NGT
Śpiwory puchowe - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Śpiwory puchowe (/thread-721.html)



RE:Śpiwory puchowe - Spineless - 13-02-2007

majk sam kombinowałem w tę stronę, ale po zsumowaniu wszystkich wydatków wyszło jakieś 100 złotych taniej niż w firmowym sklepie np. Eksplo, więc odechciało mi się bawić w takie rzeczy - szkoda czasu i nerwów.
A o Sportexie już gdzieś pisałem: bardzo odbiegają od siebie parametry ich puchu na stronie internetowej, na aukcjach i w mailach od nich. Raz piszą że to gęsi, raz że kaczy, to 80/20 a innym razem że 70/30 - jak dla mnie za bardzo mącą i albo nie wiedzą co tam ładują albo specjalnie chcą trochę pokręcić.
-------------------------------------------
bo ja tu w zasadzie jestem nikim ...




RE:Śpiwory puchowe - majk - 15-02-2007

hej chłopaki, pewnie racja ... dużo pracy i kupa roboty a jak puch wygrzmoci w powietrze to też będzie problem, do firmy Sportex napisąłem i odpowiedzieli, ze stosują mieszankę kaczo i gęsiego szarego puchu, takie tkaniny pucho sczelne mozna pewnie kupic ale to dużo zabawy, a co polecacie z tanich i dobrych puchówek ??




RE:Śpiwory puchowe - Arni - 15-02-2007

Możesz też kupić puch (jeśli masz dojście do taniego źródła) i zlecić jakiemuś producentowi uszycie z niego śpiwora. Najtaniej wychodzi w Eksplo z mat. Concordii. Z tego co pamiętam to wołali chyba 250zł. U Cumulusa czy Yeti jest to koszt ponad 400zł nie wspominając o Robertsie który woła ponad 6 stów.
Jak się tym interesowałem to doszedłem do wniosku że za 50zł nie ma sensu się męczyć a przecież dojdą jeszcze koszta przesyłek.

Z tańszych i dobrych nie Pertexowych puchówek jest właśnie Eksplo i Go Extreme. Najtańsze z Pertexu szyje Cumulus. Od Cumulusa możesz tez zamówić śpiwór z puchu kaczego który wyjdzie o jakieś 25% taniej i będzie o 100 czy 200g cięższy ale będzie równie dobrze wypasiony jak te z podstawowej linii.




RE:Śpiwory puchowe - Norbuch - 22-02-2007

Mam pytanie, czy śpiwór MILLET z puchu gęsiego 320g 90/10 charakteryzujący się temperaturami +8/+3/-10 będzie wystarczający do noclegów w schroniskach wysoko w górach. Dodam że zamierzam nocować od maja do września. Z góry dziękuję za odpowiedź.
-------------------------------------------
Pozdrawiam




RE:Śpiwory puchowe - moja - 10-04-2007

jaki śpiwór polecicie w Alpy latem, noclegi w namiocie na wys. 3000-4000?
Jestem kompletnym laikiem w sprawach puchówek, miałem tylko syntetyki.
-------------------------------------------
moja




RE:Śpiwory puchowe - pab66 - 10-04-2007

>sprzedawca puchu>Jaki puch na mazurach kosztuje 400PLN?? BO u dostawcy Yeti,Eksplo i Robertsa puch gęsi biały, 90/10 650 cuin kosztuje 200pln + 3%vat za kg.Szary nawet 185PLN.




RE:Śpiwory puchowe - turin - 12-04-2007

cui 750EU / 850US:

Odgrzewam stary kotlet, ale myślę, że warto odpowiedzieć na to pytanie:
norma w stanach pozwala na specjalne przygotowanie puchu przed testem rozprężania. Nazywa się to 'steam conditioning' i polega, o ile wiem, na 'wywianiu' z puchu różnych nieczystości. Ale puch wsadzany do śpiwora nie jest w ten sposób przygotowywany.

Nie jestem z branży i może to być tylko półprawda, ale niech będzie to jakieś ostrzeżenie dla kupujących w stanach (a i 870cui puchu Cumulusa jest podawane wg. standardu US).
Nie wiem jak wyglada to w innych firmach, i jak może wyglądać faktyczne cui puchu w śpiworze w stosunku od tego zmierzonego, i jak zależy to od firmu/ cui puchu Może na lepszym puchu ta różnica jest mniejsza? Przecież jest jakaś granica rozprężalności...

-------------------------------------------
1,000,000 lemmings can't be wrong!




RE:Śpiwory puchowe - tomeks - 25-04-2007

Hej

Poszukuję lekkiego (~0,5kg) i jak najmniejszego śpiwora jako zabezpieczenie (zwykle udaje się zorganizować nocleg) w podróżach motocyklowych (późna wiosna, lato, wczesna jesień). Znalazłem 300 GUIDE PRO u Małachowskiego. Czy miał ktoś już do czynienia z tym śpiworem i może podzielić się uwagami albo wskazać jakiś inny sprawdzony o podobnych parametrach?
-------------------------------------------
Pozdrawiam




RE:Śpiwory puchowe - glenio - 06-05-2007

Czas na obiecanych kilka słów o śpiworze Robert's Vagabond 400. Pierwszych kilka dni prawdziwego użytkowania (nie jakieś tam balkonowe testy) przyniósło następujące wyniki:
Pierwsza noc (spanie w samych slipkach) - za gorąco - po wyjęciu dwóch rąk i ramion ze śpiwora udało się osiągnąć równowagę termiczną ;) Temperatura nieznana ;)
Druga noc (spanie w samych slipkach) - przed zaśnięciem zbieraliśmy szron z tropiku, rano wyjmowaliśmy lód z menżek - lekko poniżej zera - trochę za gorąco - pół nocy łapy na wierzchu, pół nocy w śpiworze.
Trzecia - analogicznie.
Czwarta noc - najzimniejsza - wg prognoz od -6°C do -4°C. Tu ciekawa obserwacja - przy zamkniętym kołnierzu i zaciągnietym kapturze - sen komfortowy ale do pierwszego ruchu. Przy jakimkolwiek poruszeniu śpiwór zasysa lodowate powietrze z zewnątrz i wychładza klatę ;) Można powiedzieć, że gdybym się nie ruszał byłoby ciepełko ;) Sprawę rozwiązało założenie koszulki Craft ProDri. Poza tym żadnych ''zimnych plam'' - zamek i stopy dobrze docieplone.
Piąta noc - slipki, koszulka Craft - sen komfortowy, od czasu do czasu wyjmowanie rąk na zewnątrz śpiwora. Rano lód w menażkach.
Tyle o temperaturze. Teraz o Pertexie. Najbardziej odczułem wilgoć na plecach śpiąc na wznak - myślę, że bliskość karimaty utrudnia w znaczny sposób transport tego co wypocimy. Po prostu chwilami czułem, że mam spocone plecy. W innych miejscach problem nie wystąpił. Przy spaniu na boku, czy też w koszulce Crafta wilgotne plecy nie miały miejsca. Wydaje mi się, że puch nie zawilgotniał - właściwości izolacyjne nie uległy pogorszeniu. Rankiem na zewnętrznej powłoce śpiwora regularnie obserwowałem kałużę pochodzącą wydychanej pary, jednak po wytarciu wody rękawem, tkanina nie wyglądała na zamoczoną (w przeciwieństwie do syntetycznego Treksporta kolegi). Wydaje się, że śpiwór spełnia postawione mu wymagania - bez problemu pozwala on na komfortowy sen w temperaturach bliskich 0° C, jak również lekko poniżej - w sam raz na wiosenne przymrozki ;)

Aha, czas i miejsce testowania - długi weekend majowy, spływ kajakowy Wdą, Bory Tucholskie.
-------------------------------------------
www.michalglen.cba.pl




RE:Śpiwory puchowe - Jarek - 07-05-2007

Aha, czas i miejsce testowania - długi weekend majowy, spływ kajakowy Wdą, Bory Tucholskie.

ja w długi majowy weekend byłem nad Wdą na pstragach - łowiłem na sztuczną muchę. Mozliwe że się widzieliśmy :)


W czerwcy jadę do Mongoliii na 3 tygodnie i będziemy na npewno jakiś czas wysoko w górach - chciałbym kupić śpiwór Cumulusa lub Robertsa, taki aby gdy w nocy będzie mróz (spać będziemy w namiocie) mógłbym się spokojnie wyspać.
Jaki spiwór byście mi polecili? o jakiej ilości wypełnienia itd. cena najlepiej do 600 zł. :( lub mniej




RE:Śpiwory puchowe - glenio - 07-05-2007

''ja w długi majowy weekend byłem nad Wdą na pstragach - łowiłem na sztuczną muchę. Mozliwe że się widzieliśmy :)''

To moze was sie pytalismy o ruiny mostu? Mielismy ciemnożółte polietylenowe kajaki i niebieskie kapoki ;)

Co do śpiwora, jak juz pewnie czytałes mi na lekki mróz 400 gram wystarcza, innym może być za zimno. U Robertsa do 600 zl raczej ciezko sie wyrobić z takim spiworem, raczej ceny lekko powyżej.
-------------------------------------------
http://michalglen.cba.pl




RE:Śpiwory puchowe - dzik - 07-05-2007

glenio a spałeś w skarpetach czy nie?




RE:Śpiwory puchowe - glenio - 07-05-2007

Bez skarpet, na zimne stopy nie narzekałem.
-------------------------------------------
http://michalglen.cba.pl




RE:Śpiwory puchowe - Jarek - 11-05-2007

zamówiłem spiwór w Robertsie - będzie miał zakres temp. komfortowych do minus 10 st. C ;)
Odbiór po wypełnieniu puchem - maksymalnie do kilku dni :)




RE:Śpiwory puchowe - braavosi - 11-05-2007

Na pewno się nie zawiedziesz.Śpiwory pierwsza klasa.Gratulacje podjętej decyzji;).Może i cena też ostatecznie ci podpasowała.heja.braav

-------------------------------------------
a man from Braavos...




RE:Śpiwory puchowe - Arkadiusz - 12-05-2007

Parę zdań od nowego użytkownika, tak rewanżując się nieco, bo te forum ułatwiło mi kiedyś zakupy. Używam Robertsa Vagabond 500. Kupiłem zamawiając przez internet jakiś z przeceny z puchem 90/10/650. Standardowo Vagabond ma kołnierz. Mój po otrzymaniu do domu okazał się bez niego. Cena oczywiście musiała być jeszcze opuszczona. Przy przymrozkach brak kołnierza daje się we znaki, zawsze w niższych temp. śpię w kominiarce i problem z odczuwaniem zimna znika. W ogóle nie śpię w nim z odsłoniętym gołym ciałem, zawsze mam skarpety, podkoszulek z długim rękawem i kalesony ( wszystko cienkie ). Chodzi o wchłanianie potu, pertex zostawia warstewkę skroplonej pary na powierzchni co daje niemiłe uczucie chłodu ( ale to chyba dobrze, że nie wchłania wody, a z nią brudu ). Bawełniana ''otoczka'' na ciele rozwiązuje ten problem, wówczas śpi się komfortowo. Nigdy nie zdarzyło mi się w, ew. pod nim zmarznąć, albo spocić ( nasze szer. geogr. jesienno-wiosenno-przymrozkowe, wyłącznie w namiocie ). Ubieranie się do śpiworu daje jeszcze jeden plus. Wiadomo jak jest z higieną na wypadach. Lepiej gdy ciało ma kontakt z łatwo piorącymi się rzeczami. Puchowy śpiwór do takich nie należy. Z czystym sumieniem polecam puchowe rzeczy ( mam również kurtkę eksplo ). Uważam, że są nie zastąpione dla wychłodzonego organizmu.




RE:Śpiwory puchowe - Jarek - 14-05-2007

mój śpiwór (już go mam w domu, a nawet przetestowałem go spiąć w nim w domu) to Voyager wypełniony puchem kaczym (przez to był tańszy) o gramaturze 700 g m2.
Jak pojechałem do firmy to był nie wypełniony, jak i kilka innych i po zastanowieniu wyszło na to, że ten będzie najlepszy po każdym względem.
I tak zostało.
Cena mnie satysfakcjonuje mimo że nigdy w życiu nie sądziłem że tyle będę musiał zapłacić za śpiwór! ;)

Po za tym polecam każdemu osobisty zakup w formie Robert’s bo to naprawdę czysta przyjemność! 

Gdy w nim spałem to ubrany byłem w majtki i podkoszulkę więc jak się obudziłem, to perteks był lekko wilgotny od wewnątrz i tam gdzie dotykałem gołym ciałem czuć było lekki dyskomfort. Na wyjeździe zamierzam spać (takie jest założenie) ubrany w bieliznę termoaktywną z długimi nogawkami i rękawami więc chyba wtedy będzie OK ;)

Pozdrawiam wszystkich serdecznie - jak już wrócę z Mongolii to zdam jakąś relację z wyjazdu oraz z używania śpiwora




RE:Śpiwory puchowe - Barsus - 02-07-2007

Nie wiem czy ktoś już o tym pisał. Zaszedłem wczoraj na stronę Yeti i zaczołem czytać o ich śpiworku. Zdziwiłem się, że już nie używają pertexu. Czy ktoś wie co to za materiał, którego zaczeli używać na poszycie śpiwora?
http://yeti.home.pl/sklep/product_info.php?cPath=1_3_11&products_id=89
---
Edytowany: 2007-07-02 10:35:32




RE:Śpiwory puchowe - Simba - 02-07-2007

Producent Pertexu jest juz byłym producentem ;-). Chyba już pisałem o tym.




RE:Śpiwory puchowe - wiktor - 02-07-2007

ja napiszę.

w pewnym momencie były problemy z pertexem i musieli zmienić dostawcę. teraz pertex jest dostępny ale widać firma Yeti stwierdziła, że ten materiał dobrze się sprawdza i przy nim pozostali. Wiem że nie jest to concordia ale kto to produkuje nie udało mi się dowiedzieć. Mam z tego śpiwór materiału a moja luba z pertexu i szczególnych różnic nie zauważyłem jeśli chodzi o puchoszczelność, natomiast o ochronie puchu przed wilgocią będę mógł się wypowiedzieć po wakacjach, z tym, że wg. mnie jest to problem często wyolbrzymiany