NGT
[Odzież] Polary - wątek ogólny - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: [Odzież] Polary - wątek ogólny (/thread-492.html)



RE:[Odzież] Polary - wątek ogólny - michalsky - 15-10-2015

No, najwyższa pora zainwestować w jakiś polar. Póki co mam do wypraw wojskowy sweter z wełny, ale koszmarnie gryzie :).




RE:[Odzież] Polary - wątek ogólny - flamner - 15-10-2015

Dziękuje wszystkim za propozycje, na razie zamówiłem sobie beri kazalnica za stówke, przymierzam się do zamiany wiatrówki z deca na coś bardziej pro(montane velo), z polarkiem na razie się wstrzymam, poczekam aż zrobi się troszkę chłodniej. Zamówiłem też fajnego buffa i mam nadzieję że styknie na dojazdy do pracy przy temp. do 0 stopni. Jak nie, to pokombinuje jeszcze z bielizną termo.




RE:[Odzież] Polary - wątek ogólny - PRS - 15-10-2015

@flamner odp. na szybko i nie wkleiłem jednego linka, w sumie najważniejszego. Konkretnie bluzy Terrago.
http://www.barracuda.info.pl/sklep,produkt,p-75,k-18.html
Pisałeś, że potrzebujesz na rower pod wiatrówkę. Ta bluza poza długim zamkiem ma Meryl pod pachami i na plecach który jest bardziej paroprzepuszczalny. Kazalnicę trzeba mierzyć. Ja np. nie dobrałem rozmiaru.

@Darku fajna propozycja. Może jak będą jeszcze w przyszłym miesiącu to się skuszę (ale w sumie już mam bluzę Montano...).
Odnośnie Polartec Power Stretch (PRO) wiemy w sumie sporo, bo Kanfor i Kwark przekazali nam produkty na testy, Tak samo odnośnie PONTETORTO TECNOSTRETCH bo np. mamy bluzy z zamówień grupowych. A odnośnie MICROPILE STRETCH z Waszej oferty mnie przynajmniej niewiele wiadomo i też nie widziałem na forum jakiś konkretnych opinii. Widzę np. , że są z tego materiału ,,bokserki'' - jak to się sprawdza (ale nie na nartach)?




RE:[Odzież] Polary - wątek ogólny - Zywczok6 - 15-10-2015

Cześć wam wszystkim :)
Bardzo ciekawe forum, podziwiam waszą wiedzę.

Pare osób wspomniało tu o polarach Wind Rose.
Czy ktoś może miał styczność z tymi o gramaturze 480 nazywanymi barankiem thermo ?

Pytam bo... do chodzenia na ogół posiadam puchówkę Nike (gęsie pióro 800)
ale nie będe ukrywał, szkoda mi w kurtcę o takiej wartości chodzić do pracy i wieszać ja na haku gdzie ktoś inny może ją ubrudzić czy też zaczepić swoimi rzeczami i rozpruć.

Chciałbym mieć bluzę na jesień/zimę, w której przejdę z parkingu do budynku bez odczuwania mrozu.
Podobały mi się te z helikonu ale spotkałem się z różnymi opiniami i nie wiem czy zapewnią wystarczającą ochronę zimą.
W razie potrzeby fajnie by było ubrać do tego bielizne termoa. i pójść na zimowe spacery fotograficzne.
Bardzo dziękuję za ewentualną radę jak postąpić.

PS. do biegaczy, polar zimą do biegania za ciepły? lepiej bielizna termo+windstopper?




RE:[Odzież] Polary - wątek ogólny - Darek Fjord Nansen - 15-10-2015

prs; w temacie bokserek z Micropil stretchu. Grubość jest podobna do klasycznego PS. Czyli do wielu warunków za ciepły jak dla mnie. Ja uzywam na narty ale takze na kajak nizinny (powiedzmy w temp ponizej +17 bez słońca) i tak samo do suchego kombinezonu na kajak górski. Też użyłem chyba na sladówki. Żona używa częściej ale ona jest zmarźlakiem.

A ty o jakich warunkach myslisz?
-------------------------------------------
Darek




RE:[Odzież] Polary - wątek ogólny - PRS - 16-10-2015

,,Zimny'' laminat wiosna/jesień na żaglach oraz jednodniówki z plecakiem do schroniska pózna jesień/zimą.


@Zywczok6 posiadam taki polar. Poczytaj trochę.
O piórach, ,,pierzach'' i windstoperach.




RE:[Odzież] Polary - wątek ogólny - Zywczok6 - 16-10-2015

PRS wybacz no ale gdzieś na 20 stronie już odpuściłem z racji obszerności tego tematu... troszke lenistwo ale pojawiało się większość bardziej w kontekście wycieczek górskich niż używania miejskiego.

Nie zbyt ciepły ten polar w okolicy -5stopni? Nie sprawia wrażenie mocno ciężkiego/pancernego plastyku na noszącym :D ?
Czy może lepiej coś z militarnych w cenie do 200zł ?




RE:[Odzież] Polary - wątek ogólny - PRS - 16-10-2015

Uzywam jako podpinki pod sztormiak i bluzy na jachting pomostowy. Za ciezka na inna aktywnosc. Na spacer z psem sie nada.
Strecze sa cieplejsze.
Windstoper jak i inne foliateksy srednio sie nadaja do biegania. A z polarem to juz...
Bielizna, wiatrowka i gonisz.
-------------------------------------------
PRS z PKP




RE:[Odzież] Polary - wątek ogólny - Zywczok6 - 16-10-2015

A pod kątem chodzenia w tym do pracy w zakresie -20 do -5?
+podkoszulek




RE:[Odzież] Polary - wątek ogólny - PeterMike - 09-01-2016

Czym się różni polar Forclaz 50 od Forclaz 200?
Odprowadzanie wilgoci maja na tym samym poziomie:
Poliester odprowadza wilgoć (RET=7,08)

A jedyna różnica jaką znalazłem to waga:
Forclaz 200 - Tylko 348 g w rozmiarze L. Gęstość 200 g/m2 (ten ma rozpinany zamek przez całą długość)
Forclaz 50 - Tylko 286 g w rozmiarze L. Gęstość 200 g/m2 (zamek tylko pod szyją)

Gęstość ta sama więc wniosek że powinny być więc tak samo ciepłe jest prawidłowy?

Czy są to polary zimowe czy jesienno-wiosenne?
---
Edytowany: 2016-01-09 18:30:45
-------------------------------------------
Piotr




RE:[Odzież] Polary - wątek ogólny - matigol2 - 09-01-2016

60g różnicy więc skoro parametry są takie same to chodzi tylko o zamek dłuższy zamek to i cięższy polar :P




RE:[Odzież] Polary - wątek ogólny - m - 10-01-2016

Dokładnie, tak. To są nazwy handlowe konkretnych modeli. Forclac i arpenaz to zdaje się turystyczne, bionnassay - wspinaczkowe, taiga - myśliwskie itd... A numer w uproszczeniu oznacza stopień zaawansowania.

Te polarki o które pytasz to ciepłotą mniej więcej odpowiednik polartec 100 classic (to nazwa handlowa, a rzeczywista gramatura ok 150g/m2)
-------------------------------------------
m




RE:[Odzież] Polary - wątek ogólny - palusik - 19-01-2016

Witam

Potrzebuje polar/bluza do 200 zł pod membranę, na zimę w góry. Chodzi tylko o doceplenie, Tak żebym do -10 / -15 nie umarł z zimna. Sporo się pocę więc coś oddychającego.

Macie jakies sugestie >




RE:[Odzież] Polary - wątek ogólny - jareklie - 19-01-2016

Za te pieniądze to kupisz nawet oryginalnego Polarteca (choć pewnie używki): Thermal Pro, High Lofta (są też militarne z USA) czy PolarStretch (cena Pro jest już wyższa...)
Czy na pewno warto tyle dawać za polar?
Może jakiś cieńszy primaloft (przynajmniej Cię nie przewieje), a obejdziesz się bez membrany?
[Ja teraz za te pieniądze inwestowałbym raczej w dobrą ciepła bieliznę, a polarki choćby z Deca lub używki...]
---
Edytowany: 2016-01-19 12:01:00




RE:[Odzież] Polary - wątek ogólny - mnemonic222 - 19-01-2016

@palusik

Witam

Może TNF Genesis - Polartec Thermal Pro, sam używam pod GTX-em , ciepły świetnie oddycha.

http://thenorthface.pl/polar-meski-genesis-jacket.html

http://www.sklep-presto.pl/product-pol-37867-Polar-meski-Genesis-Jacket-The-North-Face.html

Pozdrawiam
-------------------------------------------
mnemonic222




RE:[Odzież] Polary - wątek ogólny - Lukasz_waw - 27-01-2016

Czy może wiecie czy można porównać polary Attiq seria 100 i 300 do polarów firmy Polartec 100 i 200? Attiq dłuuugo odpisuje. :/




RE:[Odzież] Polary - wątek ogólny - m - 27-01-2016

Strasznie ciężki ten 100 od attiq - 270gr/m (polartec 100 classic waży ok 150gr)
polar seria 60 attiq waży 190gr
dla porównania decathlonowe polary forclaz 50 mają gramaturę 200gr a ciepłotą odpowiadają polartec classic 100 (niefirmowe polary są nieco cięższe). Więc strzelam, że to raczej seria 60 będzie odpowiadać polartecowi classic 100; 100 -> classic 200. Ale tak tylko przypuszczam bo nie mam.
No i pytanie jak będą się zachowywać po jakimś czasie bo polary jednak tracą termikę z czasem. Dramatu nie ma, ale jednak.
-------------------------------------------
m




RE:[Odzież] Polary - wątek ogólny - Lukasz_waw - 27-01-2016

@m dzięki :)




RE:[Odzież] Polary - wątek ogólny - rytmar - 27-01-2016

@Lukasz_waw
Będę trochę (a nawet bardzo) spekulował, ale coś mi się wydaje, że Attiq swoje ''polary'' szyje z materiałów Biruny.

Taki opis ich dzianiny polarowej można znaleźć na stronie Biruny:
''Mikroskopijne torebki powietrza w strukturze materiału wytwarzają termiczną izolację zatrzymując ciepłotę ciała.''

A tak Attiq opisuje swoje polary:
''Wewnętrzne mikroskopijne torebki powietrza zapewniają izolację termiczną dzięki czemu polar bardzo dobrze utrzymuje temperaturę ciała użytkownika.''

Ewidentnie ktoś z firmy Attiq wzorował się na opisie Biruny, stąd moje przypuszczenie, że jest to ich dostawca.
Gramatury - 390 g/m2 (dla polara 300) i 270 g/m2 (dla polara 100) odpowiadałyby tkaninie Q-fleece z ofery Biruny:
http://www.biruna.com.pl/www_pl/w_polar.htm

Jeśli moje przypuszczenia są słuszne, to te materiały są bardzo dobre i można je polecić, jako alternatywę dla Polarteca. Swojego czasu było trochę o nich na forum:
https://ngt.pl/thread-492-page-14.html

Materiałów Biruny używali (może nadal używają, nie chce mi się szukać) między innymi Wisport , Berghaus, czy Jack Wolfskin.
Ja mam bluzę Spectrum Berghausa (materiał nazywany przez nich AWL 200) i kupioną w bardzo podobnym czasie Lafumę szytą z Polarteca 200 Clasic.
Od samego początku Polartec był bardziej miękki, lżejszy i puszysty w stosunku do AWL. Materiał użyty przez Berghausa bardziej zbity i gładszy na zewnątrz, taki bardziej ''mięsisty''. Termika bardzo podobna, no ale nie mam wbudowanego termometra, aby być tutaj jednoznaczny. Teraz po latach wydaje się, że lepiej upływ czasu zniósł AWL. Jest mniej zmechacony i mniej zbity, bardziej przypomina nowy materiał niż ten w Lafumie. Choć i do Polarteca nie mam szczególnych zastrzeżeń. Nadal ''da się w tym wyjść'', choć szwy gdzieś tam popuszczały, jakieś nitki bardziej wystają. Ale to już ma związek bardziej z jakością szycia u każdego z producentów niż z samym zastosowanym materiałem.
-------------------------------------------
cześć i czołem




RE:[Odzież] Polary - wątek ogólny - m - 27-01-2016

Dokładnie jak pisze rytmar.
Lukasz, nie zrozum mnie źle. Żeby była jasność - używam polarów różnych firm i uważam, że tu spokojnie można brać niefirmowe. No chyba, że chcesz być ultralight, ale wtedy i tak nie nosisz polara ;)

Być może nie w tym samym okresie ale JackWolfskin na pewno uzywał Tecnopile, tak samo jak Mammut, wydaje mi się, że Berghaus i LoweAlpine też. Co oczywiście nie oznaczało by, że te attiq'i są złe
---
Edytowany: 2016-01-27 13:39:33
-------------------------------------------
m