NGT
[Plecaki] litraż od 30 do 40 litrów - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: [Plecaki] litraż od 30 do 40 litrów (/thread-4442.html)



RE:[Plecaki] litraż od 30 do 40 litrów - PRS - 07-04-2015

Soltys przeszedl z Warszawy do Santiago z plecakiem HIMa. Swoje przemyslenia zawarl w recenzji ale survival czy kating to nie byl.
Inna tansza propozycja sa plecaki PEME.




RE:[Plecaki] litraż od 30 do 40 litrów - bonkitonki - 08-04-2015

wkzebi85 - przeszedłem z Forclazem Air 40 1400 km, czasami miałem na plecach 9-10 kg wg mnie to nie był survival. Naprawdę porządny plecak za bdb cenę.




RE:[Plecaki] litraż od 30 do 40 litrów - szuras88 - 25-04-2015

Cześć. Jestem tu nowy, wpadłem do specjalistów po poradę. Przymierzam się do zmiany mojego małego i wysłużonego żółwia - 25L na coś nieco większego. Choć sentyment pozostanie, bo wszystkie korony ze mną zdobył;) Zacznę może od wymagań, a później przejdę do konkretów, które już mam ustalone.

Otóż plecak ma mi służyć do wypadów głównie jednodniowych, a 25L to było jednak trochę mało na cały dzień wędrówki ze zmienną pogodą nieraz. Praktycznie nie chodzę od schroniska do schroniska(a od tego i tak mam większy plecak), jeśli jestem gdzieś dłużej niż dzień to zawsze schodzę do kwatery/auta/namiotu, więc nie taszczę wszystkiego ze sobą. Nie mniej w 95% wypadów jest to jednodniowe wyjście w góry na calutki dzień. Plecaka będę potrzebował nie tylko w niższe góry jak Beskidy, ale też i w średnie jak Tatry, więc wchodzą w grę via ferraty i nieco wspinaczki. Ostatnie lata szwędam się też po górach zimą, więc raki trzeba gdzieś podwiesić/schować, czekan przymocować(chodzę bez kijków), a i od święta zabieram kawałek liny do asekuracji. Lepiej mieć trochę więcej wolnego miejsca i przyciągnąć pasek z boku, niż żeby tego miejsca mi miało braknąć.

Co do postanowionych konkretów:
- firma Salewa(od zawsze chciałem mieć plecak z Salewy, takie moje małe marzenie;))
- pojemność między 32, a 38L
- zamykany klapą
- cena do 550, maks 600zł
- możliwie dobrze wentylowane plecy

Na starcie spodobały się mi dwa plecaki, choć oba mają inne przeznaczenie:
- Salewa MIAGE 35 BP
- Salewa PEAK 34 BP

Oba w przedziale 500-550zł, no i podobna pojemność. Zdecydowanie na korzyść wspinaczkowego jest waga, o 400g lżejszy już robi różnicę, za to treking ma to do czego się przyzwyczaiłem - chowaną na spodzie osłonę przeciwdeszczową. Sporo plusów i minusów w każdym plecaku jakby nie patrzeć. Jakby też nie patrzeć, wspinaczkowy nie będzie mi przeszkadzał w chodzeniu po niższych górach przecież, a w drugą stronę już mogą się małe niedogodności pojawić. Czy jesteście mi w stanie pomóc w wyborze lub może polecicie jakiś inny plecak Salewy, który będzie dla mnie bardziej odpowiedni;)

btw. Nie wiem jak wam, ale mnie nowe logo Salewy jakoś nie przypadło do gustu:/




RE:[Plecaki] litraż od 30 do 40 litrów - Jolan - 25-04-2015

Miałem miage II 35 przez 3 Lata. Na wędrówki latem jest po prostu za duży, no chyba z całym dobytkiem (namiot itd). Na zimę (skitoury) ok. Ładne to to, ale spokojnie do znalezienia na wyprzedażach w sklepach lub np na olx za 300 zł. Starczy Ci na drugi worek na lato (do 25-28l), skoro chcesz wydać 600pln. Na temat Peak sie nie wypowiem. miage ma wszystko co powinien mieć dobry plecak. Przytroczysz niemal wszystko, a jeszcze zostaje duży komin, wiec jak trzeba to pojemność skoczy do 45l. sam system nośny mógłbym byc lepszy. na lato np plecak z siatka (deuter czy osprey). Zima system Salewy będzie ok. Z opisu Twoich potrzeb proponuje jednak pomysleć o dwóch plecakach. Na letnie jednodniowki coś małego np deuter spectro (z siatka) albo mniejszego Black Diamonda (ma dobre systemy nośne). na zimę sprawisz sobie Salewe. Zerknij do wątku o plecakach do 30l, masz tam mnóstwo fajnych worków.




RE:[Plecaki] litraż od 30 do 40 litrów - szuras88 - 25-04-2015

Na starcie śliczne dzięki za zainteresowanie tematem:) Nastawiałem się w sumie na jeden bardziej uniwersalny plecak, bo na dłuższe wypady, które trafiają się mi niezwykle rzadko mam już 60+10. A, że 25L do tej pory na ogół mi było mało, dlatego myślałem o czymś większym. Czymś powyżej 30L z kominem i klapą, bo do tej pory, no cóż:/ Tak więc ja mierzę w jeden uniwersalny lato/zima na jednodniówki i większy na dłuższe wypady, które zdarzają się mi niezwykle rzadko.

A inne modele Salewy godne polecenia do moich wymagań? W tych około 30L? A może ktoś używał Peak i może coś o Nim powiedzieć?
---
Edytowany: 2015-04-25 23:07:14




RE:[Plecaki] litraż od 30 do 40 litrów - annia - 05-06-2015

Szukam sobie plecaka damskiego ok. 35 litrów. Takiego, żeby był na 3 dni w góry z namiotem przytroczonym, ale także na jakiś wyjazd żebym spakowała do niego laptopa, lustrzankę i ciuchy na weekend. Więc pojemność 35 litrów wydaje się optymalna.
Rozpatruję:
http://8a.pl/plecaki-turystyczne/plecak-berghaus-arete-iii-35#605280
http://8a.pl/plecaki-turystyczne/plecak-fjord-nansen-akset-35#588866
http://www.wgl.pl/plecak-wisport-ibris-xs.html.

Który jest wygodniejszy/praktyczniejszy/wytrzymalszy?
Dodam, że jestem bardzo szczupłą kobietą.




RE:[Plecaki] litraż od 30 do 40 litrów - PRS - 05-06-2015

Jezeli bywasz w Wawie to plecak Fjorda mozesz dostac do sprawdzenia/przymiarki. Scigaj mnie po niedzieli.
-------------------------------------------
PRS z PKP




RE:[Plecaki] litraż od 30 do 40 litrów - Grodzik - 26-06-2015

Witam. Przenoszę posta tutaj, bo wcześniej umieściłem go w niewłaściwym miejscu. Poszukuje kogoś kto ma plecak jak w temacie. Interesuje mnie jak zainstalowany jest plastikowy stelaż. Dokładniej to jego dolny łukowaty element. U mnie jest wypukłą stroną do pleców i to mi podpada, czy aby nie powinno być odwrotnie. Zacząłem się nad tym zastanawiać bo wczoraj kupiłem ASC HIKE 34 i w nim jest właśnie odwrotnie. Jeżeli ktoś ma Ramblera 32 to proszę o info jak zainstalowany jest dolny plastikowy element stelaża. Pozdrawiam i dziękuje.
-------------------------------------------
Grodzik




RE:[Plecaki] litraż od 30 do 40 litrów - kazzperr - 27-06-2015

daj prosze fotki na prv o co chodzi.
-------------------------------------------
ekipa e-Horyzont




RE:[Plecaki] litraż od 30 do 40 litrów - Grodzik - 29-06-2015

Poszło na priv.
Dzięki
-------------------------------------------
Grodzik




RE:[Plecaki] litraż od 30 do 40 litrów - Andron - 07-07-2015

Poszukuje opinii na temat plecaka Osprey Stratos 34.
Jak narazie wszystko w nim mi się podoba, no może poza brakiem odpinanego pasa biodrowego (chciałbym używać go tez na ''miasto'')
Tak wiec parę kwestii.
Jak wyglada sprawa trwalości, gdzieś wyczytałem ze przy siatce się przeciera.
Czy dobrze się sprawuje system AirSpeed?
Jeździ ktoś z nim na rowerze?
Jaka wersja dla wzrostu 183cm. S/M czy M/L. Za pomocą aplikacji raz mi wyszlo tak raz tak.
Czy w Warszawie można gdzieś przymierzyć?




RE:[Plecaki] litraż od 30 do 40 litrów - Piotrunio - 08-07-2015

~Andron, mam mniejszą wersję i z trwałości jestem zadowolony. Jak i w ogóle z plecaka. Co do wentylacji pleców, też nie jest źle. A rozmiar... Moje doświadczenia z Ospreyami mówią mi, że warto jednak je przymierzyć przed zakupem. Korzystałem z ichniej strony pomiarowej i niestety nie dobrałem dobrze, a mam typową budowę ciała.
Trochę stare, ale plecaka używam cały czas i jest nadal w dobrym stanie;
http://www.forum.outdoor.org.pl/plecaki-male-(do-30l)/osprey-stratos-ii-24/
---
Edytowany: 2015-07-08 08:36:15




RE:[Plecaki] litraż od 30 do 40 litrów - T25 - 08-07-2015

Stratosa chyba w Hikerze na Chmielnej 15 obmierzysz, zadzwoń czy mają ten model.

Sklep HIKER - buty & puch
Chmielna 15 (poziom -1)
00-021 Warszawa
tel: 22 826 80 06
kom: 500 605 900




RE:[Plecaki] litraż od 30 do 40 litrów - michal_o - 14-07-2015

Chcę kupić plecak na kilkudniowe wypady , poszukuje czegoś cenowo do 200zł. Tak żeby w środku zmieścił spiwór i dało podczepić namiot.
Planuje używać plecaka jako bagaż podręczny, dobrze zeby nie wypełniony do kończa mieścił się w limitach wizzair 25x32x42cm.

Trafiłem na kilka wyglądających ok plecaków Peme, Hi-Tec, 4F niestety ciężko stwierdzić który sprawdzi się najlepiej.

Czy możecie coś polecić?




RE:[Plecaki] litraż od 30 do 40 litrów - PRS - 14-07-2015

@michal_o to zależy jaki masz śpiwór (jak duży objętościowo).
W podanych przez ciebie limitach mieści się Sparrow http://www.wisport.com.pl/Sparrow%2020-137,0,pr,shop.html
Jest obecnie do kupienia za 204 zł. Wyszukiwarka pokaże gdzie.
Ma na dole klamry przez które można przewlec troczki i zamocować namiot.
Opcjonalnie dwie kieszenie boczne (po 69 zł szt.) zwiększające pojemność o 10 litrów.
Lub http://www.wisport.com.pl/Ranger-69,1,pr,shop.html do dostania za 245 zł.
Pytanie czy dasz radę się spakować na kilkudniowe wypady?
Bo mogą być od schroniska/kwatery do schroniska (i nie jest wtedy ,,koniecznie'' potrzebny śpiwór) z minimalną ilością ,,suchego'' żarcia i stołowaniem się w barach.
Lub wyprawy namiotowe z matą, kocherem i kupą żarcia oraz ciuchami na ,,każdą'' pogodę.




RE:[Plecaki] litraż od 30 do 40 litrów - T Atomicus - 14-07-2015

Wciaz czekam na opinie nt plecakow Senterlan Adventure - 35, 38 i 40.
-------------------------------------------
TA




RE:[Plecaki] litraż od 30 do 40 litrów - michal_o - 14-07-2015

@PRS
Dzieki,
W grę wchodzą oba typy wypraw. Podczas najbliższej wszystko muszę mieć ze sobą.
Plecak nie musi ściśle spełniać wymiarów - ważne aby w razie czego dało się go trochę w pionie skompresować.
Jakieś inne propozycje ? Któryś plecak z przytoczonych wcześniej firm jest warty polecenia?
---
Edytowany: 2015-07-14 18:18:58




RE:[Plecaki] litraż od 30 do 40 litrów - pampalini - 15-07-2015

@michal_o

Na tej stronie w dziale testy możesz sobie poczytać recenzje plecaków Peme.
Rzeczy Hi-Teca, które używam (nie ma w nich akurat plecaka) są bardzo kiepsko wykonane, szybko się to pruje, szwy puszczają. Może akurat plecaki mają niezłe, choć szczerze mówiąc - bardzo wątpię.
Jak chcesz wydać maksymalnie 200 zł to wybierz się do decathlonu, całkiem niezłe plecaki tam mają (z 10 - letnią gwarancją).

Ewentualnie za ok. 200 zł - oprócz Wisportów, to możesz sprawdzić coś z Fjord Nansen.




RE:[Plecaki] litraż od 30 do 40 litrów - PRS - 15-07-2015

@michal_o musisz trochę poczytać odpowiednie tematy na forum.
A nawet więcej niż trochę.
Jeżeli chodzi o samolotowy bagaż podręczny za który nie uiszcza się dodatkowej opłaty, to w ,,wymiary'' mieszczą się najczęściej ,,wojskowe'' ,,kostki''. Przykład takiego plecaczka z dobrych materiałów, produkcji polskiej i mieszczącego się w Twoim budżecie podałem powyżej.
Ale już Helikon za podobną cenę oferuje Poliester, za Cordurę trzeba dopłacić.
Na wycieczkę gdzie ,,wszystko muszę mieć ze sobą'' pakuję się w 50 litrowy plecak i trochę miejsca mi brakuje.
Plecaki ok 40-50 l mają ,,plecy'' od długości ok 53-58 cm.
Plecaki turystyczne najczęściej mają jakiś stelaż (pseudowojskowe mają najczęściej wyjmowane usztywnienie). W tych najtańszych będą to 2 płaskowniki aluminiowe.
Czy da się nosić plecak bez takich szyn?
Da się, ale do komfortu będzie bardzo daleko.
Bo tylko usunięcie stelaża (oraz często klapy) i ściągnięcie trokami spowoduje, że 40 litrowy plecak zmniejszysz do podanych przez Ciebie 42 cm wysokości.
Temat był wałkowany wielokrotnie na różnych forach.
Konkluzja jest taka - albo masz plecak na (komfortowe) wędrówki i dopłacasz za niego do biletu albo kupujesz ,,kostkę'' i ograniczasz ekwipunek. Więcej pewnie przeczytasz na forach ,,podróżniczych'' ukierunkowanych na ludzi ,,latających''.
W Twoim przypadku mocnym ograniczeniem jest budżet.
Za 200 zł możesz (w promocji) kupić tylko plecak z Azji Południowo-Wschodniej, a czy będzie on miał znaczek 4F, Hi-Tec czy Peme to nie ma znaczenia - duże prawdopodobieństwo, że fabryka może być ta sama.




RE:[Plecaki] litraż od 30 do 40 litrów - włóczegaprzyrodnik - 04-08-2015

Witam
Wiem że o plecakach powiedziano już prawie wszystko, ale może jeszcze raz doradzicie ;)
Jestem ornitologiem, a często jak siebie sam nazywam włóczęgą przyrodniczym. Nigdy nie miałem „profesjonalnego” plecaka, ale przez kilkanaście lat miałem dwa marketowe, tanie dobre plecaki – trzymały się dzielnie, ale ząb czasu je naruszył. Szukam czegoś dobrego tak max do 500 zł. Jednodniowy, tak aby ruszyć na jeden dzionek i wrócić wieczorkiem, lub robić kilkugodzinne wypady, czasem na rower. Lubię się włóczyć po terenie. Cały rok, każda pora dni. Różny teren – bagna, lasy, pola itd. Plecak to taki kupel co ma wszystko. Czasem ma ciężko, a czasem lekko – stawiany na śniegu, czy zmurszałym pniu, nieco wilgotnej ziemi, czy piachu. Czasem wspieram na nim głowę (w nocy słuchając sów w lesie). Dobrze gdyby miał organizer, siatki/kieszenie po bokach na wodę i herbatę, dobry system wentylacji i dobry system nośny. Wygląd też w miarę fajny i żeby dobrze leżał na plecach, pas biodrowy też, materiał jakiś dobry itp. Tak chyba do 30 litrów. A co w nim chcę schować ?

Oto lista rzeczy podstawowych:
termos 0,7 l
woda 0,7 l
kanapki trzy
batonik i jabłko
przewodnik o ptakach – cegiełka 10 x 20 cm
portfel
mała ściereczka do optyki
aparat foto – cyfrówka 40 x zoom (nieduży)
lornetka – nieduża
kurteczka lekka
jakiś sweterek
klucze
gaz pieprzowy
apteczka
scyzoryk wielofunkcyjny
notes i długopisy
nagrywarka wielkości smartfona
smart fon
papier do d… ;)
deszczak
mapa

Oto lista rzeczy dodatkowych (zależna od pory roku i zapotrzebowania):
siateczka na głowę i jakiś psik od insektów
krzesiowo/itp. do rozniecania „ciepła”
kominiarka lekka
kominiarka ciepła
czapka lekka
czapka ciepła
rękawiczki
mała kamerka
zegarek
zapasowe skarpety
latarka
czołówka
baterie
zestaw – łyżka, nóż, widelec – składak
mały ręcznik
pojemnik mały na owady
no i może jakiś browar ;)
itp.

Przeglądałem Internet – fora, sklepy, opinie itp. Szukałem wśród plecaków militarnych – tu mam swoje typy – chociaż boję się nieco ciężaru tych plecaków (moje marketówki były lekkie). Szukałem w trekingowych, turystycznych – też jakieś marki mi się podobają – chociaż jak dla mnie za duży wybór ;) i dostaję oczopląsu i po prostu głupieję.

Proszę o radę bo nie chcę wyrzucić pieniędzy w błoto, bo jak dla mnie to poważna inwestycja na bardzo długo.

pozdrawiam
włóczęga przyrodniczy.
-------------------------------------------
włóczęga przyrodnik