NGT
Śpiwory puchowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Śpiwory puchowe (/thread-721.html)



RE:Śpiwory puchowe - Arni - 04-10-2019

Pytanie czy oba wymiary tycza tego samego, tzn. czy obaj producenci podają wymiar zewnętrzny lub wewnętrzny? Baza jest śpiworem szerokim, Panyam wąskim, nie powinno to stanowić problemu większego.




RE:Śpiwory puchowe - ljastrzab - 04-10-2019

grendel, Arni dzięki za wskazówki,

Patrząc na wymiary deklarowane przez producentów to rzeczywiście wygląda to średnio. W przypadku Panyama podawane wartości to na pewno wymiary zewnętrzne. Przy czym i tak śpiwór wydawał się mi dość wąski. Bazy nie miałem w ręku, także nie wiem. Chociaż widziałem opinie, że jest to dość szeroki worek. Grendel, z perspektywy posiadacza obu śpiworów, czy rzeczywiście są podobnej szerokości ?




RE:Śpiwory puchowe - grendel - 04-10-2019

Wiele nie podpowiem niestety. Jakiś czas temu je porównywałem. Robiłem to w układzie Baza+ XL - Tuba XL, Baza+ XL - Panyam 450, Panyam 450 - Tuba XL ale ponieważ nie doszło do użycia w żadnej z tych konfiguracji, to niestety wyników nie pamiętam.

Co mogę powiedzieć? W poprzedniej wersji Panyama którą posiadam, kaptur jest strasznie rozlazły, po prostu tragedia, w nogach we wszystkich wersjach jest stosunkowo ciasno, w Tubie spędziłem jedynie dwie noce (w tym przez jedną użyłem jej jako kołdrę na letni syntetyk), Bazy nie używałem jeszcze w ogóle.
---
Edytowany: 2019-10-04 21:55:27
-------------------------------------------
https://gameoflife-nextround.blogspot.com




RE:Śpiwory puchowe - Pim - 04-10-2019

Ja mam spasowaną Bazę XL i Tubę L i zestaw wydaje się mieć miejsce na rozprężenie Tuby. Ale to przede wszystkim kwestia obszerności Bazy XL
-------------------------------------------
Pim




RE:Śpiwory puchowe - ljastrzab - 04-10-2019

Pim, do jakiej minimalnej, ale komfortowej, temperatury szacujesz takie połączenie? Myślałem też o tej opcji, ale trochę się boję braku kaptura w Tubie podczas używania jej solo.




RE:Śpiwory puchowe - Pim - 05-10-2019

W Bazie Gold podają 710 gram i temp komf. -9 (z pamięci).
Tuba na 250 i temp komf. +7.
W Tubie spałem rok temu przy +2 w bieliźnie i waciaku z kapturem.
Było ok. Po za tym wożę cienką czapkę i w niej śpię + buff. Jak widać na zdjęciu mam ''fryzurę na 0'' , więc na wygwizdów jestem wyczulony. Czapka starczy do +4.
Doczu na etapie prototypu testował wariant dopuszony do 300 gr. Dochodził do zera. Jest na NGT duży opis.
Ponieważ takie Combo na 960 gr wypełnienia puchem 860 to komfort szacuję na -18 (szacuję, na razie nie sprawdzone).
Ja zawsze miałem w głowie zasadę, że na karpacką zimę to 900 gram puchu.
To zasada sprzed lat i można ją nazwać ''konserwatywną'' . Wtedy puch to miał raczej 650. 750 to było ho! ho!. Teraz 750 to raczej standard. Po za tym konstrukcje śpiworów są lepiej dopracowane. Kaptur w Bazie a kaptur w starym Sportexie, to dwa inne światy. Więc w jakości puchu jest jakaś ''rezerwa strategiczna naczelnego dowództwa'' .
W samej Bazie spałem na nizinie, ale ledwie przy -4 i było miło, ciepło, jak...w śpiworze puchowym.
Zestaw jest raczej na pojedyncze biwaki. Realnie u mnie wychodzą rocznie 3 wyjazdy po 4 dni. Któryś z nich to wypad zimowy. To zestaw pod tą opcję, dający sporą uniwersalność. Nie mam w planach żadnej tury w odległe rejony.
Tak to u mnie wygląda.
---
Edytowany: 2019-10-05 07:49:33
---
Edytowany: 2019-10-05 07:50:41
-------------------------------------------
Pim




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 05-10-2019

Baza L od XL to tylko różnica w długości, na szerokość jest to samo. Na moje spokojnie seryjny Panyam wejdzie do srodka, a temperaturę bym policzył z łącznej sumy puchu. Ile to by było? 1150g 850cui? Na arktykę z tym, bardzo gorący, ale uniwersalny zestaw. Zastanowił bym się jednak nad LL400 zamiast tego Panyama 450. A najlepiej widział bym zestaw 300+600. Tyle by wystarczyło nawet na - 25 w kurtce, a jednocześnie lepiej na laro i zimniejsze momenty jesieni. Pytanie tylko, z czego to złożyć? Tuba/LL300 + Baza Gold Dry, ale ta baza nie powinna mieć 710, a 600g wsadu.
---
Edytowany: 2019-10-05 23:53:05




RE:Śpiwory puchowe - Pim - 06-10-2019

Arni! czy nie przyjąć jednak, że w przypadku Bazy Gold XL część wsadu jest skonsumowana przez długość? W takim raze termika będzie bliższa takiej 600-tce o której mówisz?
-------------------------------------------
Pim




RE:Śpiwory puchowe - grendel - 06-10-2019

Gdyby miało być w zgodzie ze sztuką, to Baza Gold XL powininna zawierać odpowiednio więcej wsypu - tyle więcej, by wypełnić dodatkowe komory. Niestety producent nie podaje danych odnośnie przedłużonego modelu.

To niezrozumiałe, biorąc pod uwagę, że w przypadku Tuby takie informacje są i do L i do XL.
-------------------------------------------
https://gameoflife-nextround.blogspot.com




RE:Śpiwory puchowe - Pim - 06-10-2019

Grendel! Jak kupowałem Bazę jeszcze pod brandem Yeti, to dla rozm. XL była podana informacja o wsadzie 710 gr.
Jest jeszcze na stronie www off-sklepu. Wsad dla wersji L wynosi: 680.
A więc moja koncepcyjka z poprzedniego postu się nie sprawdziła.
---
Edytowany: 2019-10-06 15:25:33
-------------------------------------------
Pim




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 06-10-2019

Nie rozumiem. Każdy rozmiar powinien mieć swoją wagę wypełnienia, XL wyższą, L niższą. no chyba, ze producent wyraźnie mówi, że oba rozmiary mają tę sama ilość, ale to byłoby złe postępowanie. Nie spodziewam się jednak takiego postępowania, patrz Tuba czy Gawra.

A to mi się u Aury podoba:
https://aurapoland.com/pl/content/10-puch
---
Edytowany: 2019-10-06 21:47:28




RE:Śpiwory puchowe - ljastrzab - 08-10-2019

Dzięki Panowie,

Chyba Arni mnie przekonał, co do tego żeby ten wewnętrzny śpiwór miał jednak mniejsze wypełnienie. Bardziej obszerne śpiwory z wypełnieniem w okolicach 600 g chyba nie są popularne. Zostaje pytanie z czego złożyć taki zestaw. Tuba vs Lite Line 300, Baza vs Teneqa, może coś innego?




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 08-10-2019

Pamiętaj, ze Tuba nie ma kaptura, jeśli nie masz kurtki z kapturem, to warto wybrać dwa modele posiadające kaptury. jeden kaptur z Bazy może sobie nie poradzić przy -20. LL300 + Baza Gold na moje. No ale jak będziesz miał coś z puchowym kapturem w kurtce, to można by Tubę wepchać do Bazy. Teneqa chyba nie będzie odpowiednio szeroka pod Tubę, bardziej pod LL300, no i trochę za ciepły to model jak na 3 sezonowca, nawet tego bardzo ciepłego.




RE:Śpiwory puchowe - lipkerson@gmail.com - 09-10-2019

Nie chciałem zaczynać nowego tematu - mój też dotyczy śpiworów ale ...

Zakup jest pod przyszłoroczną wyprawę do Norwegii - koniec maja-połowa czerwca. Spanie pod namiotem. Temperatura z tego co czytałem 10 stopni . Ale jestem realistą i 7 też może być:)

Jestem raczej osobą, która lubi cieplej niż zimniej.
Śpiwór będzie podróżował na rowerze także waga nie jest kluczowa. stąd wybór na syntetyk bo i cena niższa.

Mam pytania do was:
1. Czy to prawda, że jak będę miał ciepły śpiwór a pogoda dopisze i bezie powiedzmy 16 stopni to rozpinając zamek jestem w stanie wyregulować temperaturę?
2. Czy łączenie śpiworów lewy-prawy jest ok gdy są one różnej długości? Niech nawet bezie 1 model ten sam ale jeden 220 cm a drugi 205. Czy takie rozwiązanie bedzie ergonomiczne?
3. Spotkałem się z opinią że obojętnie jaki syntetyk byle by miał 2 kg wkładu - czy jest coś w tej myśli?


Mam 3 typy ale chętnie zasięgnę rady co do innych.

1.https://www.fjordnansen.pl/product-und-23001-Spiwor-TROMS-XL-5-C-1514g.html

Firma znana ale chyba z tych 'przystępnych cenowo dla amatora' choć spotkałem się z opinią na yt, że dają radę - recenzja (https://www.youtube.com/watch?v=i3wxyc6D_JU)

2. https://www.skalnik.pl/spiwor-expedition-czerwony-volven-596311

Mało znana firma - brak praktycznie opinii na necie. Duża przecena - ale więcej obaw też.
3. http://rockempire.pl/Produkt/re-zco002-re-zco002-ontario-spiwor-syntetyczny?i=1&c=27

Jest też cieplejszy model Montana. Na początku się na niego napaliłem bo cena do temperatur i wykonania wydaje mi się OK. Jednak prosiłbym o kubeł zimnej wody :) W ogóle te Rock Empire wydaje się z opisów dość legitny.

Budżet do 500 zł Chyba, że coś ewidentnie się wyróżnia to może się szarpnę.

Z góry dziękuję.
-------------------------------------------
śpiwór syntetyczny




RE:Śpiwory puchowe - grendel - 09-10-2019

Już jednego minusa wyłapałeś. Dlaczego? Bo to wątek o śpiworach puchowych.
Zadaj pytanie w odpowiednim wątku (najbardziej zbliżonym tematycznie lub w ''szybkie pytanie, krótkie odpowiedzi''), bo nie uzyskasz odpowiedzi. Tutaj na forum pilnujemy porządku.
-------------------------------------------
https://gameoflife-nextround.blogspot.com




RE:Śpiwory puchowe - dempol - 18-11-2019

przepraszam nie wiem czy dobrze umiescilem mojego pierszego posta))
-------------------------------------------
dempol




RE:Śpiwory puchowe - dempol - 18-11-2019

witam , jestem tutaj na tym forum nowy , fajnie ze mozna dowiedziec sie naprawde dobrych fachowych informacji , wiadomo polacy umieja poradzic u nas w Luksembourgu nawet nikt nie pomysli o takim forum ja wlasnie chce kupic spiwor i po dyskusjach Ramola i Arni juz nie wiem )) czy kupic Cumulusa Alaska110 czy w podobnej klasie od firmy Roberts ?? ja po Himalajach nie mam zamiaru biegac)) ale temp.komfort -14 to minimum dla mnie Dlatego panowie Ramol i Arni z jakiej firmy ??????? zaznaczam ze mnie finanse nie ograniczaja i mam zasade ze lepiej wiecej zaplacic ale miec dobry sprawdzony produkt z pewna gwarancja . dzisiaj rozmawialem z dziewczyna od Cumulusa i zarzucilem jej ze ta strona to ma duzo brakow i np. podaje ze dlugos spiwora to 210cm dla uzytkownika do 190cm ??? smieszne nigdzie nie ma na tej stronie wyjasnione czy to wymiar z kapturem czy bez a cena jest ?! ostatnie pytanie do panow co sadzicie o tym materiale Pertex Quantum czy zeczywiscie chroni spiwor przed wilgocia?generalnie mam wrazenie ze Cumulus na maksa dolicza po cichu za kazdy maly dodatek a cena reklamowana nie sie nic do ceny koncowej , juz o gwarancji nie wspomne ktora bez servisu praktycznie istnieje tylko na papierze i w reklamie
bede bardzo zobowiazany u nas w Luksie nie gor nie ma mrozow ale jest dolina win !)) kraina nad Mosela i chetnie zaprosze na winobranie))
---
Edytowany: 2019-11-18 20:53:47


teraz chyba dobrze i przepraszam Arniego ze sie wtrynilem , moj system nie polskich znakow
-------------------------------------------
dempol




RE:Śpiwory puchowe - marcink - 19-11-2019

@dempol

Trochę chaotycznie to napisałeś dlatego nie wiem czy wszystkie twoje pytania dobrze zrozumiałem.

1. Z mojego doświadczenia śpiwory Cumulusa da się używać przy moim wzroście (188) bez przedłużania ale jak cCę kasa nie ogranicza to zdecydowanie przedłużaj (ja mam przedłużony). Długość podana oczywiście całkowita. Nie rozumiem dla czego miałoby być inaczej.
2. Pertex Quantum jest materiałem super cienkim i ultra lekkim z DWR. Jest to na pewno materiał topowy - taki Gore-Tex materiałów pucho-szczelnych. Osobną kwestią jest czy do intensywnego użytkowania lepszy byłby grubszy i mocniejszy materiał. Cumulus idzie w lekkość dlatego jest Quantum.
3. Co do twoich odczuć względem Cumulusa to jestem w szoku :D Generalnie firma uznawana jest za solidną, uczciwą i przyjazną dla klienta. Gwarancja 10 lat, z której masę osób pomyślnie korzystało. W zeszłym roku była nawet akcja, w której firma ZA DARMO naprawiała wszystkie swoje produkty bez względu na gwarancję dowody zakupu itp. Naprawili komuś za darmo bodajże 25 letni śpiwór.
-------------------------------------------
Zapraszam: http://pomyslnawycieczke.blogspot.com




RE:Śpiwory puchowe - dempol - 19-11-2019

Marcink

dzieki bo przekonales mnie ze ten material Pertex Quantum inna nazwa to endurance warto go miec w spiwoze , wczoraj po rozmowie z ta dziewczna ktora byla mila ale ma rezerwe do klijentow u nas to sie mowi niemiecki usmiech )) nie wiem czy kiedys leciales Lufthansa)) tam stiuardesy niemieckie wybitnie to pasazerowi daja odczuc)) ja prowadze holding inwestycjno-projektowo-budowlany i wiem jedno ze taka dziewczyna u mnie by nie mogla pracowac.. ona odrzucila klijenta ( bo to mi powiedziala!!! ze sa jeszcze inne firmy?? ) na okolo 3500 bo chce jeszcze kurtke kupic razy dwa bo dla moje przyjaciolki i tzw. botki na stopy to tak skromnie liczac 9000zl ..?? wczoraj napisalem pismo zero odpowiedzi ??( a dzisiaj napisae rano pismo do firmy Roberts i juz mam solidna odpowiedz !!!!!))) dlatego wybiearm firme Roberts , mamy samolot do Gdanska nie ma problemu poleciec jak firma zrobi termin. moj fb markus dempol , tam tez mozna prowadzic dyskusje )) i wlasnie firme Roberts znalazlem na fb i duze uznanie wszystko jest w jezyku polski !!! a Cumuls elita angielski ze slabym polskim tlumaczeniem)) u nas firmy uslugowe , sklepy sa dla nas!! Cumulus pachnie mi komuna?? jeszcze raz dziekuje za porade ,
-------------------------------------------
dempol




RE:Śpiwory puchowe - dempol - 19-11-2019

zapomnialem sprawa az dziesiecioletniej gwarncji w Europie nawet my na nowe domy nie dajemy az tak dlugiej gwarancji pomimo ze mamy dziesiatki firm servisowych a Cumulus nie ma zadnej jednostki servisowej gwarancja ma to do siebie ze zawsze jest zalecane prawidlowe uzytkowanie plus wlasciwa konserwaje przez specjalistyczne jednostki , przeciez zaden prawnik nie uwiezy osbie fizycznej ze wlasciwie w warunkach domowych wypral spiwor puchowy i wysuszyl!!!!! naturalnie raz na 5 lat mozna zrobic akcje !)) dla reklamy ))) nie wieze w zadna polska gwarancje nie zaleznie jaka to polska firma Cumulus czy inna..
-------------------------------------------
dempol