NGT
Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna (/thread-4236.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42


RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - Yeah Tea - 28-11-2011

Taka jest idea. Kurtka ma być WYGODNA! Ja znalazłem dla siebie odpowiedni model. Chodzi o to, że odzież techniczna powinna być jak najbardziej zbliżona do wymiarów osoby, na którą ma się ją dopasować, a jednocześnie nie krępować ruchów. Test jest następujący. Ubieram koszulkę, na to warstwę izolacyjną (polar, primaloft- kto co ma) i sprawdzam:
1 czy przy podnoszeniu rąk w górę dół kurtki się nie podnosi.
2 czy krzyżując ramiona rękawy się nie przesuwają i czy nie krępuje to moich ruchów w barkach
3 sprawdzam czy kaptur mieści kask, ale jednocześnie czy posiada sprawny i dokładny system regulacji, tak aby przy ruchach głową (bez kasku) kaptur nie poruszał się i nie zasłaniał widoczności
4 potem sprawdzam drobiazgi takie jak, zaciski na rękawach, zamki, kieszenie, jakość wykonanie, wagę kurtki, sposób umieszczania wzmocnień (barki, plecy, rękawy i pas biodrowy)

Najprostszym sposobem na rozpoznanie 'techniczności' (choć nie zawsze tak jest) jest próba jeszcze na wieszaku w sklepie. Staram się rozprostować rękaw i sprawdzić czy jest prosty czy specyficznie zaokrąglony w kształt ergonomiczny i czy producent zadbał o więcej miejsca na łokieć. Jeśli nie...to nawet nie zdejmuję z wieszaka. Mój wybór to Haglofs Spitz. Jedyna kurtka, która spełnia wszystkie MOJE wymagania w rozmiarze M inaczej muszę próbować raczej L a to automatycznie oznacza za duże luzy. Większość M-ek będzie miała za krótkie rękawy dla mnie np Arcteryx (szkoda). Ostatnio przymierzałem Mammuta z serii Eiger i choć jest to bardzo dobra kurtka, to nadal nie znalazłem niczego lepszego niż Spitz. To bardzo osobisty wybór. Jestem dość szczupły i wysoki.
-------------------------------------------
YT




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - Filemoon - 28-11-2011

Dobrze napisane Yeah Tea.

Jako ze nie jestesmy tacy sami trzeba mierzyc i raz jeszcze mierzyc, na jednego bedzie dobre dla innego juz mniej, nawet pomimo podobnego wzrostu i wagi. A mierzyc trzeba uwzglednic to co chcemy pod kurtka zmiescic. Na miasto mozna pakowac sie w polar podbity windstopperem i kurtke gore, nie ma to sensu ale i nie ma znaczenia. Chyba ze duzo biegamy za komunikacja miejska. Mozna rowniez wskoczyc w gumowy sztormiak :) - ale po co?

Gdy juz zaczynamy ruszac sie aktywnie ma to srednia racje bytu :). Bo splyniemy potem :)


Ja ostatnio wycofuje sie w windstopperow w gorach i przechodze na cos nieco bardziej uniwersanego.

Czyli bielizna aktywna i potem na to PowerStretch/cienki polar/grubszy polar (zalezy od warunkow) i cieniuska wiatrowke. I przy zabawie z temperatura wiatrowke moge wrzucic nawet na sama bielizne. Gdzies na w plecaku zalega tez gore (jak ide na lekko to czesto paclite).
-------------------------------------------
Filemoon




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - Darek Tuttu - 28-11-2011

taka uwaga windstoper klasyczny wg mnie srednio sie sprawdza na rowerze. Bardzo cieżko sie wypiera bloto!!! Raz zabralem i nigdy wiecej no chyba że nie ma blota.

Filemon a czy nie lepiej power stretch od razu na gole cialo skoro jest jedna z lepszych bielizn termicznych i doskonale, daleko odprowadza wilgoc. Oczywiscie mozna ale Szkoda kasy na power s. zeby uzywac go jako wartwe termiczna. W takiej sytuacji mozna kupic cos 2x tanszego i tak samo cieplego.
-------------------------------------------
Darek Tuttu




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - pet77 - 29-11-2011

Błoto wypierasz z warstwy zewnetrznej kurtki, a nie z membrany, jeśli już ;-)
Masz poprostu kiepski material zewnętrzny w swoim winstopperze.Z moich kurtek spiera się bez problemu i często używam je na rower.

Takie uwagi wprowadzaja zamęt.




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - Janusz - 29-11-2011

Wiec zdradzcie co to za firmy od tych windstopperow ;)
Co do rozmiarow to na sama bielizne polar ThermalPro od TNF to M-ka, dla mnie, zebym jeszcze mogl oddychac, wiec to jakies 120cm w klatce, a kurtka co moglaby spelniac warunki podane wyzej przez Yeah Tea, to XL-ka Mammuta i 128cm... ;),
ale moze poszukam jeszcze innych firm i krojow ;)
-------------------------------------------
Janusz




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - pet77 - 30-11-2011

od moich jest Marmot




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - Yeah Tea - 30-11-2011

Janusz
Sam windstopper nie różni się niczym, bo to jest ten sam produkt Gore. Dokładnie taki sam gore-tex czy windstopper w rolkach dostaje Arcteryx jak i TNF...różnica polega na tym, co Arcteryx, a co TNF z niego uszyją...!
-------------------------------------------
YT




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - Bleys - 13-12-2011

Pytanko do posiadaczy membranowych Rabów - 183cm wzrostu, 110 cm w klatce i niestety prawie metr w pasie (zwlaszcza po świetach) - to jeszcze rozmiar L czy już XL? Wg ich tabeli rozmiarów L jest do 109 cm w klatce. Ma byc na zimowe biwaki, czy na powerstretcha + ewentualnie jeszcze rozpinana bluza nie bedzie juz za ciasno? Niestety sklep sprzedający Raby w Polsce jest 100% wirtualny i nie mam gdzie przymierzyć.
THX!
-------------------------------------------
Bleys




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - Filemoon - 13-12-2011

Yeah Tea - windostopper to membrana. Ale z jakim materialem jest polaczona robi wielka roznice (jakosc, wytrzymalosc i wlasciwosci tego materialu).

Czy pewien producent mzoe dostac pewien material na wylacznosc od producenta? - niektorzy twierdza ze tak jest.
-------------------------------------------
Filemoon




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - Yeah Tea - 13-12-2011

nie sadze, zeby tak bylo...dlaczego mialoby sobie Gore robic limity, skoro maj prawa do nazwy i patentu?
-------------------------------------------
YT




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - ot - 13-12-2011

Rzeczywiście tak jest, że niektóre firmy mają wyłączność na niektóre tkaniny (oczywiście membrana jest wszędzie taka sama). Np w filmikach promocyjnych marmot się chwalił w ten sposób jakąś tkaniną. Ale w gruncie rzeczy jakiej by tkaniny sobie nie zastrzegli to zawsze się znajdzie podobna o zbliżonych właściwościach.
-------------------------------------------
ot




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - klajso - 17-12-2011

Mam możliwość kupić Milo Otay za 599 zł http://www.milo.pl/produkty/view/1577/556/OTAY ktoś miał już z nią styczność ? Po przymiarce w sklepie leży świetnie, dość lekka ale nie wiem na ile można ufać temu niby wzmocnionemu materiałowi. Wybieram między tą a Wolfgang Tirol/Ornak za 460 zł. Wolfgang dużo cięższy i 2L. Zastanawiam się czy warto dopłacić czy może kupić tańszego wolfganga i za jakieś 3 może 4 lata prawdziwe GORE ? Kurtka używana będzie zazwyczaj zimą w pieszej turystyce i może jeszcze nauki na biegówkach, skiturach.




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - oszal - 17-12-2011

klajso Him latok teraz taniej, będzie jeszcze lżej i nie trzeba czekać na gore za klika lat. Ewentualnie sporo promocji -30% w innym temacie i może nawet proshell bedzie
---
Edytowany: 2011-12-17 18:41:56




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - klajso - 18-12-2011

Popatrzyłem w sklepie HiMa na LATOK oraz FOCUS. Oczywiście poza s i xxl nie było innych rozmiarów, więc ma ktoś wymiary rozmiaru M i L ? Czym właściwie się różnią te dwie kurtki, oprócz wagi i minimalnej ceny ?




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - Ivan Drago - 19-12-2011

Latok 1 rozmiar L:
rękaw od pachy do końca: 65 cm
klatka około 120
długość zamka ok. 65
Kurtki nie widziałem na oczy, ale wymiary mam od uprzejmego sprzedawcy a sklepie internetowym.




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - kivak - 19-12-2011

Bleys - przy podobnych wymiarach (185/112/92) mi pasowala kurtka xl. Mierzylem dawno temu, nie pamietam czy Rab Latok, czy Rab cos innego. Niestety ja jestem uczulony na rzeczy ciasne (przepraszam, ''techniczne'') i lubie miec luz. Nie pamietam czy ta L zdyskwalifikowalem jako za mala, czy zbyt przylegajaca. Pewnie nie pomoglem ;)
-------------------------------------------
Sprzedawca w sklepie outdoorowym. Anglia




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - klajso - 19-12-2011

Już prawie jestem zdecydowany na HiM Latok, tylko cały czas zastanawiam się nad trwałością pod plecakiem (raczej lekkim). Kurtka ta będzie raczej awaryjna, lecz zimą częściej będzie na grzbiecie bo mojego Atmosa czasami przewiewa. Kurtka już jest jakiś czas na rynku, może ktoś ma już jakieś doświadczenia z nią ?




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - ot - 19-12-2011

PacLite, jak Paclite - poczytaj o innych to się rozeznasz.
-------------------------------------------
ot




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - Atv - 19-12-2011

Mam teoretyczne pytanie (teoretyczne, bo na razie nie planuję zakupu, ale ta kwestia mnie nurtuje ;) ) Czy słyszał ktoś o kurtce, która ma kaptur dający się założyć na kask (taki słusznej wielkości: pokroju Ecrina) i której cena nie powala przeciętnego Kowalskiego na łopatki? Wszystkie z kapturem na kask, jakie widziałam są albo na GTX albo na eVencie, więc kosztują i dziwi mnie, że żaden podrzędny producent nie wpadł na to, żeby zrobić taką z czegoś tańszego...




RE:Kurtka techniczna: wspinaczkowo / turystyczna - marynarz - 22-12-2011

witam,
nie wiem czy dobre podforum, ale chciałbym zapytać co sądzicie o kurtkach:
milo shawan http://milo.pl/produkty/view/1575/556/SHAWAN
milo otay http://milo.pl/produkty/view/1577/556/OTAY

z góry dzięki za pomoc