NGT
[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: [Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa (/thread-2971.html)



RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Arni - 16-01-2015

Też uważam, że potrafisz bo wystarczyło przeczytać pierwszy post na tej stronie.




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - PRS - 03-02-2015

Wczoraj oglądaliśmy (na szybko) z MrD kurtkę Yeti Garda.
Wypełnienie to 290 g puchu w rozm. L
Kaptur z jedną regulacją wyprowadzoną centralnie z tyłu głowy zaopatrzony w mini daszek. Bez czapki da się ściągać zakładać z zasuniętym do końca suwakiem. Yeti zastosowało nowy materiał DRY (od innego producenta) o deklarowanych bardzo wysokich parametrach membrany 20k/20k (dla porównania ,,stary'' to ok 8-8,5 k), kalandrowany o wzorze ripstopu w czworobok (kwadrat). Jest przyjemny w dotyku, nie sprawia wrażenia sztywnego (przynajmniej w ciepłym pomieszczeniu). Kurtka bardzo fajna.
Po podniesieniu rąk nie odsłania du... nerek. W rozmiarze L rękawy na mnie idealne, pod pachami nic nie piło, uwierało etc.
Na dole kurtki od wewnątrz po prawej stronie długa pozioma kieszeń na... szalik? Mnie osobiście brakowało mniejszej kieszonki, ale po stronie lewej - jestem praworęczny. Po lewej jest na wysokości piersi (też od wewnątrz) kieszonka zasuwana na pionowy zamek (tak jak w innych wyrobach Yeti). Dwie kieszenie na ręce z przodu zasuwane na zamki.
Się podobała. Nawet bardzo. Ale mnie nie stać. Tyle, że ja się ,,nigdzie'' nie wybieram. Bo jeżeli miałbym jechać w góry wysokie to rozważał bym jej zakup. Cena regularna 990 zł. Czyli tysiak.
Jeżeli ktoś planuje zakup takiej kurtki to na rozdaniu Kolosów w marcu w Gdyni będzie można ją zanabyć z 25% zniżką (jak i inne produkty z oferty Yeti). Czyli ok 750 zł.
Gratuluję Yeti kolejnego fajnego produktu - oczojebny pomarańcz jest de best!!!


[Obrazek: 2971-953-1.jpg]


[Obrazek: 2971-953-2.jpg]


[Obrazek: 2971-953-3.jpg]




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Arni - 03-02-2015

Niby to udoskonalona o kaptur Bonatti, ale ja widzę jeszcze jedną zmianę. Tył jest przedłużony

Bonatti L z kapturem na puchu 850 ma go tylko 170 czy 180g, a to by oznaczało, że Garda jest cieplejsza.
---
Edytowany: 2015-02-03 17:47:00




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - PRS - 04-02-2015

Na Wojnickiej w Yeti sa nadal przecenione ,,biodrowki'' bez kaptura w obiciu Pertexu bodajze, po 250 zl.
Bardzo dobra opcja jak ktos potrzebuje docieplenia i nie chce wydawac majatku. Kolor zolty i pomaranczowy. Mierzylem L i jest spoko.




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Bastek-85 - 13-02-2015

Witam. Zamierzam kupić kurtke MONTANE FEATHERLITE™ DOWN JACKET
Bardzo bym prosił o jakieś opinie oraz doradzenie czy jest to odpowiedniak urteczka na jesień- zimę, chodzi o wypady w Bieszczady oraz codzienny użytek.
Cena to 120 f a wiec około 600 zł.
http://www.montane.co.uk/range/men/down/featherlite-down-jacket

A oto jeszcze dane techniczne kurtki:
PERTEX® Quantum Rip-stop
37g/m² 100% Polyamide mini rip-stop weave
Air permeability 1.0cc max (JIS L 1096 / ASTM D737)
Spray rating 80 / 20 (JIS L 1092)
Abrasion resistance 10,000+ at 12.5k PA (BS EN ISO 12947-2)

PEAQ Down
37g/m² ultra soft nylon plain weave
Exceptional comfort next to skin
Highly breathable and fast drying
Fabric: PERTEX® Quantum Rip-stop
Filling: 140g (M) of minimum 90/10 down at 750+ fill (USA) CERTIFIED NON LIVE PLUCKED & NON FORCE FED DOWN
Lining: Ultra soft PEAQ Down
Zips: YKK reverse coil

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc :)
-------------------------------------------
Sebastian.




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Butchy - 13-02-2015

Od kiedy mam kurtkę z komorami przestrzennymi to właściwie nie widze juz sensu kupowania kurtki z pikowaniem na wylot. Przy niewielkim wzroście masy/objętości mamy znaczna poprawę termiki.




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - pet77 - 14-02-2015

Komory H w kurtce jak najbardziej, Ta Montane to lekki swetr puchowy. W podobnej cenie dostaniesz Cumulusa Incredilite, lzejszy, na lepszym puchu, masz tez wersje na pertex endurance, ktora bardziej bym polecil na ''miasto''. Ale Cumulus nie jest bez wad, wiec slepo go nie polecam ;-)
Ta Montane wyglada bardzo przyzwoicie.




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - PRS - 04-03-2015

Puchowka z Deca sprawdzona.




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Michl11 - 04-03-2015

To PRS skrobniesz coś o niej :)




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - jareklie - 06-03-2015

Ma ktoś? używa?
jakieś opinie?

kurtka puchowa HiMountain Kilpi Aladin
https://www.himountain.pl/mezczyzna/kategorie-meskie/kurtki-meskie/ocieplane-meskie/kurtka-kilpi-aladin-2089.html
-------------------------------------------
JL




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - PRS - 06-03-2015

Zapytaj Stygusia co to za materiał i ile to ma i jakiego puchu.




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - PRS - 20-03-2015

W Decu jest wzmiankowana powyżej puchówka w cenie 299 zł w kolorze czarnym.
A w Poznaniu pomarańcz za 260 zł
http://www.decathlon.pl/kurtka-turystyczna-puchowa-mska-bionnassay-900-id_8317 729.html#v364915
---
Edytowany: 2015-03-21 00:01:35




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - papryk1234 - 04-05-2015

Dzień dobry. Proszę o radę.

Wybieram się w wysokie góry (miał być Nepal w listopadzie). Nie mam co na siebie założyć na górną część ciała. Do tej pory raczej podróżowałem w temp. +10*C.

Znalazłem kurtkę The North Face New Imbabura za niezłe 500 zł. Niby gęsi puch 700 mało chłonący wilgoć i materiał zewnętrzny 20D ripstop nylon, kaptur. Nie znam się na ubraniach puchowych, nigdy takowych nie miałem.

Mam cienkie koszulki termoaktywne, dwa polary z decathlonu, cienki softshell Marmot i kurtkę z membraną HyVent. To za mało, będzie mi za zimno. Miałem kupić bluzę z wełny z merynosa Attiq TecnoWool Premium Merino, która jest połowę tańsza i może być używana na co dzień (praktyczna). Jednak bluza to także może być za mało na ewentualne -10*C.

Czy ta kurtka puchowa New Imbabura sprawdzi się w takim trekkingu? Czy trzeba ją zakładać pod kurtkę z membraną czy również trochę odizoluje od wiatru? Czy sprawdzi się jako kurtka miejska w Polsce zimą? Jak złapię deszcz/mżawkę to kurtka namoknie i będzie do kitu? Czy takie kurtki nie są za delikatne i nie przetrą się/zbiją przez noszenie jej pod plecakiem?

Proszę o pomoc.
Pozdrawiam.
-------------------------------------------
Patryk




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Arni - 04-05-2015

Ta kurtka to raczej sweterek puchowy.a nie typowa kurtka, może być chłodnawo przy -10 tym bardziej, że wiele pod niego nie włożysz.
Zobacz może Gardę opisano na tej stronie lub coś z kolekcji Robertsa. Taka uniwersalna kurtka powinna mieć ok. 200g puchu.
Na deszczu w takich ubraniach się nie chodzi, zamokną prędzej czy puźniej. Plecak można założyć ale też zapcisz się i zmoczysz puch. Na miasto OK.
Nie mówię nie bo nie wiem jak ten twój wyjazd będzie wyglądał w praktyce, czy przewidujecie biwakowanie w namiocie itd. Przygotowania do wyjazdu takiego trzeba było przeprowadzić przed tą zimą, by w naszych warunkach zimowych sprawdzić , co potrzebujesz i czego oczekujesz bo teraz to gdybanie.
---
Edytowany: 2015-05-04 12:56:38




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - papryk1234 - 04-05-2015

Dziękuję za odpowiedź.

Niektórzy wakacje zaczynają planować dwa tygodnie przed wyjazdem,więc moje ponad pół roku to chyba nie jest znowu tak mało czasu ;)

Jeszcze nie wiem, czy będę musiał zabierać namiot, ale raczej na szlaku będzie gdzie spać.

Pod taką kurtkę założyłbym cienką koszulkę termoaktywną, cienki polar + softshell. W razie deszczu i/lub silnego wiatru kurtkę z membraną. Zły pomysł? Główną zaletą takiej kurtki miała być mała waga i zajmowanie małej ilości miejsca w plecaku przy grzaniu tak dobrym, jak dwa polary 200.

Wcześniej myślałem nawet o podobnej konfiguracji z tym, że zamiast kurtki puchowej jeszcze jeden polar więcej i bluza z merynosa Attiq.

Źle kombinuję?
Spodziewane temperatury podczas trekkingu max. +12 (z odczuwalną nawet +20) przez 0 do (mininalnie) -10 nad ranem.
---
Edytowany: 2015-05-04 13:26:08
-------------------------------------------
Patryk




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Arni - 04-05-2015

No to ci wystarczy taka kurteczka chyba.




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - kwiatek74 - 04-05-2015

Ile chcesz wydać na tą puchówkę?
Nie przesadzaj z tymi polarami, nie ma sensu zakładać dwóch polarów. Wystarczy:
- dobra bielizna, polar, albo sweter puchowy i kurtka z membraną
- dobra bielizna i sama puchówka(zależy jaka)jak zacznie padać albo być dość ciepło to nie będzie to dobry wariant.
Piszesz, że spodziewane temperatury to -10 i cieplej, a jak będzie - 18 to bierzesz to pod uwagę? Wtedy może bielizna, dwa polary i kurtka z membraną nie wystarczyć. Wszystko zależy jakim jesteś ''zmarzlakiem'' i to Ty powinieneś sam wiedzieć. Jedni w -5 chodzą w puchówce po mieście, a inni przy -15 dopiero zastanawiają się czy taką założyć. Weź też pod uwagę, że nie będziesz chodził po mieście tylko grzał z plecakiem pod górę.
Nie wiesz czy zabrać namiot bo raczej na szlaku będzie gdzie spać, a jak nie będzie? To musisz wiedzieć na 100%.
Attiq TecnoWool Premium Merino w takiej temperaturze czyli -10 w połączeniu z bielizną i kurtką z membraną wystarczy(jak jesteś dużym ''zmarzlakiem'' to nie) tylko weź pod uwagę, że nie jest to czysty merino(skład:58% poliester, 30% wełna, 10% poliamid, 2% akryl). Pytasz czy puchówki nadają się do miasta, pod plecak i czy nie są za delikatne. To zależy jak użytkujesz odzież i czy nie niszczysz jej nadmiernie. Znam ludzi, którzy kurtkę z gore pro załatwili na jednym wyjeździe ale bez przesady.
Musisz się określić co do ceny ubrania(pogody do końca nie przewidzisz) i wtedy możesz brać pod uwagę kilka możliwości. Wszystko zależy co masz zamiar robić w Nepalu i wtedy dostosujesz odzież.




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - papryk1234 - 04-05-2015

Przed chwilą wróciłem z Intersportu. Arni ma rację. Ta kurtka New Imbabura to raczej sweterek. Materiał na wierzchu bardzo delikatny, sprawia wrażenie jakby przy najdrobniejszym zahaczeniu, zarysowaniu miał się porwać (nie wiem, czy słusznie). Po ściśnięciu palcami kurtka wydaje się strasznie cienka. Na łączeniu komór to raptem kilka milimetrów cienkiego materiału. Puchu też wydaje się mało. Jedyny plus to bajerancki wygląd i dobre opinie w Internecie.

Nigdy nie byłem ani w górach wysokich, ani nigdzie w takich temperaturach, więc z przyjemnością słucham cennych rad.

Dokładna, spodziewana pogoda: najcieplesze miejsce max. +15*C, min. na ranem -6*C; najzimniejsze miejsce max. +5*C, najniższa zanotowana temperatura w zeszłym roku -20*C. Najczęściej koło 0*C. Teoretycznie na całej trasie bez przerwy słonecznie, zupełnie bez deszczu i wiatr 15-40 km/h.
Obecna sytuacja w Nepalu jest taka, jak wszyscy dobrze wiemy. Czy za pół roku wszystko wróci do normy, nie wiadomo. Na szlaku Lukla-EBC do tej pory było gdzie spać i nie trzeba było brać namiotu. Jak będzie - nie wiem. Czy może będę musiał wybrać trekk w rejonie Annapurny, to się okaże.

Zrobiłem przegląd szafy. Nie chciałem znowu wydawać pieniędzy na ubrania (przy okazji każdego wyjazdu coś się kupuje). Uznałem, że po spodnie z membraną lub Milo Nevada nie mam co ubrać, więc kupiłem getry The North Face Flux Power Stretch Pant. Problem mam właśnie z ubraniami na górę.

Ogólnie chciałem wydać jak najmniej: okulary lodowcowe kupuję używane z allegro za 50 zł, bieliznę dokupuję z Attiq (szczególnie polecam ich skarpetki). Jeżeli taka kurtka puchowa byłaby dostatecznie trwała i mogłaby zastąpić moją zimową, używaną na co dzień, to mógłbym wydać właśnie z 500-600 zł, choć bardziej planowałem sprawę załatwić 300 zł za dobry polar/bluzę.

Od biedy wziąłbym moją obecną kurtkę zimową z Cubusa, na podszewce polarowej, wypełnioną jakimiś piórami, które wychodzą przez mocny materiał zewnętrzny. Niemniej kurtka ta chroni dobrze przed wiatrem, jest bardzo ciepła, ale jest ciężka, zajmuje dużo miejsca i jakoś super nie oddycha. A będę się pocił nosząc 16 kg plecak.

Sprawą interesuję się teraz, bo we wszystkich sklepach są wyprzedaże kurtek puchowych. Łatwo wyrwać okazję.
Pozdrawiam.
---
Edytowany: 2015-05-04 15:55:29

-------

Kombinuję dalej. Nie mam dedykowanej bielizny termoaktywnej. Jako pierwszą warstwę do tej pory, zimą w Polsce używałem nierozpinany polar Quechua Forclaz 20. Czy użycie ''prawdziwej'' bielizny termoaktywnej poprawi właściwości kompletu ubrań? Np. gdybym kupił Wed'ze myslim top z Decathlonu + na to założył kurtkę typu New Imbabura lub którąś z podobnych do 600 zł z wyprzedaży (np. 8a: http://tnij.org/cb7x947 ) + w razie deszczu / silnego wiatru kurtka z membraną (mam North Face Upland), a w razie mrozu polar z decathlonu pomiędzy bieliznę a kurtkę puchową... Byłoby na pewno wygodnie i lekko, ale czy skutecznie? Źle kombinuję?
---
Edytowany: 2015-05-04 16:37:29
-------------------------------------------
Patryk




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - kwiatek74 - 04-05-2015

Jeżeli temperatura będzie tak jak mówisz około zera lub kilka stopni poniżej to odpuść sobie kurtkę puchową chyba, że chcesz takową do miasta i może kiedyś w góry(wyprzedaże będą zawsze).
Weź tylko dobrą bieliznę, polar i kurtkę membranową i styknie. Jak będzie Ci za zimno to od biedy wrzucisz na grzbiet coś jeszcze ale nie sądzę aby była taka potrzeba, a jak będziesz miał taką temperaturę jak w zeszłym roku -20 to współczuję.
Jak wrócisz to napisz jak było.




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - jareklie - 04-05-2015

Nie byłem nigdy w Nepalu, więc doświadczenia nie mam. Chciałbym jednak zaproponować nieco inną ''strategię'':
pomyśl raczej o dobrej, ciepłej, ''oddychającej'' bieliźnie - IMHO najlepiej Power Stretch Pro (polecam zwłaszcza coś z oferty Kwarka) lub ewent. merino.
Wysoki jednostkowy koszt, ale zakup raczej na długie lata; wg mnie ważne zwłaszcza, gdy ryzykujesz zmienne warunki i możliwość spocenia się...
wtedy być może ZAMIAST inwestować w cieplejszą kurtkę, przy dobrej bieliźnie zadowolisz się niewielkimi modyfikacjami tego, co już masz?

z mojego niewielkiego doświadczenia: w koszulce PSPro w krótkim rękawem jest mi subiektywnie cieplej niż w merino w długim rękawem.

Nie znam Twojego organizmu, ale podejrzewam, że koszulka PSPro z długim rękawem i soft spokojnie wystarczą Ci do łażenia z plecakiem (i masz zestaw dobrze ''oddychający''). Przy większych mrozach założysz dodatkowo polar, przy deszczach HS.
Ewent. pomyśl, co założysz jako docieplenie w warunkach biwakowych (np. na softa...)
---
Edytowany: 2015-05-04 17:22:42
-------------------------------------------
JL