NGT
[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: [Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa (/thread-2971.html)



RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - dave. - 07-10-2018

Arni, 183 cm i 74 kg. Sylwetka raczej kolarska, niż pływacka. Kurtka na zimowe biwaki. Na miasto mam inne ciuchy. Z tej tabeli na stronie wynika, że Garda, w porównaniu do Wave czy Torre ma dość szeroki i luźny krój.
---
Edytowany: 2018-10-07 10:25:33
---
Edytowany: 2018-10-07 10:26:24




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Arni - 07-10-2018

No to ja obstawiam XL nawet. Mam ich kurtkę XXL, 185cm i powiedzmy 90kg. Na długość ok, na objętość luźna w brzuchu, ale to wynika z mniej technicznego kroju tego modelu. No nie wiem, ja bym wszedł w XL u ciebie, na długość będzie OK, a to najważniejsze w tym wszystkim. Zimą i tak kurtkę nakładamy na jakieś ciuchy, polary, softy itd. To jest pewna objętość, która zawsze w cudowny sposób znika, ale jak zbraknie ci 3cm rękawa czy zamiast zakryć pośladki ledwo do pasa dosięgnie, to kicha.




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Farfura - 10-10-2018

Miał ktoś okazję porównać sweter SLX od Aury i Incredilite Cumulusa?
Wiadomo - jeden bez, drugi z kapturem (jak u kosmonauty).
SLX puch 750, Cumulus 850.
Coś jeszcze? SLX bardziej... miastowy?

@PRS macałeś SLXa?
-------------------------------------------
Farfura




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Rba79 - 10-10-2018

Witam,

Czy kurtka a raczej sweter puchowy Bergans of Norway Slingsbytind jest dobrym wyborem ?

Puch nasturalny 90/10, 700 cuin (niewiadomo czy kaczy czy gesi), waga puchu 110g,Pertex Microlight, zamki zwykle, cena 490zl

Jakie moga byc odczucia cieplne w stosunku do mojej starej kurtki Mammut Whitehorn 110 g 90/10 puchu kaczego o sprężystości 650 cuin (zdecydowanie grubsza kurtka) puchu niby tyle samo




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - grendel - 10-10-2018

''Grubszość'' kurtki może wynikać po pierwsze z różnicy w zastosowanych materiałach, po drugie ze sprężystości puchu stanowiącego wypełnienie. Raczej nie z samej budowy kurtki/sweterka, mam na myśli budowę komór, bo przy tej ilości puchu komory są na przestrzał.

A dlaczego ze sprężystości puchu, czyli cuin? Ano dlatego, że np. ten gorszy 650 cuin może być podany wg normy EU a ten niby lepszy 700 cuin może być podany wg normy US (co odpowiada ~550-600 cuin EU).

Czyli ''lepszy'' tak naprawdę może być gorszym i stąd może pochodzić ta widoczna różnica w grubości obu produktów przy takiej samej ilości wypełnienia.

Ale to tylko gdybanie.
-------------------------------------------
https://gameoflife-nextround.blogspot.com




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Rba79 - 10-10-2018

zamowilem przed chwila w decathlonie kurtke

https://www.decathlon.pl/kurtka-puchowa-fulldown-mska-id_8397296.html

800 cuin, 85/15, 101 g wypelnienia i nie jest to pertex.

Zobaczymy jaka jest roznica. Bergansa mam fizycznie w domu, Decathlon dojedzie za dwa dni. Zastanawiam sie czy jest sens doplacac do np Rab Microlight lub Bergansa i czy roznica w grzaniu bedzie tak wielka jak roznica w cenie.




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - grendel - 10-10-2018

Ja tę kurtkę z linka mierzyłem. Chciałem zanabyć, bo mam wcześniejszą wersję z puchem chyba 660 cuin.
Ale jak pomacałem i założyłem to stwierdziłem, że te 800 cuin to strasznie rzadkie są... Kurtka cienka jak naleśnik. Podziękowałem.

Kilka osób z tego forum również się rozczarowało. Była na ten temat dyskusja - może nawet w tym wątku.
-------------------------------------------
https://gameoflife-nextround.blogspot.com




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Rba79 - 10-10-2018

Ok, trudno, najwyzej ja oddam skoro taka lipa.

A co myslisz o tym Bergansie o ktorym pisalem

http://sklep.portalgorski.pl/kurtka-meska-bergans-of-norway-slingsbytind-down-jacket-z-kapturem

cena atrakcyjna w porownaniu do konkurencji.

Jest sens np doplacac do Rab Microlight roznica 300zl, co wogole bys polecil z takich cienszych kurtek ?




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - grendel - 10-10-2018

Nie mam, nie miałem i nie macałem. Ani Raba ani Bergans. Więc się nie wypowiem.

Co do Deca natomiast... Nie wszystkie ich sweterki są lipne. Przykładem ten, który nabyłem ja i jeszcze parę osób. Mimo podawanego mniejszego cuin ma większy loft niż ta 800-ka. Ma też tam jakieś swoje wady - niektórym nie odpowiada krój kaptura na przykład. Ja osobiście nie narzekam, tym bardziej, że swoją wyrwałem w jakiejś akcji wyprzedażowej za bodaj 70 zł.

Deca ma wiele typów tych sweterków i co rusz zmieniają ich nazwy (i ceny). Mają też regularne wyprzedaże. I jeżeli nie goni Cię czas, to warto na takowe poczekać. A który model wybrać? Jak pisałem - często zmieniają nazwy. Najlepiej zatem byłoby, gdybyś gdzieś w najbliższym sklepie (czy przy okazji na wyjeździe, jeżeli nie masz w pobliżu) sobie kilka typów pomierzył i wybrał ten, który Ci odpowiada. A potem tylko monitorował neta w oczekiwaniu na obniżkę i zamówił online.

W cenach ''normalnych'' to stosunek jakość/cena taki sobie ale to wciąż opcja budżetowa. Przy przecenach natomiast to już jest gra warta świeczki.
-------------------------------------------
https://gameoflife-nextround.blogspot.com




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - PRS - 10-10-2018

@Rba79 pisaliśmy o tym wielokrotnie, że te ,,parametry'' to błąd na ich stronie.
Żeby nie było to mam ten sweter, ma mój Junior i Żona.
Zastosowanie to taniocha do ciurania po mieście.
Ostatnio (z miesiąc temu) kupowaliśmy je z Kaziem bodajże po 119 czy 129,9 zł
Damska S zresztą nadal tyle kosztuje https://www.decathlon.pl/kurtka-puchowa-full-down-damska-id_8397281.html#
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - heutent - 12-10-2018

Hej, witam. Czy ktoś z Was porównywał może termikę Yeti/Aura Wave do Pajaka Eskimo??
W moim starym Pajaku jest puch 750, dla rozmiaru L teoret waga 200g. W Pajaku można spokojnie w minusowych temperaturach tak do nawet -10 posiedzieć niewiele robiąc/ obozowe klimaty. Wave ma dla tego rozmiaru 140g puchu 860. Jak to można porównać? Nie ukrywam, że kusi mnie zakup ngtowy, ale przyznam, ze wave wygląda mi na mniej ciepły..

Ok, rozpoznałem termikę wave z recenzji i nie tylko...]
Zastanawiam się po nich nad cumulus incredilite endurance.
---
Edytowany: 2018-10-15 00:27:50
-------------------------------------------
MK




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Rba79 - 12-10-2018

Kurtka z Deca doszla, rzeczywiscie tragedia w porownaniu do Bergansa. Jutro oddaje ;)




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - meledhel - 25-10-2018

Pewnie będę się powtarzał ale ja również mam dylemat. :-)
Szukam uniwersalnej kurtki lub swetra puchowego. Zastanawiam się nad Aura Wave lub Garda.
Zimą napieram w blieliźnie+montano ngt+mamrot rom/montane pertex i jest bardzo OK. Na postoje i awaryjnie w plecaku mam tą najtańszą kurtkę z Deca: X-light z 2017. Ale jest trochę za słaba. W mieście przy małym mrozie >-5 też nie daje rady.
Chcę coś cieplejszego, co da się wrzucić do plecaka na czarną godzinę i nada się równocześnie do miasta na większe mrozy.
Czy jest ktoś w stanie porównać Wave i Garda pod kątem kompresji? Przy wave chyba nie ma problemu. Ale czy garda jest w stanie jakoś sensownie się skompresować (bo full down deca kompresuje się do kieszeni)?
Czy nie jest tak, że Wave bardziej na docieplenie wieczorami/postój wiosna/lato/jesień, a na zimę mimo wszystko Garda? Dlaczego tyle osób ma Wave w szafie i teraz dodatkowo zamawia? Zamówienia na Gardę to tylko 2-3 osoby. Czy Garda jest za ciepła aby często z niej korzystać?




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - pluszek - 26-10-2018

Byłem w tym tygodniu na przymierce Aura Garda w Warszawie

Moim zdaniem nie da jej się porównać do WAVE'a. Ma trzy razy więcej wypełnienia, przez co wygląda się w niej jak ludzik Michelin. W zestawie z kurtka jest worek kompresyjny wielkości kartki A4

Musi być dobrze na minusie , żeby zakładać kurtkę. Nie mniej jednak ja się chyba zdecyduje, mam Cumulusa i przy większym mrozie nie daje rady. Choć ten większy mróz coraz rzadziej jest obecny zima.

Jeśli szukasz kurki uniwersalnej powinieneś zacząć od Wave'a
---
Edytowany: 2018-10-26 08:01:03




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - gumibear - 26-10-2018

Ktoś mnie zapytał o sens wymiany puchu w wave na hydro. O sensie i różnicach nie będę mówił bo to wiadomo ale jak proza życia?

Jak się sprawuje w Incredilite? Ktoś ma i może porównać żywotność/sprężystość puchu hydro po paru latach?
---
Edytowany: 2018-10-26 08:20:52




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - leppy - 26-10-2018

@pluszek
Napiszesz coś więcej o Gardzie? Masz porównanie z innymi kurtkami puchowymi około 200-250 g puchu? Jaki rozmiar kurtki (na jakie Twoje rozmiary - wzrost, waga, klata) Ci spasował? Jaki jest krój - bardzo luźny, czy nieco ''techniczny''?




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - PRS - 26-10-2018

Ja napiszę od siebie że gdybym wygrał w Totka to chciałbym tą kurtkę mieć ;)
Jeżeli nie nastąpi ,,zima 1100 lecia'' to nie widzę jej zbyt częstego zastosowania w PL
Na wyprawę w Andy, Kaukaz OK + okazyjne użycie w kraju.
Nie jest zbyt ,,luźna'' ale nie jest też ,,techniczna''.
Po prostu bardzo dobrze skrojona z bardzo dobrym kapturem + wersja DRY. Trzeba mierzyć i wybrać rozmiar odpowiedni dla siebie.
To nie rzecz za 2 i 5 stówki z Deca, która można odesłać po miesiącu jak nie przypasi.
-------------------------------------------
wynik mierzy czyny




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - leppy - 26-10-2018

Jasne.
Jeśli o mnie chodzi, rozglądam się za kurtką ''stanowiskową'' (przy zimowej wspinaczce) tudzież ''postojową'' (przy zimowym łażeniu). Nie za ciężkiej (500-600 g), o możliwie dobrej kompresji (większość czasu będzie spędzać w plecaku), ciepłej (200-250 g dobrego puchu) - czyli o parametrach mniej więcej wskazanych przez Pim'a na poprzedniej stronie.
Pytanie, czy Garda jest idealną kurtką do ww. zastosowań, czy postawić na Cumulusa lub Raba.




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - PRS - 26-10-2018

A czy w ,,stanowiskowej'' koniecznie musi być zamek dwudzielny?
-------------------------------------------
wynik mierzy siły




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - leppy - 26-10-2018

W idealnej tak, w nieidealnej - niekoniecznie. :)
Tym bardziej, że patrząc na moją dotychczasową zimową działalność, jednak cały czas mocno przeważa ''postojowość'' nad ''stanowiskowością''. :)