NGT
Śpiwory puchowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Śpiwory puchowe (/thread-721.html)



RE:Śpiwory puchowe - Bambooo - 02-02-2020

może ktoś mi technicznie wyjaśnić z czego mogą wynikać różnice (a raczej dlaczego ich brakuje) między:
Cumulus Panyam 450 a PAJAK Core 400
Oba śpiwory mają identyczne deklarowane temperatury: komf 0 / lim -6
Waga wypełnienia niemal identyczna (29g wiecej w Cumulus).
Waga całości niemal identyczna (Cumulus 10g wiecej).

Natomiast różnica która aż razi w oczy to sam puch:
Pajak ma 700 FP Puch Kaczy a Cumulus 850 CUIN puch gęsi.
Z tego co czytałem oznaczenia FP (Fill Power) i CUIN (Cubic Inch) są tożsame więc to nie jest jakaś inna wartość.

Z czego więc wynika brak różnic w termice?

Zasadniczo lepszy puch o wiekszej sprężystości powinien lepiej grzać. Normalnie postawiłbym na to że producent 700 poleciał w kulki gdyby nie to że to właśnie PAJAK stosuje normy EN13537 a Cumulus sam sobie ustala temperatury.

No i pytanie: który byście bardziej polecili bo cena zbliżona a potrzebuje do noclegów do max -5.
(ewentualnie rozważam na wszelki wypadek CORE 550 i Panyam 600 z analogiczną zagwozdką termiczną).
-------------------------------------------
Hamaczing




RE:Śpiwory puchowe - Barsus - 02-02-2020

Już dawno było pisane, że norma według, której Pajak podaje wartości jest przekombinowana. Nawet ich spec SASQ, który drzewiej udzielał się na forum, pisał o tym.
Nie na forum, ale jest pokazane wyraźnie, że norma ma problem:
http://vick-gear.blogspot.com/2010/05/pajak-radical-pierwsze-spostrzezenia.htm l
Pod koniec wpisu autor nadmienia o tym fakcie.
Druga kwestia to, że Cumulus dawniej bardziej śrubował limit temperatury dla swoich śpiworów. Teraz wartości są nieco ostrożniejsze. Ten paniam miał dawniej podawane chyba coś koło -9, a LL 300 -2 przy obecnym 0.
Mam Pierwszy puchowy śpiwór pajaka Radical z 450 g puchu 750 + cuin. Miałem Cumulusa LL 300 i jak na razie od obu firm wolę Aurę/ dawne Yeti. Tak Pajak jak i Cumulus szyją te śpiwory bardzo wąskie i nie można w nich przybierać wygodnych pozycji w trakcie snu. To są raczej śpiwory dla śpiących na plecach. Ponad to jeśli musisz obracać się wraz ze śpiworem żeby położyć się na boku to nim skompresowany puch przez ciężar twojego ciała nabierze loftu zdążysz nieco zmarznąć. Chyba, że jesteś patyczakiem to brałbym Pajaka. Dawniej mieli lepiej odszyte śpiwory i staranniej dobrane ilości puchu do wielkości komór.

ps

żeby jeszcze bardziej zamieszać to:

https://pajaksport.pl/catalog/product/view/id/150/s/prime-polar/category/14/<b r />
Ten śpiwór ma podobne parametry co powyższe przy lepszym puchu niż Core i większej ilości od obu wymienionych powyżej.
---
Edytowany: 2020-02-03 09:52:53
-------------------------------------------
http://dasieda.blogspot.com/




RE:Śpiwory puchowe - blmln - 28-03-2020

Chciałem kupić syntetyk, ale zacząłem zastanawiać się nad puchem ze względu na wagę.

Wymagania to komfort 5°C, czasami temp. mogłaby spaść do 2°C. W niższych nie chcę póki co nocować (będę brał zakładkę przy sprawdzaniu temperatur, żeby się tak nie stało).

1. Wiem, że każdy inaczej odczuwa, ale czy nocujac w namiocie 4-sezonowym mogę założyć, że temperatura w środku będzie przykładowo kilka stopni wyższa? Tak samo zakładajac jakąś bieliznę/polar/czapkę/skarpety? Tzn. jakie Tcomf i Tlim mógłbym szukać w tym przypadku?

2. Czy za 400 zł (za tyle mógłbym kupić) Fjord Nansen Nordkapp 300g byłby dobrym stosunkiem cena/jakość? Puch kaczy, -1/4°C, 675 cuin.




RE:Śpiwory puchowe - Yatzek - 28-03-2020

Przy temperaturze niewiele powyżej zera, celowałbym w śpiwór z wypełnieniem 500g puchu. Ten kaczy w śpiworach FN nie będzie miał takiej termiki jak gęsi 850cu/in.
Chętnie bym tego FN 500 przetestował, bo wydaje mi się, że jego termikę podają zbyt optymistycznie.
Oczywiście w chłodniejsze noce można się wspomóc warstwą merino - skarpety, getry, koszulka.

Temperatura wewnątrz namiotu powinna być o jakieś 3°C wyższa niż otoczenia w warunkach o jakich piszesz. Namiot szczelniejszy - jednopowłokowy lub dwupowłokowy z fartuchami może dać jeszcze nieco większy wzrost różnicy temperatur, a ponadto chroniąc od wiatru (ewentualnego) podnieść temperaturę odczuwalną, zapewniając stabilny mikroklimat.

Na dobór śpiwora mają wpływ też warunki osobnicze, które ja nazwałbym bilansem cieplnym organizmu. Młody organizm, wypoczęty, energetycznie nakarmiony, posiadający dobrą przemianę materii, będzie generował dużo ciepła (jak moja pierwsza żona, ze stopami poza kołdrą), zaś człowiek w średnim wieku, np po 50-ce, zmęczony i po skromnej kolacji, może znacznie mocniej odczuwać chłód.

Niemniej, na warunki nieco powyżej zera lepiej mieć o 200g puchu więcej, niż trząść się przez połowę nocy i zimny świt. Pamiętam siebie w Cumulusie LL300 przy lekkim przymrozku (MSB, Kiczera nad Górą Żar). Tragedii nie było, ale komfortu także.
Tak, że lepiej nosić 200g więcej, niż narzekać na oszczędność, przeziębienie, czy coś gorszego.
A ponadto można mieć i inne śpiwory na inne warunki... :)
-------------------------------------------
Yatzek - nadworny tester NGT ;-)




RE:Śpiwory puchowe - blmln - 28-03-2020

@Yatzek, dziękuję!
Temperaturę 2°C przewiduję jako wyjątkową. Czy wtedy ten Nordkapp 300 dałby radę? Licząc, że w nocy będzie 5°C i mogę dodać 3°C w namiocie. Wiem, że to trudne, ale zależy mi na wadze i budżecie, a różnica w cenie dwukrotna (np. LL300 - 800 zł, Nordkapp 300 - 400 zł).

Też mi się to wydawało dziwne... Fjord Nansen przy chyba gorszych parametrach miałby lepsze temperatury?

Nordkapp 300 | Puch kaczy | -1/4°C | 675 cuin
LL 300 | puch gęsi | 0/4°C | 850 cuin

Nordkapp 500 można dostać za 520 zł, ale może za niewiele więcej można szukać już coś lepszego?
---
Edytowany: 2020-03-28 23:45:03




RE:Śpiwory puchowe - Yatzek - 29-03-2020

Według mojej indywidualnej i subiektywnej oceny, przy 2°C na zewnątrz i minimalnie cieplej wewnątrz, Nordkapp 300 zadzwoni Ci zębami. Zwiniesz się w embriona, nad ranem wciągniesz na siebie dodatkowe ubranie, przeżyjesz, ale do tego czasu zatęsknisz za czymś wyraźnie cieplejszym.

Pamiętaj, że komfort podawany przy termice śpiworów uwzględnia przespanie nocy na granicy chłodu (mowa oczywiście o dolnej granicy komfortu). Jeśli ten parametr jest ustalony zbyt optymistycznie, a delikwent zmarznięty (bo gdy wchodził do śpiwora, było 5°C), to przy kaczym puchu 675 cu/in, ma prawo śpiącemu (lub trzęsącemu się błagając o sen) być zimno.

Inna kwestia to ubieranie się do snu, wkładki, ogrzewacze, bivi-bag. To może wspomóc odczucie komfortu cieplnego i ratuje zbyt niską termikę śpiwora. Niemniej tu oceniam parametry samego śpiwora, zatem na osiągnięcie i utrzymanie komfortu (a nie hasła - przeżyłem) przy 2°C, mocno zalecam jednak 500g dobrego puchu, czyli gęsiego.

Mogę zmarznąć w dzień, wieczorem się rozgrzać, ale przespać noc już lubię w komforcie i obudzić się rano wypoczęty, wyspany i niezmarznięty. Od razu mam optymistyczne spojrzenie na dzień. Jeśli się wstaje wcześnie rano, to wyjście zmarzniętym ze śpiwora nijak nie jest sposobem na dobre rozpoczęcie dnia.

No i na koniec. Jeśli biwak będzie bez złych wspomnień, to chęć do wędrowania ma szansę się utrzymać. Zimne noce nieprzespane w zbyt chłodnym śpiworze, znacząco zmniejszają ochotę na kolejne biwaki w perspektywie następnej zimnej nocy.

Pozdrawiam ciepło :)
-------------------------------------------
Yatzek - nadworny tester NGT ;-)




RE:Śpiwory puchowe - PRS - 29-03-2020

@blmln musisz trochę poczytać...
IZOLUJE powietrze które jest uwięzione w puchu (i pierzu) a on... jest ,,uwięziony'' w szmacie czyli powłoce (obiciu). Jeżeli szmata (+przegrody) ma takie a nie inne wymiary ( i konstrukcję) to nawet jeżeli wsypiesz tam ,,ultrazłotodiamentowy'' wsad to i tak nie osiągnie większego loftu niż ... pozwoli mu na to szmata.

Przy bardzo dobrych śpiworach o (teoretycznym) wsadzie 300-400 g bardzo dobrego puchu loft będzie wynosił ok 13 cm, przy dobrym już tylko ok 7 cm.
Teoretycznie bo śpiwór śpiworowi nie równy - dosłownie i w przenośni.
Akurat w przypadku NORDKAPP`a 300 Fjord Nansen nie ściemnia co do puchu... a temperatury są subiektywne. Ja dodałbym jednak 4-5 stopni do komfortu i będzie OK.
To samo tyczy się zresztą LL 300 - zbyt dużo osób tutaj miało z nim styczność by między bajki (podczas nieprzespanych nocy) włożyć 4 st. komfortu.
Ze względu na to co napisałem wcześniej będą to porównywalne śpiwory. Z tym, że LL 300 może złapać szybciej MAKSYMALNY loft.
Warto dopłacić do 100-200 g puchu więcej.
Przeciętna koszulka dł. rękaw to waga 200-300 g, leginsy ok 200 g, bluza typu stretch to już waga od ok 400 g w górę.
Mówi się, że każdy kij ma dwa końce... G...o prawda. A takie ,,Y'' kije? ;)
Więc teraz koniec nr 2 - bluza + leginsy (do spania i poprawy termiki) to ok +/- 650 g.
To praktycznie tyle samo co lekki śpiwór syntetyczny który może posłużyć jako zewnętrzny w combo i podniesie termikę bardziej niż ,,ciepłe gacie''.
Koniec nr 3 - moim zdaniem obecnie nie ma co się ,,wpierniczać'' w śpiwór 450-500 g wsadu jeżeli nie zamierza się nocować ,,we minusach'' czy sporych wysokościach (np. Alpy latem). 200-300 g i możliwość całkowitego rozsunięcia by nocować latem.
P.S. Dawno, dawno temu Pim posiadał taki śpiwór zaciągany repem od dołu. Wykonał mu go gdyński Roberts na spec zamówienie. Teraz Pim ma Tubę od Aury, tak samo jak PRS, Barsus, Arni, Doczu, Grendel i inni ;)
-------------------------------------------
Wynik mierzy siły




RE:Śpiwory puchowe - Barsus - 29-03-2020

Ja dodam w imieniu Pima, że śpi on w tej tubie trzy sezonowo. Znaczy wiosna, lato, jesień. Ta ostatnia włącznie z lekkimi przymrozkami. Oczywiście dociepla się wtedy leginsami, kurtką z PL i botkami puchowymi. jednak stosuje go szeroko w trzech sezonach.
-------------------------------------------
http://dasieda.blogspot.com/




RE:Śpiwory puchowe - Pim - 29-03-2020

Tak sypiam. Zestaw powerstretch, kurtka i botki PL pozwalają operować w temperaturach około zerowych. Jednak to jest patent na dwa, góra trzy biwaki. Jak bym jechał na tydzień, to bym zabrał cięższy śpiwór. Da więcej odczuwalnej wygody.
-------------------------------------------
Pim




RE:Śpiwory puchowe - blmln - 29-03-2020

Dziękuję za pomoc. Pewnie trudno pomóc komuś kto nie miał wcześniej namiotu (wiem jedynie, że chyba dość szybko marzną mi ręce i nogi), ale spróbuję podsumować...

1. 2°C założyłem jako totalne ekstremum, ale starałbym się wybierać w minimalne temp. na poziomie 5-8°C (czyli w namiocie 8-11°C?). Czy w takim przypadku mogę założyć, że FN300/LL300 będą odpowiednie? Licząc Tcomf 4°C + 5°C = 9°C. Czyli TEORETYCZNIE powinno być ok?

2. W sumie nie pomyślałem o tym, że ciuchy też ważą... Ale czy tak czy siak ich nie bierzecie? Jako warstwy choćby na co dzień?

3. Przy temperaturach około 0-2°C może rzeczywiście warto mieć też jakiś lekki syntetyk i zakładać go na puchówkę? A taki syntetyk może również przyda się na gorące lato?

4. Ja wiem, że Aura/Cumulus, itp. fajne, ale musiałbym wydać już koło 1000 zł, a potrzebuję dwie sztuki ;) Za 800 zł miałbym dwa FN300.


@PRS, coś mi się nie zgadza... ;)

''Warto dopłacić do 100-200 g puchu więcej.''

A póżniej...
''moim zdaniem obecnie nie ma co się ,,wpierniczać'' w śpiwór 450-500 g wsadu jeżeli nie zamierza się nocować 'we minusach'''

Czyli w moim przypadku warto dopłacić do 100-200g puchu, ale z drugiej storny nie? :)




RE:Śpiwory puchowe - dave. - 29-03-2020

Jakiego jesteś wzrostu? Tak patrzę na ten śpiwór Fjorda i widzę bardzo dziwną rozmiarówkę - M o całkowitej długości 198 cm (czyli na ok. 170 cm wzrostu), a następny XL ma aż 225 cm (odpowiednio ok. 195 cm). Przydałoby się coś... pomiędzy.

Ad. 2 - bielizna z długim rękawem i nogawkami + skarpetki się przydają i tak. Jeśli na biwaku nie będzie możliwości umycia się, to śpiąc bez bielizny cały tłuszcz, brud i pot wsiąkną Ci bezpośrednio w śpiwór. Spanie w bieliźnie pozwala ograniczyć ten proces, ciuchy zresztą łatwiej wyprać niż śpiwór. Syntetyk sobie odpuść, bez sensu kupować i nosić dwa śpiwory, skoro można mieć jeden.

Odnośnie rzeczywistej termiki FN nie wypowiem się, bo nie miałem do czynienia z tym śpiworem. Ciekawe kto im te worki szyje i jak prezentowane parametry mają się do rzeczywistości?




RE:Śpiwory puchowe - Sted82 - 29-03-2020

Ale gdybyś się zdecydował na ten drugi syntetyk to może zainteresuj śpiworem Volven bo obecnie w skalniku jest za pół ceny, możesz jeszcze dodatkowo wpisać kod rabatowy HJ5 ( rabat dodatkowy 5 %) i wyjdzie za 133 zł.
215 cm, waga 800 g, temp komfort 10 stopni ( ale kto ich tam wie ;-)

https://www.skalnik.pl/spiwor-turystyczny-superlight-i-oliwkowy-oliwkowy-volven-595792




RE:Śpiwory puchowe - Sted82 - 29-03-2020

Jeszcze jest tak bardzo budżetowy z Lidla

https://www.lidl-sklep.pl/CRIVIT-Spiwor-mumia-lub-spiwor-koldra/p100255573

śpiwór mumia: 750g, 220 cm, temp. komfort 13,6
śpiwór kołdra: 770g, 200 cm, temp komfort 14,2

temp oczywiście ''kto ich tam wie ;-)'' choć podobnie jak Volven wszystkie według normy EN13537




RE:Śpiwory puchowe - blmln - 29-03-2020

Ja mam 175, dziewczyna 165 cm. Czytałem, że najlepiej mieć śpiwór o 20-25cm dłuższy, więc 198cm przy 175cm chyba byłoby idealne?

W większości przypadków nie chciałbym nosić dwóch śpiworów. Chodzi tylko o sporadyczny wyjazd w miejsce gdzie będzie poniżej 5°C. I jeśli będzie taka sytuacja, to przed wyjazdem dokupilbym jakis tani syntetyk?

Czy mogę zakładać, że jeśli na zewnątrz będzie 5°C i w namiocie 8°C, to ten Nordkapp da radę?

Może da się tego FN porównać, np. do:
https://ngt.pl/thread-6888.html

Z tym, że Exped (chyba starsza wersja?) ma komfort 6°C i puch 80/20. Nordkapp ma komfort 4°C i i puch 91/9. Dałoby radę na podstawie tego Expeda ocenić rzeczywisty komfort czy może to zupełnie inne konstrukcje i nie można ich porównywać?
---
EDIT: Niewiele drożej znalazłem też Nordkapp HYDRO 250 - puch gęsi 800 cuin. Wg producenta ma takie same temperatury komfortu. Może warto się nim zainteresować?
---
Edytowany: 2020-03-29 15:51:53




RE:Śpiwory puchowe - PRS - 29-03-2020

@blmln - przeca napiałem, że niektóre kije mają 3 końce :)
Ktoś oszczędza przez rok na konkretny śpiwór puchowy, już ma kupić a tu ... niespodzianka - promocja w sklepie, zakup grupowy etc. I za zaplanowane fundusze może kupić nie np. LL 200 a LL 300. Lub u kogoś kasa nie gra roli...
Ja nie ściemniam - większość z nas w posiadanie śpiworów puchowych weszła na zasadach promocyjnych - około 30% taniej. Ale jak trzeba kupić 2 sztuki a czasami nawet 4 z jednego portfela...
W związku z obecnym klimatem w Polsce umocniłem się w przekonaniu o bezcelowości posiadania drogiego śpiwora zimowego. Do 300 g wsadu jako ,,letni'' i jeżeli komuś tafia się wyjazd lub zaczyna regularnie biwakować to drugi 600-750 g wsadu. W uzupełnieniu w miarę lekki i tani syntetyk najlepiej o kształcie zbliżonym do koperty. Czy warto go nosić w lecie? Na dwie osoby jak najbardziej tak - choćby po to by mieć ,,koc piknikowy''przed namiotem (KLESZCZE!!!), dodatkową izolację w namiocie POD śpiworami lub by się nakryć-docieplić. Czy jedna osoba? To zależy od cech indywidualnych oraz PROGNOZY meteo. Ja mam Swagmana i jest on także zamiast ciepłej kurtki, ale to już inna półka cenowa. Mam na myśli np. https://www.decathlon.pl/piwor-arpenaz-20-zielony-id_8513486.html lub podobne (w cenie, wadze, wymiarach) z marketów.

W lecie zabieram koszulkę bawełnianą do TYLKO spania. W porach chłodnych bieliznę ,,long'' jako rezerwę/zamiennik ale służącą także do spania - ważne by nie była pzepocona/mokra (sól). Więc nie jest to ,,warstwa na co dzień''.

Śpiwór Fjorda Nansena wydaje się być dobrą propozycją w relacji ceny. By go sprawdzić należało by się w nim przespać TERAZ gdy jeszcze noce są chłodne, wręcz zimne. W maju może być już za ciepło... Plusem jest w nim kołnierz termiczny. Minusem dziura w nogach. Stosunek pierza do puchu jest b. dobry. Marketingowo wolałbym osobiście napisać, że jest to bardzo dobry puch kaczy niż słaby gęsi i do tego z recyklingu... A czy on w rzeczywistości jest czystą kaczką (raczej nie) czy miksem kaczo-gęsim (lub gęsio-kaczym, formalnie decyduje ten 1%) to się nie dowiemy. Być może jest błąd w opisie. Rozmiary Mid i Long różnią się 2 komorami przy takiej samej wadze wsypu. To byłby ,,błąd w sztuce''. Co do deklarowanej jakości puchu Cumulusa nadal pozostaję mocno sceptyczny.
Higiena spania - kwestia indywidualna, wkładka Poliestrowa z Deca waży niby 260 g
(39 zł) czyli jest lżejsza niż komplet bielizny

Co do trików z puchem hydrofobowym wypowiedział się na Forum kolega SasaQ. Tak jak pisałem musisz poświęcić czas i poczytać.

Reasumując.
1. Wyjazdy Europa ,,lato'' do 300 g wsypu.
2. Jesteś zmarzluchem, w meteo nagłe ochłodzenie, wyjazd wiosna/jesień, itp. itd., etc. dodatkowo tani lekki syntetyk koperta za +/- 50 zł o wadze ok 800 g
3. Upalne lato - syntetyk + ewetualnie wkładka
4. Jakiś wyjazd (letni) Gruzja/Norwegia, nocowanie wczes. jesienią w Karpatach na wysokości ok 1000 m lub przy ciekach, zbiornikach wodnych - puchacz do 300 g + lekki sntetyk
5. Wyjazd ,,sylwestrowy'' w góry lub treking w górach wysokich - zakup dodatkowego śpiwora puchowego 650-750 g wsypu i zabieranie obu.

Cały pic polega na tym by jeżeli ma się realne plany ,,przyszłościowe'' ten PIERWSZY śpiwór ,,letni'' był na tyle szeroki żeby zmieścił śpiwór ,,lekkozimowy'' w środku. Lub w gorszym przypadku mieścił się w nim.

P.S.1 Jakiekolwiek zakupy zacznij od kupna mat lub dmuchawców. Najważniejsza jest izolacja od podłoża. Kupno w pierwszym kroku namiotu/śpiwora to zakup od dupy strony. Nie jest łatwo trafić matę/materac w dobrej cenie. Naprawdę o wiele łatwiej jest kupić śpiwór w obniżonej cenie czy chiński namiot z Ali.

P.S.2 Jak ktoś się zbiera z zamiarem zakupu koperty/kołderki z Deca z zamiarem łączenia dwóch to jeszcze są ,,stare'' za 60 zł https://www.decathlon.pl/piwor-arpenaz-15-niebieski-id_8384907.html
,,Nowe'' są droższe i pozbawione takiej możliwości

P.S. 3 ,,Wycieczka osobista'' do Pima była w kontekście tekstu na stronie Fjorda: ,,Innowacyjna konstrukcja dolnej części śpiwora, pozwala na całkowite jego otworzenie, a tym samym szybką regulację temperatury wewnątrz lub ''przemieszczenie się'' wraz ze śpiworem bez jego opuszczania. ''
To ,,innowacyjne'' rozwiązanie Pim miał już ponad 20 lat temu ;)
---
Edytowany: 2020-03-29 16:57:54
-------------------------------------------
Wynik mierzy siły




RE:Śpiwory puchowe - blmln - 29-03-2020

PRS, dziękuję!

Jako, że plan jest na dwie osoby, to chyba wybiorę Nordkapp 300 + jakiś jeden tani syntetyk (koperta) jako dodatkowa kołdra, czy tak jak piszesz - koc piknikowy (i tak myślałem o czymś takim, ale osobno). Nie mając doświadczenia czasami trudno wpaść na najprostsze rozwiązania. :)

Wiem, że pewnie męczę banalnymi pytaniami, ale mam jeszcze 2 wątpliwości:

1. Czy na 175cm ten FN300 (198cm) będzie odpowiedni?

2. Czy Waszym zdaniem warto dopłacić za którąś z poniższych opcji? Dopłata przy obu wersjach to 100 zł:

Nordkapp HYDRO 250 - puch gęsi 93/7, 800 cuin, -1/4°C, 600g
Nordkapp 500 - puch kaczy 91/9, 675 cuin, -5/0°C, 850g




RE:Śpiwory puchowe - PRS - 29-03-2020

Jeżeli ktoś kogo znasz osobiście (a nie jakiś PRS z internetu) zakupił śpiwór z puchem hydrofobowym - zmierzył jego loft i zaprezentował to na zdjęciach - po czym wyprał ten śpiwór z 5-8 razy i znów zmierzył i zaprezentował loft - TO TAK
Znasz takie osoby?
Ja nie...

Musisz zmierzyć. Wymiary podane na papierze czy stronie www...
Jeżeli nie będziesz wypychał palcami leżąc na brzuchu ścianki dolnej... jeżeli będziesz miał tam luz na np. botki puchowe to OK
Ten kraj już dużo widział - poszczególne egz. mogą się różnić wymiarami. Człowiek jest omylny ;)

I jeszcze jedna kwestia.
Jeżeli ktoś jest miłośnikiem UL i śpi przez całą noc w jednej pozycji (np. na wznak jak trup) to OK - może mieć wylajtowany dopasowany na styk śpiwór.
Ale jeżeli nie...
Mając luźny śpiwór (czyli cięższy, o większej objętości) przekręcamy się w nim. Sklepce ulega tylko jedna część - ta od podłoża. Jeżeli mamy dopasowany to przekręcamy się z nim. I teoretycznie - zasypiamy na wznak, przekręcamy się na bok - z jednej strony mamy warstwę 2 x szmata plus zbity puch, kolejny ,,bok'' zgniatamy. Znów się przekręcamy np. na brzuch - i już mamy 50% śpiwora który nie izoluje tak jak powinien bo puch jest sklepany - nie więzi ogrzanego powietrza więc słabo izoluje dopóki puch się nie rozpręży. Ale mamy ,,najlżejszy śpiwór na Świecie'' co można przeczytać na stronie www ale za to nie można przeczytać jakie konkretnie wymiary ma produkt ;)
---
Edytowany: 2020-03-29 17:31:58
-------------------------------------------
Wynik mierzy siły




RE:Śpiwory puchowe - blmln - 29-03-2020

PRS,
''TO TAK'' - to jest odpowiedź do pierwszego pytania o wzrost czy odnośnie odpłaty do droższej opcji?




RE:Śpiwory puchowe - PRS - 29-03-2020

198 cm na 175 cm będzie na styk - jak leżysz na brzuchu to jesteś wyższy :)
To jest wymiar śpiwora rozłożonego ,,na płask'', dosłownie zwalcowanego.
Co do puchu hydrofobowego - czyli puchu który ma sztucznie-chemicznie podbity współczynnik sprężystości ja jestem na nie. Zmienię zdanie jak ktoś kogo znam kupi za własną kasę - zmierzy - wypierze 5-8 razy i znów zmierzy loft.
-------------------------------------------
Wynik mierzy siły




RE:Śpiwory puchowe - Pim - 29-03-2020

Co do rozpinania śpiwora tak jak to ma Aura, czyli NGT 0+. (Ciągnąc dalej komentarz PRS):
Uważam, że jest to znakomite rozwiązanie. Po za terenem, ono genialnie przawdza się na codzień....
1. Zimą nie używamy w domu, żadnych grubych kołder. Jak się trafią jedna, dwie noce kiedy ''nie zaczęli grzać'': wyciągam z szafu Aurę i już.
2. W domu, jak czasem ktoś sobie chce na kanapie poleżeć i trzelić ''regeneracyjną'' drzemkę, to wyciąga z szafy, rozpina Aurę i już.
3. Śpiwór zabieram na wszystkie wyjazdy z dzieckiem. Jak jest reset, wyciągam z pokrowca.....
4. Aura to obecnie po za windshirtem element mojego ekwipunku używany de facto stale i przez cały rok. A to za sprawą tego modyfikowanego ''kopertowego'' kształtu.
Więc to rozpinanie na całej długości warto brać po uwagę.
---
Edytowany: 2020-03-29 19:36:28
---
Edytowany: 2020-03-29 20:22:41
-------------------------------------------
Pim