NGT
Śpiwory puchowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Śpiwory puchowe (/thread-721.html)



RE:Śpiwory puchowe - sasq - 05-03-2018

Wzór podawany przez Arnigo jest bardzo optymistyczny

z 80 śpiworów przebadanych wg ISO 23537 (EN 13537) sprawdza sie tylko do śpiworów o rozprężności od 850cuin w górę a i to ze skutecznością poniżej 60%




RE:Śpiwory puchowe - Poplus - 05-03-2018

Azarel Śpiwora jeszcze nie testowałem, nawet metki są nie zerwane. Kierowałem się opiniami znajomych z forum militarnego, oni twierdzą że spali w śpiworze (puchowym) w temperaturze około +2
---
Edytowany: 2018-03-05 16:01:34
-------------------------------------------
Piotrek




RE:Śpiwory puchowe - Poplus - 05-03-2018

Waga kompletu nie jest aż taka beznadziejna, zabierasz do plecaka tylko dwa śpiwory i woreczki kompresujące co daje razem 2100gr resztę zostawiasz bo i poco targać ze sobą .
Edytowany: 2018-03-05 16:02:39
---
Edytowany: 2018-03-05 16:03:17
-------------------------------------------
Piotrek




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 05-03-2018

Sasq, przecież nie napisałem, że sprawdzi się w każdym produkcie, a i pytanie, ilu producentów bada swoje śpiwory? Yeti, Roberts i Cumulus nie robią tego z tego co wiem.

Wg. ciebie, jak go przekształcić pod inne puchy? Odjąć z temperatury 0,5st?




RE:Śpiwory puchowe - Zetowski - 06-03-2018

''Hej czy jest w śród forumowiczów jakiś ''agent'' z Decathlonu który mógłby mi powiedzieć czy śpiwory puchowe SIMOND będą dostępne w sprzedaży i kiedy ?..''
Niestety wycofali na tą chwile te śpiwory. A szkoda bo cenowo były naprawdę ok. W tym momencie jest quechua helium 0 - cztery stówki , dostępny w kilku sklepach jeszcze. Jak za cztery stówki - polecam. Śpiwór z chińskiej kaczki , puchu 85/15. Dotarł do mnie w worku kompresyjnym (pewnie tam tkwił lata) , powstać z martwych mu się udało i urósł do 13cm (mierzone na środku w najniższym punkcie) - czym pobił niesławne yeti gt 600 (nie uwierzę ,że yeti stosuje puch 700 cuinów i więcej im nie zaufam). Wąski jak cholera - w nogach miejsca mało. Rozmiar L do wzrostu 185 - mocno dyskusyjne:) . Reasumując - budżetowy śpiwór z gwarancją 5 lat (pewną jak na decathlon przystało) , 660 cuin z tyłka chińskiej kaczki , komfort zero stopni wg normy EN. Waga całości 1200 g.




RE:Śpiwory puchowe - PRS - 06-03-2018

Yeti 750 DRY- 18 cm loftu w najszerszym miejscu
- 16 cm w środku
- 24 cm w nogach
Zdjęcia http://tiny.pl/gkhpw
Obicie DRY jest cięższe od np. Mitsu czy Pertexu oraz sztywne co nie pomaga puchowi w rozprężaniu się a co za tym idzie podniesieniu do góry obicia.
Na jednym ze zdjęć widoczny jest Yeti NGT Zero z 300 g puchu 700 cuin. (czerwony)
Na prośbę Arniego zmierzyłem wtedy jego loft (nie chce mi się szukać zdjęć po poczcie, wybacz) - wynosił 13 cm.
Z takim loftem ten śpiwór spoko starcza do około PLUS 5 stopni C.
Co może potwierdzić przynajmniej z 50 NGTowiczów.
Są też ekstremalistki i ekstremaliści którzy spali w nim w temperaturach ujemnych i jest to fakt.
Polecany przez Ciebie kolego śpiwór ,,kaczuchy'' z prawie 540 g wsadu wciśniętymi w węższe niż Zero obicie (kaptur jest minimalistyczny) także uzyskuje loft 13 cm.
Może i puch zastosowany przez Yeti nie miał 700 cuin ale ten kaczy z martwych ptaków skubanych na mokro stosowany przez Dec na pewno nie ma 660 cuin, jeżeli ma 400 to będzie dobrze.
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny




RE:Śpiwory puchowe - Zetowski - 06-03-2018

Jasne - ale porównaj teraz ceny. Stosunek ceny do jakości tej chińskiej kaczuchy jest bardzo dobry. Biorąc pod uwagę sporadyczne wykorzystywanie jest fajna alternatywą dla ludzi którzy na znaczki i marki nie zwracają uwagi. Zamiast volvena polaris np. Co do firmy yeti zdania nie zmienię - bo miałem gt600 i zwracałem zaraz po zakupie nore z kilogramem puchu- nie są warte tych pieniędzy. Kolba z 300 gramami puchu - jakieś nieporozumienie cenowe.




RE:Śpiwory puchowe - dave. - 06-03-2018

Sasq, a jak zapodany przez Arniego wzór ma się do śpiworów z puchem o niższym wskaźniku cuin, np. 700-750?




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 06-03-2018

To jest wzór zapożyczony stąd:
http://www.odoo.tv/Daunenschlafsaecke.620.0.html
Oni prawie wszystkie tak przeliczyli. Teraz widzę, że powinno być 17,5 a nie 17. Te 3,5 to są pewnie stopnie Celsjusza na każdy centymetr loftu. Wydaje mi się, że to powinna być stała wartość, a jedynie te 17,5 może ulegać ewentualnie delikatnej korekcie.

Z drugiej strony to mają to wyjść wyniki bardziej orientacyjne (przecież nie uwzględniany jest choćby rodzaj komór), a nie idealnie takie jak po badaniach w labie. Raczej nie zrobi sporej różnicy jeśli wyjdzie nam -20, a z labu -22 lub -18. Da to jednak pewien wgląd na to, czego możemy się spodziewać po śpiworze.




RE:Śpiwory puchowe - dave. - 06-03-2018

Jasne, że orientacyjnie. Ino chodzi mi po głowie, czy istnieje prosta zależność między wysokością loftu śpiwora a jego termiką. Ile w rzeczywistości ciepłego powietrza jest uwięzionego w tym puchu. Takie np. Cumulusy MT/Panyam mają różny loft, a wg producenta ich komfort termiczny jest zbliżony. Panyam powinien być w takim razie sporo cieplejszy. Syntetyki też są raczej plaskate.




RE:Śpiwory puchowe - MartinCK - 06-03-2018

@Zetowski tak z ciekawości dlaczego uważasz, że Kolba to nieporozumienie? Masz na myśli cenę?




RE:Śpiwory puchowe - Zetowski - 06-03-2018

Tak - mam na myśli cenę. W tym momencie (biorąc pod uwagę ceny regularne) za tą samą cenę mam śpiwór lite line 400 cumulusa , ze starej serii. Puch 850 cuin w ilości 400 gramów. Nawet gdyby ta kolba kosztowała 600 - nie jest tego warta z taką ilością puchu tej jakości.




RE:Śpiwory puchowe - PRS - 06-03-2018

Izolatorem jest głównie powietrze.
Dlatego lepszy puch rozprężając się bardziej wyżej podniesie szmatę i wypełni komory w stosunku do gorszego.
Czyli lepszego może być mniej by osiągnąć taką samą wysokość loftu. Im wyższy loft tym większy izolator.
W syntetykach izolatorem jest głównie ocieplina + uwięzione powietrze między włóknami.
Im śpiwór starszy (może bardziej wykorzystywany, prany, etc.) tym większa sklepka. Tak samo im jest cieńszy tym sklepka będzie szybciej. W moim Bergsonie 600 po tych wszystkich latach ocieplenie wygląda jak fizelina taka jaką podkłada się np. pod haft.
W 800 jest niewiele lepiej. Z autopsji oceniam je teraz na spanie w temp. od 20 st. C (ja w 600, baba w 800) czyli tak naprawdę taka cieplejsza ,,wkładka'' z kapturem.

@Zetowski zgadzam się co do cen. To obłęd który postępuje coraz bardziej bez względu na znaczek firmy.
---
Edytowany: 2018-03-06 22:11:25
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny




RE:Śpiwory puchowe - MartinCK - 06-03-2018

A propos Kolby to ciekawostką jest to, że jak było Yeti to Kolba+ miała parametry -2/-10. Teraz jest 0/-5 przy tych samych gramach puchu (400 g)




RE:Śpiwory puchowe - Zetowski - 06-03-2018

Bo Yeti chce zaistniec trochę na rynku europejskim. Po to zmienili nazwę marki - jeden yeti w Europie już jest. A że w Polsce pewne wałki z temperaturami , cuinami przejdą , to na zachodzie niekoniecznie.




RE:Śpiwory puchowe - Pim - 07-03-2018

Skok cen dotyczy jak zauważył PRS wszystkich. Nawet Eksplo, które jeszcze 10 lat temu było ''tańszą alternatywą'' już nią nie jest.
Zdrożał puch, materiały pokryciowe, ludzka praca. Jak jeszcze mają wzrosnąć zyski producenta, to nie ma się czemu dziwić.
-------------------------------------------
Pim




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 07-03-2018

Jak jeszcze 5 lat temu było mnie stać na Everesta z 7% rabatem, tak dziś bym go sobie już nie kupił. Cena poszła chyba z 50% w gorę. Masakra jakaś się dzieje.

Dave, na moje jest tak jak tłumaczy to PRS. Jeśli 100g puchu 850cui uzyska X loftu, to powiedzmy 120g 700cui uzyska ten sam loft, a więc termicznie musi być to samo. Nie znam innej zależności, nigdy się z takową nie spotkałem i z tego co wiem, to tak się szyje puchy.

A odnośnie Cumulusa to teraz sam sobie odpowiedz, ja do tych wniosków doszedłem już 10 lat temu.




RE:Śpiwory puchowe - abell - 07-03-2018

@MartinCK
Nie prawda, mam Yeti Kolba + 195cm i mam 480g puchu, a Aura Kolba + 195 cm ma 375g puchu identycznie jest przy długości 180 cm. Stąd ta różnica w temperaturze, albo się mylę.
Tu masz porównanie:
Aura: http://tnij.at/245462
Yeti: http://tnij.at/245463




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 07-03-2018

Są błędy w tych opisach.
''KOLBA to 300 gramów puchu o spręzystości 700 cui.
KOLBA + to wariant cieplejszy - 450 gramów puchu o spręzystości 700 cui.
KOLBA gold to wariant równie ciepły co Kolba + ale dodatkowo lżejszy. bo wypełniliśmy go 400 gramami najwyższej jakości puchu o sprężystości 860 cui
waga puchu: 480g''

Skoro mamy 3 wersje o odpowiednio 300, 450 i 400 (850cui), to skąd w opisie nagle 480g???

To samo na stronie Aury, mamy 2x350 dla Kolby i Kolby+ oraz 450 dla Gold. Nie ma czwartej wersji śpiwora z wypełnieniem 480g przy 180cm.

Osobiście domniemam, że leci to tak dla rozm. 180, bo jest to logiczne patrząc na temperatury +5/0/0:
Kolba 300g/700cui
Kolba+ 450g/700cui
Kolba Gold 400g/850cui

Ale patrząc juz na błąd na str. Aury może być to odpowiednio 350/450/400 i dla 195cm 375/480/430g
---
Edytowany: 2018-03-07 12:22:25




RE:Śpiwory puchowe - abell - 07-03-2018

480g puchy to dotyczyło to śpiwora 195 cm, a nie 180 cm - najwidoczniej dodali 30g na te dodatkowe 15 cm długości.