NGT
[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: [Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa (/thread-2971.html)



RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - dwa razy - 18-11-2014

już wiem ;-) kasacja - sorry
---
Edytowany: 2014-11-18 10:50:46
-------------------------------------------
2x




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Mati_Speed - 18-11-2014

Ale za Nike puma itp to za markę się nie płaci? Nie wiem czy to miała być ironia z Twojej strony czy nie...
-------------------------------------------
crazy




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Oczi - 18-11-2014

Witam,
zastanawiam się nad kupnem kurtki Black Diamond Cold Forge Women\'s:

https://www.polarsport.pl/kurtka-black-diamond-cold-forge-women-s.html


Potrzebna mi jakaś opinia dotycząca tego nowego wypełnienia - PrimaLoft Gold Down Blend, lub całej kurtki. Ktoś miał do czynienia?
Czy może w cenie 500zł (taką promocję znalazłam), lepiej szukać czegoś innego?
-------------------------------------------
**




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - PRS - 18-11-2014

Z mojej strony nie była to ironia...
Ale z Twojej...
,,kupując kurtke głównie na miasto puchowa, do 500zl? I na rower czasem.''




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Arni - 18-11-2014

Na rower w mrozy to ja bym wolał jakieś botki puchowe, bo tak mi marzną paluchy




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Mati_Speed - 18-11-2014

Nie znam się na tym mam Softshell Columbia Sweet As II, ale jest już za cienki na niższe temperatury, mam też jakaś narciarska z Lidia, ale ona też nie jest ciepła. Szukam czegoś w czym bym mógł jezdzic, ale i było by mi ciepło.
-------------------------------------------
crazy




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - boguś b - 18-11-2014

Jeździsz tak rekreacyjnie? Ja nie wyobrażam sobie jeździć w puchu a poruszam się także przy - 20 stopniach.Gorzej z paluchami tak jak pisze Arni oraz z linkami bardzo ciężko wszystko chodzi.Do miasta i auta to kupiłem jakiś puch w Reserved na wyprzedaży za 119 zyla.Cholera wie co tam jest w środku ale mi wystarczy.




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Mati_Speed - 18-11-2014

Codziennie do pracy, ale chyba teraz będę zmuszony poruszać się komunikacja miejska więc więcej czasu będę stał. Na ręce mam jakieś rękawice z '' softshelu '' pod nie jakieś zwykle i ciepło jest. Mam jakąś narciarska kurtkę z Lidia też niby Softshell ale od środka z mesch jakiś jest na rower w zeszłym roku przy - 20 z odzieżą i bluzka wystarczyła.

Ale teraz właśnie na przystankach jak mam stać bez ruchu to gorzej jest.
-------------------------------------------
crazy




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - arek799 - 18-11-2014

@PRS Mógłbyś podać jakieś przykładowe modele?




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Sylwka - 19-11-2014

Zabieram się do kupna kurtki puchowej na zimę. Trafiłam na polską firmę Zajo, a konkretnie na dwa damskie modele

Alberta Lady JKT Saffron
i Calgary Lady JKT Saffron (obie można zobaczyć na stronie producenta)

Kurtki różnią się głównie grubością (wagą) Alberta 746g, Calgary 612g i wypełnieniem. Alberta ma lepsze wypełnienie (90/10) spr. 500 w stosunku do Calgary, która ma jedynie 80 puchu., spr. 480.

W kurtce planuję chodzić głównie po mieście (Wrocław dosyć mroźny zimą), ale możliwe, że wcisnę ją na jakiś wypad w góry. O modelu Calgary piszą, że nadaje się doskonale jako warstwa izolacyjna pod warstwą wierzchnią (kurtką membranową). Nie wiem na ile się tego trzymać, czy mogłabym używać jej jako warstwę wierzchnią, czy może rzeczywiście potrzebuję grubszej w takim celu. Proszę o radę, nie miałam jeszcze kurtki puchowej.

Może moglibyście polecić mi jakąś inną firmę?
---
Edytowany: 2014-11-19 15:51:11
-------------------------------------------
Sylwka




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - zając - 19-11-2014

@Sylwka - poczytaj trochę na forum, cały czas powtarzają się tutaj te same polskie firmy produkujące odzież puchową z dobrej jakości puchu. Obydwie kurtki Zajo mają wypełnienie z puchu kaczego, który jest średniej jakości, zwłaszcza jeśli popatrzeć na ceny (nawet po obniżce) tych kurtek.
Jeśli interesuje się coś co fajnie wygląda bo nie szykujesz się na wielką ekspedycję zimową, to warto spojrzec na yeti i pajaka:
http://www.yeti.com.pl/index.php
http://www.pajaksport.pl/
Te kurtki nie dość że ''wyglądają'', to są wykonane z dobrych materiałów i puchu gęsiego. Możesz poszukać też u zagranicznych producentów, ale w tym przypadku przy dobrej jakości puchu będzie najpewniej drożej (chyba że trafisz promocje).




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - PRS - 19-11-2014

@arek799 masz w tym temacie przykładowe modele - wystarczy poczytać wstecz.

@Sylwka Zajo jest dystrybutorem, znakiem towarowym etc.
Nie szukając po ich sklepie (wklejaj linki) to przykładowo pierzopuch z Deca przy wsadzie 90-100 g mieszanki (50/50) waży ok 740 g i jest wystarczający do ok 0 do minus 5 w zależności od indywidualnych predyspozycji, kondycji dnia i wilgotności. Swetry puchowe Yeti i Cumulusa ważą połowę tego przy zbliżonej wadze wsadu. Ale tu różnicę (wagową) robi zastosowany materiał obiciowy - jest lekki ale też puchoszczelny.
Jeżeli nie chcesz kurtki/swetra tylko na miasto (biodrówka, stójka bez kaptura etc.) to szukaj kurtki lekko przedłużonej na pośladkach z kapturem z regulacją.
To, że dystrybutorzy piszą iż sweter/kurtka puchowa ,,nadaje się doskonale jako warstwa izolacyjna pod warstwę wierzchnią'' nie jest prawdą. Raz, że zachodzi tzw. ,,sklepka'' czyli puch traci loft, dwa, że bardzo szybko dochodzi do zapocenia/przepocenia.
Już lepiej pod HSa na GTX czy innej ceracie założyć ocieplacz syntetyczny (są ładne damskie serdaki ,,pikowane'' w różne wzory).
Albo kup sobie podobający Ci się sweterek puchowy w jakiejś sieciówce na miasto albo cięższą kurtkę w góry np w Decu
http://www.decathlon.pl/kurtka-turystyczna-puchowa-mska-bionnassay-900-id_8317 729.html
lub taniej http://www.decathlon.pl/kurtka-narciarska-turystyczna-puchowa-damska-warm-wedze- id_8284091.html
---
Edytowany: 2014-11-19 17:11:07




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - nathaniel - 19-11-2014

I jeszcze małe sprostowanie: Zajo jest ze Słowacji
http://www.zajo.net/pl/o-nas.c.pl-40.html




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - dwa razy - 19-11-2014

jedne nadają się mniej inne bardziej pod HS. to trochę zależy od hard shell i okoliczności przyrody. niektórzy producenci projektują dość workowate HS właśnie po to, żeby spokojnie zmieścić pod nie puchówkę i niektóre puchówki też sa projektowane tak, żeby działać z HS. parę kurtek w kolekcji RAB, czy Montane jest tu dobrym przykładem.

ale faktycznie jest trend wciskania ludziom puchu i różnych ocieplin syntetycznych w miejsce polarów, które trochę się przejadły i przestały być ostatnim krzykiem mody ;-) tymczasem polary i strecze, np power stretch pro, mają swoje niezaprzeczalne zalety i w wielu sytuacjach sprawdzają się lepiej niż puch czy syntetyk, za który można jednak skasować klienta bardziej, co jest oczywiście producentom na rękę. teraz chyba nadal jest moda na kurteczki pikowane :-))) ?

puch jest bardzo fajny, ale nie w każdej sytuacji. ciężki plecak, wilgoć, czy przepocenie, o którym pisał PRS, zdecydowanie mu nie służy. pajak i yeti to na pewno dobrzy i sprawdzeni producenci.
-------------------------------------------
2x




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Sylwka - 19-11-2014

@zając Dziękuję za uwagę na temat rodzaju puchu, jeśli zdecyduję się na jakąś kurtkę to pewnie 'gęsią'. Przejrzałam już ofertę Pajaka i Yeti, ale wygląda na to, że będę musiała poczytać więcej o tych firmach

@PRS Zdecydowana jestem na kurtkę wypełnioną porządnym puchem, nie udało mi się znaleźć nic wartego uwagi w sieciówkach. Czy wspomniany przez Ciebie Cumulus jest godny polecenia? Przeglądam model swetra puchowego INCREDILITE LADY i wydaje mi się, że cena jest naprawdę przystępna, patrząc na materiał z jakiego jest uszyty i wypełnienie. Myślisz, że mogłabym traktować go jako kurtkę, nie ubierając na wierzch nic więcej?
Co do wstawiania linków.. Zamieściłam i nie były aktywne, więc po prostu je usunęłam.

@nathaniel Czytałam to jak wpadłam na tą firmę. Nie wiem o czym myślałam pisząc 'polska', chwila nieuwagi :))

@dwa razy Montane. Tak czytam i nie przekonuje mnie wodo- i wiatroszczelność kurtek puchowych. Chyba niemożliwe jest stworzenie kurtki idealnej na wszystkie warunki.


Czy to http://cumulus.pl/pl/kategorie/kurtki/incredilite-lady?gid=2&vid=1 jest warte uwagi?
---
Edytowany: 2014-11-19 17:58:14
-------------------------------------------
Sylwka




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - dwa razy - 19-11-2014

ja też zdecydowanie wolę mieć puch i kurtkę membranową osobno. oni właśnie robią - albo robili sezon temu, nie wiem jak jest teraz - parę modeli membran tak, by nadawały się do noszenia ok 200 gr puchu pod spodem. te kurtki były specjalnie zaprojektowane dość workowato, czyli z luzem. przepraszam jeśli napisałem mętnie ;-) cumulus też jest ok, ale ma specyficzny kaptur; lepiej przymierzyć.
---
Edytowany: 2014-11-19 18:52:14
-------------------------------------------
2x




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - zając - 19-11-2014

Cumulus jak najbardziej wart uwagi - to efekt współpracy firmy i sąsiedniego forum, tu jest coś-niecoś opisane:
http://www.forum.outdoor.org.pl/warstwa-termiczna/%28swetry-puchowe%29-cumulus-incredilite-lady/
Incredilite możesz traktować jako kurtkę zewnętrzną przy czym warto żebyś się zastanowiła jak bardzo marzniesz bo może się okazać że np. potrzebujesz czegoś z większą ilością ociepliny. Mnie sweter pokroju Incredilite wystarcza do temperatury -10st. (pod spodem bielizna termiczna + bluza streczowa) przy czym mówię o lekkim ruchu typu chodzenie a nie stanie gdzieś na mrozie przez dłuższy czas.




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Arni - 19-11-2014

A moim zdaniem na miasto nie warto wchodzić w sweterki pokroju Incredilite. To bardzo delikatna kurteczka, produkt typowo w outdoor, mały, lekki itd. Taki produkt z Decathlonu będzie wystarczający w miejskiej dżungli. I nie przesadzajmy z tym komfortem termicznym -10 dla Inc. Nieźle trzeba się ruszać w niej by zapewnić sobie ciepło, mając pod spodem tylko bluzeczkę streczową (tym bardziej dziewczyna musi ruchy zagęszczać)




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - PRS - 19-11-2014

Ja się nie wybieram w góry wysokie (tym bardziej bardzo wysokie ;) ) - ale gdyby tak było to oczywiście ,,liczyłbym'' każdy gram i pewnie zamawiał kurtkę na jak najlepszym puchu by ,,oszczędzić'' na wadze zachowując zbliżoną termikę.
A tak... A tak to nie demonizuję ,,kaczki'' czy miksu 50/50 pod warunkiem, że cena jest adekwatna do tego wsadu a nie zbliżona do ,,gold'' puchu. W wiekszości wypadków uporano się też z odczuwalnym zapachem kaczego puchu. Różnica w cenie topowej kurtki przodującego polskiego (lub zagranicznego) producenta ;) a masówką z Deca to może być... kwota za jaką można ogarnąć tygodniowy wyjazd np. w Alpy.
Cumulusa IE posiadam w wersji męskiej. Wersja damska to sort, który dopiero został wprowadzony. Tegoroczna zima (Dzięki Ci Panie Boże) była ciepła, nie dająca zbyt wielu okazji do sprawdzenia praktycznego tego swetra (Yeti zresztą też).
Tak naprawdę nic nie wiemy (mam na myśli osoby, które uczestniczyły w ubiegłorocznym zakupie NGT).
Trzeba też pamiętać, że ,,wysyp'' różnej masci sweterków w Decu nastąpił trochę później niż zamówienie grupowe. Nie wiem czy obecnie tyle osób zdecydowało by się wyłożyć znaczną (nawet ze zniżką) kasę na Cumu mając możliwość kupienia od 100 do 250 zł wdzianka w Decu.
W przypadku polskich producentów można negocjować cenę i zaproponować wsad z kaczki, który będzie o wiele tańszy (zapewne nie będzie to czysta kaczka, a coś zblizonego do miksu 700 cui).
Pytania na które każdy musi odpowiedzieć sobie sam:
- czy warto wydawać dużą kasę na coś co będzie wisiało w szafie (używane raz, dwa razy do roku)?
- czy warto wydawać dużą kasę na coś co będzie używane codziennie, a co za tym idzie bardzo szybko się ,,wyeksploatuje'' ?




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - zając - 19-11-2014

No więc właśnie - PRS ma 100% racji.
Na zimę w mieście to sorry ale ja ubieram jakiś płaszcz albo przynajmniej dłuższą kurtkę (idealnie jeśli kupiłam ją na wyprzedaży posezonowej -70% bo wtedy jej cena zbliża się do faktycznej wartości).
Sweterek Yeti cieszy się specjalnymi względami tzn. rekreacyjne wyjścia w teren i wyjazdy w góry (ale wtedy mam też cieplejsze spodnie bo mi zwyczajnie zimno w 4 litery). Po prostu mi szkoda go ciorać byle gdzie.
I faktycznie jeszcze mi się nie zdarzyło mieć pod nim więcej niż bieliznę + bluzę (ale mówię tu o 1 warstwie bielizny zimowej termicznej lub merino min. 200g/m2 + bluza typu stretch, np. nasza forumowa albo power stretch kwarkowy - jeśli potrzebuję czegoś cieplejszego). Zapewniam że w tym zestawie spokojnie funkcjonuję przy temp. -10. Przy intensywnym ruchu w -10st. C zamiast swetra puchowego używam softshella.