NGT
Śpiwory puchowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Śpiwory puchowe (/thread-721.html)



RE:Śpiwory puchowe - PRS - 13-06-2018

Z mojego niewielkiego doświadczenia.
Na wartość środkową i prawą można nie patrzeć bo to kosmos.
Do lewej dodać plus 4-5 st. i ,,z grubsza'' będzie się zgadzało.
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny




RE:Śpiwory puchowe - ramol - 13-06-2018

PRS, a moim zdaniem niewiele osób wie jak korzystać z zimowego śpiwora.
Przyznam się , że też się musiałem domyślać ''co autor śpiworów miał na myśli'' przez kilka lat.
Trzeba zaprosić osoby projektujące na Festiwal i niech opowiedzą jak używać, bo my robimy to na czuja.
-------------------------------------------
ramol




RE:Śpiwory puchowe - m - 13-06-2018

ramol - możesz rozwinąć co dokładnie masz na myśli pisząc ''jak korzystać z śpiwora zimowego''? Chodzi Ci o temperatury czy konkretne rozwiązania konstrukcyjne? Jak to drugie to opisz proszę.




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 13-06-2018

Widocznie są osoby co zamiast w środku, kładą się na ;-) :-D




RE:Śpiwory puchowe - ramol - 13-06-2018

Zakładanie kaptura, ściąganie kołnierza, przechowywanie odzieży w śpiworze , wyrównanie listwy, oddychanie na mrozie , czapka , bielizna , wkładki do śpiwora. Dobra izolacja śpiwora niestety wymusza spanie w pozycji którą dla danego śpiwora wymyślił projektant.
Lewy zamek to jednocześnie odpowiedni profil kołnierza i kaptura.
Nakładki na śpiwór obejmujące kaptur pozwalają na ogrzanie oddechu poza puchem .
Ogrzewanie wewnętrzne śpiwora ( termofory itp ) , buty puchowe, skarpety do spania itp.
Pewnie się znajdzie jeszcze kilka tematów.




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 13-06-2018

Ooo, ciepły termoforek to jest to :-)




RE:Śpiwory puchowe - ramol - 13-06-2018

Krzysiek , już nie pamiętasz jak krzyczałeś do Oli - '' nie chuchaj do śpiworka'' :-)
Kołnierz i fartuch muszą odcinać tułów, czyli w kierunku twarzy muszą tworzyć hełmofon zapięty pod szyją i maksymalnie naciągnięty na twarz. Jestem za nakładką zewnętrzną na śpiwór obejmującą kaptur bo wtedy kształtuję ją w tunel oddechowy. Nie oddycham powietrzem o temp. -30 , ani nie roszę śpiwora, a przynajmniej mało. Spiwór musi być ukierunkowany do strony na której śpimy.
---
Edytowany: 2018-06-13 15:20:10
-------------------------------------------
ramol




RE:Śpiwory puchowe - Don Diego - 13-06-2018

Bo to się przez ''f'' pisze.
-------------------------------------------
Grzesiek - stary dziadyga




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 13-06-2018

Romuś, to jest oczywista oczywistość, ale kto wie co ludzie wymyślają?
Pamiętam takiego jednego co budował 2h przedsionek do namiotu z kawałka folii ;-D
---
Edytowany: 2018-06-13 20:41:48




RE:Śpiwory puchowe - grendel - 30-09-2018

Sezon jesienny już się zaczął, niektórzy zaczynają poszukiwania śpiworów.

Jest taki polski producent - Małachowski. @Yatzek testował jego Ultralight II 300, dysponował też Ultralight II 900. Ale ja o innych modelach.

Konkretnie o Ultralight II 700 vs. 600 II Climber. Potrafi ktoś wyjaśnić, bo nie nadążam 🤔.

Jak to jest, że Climber II 600 z wypełnieniem:
''najwyższej jakości polski puch FP 750 95/5, 600g (size L)'' - mniejsza ilość i mniejsza sprężystość,

oraz Ultralight II 700:
''wypełniony w 700g Polskim puchem o współczynniku rozprężania FP 850 cuin, 98/2''

przy zbliżonej budowie (mam na myśli kaptur, kołnierz i listwę wzdłuż zamka) mają niemal identyczną temperaturę komfortu 😵:

Climber https://malachowski.pl/web/pl/spiwory/16-spiwor-600-ii-climber.html:
Zakres temperatur użytkowania:
T comf ♀ : -4°C
T limit ♂: -11 ° C;
T ext : -30 ° C

Ultralight https://malachowski.pl/web/pl/spiwory-puchowe/67-spiwor-puchowy-700-ii-ultralight.html:
Zakres temperatur użytkowania:
T comf ♀ : -5°C
T limit ♂: -11° C;
T ext : -30° C

Do tego Climber jest znacznie szerszy. No jak dla mnie, to ktoś tu robi z tata wariata...
-------------------------------------------
https://gameoflife-nextround.blogspot.com




RE:Śpiwory puchowe - Pim - 30-09-2018

Ta różnica to mogłaby wynikać z konstrukcji: jeden ''V'', drugi podwójny, ale tak nie jest. I to chyba tyle?
---
Edytowany: 2018-09-30 19:17:41
---
Edytowany: 2018-09-30 19:18:03
---
Edytowany: 2018-09-30 19:19:25
-------------------------------------------
Pim




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 30-09-2018

Grendel, spójrz na sufit, tam będzie wszystko napisane ;-)

Kaptur, listwa to nie wszystko, liczą się także rozmiary. Teoretycznie mogło by tak być jak napisali, ale wtedy ten UL musiał by być znacznie szerszy/dłuższy. Jeśli są identyczne rozmiarowo, to nawet różnica w budowie komór V/H nie jest w stanie zrekompensować aż 100g więcej puchu o wyższej jakości, nie ma bata na to.

Swego czasu Małach słynął z podawania temperatur prosto z sufitu, Climber to stary model z tamtych czasów, a więc bierz te dane za nieprawdziwe i dodaj z 5st. UL wydaje się poprawnie podany, u wielu z 700g/850cui właśnie takie temperatury się uzyskuje.
---
Edytowany: 2018-09-30 22:02:14




RE:Śpiwory puchowe - grendel - 30-09-2018

Oczywista oczywistość, że z tym Climberem to jaja sobie robią z ludzi. Natomiast co do UL II 700..

Tutaj komfort wydaje się chyba jednak trochę niedoszacowany i winien być o kilka (trzy, cztery?) °C niższy, czyli -8/9°C, biorąc pod uwagę chociażby Panyam 600 Cumulusa (komfort -6°C). Proporcje puchu 98/2 Małacha vs. 90/10 Cumulusa i różnica w wypełnieniu o 100 g więcej puchu o tej samej sprężystości wyraźnie wskazują na korzyść Ultralight.

Sporo ludzi podaje Cumulusa jako producenta, określającego te progi temperaturowe chyba najrzetelniej (lub może najbliżej prawdy) na rodzimym rynku.

Zatem Ultralight powinien w tym pojedynku kilkoma stopniami wygrać Tym bardziej, że jest jeszcze węższy od wąskich przecież Panyamów. Nie wiem, czy tutaj ta podawana wartość przez producenta nie jest zbytnio zachowawcza. Chociaż lepiej zachowawcza niż hurra optymistyczna jak w przypadku Climbera 😱.
---
Edytowany: 2018-10-01 11:39:27
-------------------------------------------
https://gameoflife-nextround.blogspot.com




RE:Śpiwory puchowe - Yatzek - 30-09-2018

Jak wspomniał Grendel - mam UL II 900 i mogę założyć tezę, że UL II 700 powinien mieć taką temperaturę komfortu jak producent podaje.

Climbera ma dziewczyna podająca się za moją kobietę, ale że ona zawsze marznie, a ja w tym śpiworze nie spałem, to nie wydam werdyktu z praktyki.
Jednak patrząc na te dwa, też mi się wydaje, że Climber jest na cieplejsze warunki.
Jedynie na jego korzyść przemawia grubsze poszycie, ale nie do tego stopnia.

Cumulus kilka lat temu (4 - 5) zmienił zasady podawania temperatur, przez co obecne wydają się bliższe prawdy.
-------------------------------------------
Yatzek - nadworny tester NGT.




RE:Śpiwory puchowe - leppy - 01-10-2018

Jak wypada porównanie śpiworów:
- Cumulus LINE LINE 400 (400 g puchu 850 cuin, waga śpiwora 705 g, temp. komfortu 2 stopnie C),
- Aura by Yeti PURE (350 g puchu 860 cuin, waga śpiwora 850 g, temp. komfortu 0 stopni C)?
Chodzi o to, że Cumulus katalogowymi parametrami wydaje się sporo lepszy. Ma o 50 g więcej puchu, przy sporo niższej wadze śpiwora i porównywalnej temp. komfortu. Cenowo również punkt dla Cumulusa. Rozumiem, że Aura jest nieco szersza i przez to wygodniejsza, ale czy jej ogólna waga mimo wszystko nie wydaje się za wysoka, w stosunku do wagi wypełnienia (zupełnie nie jak na model ''pure'', czyli w domyśle możliwie lekki, przystało)?
---
Edytowany: 2018-10-01 12:54:11




RE:Śpiwory puchowe - PRS - 01-10-2018

W dużym skrócie to w Aurze masz kołnierz termiczny, membranę w nogach i na kapturze (to podnosi wagę ale też cenę).
W Aurze za rozmiar większy płacisz tyle samo co za mniejszy, w Cumu musisz dopłacić.
LL 400 w starej wersji używało i używa szerokie grono osób - masz wiarygodne opinie lub/i możesz mieć a nie jakieś internetowe wpisy anonimowego PRSa ;)
Pure to jednak nowość - nie znam nikogo kto posiada.
Poza ceną decydują indywidualne preferencje - ja lubię śpiwory szersze i gdyby było mnie stać to kupiłbym Pure.
-------------------------------------------
wynik mierzy siły




RE:Śpiwory puchowe - leppy - 01-10-2018

PRS dziękuję.
Szukam odpowiednika cumulusowych Lite Line 400 lub Panyam 450 wśród produktów Aury. ;)




RE:Śpiwory puchowe - PRS - 01-10-2018

Termikę na razie bym kolokwialnie ,,olał'' bo to indywidualna sprawa na którą wpływ ma sporo czynników (to pewnie wiesz).
Skupiłbym się na kwestiach
- czy zamek nie jest wq...cy tzn. czy prawie za każdym razem się nie zacina a na 100% wtedy gdy w nocy o północy nie zawezwie Cię WC... ;)
- czy kaptur reguluje się dobrze i nie budzisz się z jakąś gumką przez środek twarzy lub/i spada z głowy i podwija, etc.
- czy kołnierz termiczny jeżeli jest nie jest jakąś atrapą bardziej wq..cą niż pomagającą (izolującą).
- czy pakuje się go spoko do ,,fabrycznego'' worka czy też będziesz musiał dokupić nowy.
- czy przebijają czarne piórka i śpiwór wygląda jakbyś przespał się na hałdzie miału węglowego
Pewnie jeszcze coś więcej ale nic mi już nie przychodzi do głowy .
Ja nie mam LL ani Pure więc nie odpowiem na takie pytania - może ktoś z użytkowników.
-------------------------------------------
wynik mierzy siły




RE:Śpiwory puchowe - nowart - 01-10-2018

leppy, skąd masz dane na temat Aury? Przecież ta ich nowa strona to jakiś ponury żart z poważnych klientów... wygodny krój i to wszystko? gdzie dokładne dane, centymetry... :/
też szukam czegoś cieplejszego i fajnie, że zapowiada się zakup grupowy jednak widzę, że zanim to choćby drgnie to przyszłoroczne lato nas zastanie :)
---
Edytowany: 2018-10-01 16:59:10
-------------------------------------------
nowart




RE:Śpiwory puchowe - nowart - 01-10-2018

Podpowiedzcie proszę coś o śpiworach Yeti. Chcę skorzystać z grupówki i kupić coś cieplejszego poniżej 0 st. tylko, że ja raczej z tych szerszych w barkach, Tuba jest mi już lekko przyciasnawa i chciałbym coś szerszego, bardziej komfortowego a wymiarów na ich stronie nie uświadczę. Doradzicie który model jest najszerszy wewnątrz?
-------------------------------------------
nowart