NGT
z psem w góry - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: z psem w góry (/thread-4648.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26


RE:z psem w góry - RCTR - 05-05-2009

---> akacja

Zapewniam Cię, że do GPN możesz wprowadzić pupila na warunkach określonych w regulaminie Parku (pkt.11 ''Na terenie Parku zabronione są wszelkie działania mogące zniszczyć lub zmienić środowisko przyrodnicze, a w szczególności: ... wprowadzanie psów bez smyczy i kagańca''):

http://www.gorczanskipark.pl

Poza tym tę wędrówkę planowałem już jakieś 4 lata temu i już wtedy otrzymałem mail'a z GPN, że wolno. A zatem śmiało. Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku.
---
Edytowany: 2009-05-05 13:48:05
-------------------------------------------
wędrujący z czernyszem




RE:z psem w góry - sasq pajak/grappa.pl - 28-05-2009

OT
w ramach przerywnika
http://www.demotywatory.pl/komentarze/920#komentarze




RE:z psem w góry - marcinklon - 28-05-2009

moja Moli ma podobne zdjęcie zrobione na Babiej :D

co do Turbacza to spałem w schronisku z psem dwa lata temu
---
Edytowany: 2009-05-28 14:39:06




RE:z psem w góry - dr_Fell - 30-12-2009

Witam,
Widzę, że część z Was uprawia dogtrekking i chodzi z psem przypiętym do pasa i plecakiem. Mam pytanie - czy noszenie pasa nie przeszkadza w noszeniu plecaka (pas biodrowy) ? Który pas będzie do tego lepszy (z linką w kroku czy bez ?)
-------------------------------------------
Pozdrawiam




RE:z psem w góry - -PITdoggy- - 02-01-2010

Odnośnie dodatkowego amortyzatora krokowego się nie wypowiem, bo używam jedynie podwójnego i jest wystarczający jak dla mnie.
Jezeli chodzi o kolizję pasa w plecaku z pasem ''psim''- istnieje faktycznie ryzyko, ze będą sobie przeszkadzać, bo teoretycznie powinny być zapięte w mniej więcej tym samym miejscu.
Jednak ja bez problemu chodziłem z większym plecakiem i psem- najpierw zakładasz plecak i regulujesz pas, żeby ciężar dobrze siedział na biodrach, to priorytet. Później zakładasz pas do dogtrekkingu, ja po prostu zakładam go poniżej pasa plecakowego. I żadnego dyskomfortu nie odczuwam, więc może to wszystko współgrać ze sobą.
-------------------------------------------
Pies i nóż- najlepsi przyjaciele człowieka.




RE:z psem w góry - dr_Fell - 03-01-2010

''podwójnego'' czyli takiego zwykłego, poszerzanego z tyłu tak ? Z tego co pamiętam, używasz pasa hifica, one są faktycznie amortyzowane, ja chyba zaopatrzę się w manmat - nie ma amortyzatora, ten w lince będzie musiał wystarczyć.
Ta wersja by mi w sumie bardziej odpowiadał, bo obawiam się trochę przetarć w odzieży przy korzystaniu z amortyzatora krokowego.

Dzięki za wyjaśnienia związane z plecakiem - fajnie, że tak się da, bo to duża wygoda, nie mieć ciągle zajętych rąk psiakiem podczas wycieczki. Jakiej długości pasa używasz podczas wypraw ''z plecakiem'' ?
-------------------------------------------
Pozdrawiam




RE:z psem w góry - Dobrea - 09-04-2010

ja swoją psicę bardzo często biorę w góry, jest mixem malamuta i owczarka niemieckiego, więc uwielbia ruch i aktywność. Co prawda nie mam jeszcze pasa ale planuję go zakupić. Łażenie z psem w góry to prawdziwa przyjemność, o ile oczywiście jest się odpowiedzialnym itp.
W zeszłym roku byłam z nią np na Baraniej górze (w ogóle często gęsto łazimy po Beskidzie Śląśkim, w Żywieckim też była). Na Baranią ją wzięłam cichcem, bo niby jest zakaz (nie wiedzieć czemu, od drugiej strony go nie ma). Ciekawa jestem czy coś się zmieniło w tym względzie. Muszę poszukać też poza BŚ ciekawych miejsc gdzie nie mają problemu do psów. Jak tylko znajdę chwilę to posznupię po tym temacie, mam nadzieję, że dane się nie zdezaktualizowały :)
---
Edytowany: 2010-04-09 02:10:42




RE:z psem w góry - RCTR - 13-04-2010

-> Dobrea

''Na Baranią ją wzięłam cichcem, bo niby jest zakaz'' - no popatrz, nie wiedziałem. Wprawdzie jest tam rezerwat, ale nie zauważyłem przechodząc szlakiem adnotacji na tablicach informacyjnych o zakazie wprowadzania psów. A może miałaś na myśli Babią ? Tu akurat by się zgadzało. Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku.
-------------------------------------------
wędrujący z czernyszem




RE:z psem w góry - Fox-trott - 13-04-2010

ot/ ja widziałem kundelka na Świnicy (do tej pory żałuje że go nie uwietrzniłem na filmie czy zdjęciu), sam szedł i nie wydawał się zaniepokojony całą tą sytuacją, także śmiało z psem w góry! /ot
-------------------------------------------
Piotr




RE:z psem w góry - RCTR - 14-04-2010

-> Fox-trott

Kolega tu nam podaje ekstremalny przypadek, przypadek porzuconego psiego turysty (ew. uciekiniera) i ludzkiej głupoty jego właściciela. A zatem pisząc ''także śmiało z psem w góry!'' uważa Kolega, że odpowiedzialne wędrowanie z psem po górskich ścieżkach dopuszczonych dla takiej formy turystyki jest czymś nienaturalnym ? Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku.
-------------------------------------------
wędrujący z czernyszem




RE:z psem w góry - Fox-trott - 14-04-2010

sarkastyczne to było -_-
-------------------------------------------
Piotr




RE:z psem w góry - m - 14-04-2010

Pamiętajcie też o psach włóczęgach-żebrakach. Ja już nie raz spotkałem takie pieski liczące na poczęstunek które szły z wycieczką nawet po kilka godzin i nie raz w trudnych zimowych warunkach.
Takich oczywiście nie należy zachęcać ale też czasem nic nie poradzi się na uparciucha.
-------------------------------------------
m




RE:z psem w góry - RCTR - 14-04-2010

-> Fox-trott

Chyba źle to odebrałeś, podobie jak ja Twoje podsumowanie ''także śmiało z psem w góry!''.


-> ~m

Psy włóczędzy-żebracy - dla mnie i mojego czterołapego przyjaciela, jak się wielokrotnie przekonaliśmy wędrując górskim szlakiem, to prawdziwe utrapienienie, a czasami wręcz zagrożenie. Cóż, takich sytuacji się nie uniknie i trzeba sobie z nimi radzić. Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku.
---
Edytowany: 2010-04-14 17:47:55
-------------------------------------------
wędrujący z czernyszem




RE:z psem w góry - aker - 28-04-2010

czy na Pilsko można zabrać psiaka. Jakieś zakazy związane z psem a wejściem do rezerwatu ??




RE:z psem w góry - whiskeyw - 28-04-2010

Art. 15. [ust. o ochronie przyrody] 1. W parkach narodowych oraz w rezerwatach przyrody zabrania się:
1) budowy lub rozbudowy obiektów budowlanych i urządzeń technicznych, z wyjątkiem obiektów i urządzeń służących celom parku narodowego albo rezerwatu przyrody;
2) rybactwa, z wyjątkiem obszarów ustalonych w planie ochrony albo w zadaniach ochronnych;
3) chwytania lub zabijania dziko występujących zwierząt, zbierania lub niszczenia jaj, postaci młodocianych i form rozwojowych zwierząt, umyślnego płoszenia zwierząt kręgowych, zbierania poroży, niszczenia nor, gniazd, legowisk i innych schronień zwierząt oraz ich miejsc rozrodu;
4) polowania, z wyjątkiem obszarów wyznaczonych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych ustanowionych dla rezerwatu przyrody;
5) pozyskiwania, niszczenia lub umyślnego uszkadzania roślin oraz grzybów;
6) użytkowania, niszczenia, umyślnego uszkadzania, zanieczyszczania i dokonywania zmian obiektów przyrodniczych, obszarów oraz zasobów, tworów i składników przyrody;
7) zmiany stosunków wodnych, regulacji rzek i potoków, jeżeli zmiany te nie służą ochronie przyrody;
8) pozyskiwania skał, w tym torfu, oraz skamieniałości, w tym kopalnych szczątków roślin i zwierząt, minerałów i bursztynu;
9) niszczenia gleby lub zmiany przeznaczenia i użytkowania gruntów;
10) palenia ognisk i wyrobów tytoniowych oraz używania źródeł światła o otwartym płomieniu, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznający obszar za rezerwat przyrody;
11) prowadzenia działalności wytwórczej, handlowej i rolniczej, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony;
12) stosowania chemicznych i biologicznych środków ochrony roślin i nawozów;
13) zbioru dziko występujących roślin i grzybów oraz ich części, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznający obszar za rezerwat przyrody;
14) amatorskiego połowu ryb, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych;
15) ruchu pieszego, rowerowego, narciarskiego i jazdy konnej wierzchem, z wyjątkiem szlaków i tras narciarskich wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznający obszar za rezerwat przyrody;
16) wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony oraz psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas;
17) wspinaczki, eksploracji jaskiń lub zbiorników wodnych, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznający obszar za rezerwat przyrody;
18) ruchu pojazdów poza drogami publicznymi oraz poza drogami położonymi na nieruchomościach będących w trwałym zarządzie parku narodowego, wskazanymi przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznający obszar za rezerwat przyrody;
19) umieszczania tablic, napisów, ogłoszeń reklamowych i innych znaków niezwiązanych z ochroną przyrody, udostępnianiem parku albo rezerwatu przyrody, edukacją ekologiczną, z wyjątkiem znaków drogowych i innych znaków związanych z ochroną bezpieczeństwa i porządku powszechnego;
20) zakłócania ciszy;
21) używania łodzi motorowych i innego sprzętu motorowego, uprawiania sportów wodnych i motorowych, pływania i żeglowania, z wyjątkiem akwenów lub szlaków wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznający obszar za rezerwat przyrody;
22) wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu;
23) biwakowania, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody - przez organ uznający obszar za rezerwat przyrody;
24) prowadzenia badań naukowych - w parku narodowym bez zgody dyrektora parku, a w rezerwacie przyrody - bez zgody organu uznającego obszar za rezerwat przyrody;
25) wprowadzania gatunków roślin, zwierząt lub grzybów, bez zgody ministra właściwego do spraw środowiska;
26) wprowadzania organizmów genetycznie zmodyfikowanych;
27) organizacji imprez rekreacyjno-sportowych - w parku narodowym bez zgody dyrektora parku narodowego, a w rezerwacie przyrody bez zgody organu uznającego obszar za rezerwat przyrody.
2. Zakazy, o których mowa w ust. 1, nie dotyczą:
1) wykonywania zadań wynikających z planu ochrony lub zadań ochronnych;
2) likwidacji nagłych zagrożeń oraz wykonywania czynności nieujętych w planie ochrony lub zadaniach ochronnych, za zgodą organu ustanawiającego plan ochrony lub zadania ochronne;
3) prowadzenia akcji ratowniczej oraz działań związanych z bezpieczeństwem powszechnym;
4) wykonywania zadań z zakresu obronności kraju w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa;
5) obszarów objętych ochroną krajobrazową w trakcie ich gospodarczego wykorzystywania przez jednostki organizacyjne, osoby prawne lub fizyczne oraz wykonywania prawa własności, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego.
3. Minister właściwy do spraw środowiska może zezwolić na odstępstwa od zakazów, o których mowa w ust. 1, jeżeli jest to uzasadnione potrzebą ochrony przyrody, wykonywaniem badań naukowych, celami edukacyjnymi, kulturowymi, turystycznymi, rekreacyjnymi i sportowymi, celami kultu religijnego lub realizacją inwestycji liniowych celu publicznego w przypadku braku rozwiązań alternatywnych, pod warunkiem przeprowadzenia przez inwestora działań kompensujących utratę wartości przyrodniczych danego obszaru.

to tyle jeśli chodzi o przepisy, twoja wola czy zechcesz im hołdować




RE:z psem w góry - aker - 28-04-2010

no to wszystko jasne




RE:z psem w góry - RCTR - 29-04-2010

-> ~aker

W październiku 2007 byłem ze swoim pupilem na Pilsku. Wcześniej o tym pisałem. Żadnych zakazów, ani po stronie polskiej ani słowackiej nie widziałem. A z tego co mi wiadomo, nie jest to chyba rezerwat ścisły. Na deser weszliśmy też m.in. ale od strony słowackiej (Oravska Polhora / Slana Voda) żółtym szlakiem na Babią Górę (na Słowacji wolno z psem! - jakby co, zapytaj w konsulacie, ambasadzie lub zadzwoń do Slana Voda http://www.slanavoda.sk). Przeszliśmy ze szczytu Babiej przez Przełęcz Brona na Cyl i wróciliśmy szlakiem czerwonym do punktu wyjścia. Pomiędzy szczytami szlak niebieski to szlak słowacki, równoległy do polskich, zielonego i czerwonego. A zatem szliśmy jak najbardziej zgodnie z prawem (po słowackiej stronie gdzie wolno wędrować z psem) i zdrowym rosądkiem (pies w kagańcu, w uprzęży, na linie amortyzującej). Ani czułych misiów i rysiów, ani tym bardziej agresywnych ;) parkowych polskich strażników nie spotkaliśmy. Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku.
-------------------------------------------
wędrujący z czernyszem




RE:z psem w góry - aker - 29-04-2010

ok jeszcze jedno czy pies musi mieć paszport (chip) czy nie ma takiego obowiązku
w momencie przejścia na stronę słowacką




RE:z psem w góry - whiskeyw - 29-04-2010

Z przepisów wynika, że powinien mieć ów paszport, który nie musi być koniecznie chipem, wydany przez weterynarza. Cel przepisów niby racjonalny jednak wydaje mi się, że wyrabianie osobnego dokumentu oprócz posiadanej aktualnej książeczki zdrowia zwierzaka jest lekkim przegięciem w stronę biurokracji i nabijania kasy weterynarzom. Tym bardziej jeżeli chodzi o tak krótki wypad w strefie granicznej. Jednak dla spokoju lepiej mieć kolejny świstek, przynajmniej nie będzie kłopotów z tłumaczeniem i honorowaniem dokumentów i zaświadczeń bo chyba o to głownie chodziło ustawodawcy.

Tu masz konkretny przepis
http://www.boz.org.pl/slownik/998_2003.pdf




RE:z psem w góry - aker - 29-04-2010

A więc majówka zapowiada się świetnie. dziękuje za tak wyczerpujące odp.
ruszamy więc w niedzielę na szlaki co do ''pilska'' to faktycznie zero problemów :)
co mnie cieszy. jeszcze raz dziękuje i do zobaczenia na szlaku pozdr.