NGT
[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: luźNe GaTki (https://ngt.pl/forum-6.html)
+--- Wątek: [OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. (/thread-4391.html)



RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - pet77 - 28-11-2017

Od zawsze podważam sens istnienia schronisk w górach. Wyburzyć to w piz..... drzewa zasadzić. Mniej problemów, flustracji i prostactwa.

''Podstawowym zadaniem w życiu człowieka jest trzymać się z dala od prostaków, jak najdalej od prostaków. Szkoda życia na to...'' Andrzej Zawada

:-)
---
Edytowany: 2017-11-28 03:28:25
-------------------------------------------
orthokrafia




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - JAca2 - 28-11-2017

Odnośnie tej sytuacji ze schroniskiem w Morskim Oku. Na facebooku na profilu Tatromaniak jest pod tym cała dyskusja. I po prześledzeniu wątków okazuje się że to nie pierwsza taka sytuacja w tym schronisku. Chamstwo niewyobrażalne. Oczywiście jest też durnowate tłumaczenie się zarządzających schroniskiem. Tatrzańskie schroniska zaczynają przypominać hotele i pensjonaty dla wybranych (czyli za tych co sobie zarezerwują i opłacą). Poza tym zwróćcie uwagę że ci ludzie którym odmówiono schronienia w MO wspominają również coś o schronisku w Dolinie Roztoki. Z tekstu wynika że tam też nie było możliwości noclegu bo impreza integracyjna. Tak jak napisał pet77... Wyburzyć to dziadostwo i będzie spokój.
-------------------------------------------
JAca




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - Pim - 28-11-2017

Po pierwsze rośnie ilość ludzi jeżdżących w góry.
Po drugie schroniska powoli zmieniają się w hotele. Na tym się zarabia. O ile jest to schronisko prywatne, to nie widzę przeszkód. O ile jest to ajencja (a tak jest w przypadku PTTK) to jest to dla mnie trudne do zaakceptowania. Powinna być rezerwa ''na wszelki wypadek''.
Po trzecie takie pałętanie się od schronu do schronu, też jest dla mnie dziwne. Dziś schroniska mają telefony, miały je też za komuny. Warto dzwonić, tym bardziej, że listopad, grudzień to sezon ''martwy'', stąd imprezy. Mogą się podobać, mogą nie, ale jest to źródło przychodu dla najemcy.
A kwestia ''ludzkich'' odruchów? No cóż: czynnik ludzki. Nie jesteśmy krajem alpejskim, gdzie całe społeczności żyją z gór z pokolenia na pokolenie. U nas 90% gór to tereny tartaczno - rolnicze. Turysta przeszkadza. A i w krajach alpejskich, też potrafi się zdarzyć zgrzyt.
Na prawdę warto planować wyjazd i poświęcić czas na potwierdzenie, że noclegi są, autobusy jeżdżą i nie czeka nas załamanie pogody. W dobie internetu, smartfonów, facebooka, to jest prostrze niż dawno temu. Na prawdę.
-------------------------------------------
Pim




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - PRS - 28-11-2017

Jako osoba która ,,zawodowo czyta między wierszami'' ;) mam pewne wątpliwości po lekturze tekstu.
1. O której trzeba wyjść z 5 Stawów by dojść na 2030 (czyli 4 godz. po zmroku) do MOka?
,,Dnia 25.11.17 około godziny 20:30 dotarliśmy z Doliny Pięciu Stawów do ''schroniska'' PTTK Morskie Oko.''
2. Rozumiem, że ,,przepychanki'' z personelem trwały maks 30 min i zapadła decyzja o zejściu...
,,Po szybkiej decyzji postanowiliśmy zejść do Palenicy Białczańskiej''
3. Ile się schodzi asfaltem z MOka do Palenicy nocą przy czołówkach?
,,Po szybkiej decyzji postanowiliśmy zejść do Palenicy Białczańskiej i zobaczyć co los nam przyniesie... Tam dotarliśmy około północy...''
Z tekstu wynika, że 3 godziny...
4. Ale z tekstu wynika też, że jednak nie doszli do Palenicy a tylko na pobliską Włosienicę...
,,Schodząc w dół widząc jakieś jedno zapalone światełko w barze na Włosienicy (...) Zapytaliśmy się również czy w środku jest opcja abyśmy na glebie się przespali. Pracownik ze zrozumiałych względów w obawie o swoją pracę nie mógł nam udzielić noclegu w środku lokalu.
Jednak widząc nasze zmęczenie nie chciał puścić nas na dół, spytał się czy mamy sprzęt do biwakowania i udostępnił nam wnęk która składała się z trzech ścian i dachu (nie wiał tam wiatr ani nie padał śnieg na głowę) rozłożyliśmy sprzęt, ubraliśmy wszystko na siebie i oczekiwaliśmy ranka. Pracownik zaproponował nam koce. W takich pięknych okolicznościach przyrody spędziliśmy noc.''
To się bardziej niż nie kleji...
5. Woda (zimna) jest wokół MOka wszędzie - w samym jeziorze, w wypływającym z niego Rybim Potoku, po lewej schodząc na Włosienicę...
To jak w najlepszym hamerykańskim filmie katastroficznym - umrzeć z pragnienia mając za plecami jezioro...
6. Nie jest wiadomo czy odp. dotyczącą niemożliwości skorzystania ze schroniska udzielił pracownik/kierownik obiektu czy może jakaś... niunia będąca ,,menadżerem PROJEKTU'' czyli po naszemu nachli z naćpą (w nowomowie Impreza Integracyjna).
7. Jeżeli Panowie Turyści poczuli się skrzywdzeni to dlaczego nie zawiadomili prokuratury? Odmówienie szklanki wody osobie odwodnionej, wykazującej oznaki przemęczenia ocierającego się o hipotermię w... Schronisku Górskim... to ewidentne nieudzielenie pomocy i zagrożenie zdrowia i życia...
Do tego jeżeli była to ,,impreza zorganizowana'' na terenie TPN to bodajże na każde 10 osób powinien przypadać licencjonowany przewodnik górski (jeżeli nie zmieniły się przepisy), ich usługi powinna poświadczyć wystawiona faktura. I kolejna rzecz jeżeli to byli licealiści to być może niektórzy z nich byli nieletni... a jeżeli byli nietrzeźwi...
No można było zrobić mega gnój...
Nie to, że się czepiam ale jesteśmy zasypywani coraz lepiej skonstruowanymi medialnymi kłamstwami...
P.S. To Morskie Oko jest ,,schroniskiem''? Dżizas zawsze myślałem, że tak jak Kalatówki, Kasprowy i Murowaniec są Hotelem Górskim (choć Murowaniec dla zmyłki ma tabliczkę schronisko ale też nie przyjmuje na noc na glebę...) tylko dla wybranych i majętnych... ;)
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - Butchy - 28-11-2017

Wyglada na to, ze turyści rozmawiali z kimś z gości a nie z obsługą schroniska. Obsluga nie ma prawa nie wpuscic do schroniska i powinna zaproponowac przynajmniej glebę. Rezerwacja noclegu w schronisku to jest rzecz normalnie praktykowana nie tylko w Polsce. W sezonie letnim schroniska w Tatrach sa zarezerwowane 100% z duzym wyprzedzeniem (nawet rok do przodu). Listopad oczywiście jest poza sezonem jednak zasady te same.




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - abell - 29-11-2017

Może OT, ale co tam. Miałem taką sytuację na Hali Krupowej tego roku.
Byłem z psem i z kumplem.
Byłem w sierpniu, lało jak cholera i doszliśmy ze znajomym i moim psem do schroniska cali przemoczeni. Zjadłem i napiłem się na tarasie ze względu na psa.
Jak zapytałem o nocleg to na mnie nawrzeszczała Właścicielka, że z psem to mnie nie wpuści do schroniska. To zaproponowałem podłogę na tarasie zadaszonym, ze względu na deszcz i że zapłacę za taras jak za pokój wieloosobowy - WYKLUCZONE! Zapytałem czy zna regulamin PTTK to obraziła się i nawrzeszczała, że w takim wypadku mam zapłacić 120 zł za łóżko w pokoju wieloosobowym.
Powiedziałem do niej i kumpla, że w takim wypadku idę pod namiot.
Później znajomy mi powiedział, że widział jak Właściciel wyszedł o 22 z latarką i latał po okolicznych krzakach szukając mnie.
Kurtyna.




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - turysta - 30-11-2017

@abell
Czy można czy nie można wejść z psem do restauracji, hotelu, schroniska zależy tylko i wyłącznie od dobrej woli właściciela. Często właściciel powołuje się na przepisy SANEPIDU. Jest to kłamstwo, nie ma żadnych przepisów który nie pozwalają na wstęp psa do restauracji, baru, kawiarni.
Ale zawsze warto się spytać i omijać miejsca gdzie zwierzęta nie są mile widziane.
PS Zaręczam że zwierzęta zachowują się z reguły znacznie lepiej niż niektórzy goście.




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - turysta - 30-11-2017

@Butchy
To nie jest tak. Niektóre schroniska nie pozwalają na nocowanie na glebie, powołując się na przepisy p/poż i utrudnioną ewentualną ewakuację.




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - Butchy - 30-11-2017

@turysta, Moko do nich nie należy, te niektóre to jest Murowaniec
---
Edytowany: 2017-11-30 14:19:40




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - turysta - 30-11-2017

Schronisko na Markowych Szczawinach takoż nie pozwala na glebę. I co z tego ze nie Tatry? W dalszym ciągu schronisko PTTK.
---
Edytowany: 2017-11-30 14:44:16




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - Yatzek - 30-11-2017

Na Markowych Szczawinach w tym roku nocowałem na glebie. Oficjalnie, legalnie i komfortowo, bo na schroniskowym materacu. Glebowałem też na Turbaczu, na Maciejowej, na Soszowie. W Cisnej gospodarz twierdził, że zapłacił grzywnę za glebowiczów i w tym roku nie pozwolił. Pod Małą Rawką można glebować i jak bym sobie przypomniał z lat wcześniejszych, to by jeszcze było. Jednak nie wiem, czy w tym roku utrzymano zgodę na glebę w tamtych obiektach sprzed lat. Coraz więcej kontroli i gospodarze mają obawy.

Jednak niewpuszczenie piechurów z plecakami po zmroku, zakrawa mi na brak szacunku dla górołaza, przecież troska o prawdziwych turystów była głównym zamysłem budowy takich górskich obiektów.
-------------------------------------------
Yatzek - nadworny tester NGT ;-)




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - m - 01-12-2017

Yatzek - ale to było Morskie Oko o 20:30 mimo wszystko.
-------------------------------------------
m




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - Farfura - 05-12-2017

Firma chce pozwać Trumpa. ''Ukradł ziemię''

http://www.rp.pl/Ekologia/171209539-Firma-chce-pozwac-Trumpa-Ukradl-ziemie.html
-------------------------------------------
Farfura




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - turysta - 05-12-2017

http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,22738653,tpn-domaga-sie-prawie-9-mln-zl-czynszu-za-schronisko-nad-morskim.html




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - Leśna - 10-12-2017

Dziś w nocy o 3:52 nastąpiło trzęsienie ziemi z epicentrum gdzieś koło Bohumina, czyli na granicy Polski i Czech, niedaleko Cieszyna, sejsmografy w Raciborzu je odnotowały. 3,2-3,6 w skali Richtera i podobno nie żadne tąpnięcie, tylko trzęsienie właśnie. Jednym słowem Afryka napiera i Karpaty nam rosną (szybciej niż Himalaje).

Kogoś jeszcze obudziło?



goo.gl/JBkdcv
-------------------------------------------
http://acrossthewilderness.blogspot.com




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - boguś b - 10-12-2017

https://www.emsc-csem.org/Earthquake/earthquake.php?id=634955




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - McTofik - 10-12-2017

[OT]

Wolski chyba coś przeczuwał.


[Obrazek: 4391-3518-1.jpg]




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - turysta - 11-12-2017

http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,22765767,bez-map-i-latarek-z-placzacymi-dziecmi-uparci-weekendowi.html#MTstream
Na głupotę nie ma lekarstwa?




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - ns - 11-12-2017

To ja się teraz wymądrzę ;), bo gdzieś, kiedyś tak wyczytałem. Do pomiaru oznaczenia siły trzęsienia ziemi nie używamy skali Richtera. To jest dawna zaszłość, przyzwyczajenie. Od dłuższego czasu używa się skali magnitudy, która jest porównywalna ze skalą Richtera tylko do około 7 stopnia.
Więcej np.: Wikipedia:
https://is.gd/uTFdn3
https://is.gd/eIcfHq
https://is.gd/fn6V2k
Na stronie EMSC również jest to podane w skali magnitudy: ML.

To tyle ode mnie mojego przemądrzania ;).




RE:[OT] Wieści ze świata, newsy, prasówka, etc. - piotr.r - 11-12-2017

Turysta, jest lekarstwo na głupotę, to śmierć. Ona skutecznie wyleczy każdego.