NGT
[Odzież] Skarpety - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: [Odzież] Skarpety (/thread-331.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50


RE:[Odzież] Skarpety - krzysio444 - 19-02-2009

te salomony zostaly mi polecone przez sprzedawce wlasnie jako buty do chodzenia po miescie na codzien bo takie typowo gorskie trekkingowe to zupelnie inne byly...i jak tu kupic buty;/ a przyklady ktore podalem to po prostu wyzsze temperatury w ktorych noga w tych butach pocic sie nie powinna? Wiec jak to jest? Jak z tymi skarpetkami ?
---
Edytowany: 2009-02-19 14:59:06
---
Edytowany: 2009-02-19 15:01:20




RE:[Odzież] Skarpety - bax - 19-02-2009

krzysio444>> to może kup cienkie wełniane skarpety albo grubsze z coolmaxem i już ;) A poważniej to wróć do wcześniejszych wypowiedzi Yaro (wskazał Ci konkretne firmy).
PS: ja nie chodzę zimą w butach z gtx po mieście, ale często mi się zdarza zakładać na miasto do niskich butów skórzanych oprócz wełnianych skarpet też średniej grubości skarpety z coolmaxem i jest ok ;)
Wg mnie wszystko zależy od temp jaka jest zimą za oknem, ja tam wolę nie zmarznąć niż się przegrzać ;)




RE:[Odzież] Skarpety - K2 - 03-03-2009

Witam,
Zakupiłem w grudniu Merrelle, z nadzieją, że mój problem ze zmarzniętą stopą w niskich temperaturach zniknie. Wcześniej używałem wojskowych butów Bates z gore-texem, i zawsze miałem wilgotną--->zimną stopę w okolicach palców.A ponieważ owe Batesy zakupiłem używane (GRZECH), pomyślałem, że new-brand trekki powinny rozwiązać problem.
Niestety, nic podobnego.
Zaledwie po 10-15 minutach chodu w butach, następnie postoju godzinnego (tramwaj) czuję chłód w palcach u stóp. Ściągając buty i sprawdzając co jest nie tak, zawsze wewnętrzny materiał w bucie -w okolicach czubka gdzie jest podgumowanie- jest okrutnie zimny i wilgotny. Da się po zapachu na palcach wyczuć, że owa wilgoć to jest pot. Ostatnio problem się nasilił, i buty zaczęły coraz bardziej śmierdzieć. Sprawdzałem dla pewności, czy nie jest to wina śniegu/błota, ale podgumowanie jest szczelne. Buty są myte, używam ostatnio zasypki do butów z dodatkiem substancji z drzewa herbacianego, stópki oczywiście są zawsze umyte kombinuję przy różnych skarpetkach (na razie no-name, żadne coolmaxy). Nic nie pomaga, nadal po krótkim ''wysiłku'' dla stóp, stają się one powoli wilgotne, a z czasem w trakcie postoju okrutnie zimne.
Trudno powiedzieć, czy to wina Gore-Texu. Tak jak mówię, wilgoć pojawia się w miejscu gdzie jest podgumowanie, więc tam siłą rzeczy przepuszczalność jest zerowa, no ale przecież dużo modeli butów ma podgumowane czubki i nie sądzę, by ten problem występował u każdego.
Ktoś może coś poradzić co zrobić?
Czy 24H ''kąpiel'' pomoże? Na razie nie próbowałem, bo nie mam innych butów na taką pogodę. Pewnie zmiana skarpetek może coś zmienić, ale czy rzeczywiście tak diametralnie wpływa to na pocenie się stopy(jeśli to jest przyczyna)? I jeśli tak, to jakie skarpetki polecacie na niskie temperatury z moim problemem? Istnieją jakieś skarpety, które odprowadzając pot do wyższych partii materiału (czyli tam gdzie nie ma podgumowania w bucie) ?

PS nie wiem czy aby na pewno w dobrym temacie zamieściłem.




RE:[Odzież] Skarpety - sasq pajak/grappa.pl - 03-03-2009

gore-tex w bucie podobnie jak inne membrany są po to by but nie przemókł
Oddychalnośći skóry nie da sie przecież podnieść za pomoca membrany bo membrana ta musiała by pompowac wodę (musiała by być czymś napedzana zasilana...)
odnośnie zapachu w butach membtrankowych jest na forum wątek o radzeniu sobie z tym problemem

co do wilgoci proponuje skarpetki trekingowe z collmaxem lub innym włuknem (osobiście preferuje outlast bo coolmaxu moje stopy niezdzierżają)




RE:[Odzież] Skarpety - observer - 03-03-2009

a moze moczenie nog w soli cos pomoze? Albo wizyta u dermatologa. Sa rozne preparaty na nadmierne pocenie sie.
-------------------------------------------
observer




RE:[Odzież] Skarpety - Arni - 03-03-2009

Ja proponuje dwie pary skarpet zakupić - jedne na pierwszą warstwę z Coolmaxu by jak najszybciej odprowadzały pod ze skóry, drugie grube z wełny Merynosów by grzały, nie śmierdziały i też nie trzymały wilgoci w sobie.
Ostatnio kupiłem córce skarpetki z tej firmy:
http://filmarfactory.alte.pl/8,expansive-outdoor.html
Polecam jako cienkie model Travel, a jako grube Trekking Extreme.

Do poczytania:
https://ngt.pl/thread-3242.html
---
Edytowany: 2009-03-03 15:03:55




RE:[Odzież] Skarpety - K2 - 03-03-2009

Czyli mam rozumieć, że dobrą opcją było by kupno tych dwóch modeli skarpet Filmara, i nałożenie grubszej na cieńszą, tak?




RE:[Odzież] Skarpety - Arni - 03-03-2009

Tak. Nic innego nie wymyślimy bo guma na czubach skutecznie utrudnia wydostawanie się pary na zewnątrz buta. Jest to niestety normalne zjawisko ale można je minimalizować choćby przez dobre skarpety. Bawełniane do spalenia, Coolmaxy i Merino na nogi:-)




RE:[Odzież] Skarpety - K2 - 03-03-2009

Ok, wielkie dzięki za podpowiedź ;)
Obie pary skarpet można zakupić na www.tksport.pl




RE:[Odzież] Skarpety - jaro - 05-03-2009

Tez mialem kiedys taki problem, polecam Ci z apteki srodek do smarowania stop Pedipur, najskuteczniejszy wg mnie na nadmierna potliwosc
-------------------------------------------
fff




RE:[Odzież] Skarpety - michalnotts - 05-03-2009

Arni
Mam filmafactor extreme, Moje strasznie się zbiły, jakby sfilcowały i mocno skórczyły. Nie polecam, sam więcej nie kupię.
Za to mam już kturąś prę Mundów :)
-------------------------------------------
michalnotts




RE:[Odzież] Skarpety - Zenek32 - 17-03-2009

A co z Sanitized? Powinno pomóc przezwyciężyć brzydkie zapachy.
Jest coś takiego na skarpetkowo.pl.




RE:[Odzież] Skarpety - Arni - 17-03-2009

michalnotts,
a masz te co na zdjęciu czy jakiś poprzedni model? O ile pamiętam to kiedyś (ok. 3 lata temu) kupiłem też skarpety chyba właśnie Filmaru i zbiły się i sfilcowały tak jak to opisałeś. Te nowe Extreme wyglądają całkiem inaczej, mają inną fakturę itd. Zresztą po praniu nadal wyglądają jak nowe. czas pokaże.




RE:[Odzież] Skarpety - marosis - 17-03-2009

Zgadzam się z Arnim. Używam modelu Trekking i Extreme, żadnych opisanych przez michalnottsa zjawisk nie zauważyłem. Dla mnie super skarpety za niewielkie pieniądze.Jeżeli porównam skarpety, które używam/łem do trekkingu i nie tylko(okres zima-jesień zakładam je codziennie), to Expansive wytrzymują znacznie dłużej niż Accapi trekking soft (przetarte pięty w niecały rok!).Na równi z Expansive stawiam skarpety Kaiteki(modelu nie pamiętam) oraz Mund Explorer.
-------------------------------------------
marosis




RE:[Odzież] Skarpety - useroniku - 18-03-2009

Też potwierdzam jakość oraz trwałość skarpet Expansive Trekking. Wygląd jak nowe, trochę się zmechaciły ale nadal spełniają swoją rolę. Nie zbijają się i nie chłoną strasznie zapachów.
Jak za cenę 23 zł to nic lepszego nie można znaleźć.
-------------------------------------------
tra la la




RE:[Odzież] Skarpety - yaro1986 - 18-03-2009

Moje najstarsze filmary (trekking) maja ze 2-3 lata i zmechacily sie, ale nie zbily ani nie prsetarly i generalnie dobrze sie spisuja.
-------------------------------------------
yaro http://www.panoramio.com/user/90763




RE:[Odzież] Skarpety - Zenek32 - 21-04-2009

Może skarpetki z jonami srebra?
http://www.skarpetkowo.pl/sklep,2901,,,03,,pl-pln,688681,0.html




RE:[Odzież] Skarpety - michalnotts - 21-04-2009

Może wiecie kto skarpety które:
są grube ale równocześnie niskie (nie stópki, ale niskie), szukam skarpet do biegania, lubię grube frotte, ale większość dedykowanych skarpet biegowych jest cieniutka. Oczywiście żadna bawełna. Quechua ma fajny model trialowy do adwenture racing ale kosztuje ze 4dychy więc odpadają.
-------------------------------------------
michalnotts




RE:[Odzież] Skarpety - renko - 16-05-2009

Gdzie w Trójmieście można dostać skarpety Filmar?




RE:[Odzież] Skarpety - Nemesis - 16-05-2009

michalnotts, jeżeli interesują Cię tańsze skarpetki które nie są zbyt wysokie ale nie są stópkami to ja mogę polecić skarpety firmy Peter, model Runner. Niestety 80% składu to bawełna, ale towar polecam. Ogólnie od dawna używam różnych skarpetek wyłącznie tej firmy, są w miarę tanie a jakość wykonania jest doskonała, większość par mam już ponad 3 lata. Niestety towar nie jest zbytnio rozpowszechniony na Polskę
http://www.ceneo.pl/605640 - w necie znalazłem tylko model klasyczny

Ostatnio kupiłem Hike'i Fjorda Nansena (30zł) i muszę przyznać, że mimo zastosowania w nich coolmaxu, nie zauważyłem większej różnicy w potliwości między nimi a Peterem, co świadczy albo na korzyść Petera albo na niekorzyść Fjorda.
---
Edytowany: 2009-05-16 15:18:14
-------------------------------------------
www.nem.yoyo.pl