NGT
[Odzież] Skarpety - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: [Odzież] Skarpety (/thread-331.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50


RE:[Odzież] Skarpety - Bleys - 24-01-2015

Stosuję płyny do wełny i Lenor i jakiejś utraty właściwości na razie nie obserwuje :-) Bridgedale, odpukać, mi się nie skurczyły mimo wielokrotnego prania. Ja piorę w 40 stopniach zarówno bieliznę IB jak i skarpetki.




RE:[Odzież] Skarpety - Arni - 24-01-2015

Tak czytam i okazuje się, że to właśnie lanolina odpowiada w wełnie za bakteriobójczość. Jeśli ją spierzemy agresywnym proszkiem to można domyśleć się skutków. Myślę, że te pory to szczegół, ważniejsze jest utrzymanie elastyczności włókien Merino i brak smrodu. Ponoć to właśnie cudowne prostowanie się i kurczenie włókien Merino odpowiada za jej termikę, więc lepiej niech one pozostaną miękkie.




RE:[Odzież] Skarpety - Leśna - 25-01-2015

Kiedyś gdzieś czytałam długaśną dyskusję na ten temat, ale nie mam pojęcia gdzie. Wiem że ktoś proponował dolewanie do prania samej lanoliny i to miał być najsensowniejszy sposób, być może chodziło o to, że w płynie do wełny oprócz lanoliny są też zmiękczacze. Co do zmiękczaczy to wszyscy są zgodni i w instrukcjach zawsze pisze żeby absolutnie nie używać, bo wełna ma wewnętrzne pory, więc to zmniejszy odprowadzanie wilgoci. Oprócz bakteriobójczości/antysmrodliwości lanolina odpowiada za ten owczy zapach mokrej wełny, a także za to, że na powierzchni tkaniny woda się perli jak po nałożeniu impregnatu (do pewnego momentu oczywiście). W procesie produkcji większość jest usuwana, ale część zostaje. Im rzadziej się pierze, tym dłużej zostaje lanolina wraz ze swoimi właściwościami. Mój rekord to chyba coś ponad 100 dni bez prania (ale z wietrzeniem :-P). Najwięcej traci przy pierwszym praniu, potem już różnica nie jest zauważalna, takie mam wrażenie. Próbowałam płynu do prania merino, ale właściwości piorące ma marne, jest dobry żeby coś odświeżyć.
-------------------------------------------
http://www.acrossthewilderness.blogspot.com




RE:[Odzież] Skarpety - m - 25-01-2015

100dni noszenia skarpet bez prania??
-------------------------------------------
m




RE:[Odzież] Skarpety - JANUSZ003 - 25-01-2015

Niezły wyczyn ja bym tam jednak odpuścił te 100 dni :-)
---
Edytowany: 2015-01-25 16:03:38




RE:[Odzież] Skarpety - Leśna - 25-01-2015

Powinnam była uściślić, że chodziło o koszulkę :-) ze skarpetami nie jest tak łatwo, bo szybciej sztywnieją... Regularnie 2-3 tygodnie wytrzymują zależnie od ilości przemoczeń.
-------------------------------------------
http://www.acrossthewilderness.blogspot.com




RE:[Odzież] Skarpety - m - 25-01-2015

A koszulka kiedy sztywnieje?
Skarpetek jak się dobrze buty zasznuruje to nie czuć, koszulka to chyba nawet pod membraną przez kołnierz prosto w nos paruje ;)

To musiał być zakład? Prawda? Założyłaś się z kimś kto dłużej wytrzyma - on/ona z tobą w koszulce czy ty sama ze swoją koszulką :D
---
Edytowany: 2015-01-25 19:57:51
-------------------------------------------
m




RE:[Odzież] Skarpety - Leśna - 25-01-2015

Hehe, czytałam na stronie IB że ktoś im testował i jemu koszulka wytrzymała bodajże 118 dni, więc chciałam sprawdzić czy kłamią. Wydaje mi się, że wyszło mi nawet więcej dni, ale już nie pamiętam, bo to było dawno. Test rozpoczęłam w sierpniu 2012 i skończyłam jesienią 2013.

Skarpety czuć dopiero jak się je z butów wyjmie :-) Koszulki właściwie nie czuć, może była trochę nieświeża, ale do prania skłoniła mnie bardziej sztywność i zacieki z soli, wyglądało to już nieciekawie, więc dałam za wygraną, poza tym szła kolejna zima i nie chciałam jej takiej trzymać do wiosny.

Zależy w jakich temperaturach się nosi, sztywnieje dopiero jak jest przepacana tak że można wykręcać i przylega bezpośrednio do ciała. To się zdarza tylko w letnie upały. W umiarkowanych temperaturach pod plecakiem nie sztywnieje wcale, jak jest ciągle gorąco i pot leje się strumieniami to może po trzech tygodniach, tyle że ja takich warunków unikam. Najgorzej jest na rowerze, bo mi przesiąka na plecach. Dlatego koszulki trekkingowe przed praniem wykańczam na rowerze :-)
Oczywiście to jest indywidualna sprawa i komuś kto się więcej poci zesztywnieje szybciej.
-------------------------------------------
http://www.acrossthewilderness.blogspot.com




RE:[Odzież] Skarpety - PRS - 26-01-2015

Czy może ktoś ,,przetestował'' skarpety Elbrus firmy Mund?




RE:[Odzież] Skarpety - m - 26-01-2015

Leśna - ja to w sumie półżartem dopytywałem bo jakoś nie mogę uwierzyć. Te 100dni to nawet bez płukania w samej wodzie - nic a nic? Może i ktoś ma tak małą potliwość, dobry skład potu czy coś. Ale w takim czasie to przecież nie sztywnienie z powodu soli jest problemem, tylko rozwój bakterii. Ale kto wie, może i te nitki srebrne rzeczywiście działają jak producenci obiecują.

PRS - ja niezmiennie wszystkie Mundy polecam. Mam jakiś model z thermolie'm ale nie wiem czy ten dokładnie. Chyba nie, bo ten opisany jest jako cieńki a moje są dość mięsiste (wszystkie mundy takie mam).
Rozmiarówka - mam mundy L oraz XL przy nodze na 47-48 (xl ma pasować na 46-49) i pod xl spokojnie włożę dodatkową, grubą skarpetę, L są dobrze dopasowane, bez luzu i bez ucisku; xl da się nosić samodzielnie ale są trochę luźnawe.
-------------------------------------------
m




RE:[Odzież] Skarpety - PRS - 26-01-2015

@m ja mam jedną parę skar tej firmy (Mund Altai). Wszedłem w posiadanie tego konkretnego modelu przypadkowo - zamówiłem inne ale sklep nie miał, przeprosił i zaproponował właśnie ten model. Niestety nie są tak ciepłe jak zadeklarował producent. Coś pośredniego. Jak jest przymrozek to jest mi w nich zimno, jak ciepło... to za ciepło. Dlatego raczej nie używam.

Ciekawią mnie Elbrusy (nikt nie zadeklarował posiadania tego modelu w szafie sprzętowej), producent poleca je jako ,,linery'', zastosowany materiał Thl wskazuje na zimę. Ciekawią mnie pod kątem zastosowania w układzie VB czyli mówiąc po chłopsku reklamówka w butach. A dokładniej jak sprawdzą się jako pierwsza warstwa pod folią, oraz w normalnym użytkowaniu.




RE:[Odzież] Skarpety - m - 26-01-2015

No to nie pomogę. Ale na chłopski rozum to pod VB szukałbym czegoś supercieńkiego, w całości syntetycznego i bardzo dobrze dopasowanego - jak pod botki termoformowalne w butach narciarskich. I tak wiesz, że będą kompletnie przemoczone więc wełna tylko wydłuży czas schnięcia. Za to dobre dopasowanie (opięcie) powinno zapobiec obtarciom (bo odparzeń w VB nie unikniesz).
Chociaż prawdą jest, że moje skarpety z thermolite uważam za najcieplejsze (cieplejsze niż te z merino).
-------------------------------------------
m




RE:[Odzież] Skarpety - Leśna - 26-01-2015

m - też nie mogłam uwierzyć! Sukces tej koszulki polegał chyba na tym, że nie zabrałam jej na żaden długi wyjazd, tylko po kilka dni, a poza tym rower i jednodniowe wypady, trochę na co dzień. Bakterie rozwijają się w cieple i wilgoci, więc jeśli szybko wyschnie nie ma kiedy się zaśmierdnąć. Zacieki, żółknięcie to problem natury estetycznej, jakoś było mi już potem głupio pokazywać się tak w schronisku :-) Płukania nie było, wtedy test byłby nieważny, ale było dużo wietrzenia i przerwy w noszeniu.

Używam wełny pod VB i jestem zadowolona, ale cienki syntetyk to też dobre wyjście. Nieco szybciej schnie, ale może się skurczyć jeśli suszymy na gorąco. Polecam skarpetki z palcami, zero obtarć. Macie linery całkiem mokre? U mnie są tylko wilgotne i mimo tego, że mam straszną skłonność do odparzeń nigdy nie zrobiły mi się na stopach.
-------------------------------------------
http://www.acrossthewilderness.blogspot.com




RE:[Odzież] Skarpety - m - 26-01-2015

Syntetyk może się zrobić sztywny (spalić się), ale skurczyć nigdy. To wełna się kurczy prana na gorąco i suszona (o zgrozo) np w suszarce.

Z tym VB to pewnie rzeczywiście zależy od potliwości. U mnie skarpety się wykręca. Wilgotne to ja mam skarpety w siatkowych adidasach ;)
-------------------------------------------
m




RE:[Odzież] Skarpety - PRS - 26-01-2015

Ale Elbrusy to Thermolite czyli syntetyk a nie welna...




RE:[Odzież] Skarpety - Arni - 26-01-2015

Z VB jest też taķ, że od bardzo wilgotnego otoczenia następuje spadek potliwości. Chyba tak to leciało.

m, wypróbuj tę metodę zimą kilka dni z rzędu, gdy nie masz jak suszyć butów, a zobaczysz że wilgotne (nawet bardzo) skarpetki wewnętrzne to pikuś w porównaniu ze zgnojonymi od środka butami w -10 stopniach.




RE:[Odzież] Skarpety - m - 26-01-2015

PRS - tak jest syntetykiem, Leśna po prostu pisała, że jej zdaniem wełniane linery też są ok w VB co ja pociągnąłem pisząc o kurczeniu - taka mała dygresja na temat skarpetek pod VB w ogóle i kurczenia skarpetek.

Arni - Tego nikt nie podważa - to oczywiste. Chodziło o to, że leśna używa wełny co ma sens skoro w takiej konfiguracji ma nogi co najwyżej wilgotne. Mi przy VB stopy pływają więc sensowniejszy jest sam syntetyk.
-------------------------------------------
m




RE:[Odzież] Skarpety - Arni - 26-01-2015

Z VB jest też taķ, że od bardzo wilgotnego otoczenia następuje spadek potliwości. Chyba tak to leciało.

m, wypróbuj tę metodę zimą kilka dni z rzędu, gdy nie masz jak suszyć butów, a zobaczysz że wilgotne (nawet bardzo) skarpetki wewnętrzne to pikuś w porównaniu ze zgnojonymi od środka butami w -10 stopniach.




RE:[Odzież] Skarpety - m - 26-01-2015

Arni - Tego nadal nikt nie podważa - to cały czas oczywiste.
(tego z VB, nie spadkiem potliwości. Człowiek w basenie nadal się poci, tylko tego nie widzi. Pomijam to, że w wodzie jest zazwyczaj chłodniej niż poza nią)
---
Edytowany: 2015-01-26 23:12:33
-------------------------------------------
m




RE:[Odzież] Skarpety - gorylekto - 01-06-2015

Cześć,

Poszukuję skarpet na lato i zastanawiam się jak się sprawdzi mieszanka 60% Coolmax i 20% Merino. Nie będzie za gorąco? Tutaj przykładowe http://tnij.org/skarpetylato .
Jeśli ma ktoś jeszcze coś fajnego do polecenie na lato to bardzo proszę...