NGT
[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: luźNe GaTki (https://ngt.pl/forum-6.html)
+--- Wątek: [OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. (/thread-4391.html)



RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - Maślan - 26-01-2018

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1518349038284692&id=243739945745614< br />
Niepokojące wieści z Nangi - Tomasz Mackiewicz ma kłopoty na 7400, ponoć ślepota śnieżna i nie widać go z bazy. Agencja wyslala zapytanie o mozliwosc wyslania smiglowca.
---
Edytowany: 2018-01-26 08:39:47




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - gumibear - 26-01-2018

Na wspinie też info
https://wspinanie.pl/2018/01/zle-wiesci-z-nanga-parbat/




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - Metias - 26-01-2018

Na ratunek z bazy pod K2 mają ruszyć: Adam Bielecki, Denis Urubko, Marek Chmielarski, Marcin Kaczkan i Maciej Bedrejczuk.

potrzebne są pieniądze na lot helikoptera pod K2 , gdzie czeka ekipa ratunkowa – tego kosztu nie pokryje ubezpieczenie. Pakistańczycy blokują lot, bo czekają na gwarancję finansową (50 000 USD) na pokrycie akcji.

http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-wesprzyj-akcje-ratunkowa-na-nanga-parbat,nId,2514427




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - gumibear - 26-01-2018

Na profilu Bielecki pisze że juz czekają na smigło i lecą na Nangę.....




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - grendel - 26-01-2018

Ja tam się nie znam, w Pakistanie nie byłem ale i pewnie zaraz będą mnie atakować obrońcy uciśnionych ale...:
1. Nanga Parbat to nie górka Maciejowicka w Wawie
2. ekipa to nie ferajna z podwórka od charatania w gałęziach

Udały się tam osoby z wieloletnim doświadczeniem. Zimą. Nawet niezbyt orientujący się w temacie wiedzą, że zimą zdobywanie gór jest mega trudne. A tutaj mamy jedne z najwyższych gór świata!

Co to za przygotowanie poważnej wyprawy bez zabezpieczenia sobie jedynej możliwej drogi transportu/wsparcia/ewakuacji jakim w tamtym terenie jest wyłącznie śmigłowiec?

I teraz gra się na uczuciach i liczy na hojność tłuszczy, która ma opłacić chciejstwo i być może zbyt wysokie ambicje nie do końca zorganizowanych kolesi?

Pewnie już jestem narażony wielu osobom ale ja tego nie kupuję. A jak (czego oczywiście nie życzę nikomu) coś pójdzie nie tak i z powodu niewystarczającego przygotowania (mam na myśli konkretnie udział w akcji śmigłowca) i upływu czasu, ktoś tam na górze zostanie? Jak wówczas będą się tłumaczyć, jak będą się psychicznie czuć i kto za taką sytuację weźmie odpowiedzialność? Kto za nią odpowie?

No nie kupuję tego.




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - Barsus - 26-01-2018

https://wspinanie.pl/2018/01/dramat-na-nanga-parbat-sa-pieniadze-jest-szansa-na-lot-helikoptera/

ponownie ze wspinania.pl
-------------------------------------------
http://dasieda.blogspot.com/




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - gumibear - 26-01-2018

Grendel nie oceniam jak Ty to robisz. Mnie zastanawia dlaczego lecą do nich chlopaki z bazy pod K2 i gdzie jest zaplecze ich wyprawy pod NP i dlaczego ktoś z tej macierzystej wyprawy nie rusza....


Te 3 kropki poniżej w treści dośc wymowne. Za wspinanie.pl:
''Dla Tomka Mackiewicza to już siódma (!) próba zdobycia zimą Nanga Parbat. Przygodę z tą górą rozpoczął wspólnie z Markiem Klonowskim w 2011 roku, by później każdej kolejnej zimy wyruszać na ten ośmiotysięcznik. Jego dążenie wspiera liczna grupa Internautów, dzięki którym od lat Tomek może realizować swoje marzenie. Fani nie opuszczają go w potrzebie, tak jest i w tym roku. Tomek już tradycyjnie wyruszył pod Nanga Parbat z nie do końca zamkniętym budżetem wyprawy… i dalej prowadzi zbiórkę na portalu Zrzutka.''

https://wspinanie.pl/2018/01/nanga-parbat-atak-ruszyl-mackiewicz-i-revol-w-pob lizu-8-tys/


Wierzmy że dadzą radę!
---
Edytowany: 2018-01-26 12:29:49




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - Pim - 26-01-2018

Rozumiem po części argumentację Grendela. Też mi się to nie podoba.
Mamy mechanizm wyjazdów low-costowych i dopóki jest dobrze, to wszystko gra. Kiedy przychodzi bieda okazuje się, że ubezpieczenie obejmuje przysłowiowego ''lekarza'', a nie akcję, śmigło itp...
Czyli pełna analogia do wypadków w Tatrach po stronie słowackiej i kwestii płatności za akcję.

Sprawa druga: styl lekki ma swoje prawa. W przypadku wypadku możliwości odwrotu, pomocy żadne, szczególnie zimą. Trzeba mieć przysłowiowe szczęście by spotkać Pustelnika na Annapurnie i dzięki osobom z zewnątrz z biedy się wykaraskać.

Sam pomysł przerzutu ludzi na dystans 150 km w linii prostej, zimą śmigłowcami, pachnie mi swojską ułańską szarżą. Oby nie nastąpiły dalsze problemy, czy wypadki. Bo wspinanie się z 6000 na 7400 z pomocą zimą dla mnie ma w sobie dużą nutę szaleństwa.

Co do samego śmigła: te ''wysokościowe'' mają silniki turbowałowe o innej konstrukcji sprężarki (większa wydajność) i dociągają do 6500 (Hummar na Nanga Parbat), i 7700 - Ecureuil (prywatny lata w rejonie Everestu,właściciel to chyba Simone Moro). Ale możliwości przerzucenia większej ilości sprzętu i ludzi są zerowe.
Pozostaje lot okrężny śmigłowcem transportowym z ekipą na wysokości operacyjnej śmigłowca transportowego (ca 5500m) i np. dodatkowa maszyna ''wysokościowa''. Widać to na archiwalnym filmie z akcji po Tomaza Hummara. Widać Mi-8/17 i Aluette. Mi-8/17 pewnie ma dodatkowy zbiornik paliwa na powrót dla II śmigłowców:
https://www.youtube.com/watch?v=j5C6JCXe1h4
Aluette zabiera pilota na tlenie i 1 pasażera. A śmigłowiec to goły kadłub ze zdemontowanym wszystkim co waży i nie jest ważne z punktu widzenia lotu na wysokości.
Film jest z lata, a mamy zimę i trochę inne warunki.
W sumie skomplikowana operacja militarno logistyczna wymagająca zaangażowania dużej ilości ludzi i sprzętu.

Informacji dziwnych i strasznych w mediach przybywa: ''Pakistańska armia dysponuje radzieckimi śmigłowcami Mi8 i prawdopodobnie one zostaną wykorzystane w akcji ratunkowej. W warunkach bojowych helikoptery Mi8 jak najbardziej mogą latać w nocy. Osiągają pułap 3500-4000 m n.p.m., ale zazwyczaj pracują na wysokości 600-1000 m n.p.m. Z kolei maszyny takie, jak np. Mi2 mogą latać w nocy nawet bez widoczności ziemi – ocenił anonimowo pilot myśliwca MiG-29''.
A może by spytać pilotów TOPR-u co sądzą o lataniu śmigłowcem w dolinach w otoczeniu szczytów 6000-7000-8000 zimą, nocą przy wietrze 60-90km/h?
Nasi wojskowi piloci są wybitnymi specjalistami od lądowań, ale może nie tym razem...
---
Edytowany: 2018-01-26 14:42:05
---
Edytowany: 2018-01-26 15:56:23
-------------------------------------------
Pim




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - grendel - 26-01-2018

Pim

Szkoda, że usunąłeś frazę ''A czy gdy ja złamię nogę w słowackich Tatrach, to minister też zapłaci za śmigłowiec?''

Bo właśnie w tym jest sedno. Niskim kosztem to można sobie do Bułgarii albo Chorwacji na plażę jechać a nie na wyprawę wysokogórską, by przez swoje ego wchodzić na najwyższe szczyty świata. Jak to w wiadomości z linka podanego przez Gumiego napisano:
''Dla Tomka Mackiewicza to już siódma (!) próba zdobycia zimą Nanga Parbat (...). Jego dążenie wspiera liczna grupa Internautów, dzięki którym od lat Tomek może realizować swoje marzenie. Fani nie opuszczają go w potrzebie, tak jest i w tym roku. Tomek już tradycyjnie wyruszył pod Nanga Parbat z nie do końca zamkniętym budżetem wyprawy… i dalej prowadzi zbiórkę na portalu Zrzutka.''

Tradycyjnie z nie do końca zamkniętym budżetem? To ktoś tu chyba nie teges. I trzeba o tym pisać. I w moim odczuciu napiętnować. Przejaskrawię ale to napiszę:
Zebrał kasę na wycieczkę w Bieszczady ale pojechał w Himalaje, bo tam fajniej.

Na apel o wsparcie finansowe odpowiedział dzielnie minister spraw zagranicznych, który zapowiedział opłacenie akcji. Ale nie z prywatnej kieszeni ministra - tylko z budżetu Ministerstwa. Czyli z pieniędzy publicznych, z daniny podatkowej szarych ludzi, nierzadko ciężko tyrających na swoje dochody. Z tej to daniny opłaci prywatne fantazje. Tutaj sprawcami nie są somalijscy piraci a nieodpowiedzialność i wybujałe ego człowieka.

Ja się z tym nie zgadzam.




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - piotr.r - 26-01-2018

Grendel masz trochę racji, ale myślę że to nie jest opowiedni moment do poruszania tej kwestii. Ważne jest to, że akcja ratunkowa będzie miała miejsce i że w ludziach jest chęć pomocy.




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - Pim - 26-01-2018

grendel - dzięki potędze internetu mamy czasy, gdzie z nie dopiętym budżetem można gdzieś jechać. Można też nie mieć umiejętności i próbować. Sześć porażek po rząd, ja bym tak to opisał.
Faktycznie zadałem pytanie czy jak złamię nogę w Tarach to mi minister zapłaci za śmigło?
Nie zapłaci, bo po ponoszę koszt na poziomie 1 eur/dzień i się ubezpieczam. Głupi po prostu jestem.
Ale są na świecie pozostałości postaw co do zasady innych:
https://tinyurl.com/yb9qynf2
-------------------------------------------
Pim




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - ns - 26-01-2018

Smutna informacja o śmierci Elizabeth Hawley:
https://is.gd/6WkzIn
https://is.gd/PO6Et2




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - grendel - 26-01-2018

Piotr.r
Ależ właśnie to jest ten moment. Nic mi do kieszeni prywatnych osób, które finansowały tę wyprawę, czy obecnie wspierających akcję.

Ale nie godzę się na marnotrawienie pieniędzy z naszych podatków. Tak samo napiętnuję ludzką bezmyślność i stawianie swoich ambicji ponad wszystko inne. Nie ma znaczenia, czy chodzi o paniusię maszerującą w szpilkach na Orlą Perć czy o osobę, której sześć razy udało się ślizgnąć w Himalajach ''bez zamkniętego budżetu'' ale przy siódmym jej nie poszło.

Nie wątpię w Twoje dobre i szczere intencje ale Twój apel trąci lekko erystyką - nie czepiajmy się człowieka, bo on teraz biedny tam jest. To takie odwrócenie sedna sprawy.




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - ludz - 26-01-2018

Podpisuję się obiema rękami pod postami grendela.
W przypadku drugiej próby, można było mówić o jakiejś fantazji, w przypadku siódmej - już chyba tylko o smętnym sposobie spędzania wolnego czasu zimą.
O ile całym sercem kibicuję Tomkowi, by wrócił cało, to organicznie wkurza mnie tak lekkomyślne podejście.
I trzeba chyba jasno dopowiedzieć, że mowa o osobie walącej oskarżeniami na oślep w mediach w osoby piszące posty takie jak mój, czy grendela - kto chce, ten znajdzie przykłady na FB.




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - gumibear - 26-01-2018

Pewnie nie wszyscy wiedzą. Warto poznać sylwetkę, ciekawą? burzliwą? szaloną? kontrowersyjną?

Nanga Parbat. Himalajski wirtuoz, artysta, żywy dowód na to, że niemożliwe nie istnieje. Kim jest Tomasz Mackiewicz?
http://www.sport.pl/inne/56,64998,22944398,nanga-parbat-co-z-tomaszem-mackiewi czem-on-i-francuzka-byli.html


Wracając do dyskusji....
Mam wrażenie że i grendel i ludz napisali coś co większość z nas gdzieś tam w jakiś sposób myśli
ale boi się, wstydzi napisać i wyartykułować bo....nie wypada? bo my ludzie gór trzymamy się razem? z jednej gliny? bo każdy ma swoje hiamalaje? Na pewno mu kibicuję podobnie jak i Wy duma rozpiera gdy ktoś zdobywa 8 tys. i wraca cało ale w tym szaleństwie i metodzie jest coś co krytykujemy i wyrażamy dezaprobatę z jednej strony, a jednocześnie z drugiej strony kibicujemy i trzymamy kciuki za powrót do żywych




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - Maślan - 26-01-2018

A propos Czapkinsa - trochę nie moment na kupoburzę. Nie rozumiem związku pomiędzy podatkami w PL a akcją ratunkową w Pakistanie. Gość tam opada z sił a prosba jest do osób zainteresowanych. Nie chcesz pomóc - scrolluj dalej.




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - ludz - 26-01-2018

Maślan, 2 razy pudło: nie łączyłem Czapkinsa z moimi podatkami, prośba jest kierowana też do mnie - widziałem ją co najmniej 10 razy dzisiaj.

Dlaczego nie pora na kupoburzę? Może to właśnie świetny moment? Śmigłowiec i tak leci, nic nie zmienię taką czy inną postawą. Toć ja tylko sobie piszę rzeczy w internecie.
Może jednak ktoś się zastanowi - co mogło pójść nie tak, skoro gość jest siódmą zimę (z rzędu? nie pamiętam) pod górą, cały czas bez specjalnych widoków na sukces, za to bez wsparcia i domkniętego budżetu na podstawowe bezpieczeństwo. Zaskoczenie jak nie wiem, no.




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - Maślan - 26-01-2018

Ludz - moj post miał charakter ogólny, nie chciałem odnosić się personalnie do Twojego posta. Ostatnie info jakie ja miałem było takie, że śmigło nie wyleci jeśli nie bedą zapewnione środki bo ubezpieczyciel odmawia.

Ja też widziałem prośbe. To nie znaczy ze trzeba na nia odpowiadać.




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - Pim - 26-01-2018

Moim zdaniem chodzi o to, że rynek zbiórek internetowych prowadzi do sytuacji, gdzie osoby bez kompetencji mogą wyjechać w miejsca wymagające tychże. To często jest podlane sosem typu: walczymy z systemem. Natomiast kiedy coś idzie nie tak, nagle problem walki z systemem znika, pojawia się oczekiwanie by ''państwo pomogło''. W przypadku o którym mówimy to państwo łoży na logistykę śmigłowcową, łoży w jakiejś części na wyprawę która jest w odl. 150 km i posiada kadry i zasoby do przeprowadzenia akcji. Jeżeli ta się powiedzie, okaże się, że główny cel - K2 oddali się po za horyzont możliwości. A więc wymierne skutki finansowe mamy.
Jakiś czas temu czytałem badanie dotyczące postaw młodych niemców. Generalnie państwo oceniano jako skostniałe i utrudniające samorealizację. Jako przykład pozytywny podawano USA. Natomiast na pytanie co się stanie jak się nam noga podwinie (było to po kryzysie finasowym), padła odpowiedź: wracamy do Niemiec bo tam jest socjal...
Widzę tu pewne analogie.
Życzę powrotu.
---
Edytowany: 2018-01-26 21:05:11
-------------------------------------------
Pim




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - Farfura - 26-01-2018

Wiecie co? Dajcie już spokój. Po prostu odpuśćcie. Niezależnie od racji, opini, czy poglądów. To nie ten czas, dokładnie jak pisał Piotr.