą) kaczkę.
Jak napisał powyżej Barsus:
,,Sam zdecydowałem się na gawrę z tym wypełnieniem z kaczki bo nie miałem kasy na dużo droższy puch gęsi''.
I ja też mam śpiwory z kaczką bo nie miałem kasy.
Bartku - można porównać. Botx ma NGT+1 w gęsinie a większość nie. A parę lat już minęło. Proste porównanie na zlocie.
-------------------------------------------
Wynik mierzy siły