NGT
NOWOŚCI NA RYNKU / sprzęt turystyczny - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: NOWOŚCI NA RYNKU / sprzęt turystyczny (/thread-4111.html)



RE:NOWOŚCI NA RYNKU / sprzęt turystyczny - dwa razy - 08-04-2015

dokładnie tak, ale konkurencja też tak robi, więc coś musieli wykombinować, jeśli faktycznie tyle gr urwali. ja pole do cięcia wagi, oprócz materiału głównego - to wiemy - widzę właśnie w dystansach i zamku, ciągle wychodzą jakieś nowe zamki lajt. ciekawa sprawa.
---
Edytowany: 2015-04-09 00:19:19
-------------------------------------------
2x




RE:NOWOŚCI NA RYNKU / sprzęt turystyczny - radziq - 09-04-2015

@Yatzek
Fajnie, że będziesz w okolicy Małacha! Myślę, że ojciec założyciel Gumi da Ci bez większych ale oficjalne błogosławieństwo na przedstawicielstwo ngt, Gumi?

Co do własnej wagi, szkoda by było nawet kuchennej targać, proponuje zabrać coś co sprawdzisz na swojej wadze, ja używam do takiego roboczego wzorcowania/sprawdzania obrączki. Sprawdziłem ją na kilku wagach lab w pracy i zanotowałem wynik, waga kuchenna potwierdza.

Małach - spytaj proszę, czy dostaniemy jako forum jakąś spora zniżkę, tak z 50%, resztę uzbieramy ze składek (się podejmuje tym zająć, Gumi udostępni konto), testera śpiworów mamy, masz kilka recenzji na koncie od Cumulusa. Arni mógłby tež zerknąć i lepszej ekipy testerów nikt w PL nie am ;-)

Co do głupiej uwagi o nadwadze i jej śmieszności, zabierając takie 470g ze sobą do plecaka, plus folia, która powinna być w apteczce możemy uniknąć zamarznięcia, przykład bardzo niedawny. A 470g to niewiele i może latwiej będzie spakować doslownie zawsze, nawet na jedną noc, nawet gdy nie przewidujemy -7C?
-------------------------------------------
nie mam kilkunastu kg nadwagi




RE:NOWOŚCI NA RYNKU / sprzęt turystyczny - Barsus - 09-04-2015

Co do tego śpiwora od Małacha
Z jednej strony firma, sądząc po wpisach forumowiczów korzystających z ich śpiworów, nie słynie z rzetelności pomiarów wagi.
Z drugiej strony przykład śpiwora mountain hardwear mtn speed pokazuje, że jest to możliwe żeby wyrób Małacha osiągnął taką wagę. Ten MHW przy wsypie 275 g puchu 850 cuin i 3/4 zamku, komory V waży w granicach 450 g.
http://www.mountainhardwear.com/mtn-speed-32-regular-OU8519.html




RE:NOWOŚCI NA RYNKU / sprzęt turystyczny - Yatzek - 09-04-2015

Wagę zabiorę. Ma wymiary i masę średniej książki, więc to żaden problem. W końcu tu rzecz się rozbija o potwierdzenie faktu rzeczywistej wagi śpiwora. Zabiorę też aparat, - powinni pozwolić na foty, jeśli oczywiście w pracowni będzie nasz obiekt zainteresowania.
A na pewno wyciągnę z nich wszelkie zeznania i zaproponuję kilka autorskich rozwiązań, - coś trochę w stylu projektu Yeti.
Zobaczę, na ile są chętni na współpracę.
Jako tester Cumulusa, mam wyczulenie na co zwracać uwagę.
Ze zniżką bym się nie rozpędzał, żeby nie było że jesteśmy gruponem i nic więcej. Jak się uwiarygodnimy, to wtedy będzie czas na negocjacje cenowe.
-------------------------------------------
Yatzek - bieszczadnik z doskoku...




RE:NOWOŚCI NA RYNKU / sprzęt turystyczny - Barsus - 09-04-2015

Yatzek ale zniżka ma dotyczyć egzemplarza do testów, a nie zakupu grupowego. A tu chyba lepiej aby zaproponować jakąś formę odstąpienia odpłatnego na testy grupowe niż od razu dębić produkt za free.




RE:NOWOŚCI NA RYNKU / sprzęt turystyczny - zizu - 09-04-2015

Ja używam wcześniejszego modelu i rozmiar M waży ok. 500g (+- 20g, nie mam takiej dokładnej wagi). Też jestem ciekawa tego nowego śpiworka- zwłaszcza, czy zamek można spiąć ze starą wersją, bo potrzebuję drugiego do pary :)




RE:NOWOŚCI NA RYNKU / sprzęt turystyczny - Styguś - 09-04-2015

Drodzy Mili użytkownicy forum - a zwłaszcza Ci którzy pamiętają HiM'owy model Atmos
TA ta ta ta daaa !!!!
Wraca do sprzedaży !
Jutro wam wrzucę więcej info ale i kurtka i spodnie wracają do łask !!
-------------------------------------------
sprzedawca HiMa Rzeszów




RE:NOWOŚCI NA RYNKU / sprzęt turystyczny - PRS - 09-04-2015

Chętnie porównam/przetestuję ze starymi modelami jeśli wystąpiły jakieś zmiany (krój, materiał etc.)
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny




RE:NOWOŚCI NA RYNKU / sprzęt turystyczny - Yatzek - 10-04-2015

W kwestii śpiwora, zadzwoniłem do Małachowskiego. Rozmawiałem z panem Bartkiem M., szybko znaleźliśmy płaszczyznę porozumienia i zarzucaliśmy się przemyśleniami w tej materii.

Będę u nich w poniedziałek i na tę chwilę mam obiecany prototyp tego UL300 na ''kilka dni''.

W firmie kojarzą nasze forum i zapowiada się jakaś forma współpracy i partnerstwa. Będę to chciał dobrze wypracować, - niech służy naszej społeczności i producentowi. Każdy powinien z tego odnieść swoje korzyści.

Obejrzę prototyp, może wniosę swoje sugestie, opiszę swoje starania i będziemy dopracowywać śpiwór dla bardzo świadomego użytkownika.

Dziękuję dowództwu za umocowanie mnie do rozmów - ku chwale NGT! :)
-------------------------------------------
Yatzek - bieszczadnik z doskoku...




RE:NOWOŚCI NA RYNKU / sprzęt turystyczny - boguś b - 10-04-2015

Bardzo dobre wieści ,jestem bardzo ciekawy tego śpiwora.




RE:NOWOŚCI NA RYNKU / sprzęt turystyczny - radziq - 12-04-2015

@Yatzek
jedyny istniejący prototyp brzmi kosmicznie! Gratuluje! 3mam kciuki za poniedziałek! Mam nadzieje, na bogatą relację, szkoda, że nie ma możliwości wklejenia tylu zdjęć na ngt ile zwykle pokazujesz na swoim blogu ;-) Jestem więcej niż pewien, że w te kilka dni sporo z niego wyciśniesz!

@Gumi
zakładamy nowy wątek dla Małachowski UL300 prototyp?

@Barsus
dzięki za tego Mountain Hardware! Fajny punkt odniesienia! Wypowiem się tylko cenowo, bo się nie znam, w us niby tylko 480 USD, ale w UK (snowandrock.com) już 385 GBP -> http://tiny.pl/xhjhq, czyli na dziś ponad 2100 PLN, masakra.. Kivak pewnie napisze, ze można kupić taniej, ale nawet pół ceny to i tak było by więcej niż wyjściowa cena Małacha..
-------------------------------------------
nie mam kilkunastu kg nadwagi




RE:NOWOŚCI NA RYNKU / sprzęt turystyczny - kivak - 12-04-2015

Pewnie powiem, snowandrock to najdroższy sklep jaki znam, droższy od ellis brigham, który jest droższy od cotswolds outdoor. Wszystko sie da kupic taniej, ale zniżka rzędu 50% to rzadkość. No i funt teraz stoi mocno względem dolara i euro.

Ten Małach jest bardzo konkurencyjny. Jak dla mnie, ciekawsza informacja niż buty Arcteryxa - a proszę, ile tam wyskoczyło postów w tydzień.

Kiedyś było takie określenie ''kilówka''. Na śpiwór poniżej kilograma - to przypomnienie dla młodszego pokolenia. Ten Małach mógłby sie nazywać funtówką, albo Onepounder, 1pdr. Śpiwór, który waży poniżej pół kilo i grzeje? To z namiotem Terra Novy razem do kilograma zostaje na batonik, albo na baloonmat :)
-------------------------------------------
http://softgrit.blogspot.co.uk




RE:NOWOŚCI NA RYNKU / sprzęt turystyczny - Barsus - 12-04-2015

Radzik
Ja nie dla ceny podałem tego MHW. Tylko jako coś na czym można się oprzeć w dalszej dyskusji na temat realności wagi tego Małachowskiego. A śpiwór to nie żadna nowość. Ten MHW jest na rynku chyba 2 lub 3 lata.




RE:NOWOŚCI NA RYNKU / sprzęt turystyczny - dwa razy - 12-04-2015

Yatzku, mam jeszcze małą prośbę; byłbym wdzięczny gdybyś sprawdził, czy zamek UL300 nie wcina materiału. jest to niby detal, ale dla mnie dość istotny. nie kupiłem Cumulusa LL właśnie przez zamek pożerający pertex.

MHW przy wadze ok 450 gr ma podobno, tak wynika z opisu, zamek obszyty taśmą i zabezpieczony listwą: >Insulated draft tube with anti-snag panel prevents cold spots along zipper< ciekaw jestem, jak do sprawy podszedł Małachowski?
---
Edytowany: 2015-04-12 21:23:14
-------------------------------------------
2x




RE:NOWOŚCI NA RYNKU / sprzęt turystyczny - Yatzek - 12-04-2015

Rozmawiałem z Bartkiem i przy detalach wspomniał o listwie zabezpieczającej. Sprawdzę czy i jak działa. Mam Cumulusa LL300, więc znam ten ból, choć mój jest na Pertexie Microlight i jemu maszynka zamka nie straszna, ale ja każde wcięcie materiału przeżywam - czy się nie rozpruje...
Na wszystkie istotne elementy popatrzę okiem krytycznym ;-)
-------------------------------------------
Yatzek - bieszczadnik z doskoku...




RE:NOWOŚCI NA RYNKU / sprzęt turystyczny - dwa razy - 12-04-2015

dzięki, trzymam kciuki!
-------------------------------------------
2x




RE:NOWOŚCI NA RYNKU / sprzęt turystyczny - radziq - 13-04-2015

@kivak
niezłe hasło reklamowe wymyśliłeś dla Małachowskiego - ''kilówka dziesięć lat później'', albo ''promocja 50% na nasza kilówkę = półkilówka'', albo coś podobnego ;-)

Snowandrock wyskoczył jako pierwszy w duckduckgo, wiem ze Ty wiesz to lepiej gdzie na wyspach można kupić za ile, wiec nie wnikałem, chciałem tylko się zorientować w cenie, bo sprowadzania z usa nie ogarniam. Śpiwór vs. buty hybrydowe, zdecydowanie masz racje! Śpiwór jest właściwie dla każdego, wagowo, a co do ceny na XII Krakowski Festiwal Górski w grudniu zeszłego roku dawali ''rabaty nawet do 30%'', więc nie jest źle

@Barsus
zrozumiałem Twój przekaz, być może ja się nie jasno wyraziłem. Podałeś świetny punkt odniesienia = wagowo, technologicznie, i pod każdym innym względem, a ja bylem ciekaw jak to wygląda cenowo, wiec krotko porównałem.

@dwa razy
od Yatzka jako testera można się sporo spodziewać, nie publikuje na na ngt, bo nie ma miejsca na zdjęcia ;-)
http://ginvilla.blogspot.be/p/sprzet-i-wyposazenie_2.html
-------------------------------------------
admini! czekam na watek dla Małachowski UL II 300




RE:NOWOŚCI NA RYNKU / sprzęt turystyczny - Yatzek - 13-04-2015

Jestem na miejscu u Małachowskiego - dobrze idze. :-) Wieczorem będzie relacja. Śpiwora na razie nie biorę, czekam na mój egzemplarz. Zakończyłem część techniczną, zabieram się za negocjacje.
-------------------------------------------
Yatzek - bieszczadnik z doskoku.




RE:NOWOŚCI NA RYNKU / sprzęt turystyczny - Yatzek - 13-04-2015

Wróciłem :)
Z Bartkiem rozmawialiśmy dwie i pół godziny, przewertowałem i przenicowałem prototyp, obfotografowałem, poczyniliśmy pewne propozycje poprawek i teraz czekam na materiał (pod koniec miesiąca) i na uszycie egzemplarza docelowego.
Prototypu nie zabrałem, bo musiałbym go zwrócić przez wyjściem na MSB lub w trakcie, co dla mnie mija się z celem. Liczę za to na dojrzały produkt, a tras mam w tym roku kilka, więc będzie gdzie testować.

Co do ceny - mamy ustalone korzystne stanowisko, Bartek jest właściwym człowiekiem na właściwym miejscu, więc widzi perspektywy naszej współpracy - mojej / NGT.

Na razie wymieniliśmy się mailami i trochę korespondencji też określi szczegóły czy to techniczne, czy to perspektywę finansową, - trzymam rękę na pulsie.

Aha! śpiwór zważony - 472 g. w pokrowcu, więc wagę trzyma. No i wygląda bardzo dobrze.

Szerszą relację wrzucę jutro i będą też zdjęcia, bo dzisiaj już tego nie ogarnę...

Powiem Wam ogólnie - jestem pod pozytywnym wrażeniem! :)
-------------------------------------------
Yatzek - bieszczadnik z doskoku...




RE:NOWOŚCI NA RYNKU / sprzęt turystyczny - Yatzek - 14-04-2015

Obiecana szersza relacja :)

Jak wiecie, przed wizytą w pracowni Małachowskiego, przegadałem z Bartkiem trochę czasu przez telefon. Po dojechaniu na miejsce i wrzuceniu prototypu UL300 II na stół, przystąpiliśmy do przeglądu konstrukcji.
Byłem pod wrażeniem dopracowania detali i dbałości o szczegóły i wykończenie.

UL300 II jak zaznaczyłem, jest rozwinięciem wcześniejszego modelu. W obecnej konstrukcji chciałem wyszukać słabe punkty, lecz miałem przed sobą bardzo dojrzały projekt, a wykonanie prototypowe miało potwierdzić jego słuszność. Plusy - w mojej opinii - zaznaczyłem w opisie - ''(+)''

Kilka drobiazgów zostanie zmienionych, między innymi wyeliminowane zostaną naszywki z obcego materiału, a zastąpione będą nadrukiem sublimacyjnym (+). Oszczędność pojedynczych gramów będzie marginalna, ale znikną osłabienia konstrukcji i niepotrzebne przeszycia wypuszczające puch. Zresztą przeszycia bardzo mi się spodobały. Komory ''V'' szyte są szwem wewnętrznym, zapobiegającym przedostawaniu się piórek przez dziurki (+). Wykończenie pozostałych szwów jest bardzo estetycznie lamowane, co całkowicie zabezpiecza brzegi materiału przed strzępieniem i wysnuwaniem (+). Zamek główny ma dwie maszynki i przy głównej dwa uchwyty, dodatkowo jest zabezpieczony taśmą uniemożliwiającą wcinanie się zamka(+). Sam zamek nie ma autoblokady, by przy niezamierzonych ewolucjach rozsuwał się a nie rozrywał (+). Taśma ma wszyty cienki sznureczek, dzięki czemu się nie zwija i doskonale spełnia swoją rolę (+).
Pełnowymiarowy kaptur z lamówką i ściągaczem. W kapturze ściągaczem jest linka, pod brodą gumka, zapobiegająca podduszaniu śpiącego (+). Patka blokująca zamek będzie zastąpiona innym patentem.
Wokół śpiwora jest kilka pętelek do podwieszania celem wyschnięcia (+), zaproponowałem wewnętrzną pętelkę w stopach do rozwieszenia śpiwora wywróconego na lewą stronę do wyschnięcia po (lekkim) zapoceniu.

Materiał na tę chwilę jest jasnoszary, będzie ciemnoszary. Ja nazwałem go tytanowy - lepiej brzmi :)
Bartek zaproponował mi uszycie śpiwora w krótkim terminie z materiału różowo-karmazynowego - panie, nazwijcie ten kolor pierwszy od lewej na pierwszym zdjęciu i którymś następnym. Podziękowałem, poczekam na ciemnotytanowy :) Jest jeszcze jakiś inny kolor w opcji - zapomniałem jaki...

Zważyliśmy prototyp. To jedna z ważniejszych cech tego produktu, więc z zaciekawieniem patrzyłem na zmieniające się cyferki. Pędziły jak w rozpędzającym się na pasie myśliwcu! Dwieście! Trzysta! Czterysta! Świst powietrza i ryk dopalaczy zmieszały się z szumem buzującej w tętnicach adrenaliny. W końcu wyświetlacz pokazał cyferki, które przestały się zmieniać. Pewnie już weszliśmy w nadprzestrzeń - w końcu to technologia iście kosmiczna. Patrzę i YES! YES! YES! - 472,56 g Takiego wyniku nie powstydziłby się Sokół Millenium :D
Waga katalogowa utrzymana w rozmiarze ''L'' z workiem kompresyjnym. Dla jedynego słusznego rozmiaru ''S'', uda się zejść jeszcze ciut niżej.
Strzeliłem jeszcze fotę porównawczą z ajfonem 4 i półlitrówką PET. Piwa nie mieliśmy...

Bartek przyniósł końcówkę Toray'a w docelowym tytanowym kolorze. Przypadł mi ten kolor do gustu. Z cierpliwością czekam na dostawę i mój rozmiar. No i właśnie - co istotne, Małachowski jako bodaj jedyny krajowy producent oferuje trzy rozmiary śpiworów, w tym jakże istotny rozmiar ''S'' (+++) :) Zaprezentował jeszcze podobny materiał od chińczyków, który jakkolwiek dobrze wyglądał, to jednak nie trzeba się było siłować by utracił stabilizację, czyli niebezpiecznie się ponaciągał. Szkoda, bo tańszy od Toray'a czy Pertexu i dość lekki, jednak za mało wytrzymały.
Na zdjęciach widać pomarańczową próbkę Pertexu Quantum GL (na kartoniku). Ten Pertex ma nieco większą wytrzymałość, jednak jest też zauważalnie cięższy, o ok. 20%. No i Toray jest łatwiej dostępny, a testy przeszedł bez szwanku (takie moje, niereprezentatywne), więc zostaje jako obszycie UL300. Sam zaś worek kompresyjny, a właściwie transportowy, jest solidnie pozszywany z nieco grubszej materii, a w ściągaczu jest gumosznurek, lepiej blokujący się w stoperze (+).

Widząc jakieś dziwne nierówności poszycia, dowiedziałem się, że śpiwór ma naddatki w formie zaszewek w strefie kolan i miejsca, gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę :) To po to, by po przyjęciu pozycji embrionalnej, w tych miejscach puch nie tracił loftu (+). Starałem się to pokazać na przedostatnim zdjęciu, ale bardziej byłem skupiony na gadaniu niż foceniu, więc marnie mi to wyszło.

Wygląda na to, że kroi się świetna pozycja - lekka i dobrze dopuszona, z rozwiązaniami dopracowanymi w szczegółach. Jeszcze przed wyprodukowaniem egzemplarza testowego, przemyślimy z Bartkiem całość rozwiązań.
Mam też zamysł konstrukcji ekstremalnej, pozbawionej kaptura, ze skróconym zamkiem i asymetrycznymi powłokami nierównomiernie wypełnionymi. Jest już na nią dwóch chętnych - ja i Bartek :) Jednak na razie chcemy doprowadzić do (niemal)doskonałości wersję handlową, by po przetestowaniu można ją było zaoferować naszym siostrom i braciom forumowym, a może i innym.

Dotknąłem kwestii finansowych, a widząc dobrą wolę, nie szarpałem ceny jak padliny. Będziemy mieć dobrą cenę, oczywiście przy rozsądnej ilości zamówienia. Mimo moich umocowań do negocjacji, rola administracji też odniesie swoje zasługi.

Rozmawialiśmy ponad dwie godziny. To i dużo, bo trochę tematów przerobiliśmy, no i mało, bo tylko macałem śpiwór, więc moje opisy przyjmijcie z marginesem błędu, który mogłem popełnić nie czyniąc obserwacji praktycznych. Ale pewnie z początkiem maja pogrążę się w nowym śpiworze i we śnie w tymże szlafsaku, więc na bieżąco będą wychodzić spostrzeżenia i piórka przez przeszycia ;-)

Jeśli admini uznają za stosowne, proponuję dla tego tematu założyć osobny wątek.

Tymczasem zapraszam do zerknięcia na zdjęcia na mojej Pikasie, choć żałuję, że silnik forum traktuje foty cokolwiek drugorzędnie.

Link - http://tinyurl.com/pbto4xh
---
Edytowany: 2015-04-14 13:37:07
---
Edytowany: 2015-04-14 13:39:46
-------------------------------------------
Yatzek - bieszczadnik z doskoku...


[Obrazek: 4111-945-1.jpg]


[Obrazek: 4111-945-2.jpg]


[Obrazek: 4111-945-3.jpg]