NGT
[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: [Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa (/thread-2971.html)



RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - kwiatek74 - 06-12-2013

Arni, osłabia mnie to jak ktoś pisze ''Kurcze, co to za moda ostatnio by na miasto w wyczynowych, polarnych kurtkach chadzać? Toż Torre ma aż 380g puchu!!!''
Tu nie chodzi o modę tylko o ciepłotę!!!!
Ja mam od około 15 lat Yeti tylko nie pamiętam modelu, w każdym razie wygląda jak dzisiejsze Pro II, pewnie kiedyś nazywało się Pro, ale nie wiem. Chodzę w tej kurtce też w mieście i nie narzekam. Przy mrozie - 15, - 20 mam pod spodem samą podkoszulkę i jest mi ciepło. Trafiało się też - 30, sama podkoszulka i też dawałem spokojnie radę, a ''modnisie'' w biodróweczkach i bez czapki trzęśli się z zimna. Tak jak piszesz to kurtka wyprawowa i przy temperaturze + 5 zagotujesz się w niej, chociaż to wszystko zależy kto, jakim jest zmarzlakiem. Ma być ciepło i już, a czy w mieście, czy w terenie, nie ma to znaczenia.
---
Edytowany: 2013-12-06 09:56:08




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Arni - 06-12-2013

No to widzisz osłabiają nas dwie różne sprawy.

Na miasto w zupełności wystarczyła by seryjna Panda i tez da się w niech chodzić/stać przy -15/-20st, nie ma absolutnie potrzeby płacenia dwukrotnie więcej za kurtkę ekspedycyjną do miejskich zastosowań. 300g puchu to ful max i to przy rozmiarze XXL. Nie wspomnę o tym, że taka Pro II będzie w miejskiej dżungli tez mało wygodna kurtką bo jest bardzo obszerna. Przerost formy nad treścią i tyle.
Poza tym, to ile razy w roku mamy -30st? Ostatnio pamiętam takie mrozy 2 lata temu (ok. -20/-25), a większość zimy to jednak zakres od 0 do -15st.




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Pim - 06-12-2013

Puchu używam od 22 lat permanentnie. Pierwszą kurtką było Yeti (dziś to jest PRO, jeszcze bez pertexu). Było. Dobre raz: wracaliśmy z sylwestra, w Jeleniej Górze było -27. To wilgotne miasto, przez zbiorniki wodne w kotlinie.
Po za tym zawsze było za gorąco.
Potem było Yeti Light, Roberts Antares, obecnie Pająk Eskimo.
Uważem, że 200 gr.puchu (dla rozm.L) jest ilością zdroworozsądkową.
Po za tym puch z lat 90-tych a obecnie jest jakościowo inny. Metody selekcjonowania mocno zmieniły sytuację. Wtedy był puch i już.
Do miasta ważniejsze jest zakrywanie tyłka. Kurtki o kroju wspinaczkowym tego nie mają i jest to pewna wada. Ale zimą i tak najczęściej w mieście używam ''waciaka'' z Decathlonu za 150 PLN.
Kupowanie kurtki wyprawowej do miasta jest wydawaniem pieniędzy bez sensu. (Chyba, że jeździ się służbowo na syberię. Ale to inna okolica i okoliczność).
---
Edytowany: 2013-12-06 16:35:38
-------------------------------------------
Pim




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - kwiatek74 - 06-12-2013

Arni, zabrnęliśmy daleko od tego co chciał nicp2, On pytał o Torre II, a ja pisałem o Pro II, to zupełnie inne kurtki, przede wszystkim cenowo i gabarytowo.
Dla Ciebie wystarczy do miasta Panda i dobrze, da się w niej chodzić przy - 15, jak w wielu różnych rzeczach. Czy jest potrzeba płacenia więcej za cieplejszą kurtkę? Potrzeby nigdy nie ma to indywidualna sprawa, a w przypadku Pro II oczywiście jest ona obszerna, ale nie uważam, że jest to przerost formy nad treścią, jak piszesz, to każdego sprawa. Oczywiście, że - 30 nie mamy zbyt często, ale nie uważam, że przy - 15 nie można z niej korzystać.
Pim, a już mam na Pertexie i jestem z niej bardzo zadowolony, może dlatego, że nie lubię marznąć, a z tego co piszesz wynika, że Ty nie potrzebujesz aż tak ciepłej odzieży. Puch z lat 90-tych, a dzisiejszy pewnie jakościowo się zmienił. Czy na niekorzyść, nie wiem. Czy wydawanie pieniędzy na taką kurtkę do miasta jest bez sensu? Wcale tak nie uważam. Pewnie Twoim zdaniem kupowanie u nas do miasta jakiejś kurtki Canada Goose to też bzdura. A czy Twoim zdaniem kupowanie drogiego samochodu ma sens? To tak samo każdego sprawa. Dobra Panowie kończę bo zaraz się pożremy.




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Pim - 06-12-2013

Nie chodzi o pożarcie, a raczej o pytanie na jakie warunki kupujemy sprzęt?
Na ''średnie'', czy ''ekstremalne''?
Mieszkam w Warszawie, gdzie mrozy zimą po za krótkimi okresami nie przekraczają -15.
Włóczę się zimą na nartach i w gruncie rzeczy temperatura -15 jest wartością, poniżej której kiedy nie muszę nie działam.
W Eskimo przy -20 będę na pewno podmarzał.
Inna sprawa: w górach kurtkę nosze w plecaku, zakładam na postojach w oczekiwaniu na autobus, oraz jako warstwę awaryjną na wypadek biwaku (pierwsze Yeti było następstwem zimowego nie planowanego biwaku pod wierzchołkiem Babiej Góry).
Czy będzie ważyć 0,5 kg, czy więcej akurat dla mnie ma znaczenie.
Jest to wybór mój. Inny jest Kwiatka i tyle.
-------------------------------------------
Pim




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - nicp2 - 06-12-2013

Poza właściwościami kurtki, patrzę tez na to jak wyglada. Dla mnie panda ma brzydki kaptur (głownie ta garda na rzepe). Jednak torre moze byc rzeczywiście za ciepła na warunki warszawskie, gdzie mieszkam wiec poszukalem troche i znalazłem fajną puchówke od bergahusa.
http://8a.pl/kurtki/kurtka-zimowa-berghaus-popena-hooded-down-jacket-ne

Miał ktos z nią do czynienia? Czy DWR bedzie sie sprawdzał, kiedy bedzie padał śnieg z deszczem?




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - radziq - 06-12-2013

Nicp2, puch jak widzisz na forum kupujemy od polskich firm :-)
-------------------------------------------
Nanga Dream 2013-2014! And Justice for all!




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Arni - 06-12-2013

1kzł. za kurteczkę z niewiadoma ilością (może 150/200g) kaczki wewnątrz to też przesada. Taka kurtka nie powinna kosztować więcej niż 500/600zł.

http://roberts.pl/index.php?l=pl&p=_katalog&i=_sirius#_kurtki
Tu masz propozycję rozsądnej kurtki miejsko turystycznej. Myślę, że wersja 250 max 300, na puchu 750cui w zupełności ci wystarczy w tej Warszawie, kaptur wybierz jaki tylko chcesz z kolekcji Robertsa. Może być taki jak w modelu Polaris: http://roberts.pl/index.php?l=pl&p=_katalog&i=_polaris
Kolory oczywiście dowolne z palety kolorów Pertex. Sam materiał to już może Pertex Endurance skoro chcesz po deszczu ze śniegiem w niej latać. Zadzwoń, zapytaj, dogadaj szczegóły.
---
Edytowany: 2013-12-06 20:26:10




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - radziq - 06-12-2013

Arni, nie wyświetla się u mnie cena tej kurtki, szczyt sezonu, firma pewnie nie nadąża z aktualizacją. Wiesz ile ten Sirius kosztuje mniejwięcej?
-------------------------------------------
Nanga Dream 2013-2014! And Justice for all!




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Arni - 06-12-2013

niestety nie, mogę się domyśleć porównując do cen innych kórtek, że ok. 1200zł może kosztować na puchu 750.




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - radziq - 06-12-2013

Zostałbym przy Eskimo, 400g, z czego 200g to puch, 750 PLN. Ciekawe czy uszyli by mi na życzenie bez odpinanych rękawów? Wiadomo, że, Roberts to wyższa półka, ale w tym zalewie swetrów puchowych, które kosztują prawie tyle co Eskimo.. Trochę mi szkoda, że ta kurtka została tak szybko zapomniana..
-------------------------------------------
Nanga Dream 2013-2014! And Justice for all!




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - nicp2 - 06-12-2013

akurat mam w 8a zniżke 20% więc kurtka by kosztowała 800zł. Mysle że to już całkiem rozsądna propozycja.




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Arni - 06-12-2013

Ze skrajności w skrajność skoczyłeś. Berg z prawdopodobnie zimnymi, pikowanymi komorami to propozycja taniej kurtki puchowej. Rozsądnie to by kosztowała 500/600zł wg mnie. Zresztą w przecenie jest za 699. Cenę w niej podbija na dziś wątpliwa technologia HydroDown. Tej jakości kurtka Robertsa (Antares) kosztuje nieco tylko ponad 600zł.

Oczywiście nie namawiam, tak tylko rozważam za i przeciw.




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - pet77 - 07-12-2013

radziq: ''Nicp2, puch jak widzisz na forum kupujemy od polskich firm :-)''

Szkoda,bo w takim wypadku nie testujecie tych innych :-)




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Pim - 07-12-2013

Radziq! Eskimo raczej nie jest zapomniane. Przez modułowość, jest produktem niszowym. Mamy dwie sztuki Eskimo i jesteśmy zadowoleni. Natomiast odpinanie rękawów trzeba polubić.
Co do uszycia bez odpinania. Tu może być problem. Na styku ramion i rękawów jest ona inaczej kształtowana, by pomieścić zamki. Zresztą Sasq się pewnie wypowie...
---
Edytowany: 2013-12-07 08:46:36
-------------------------------------------
Pim




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Arni - 07-12-2013

pet, ale po co testować zachodnie skoro nasz puch jest lepszy? Po kiego wydawać 1000zł na kurtkę z kaczki skoro u nas za tę kwotę można otrzymać czystą gąskę 850cui? Nie wspomnę nawet, ze oni podają wartość cui wg US normy i najczęściej spotykaną max wartością jest 800, tylko 800.

Zastanowić się można jedynie nad krojami, tu faktycznie konkurencja zachodnia jest poważna.




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - pet77 - 07-12-2013

Zachód też kupuje ''nasz najlepszy puch''. Taki sam dobry puch jest też na Węgrzech i Ukrainie. Tyle, że puch to jest tylko ocieplina, a nie całość kurtka/sweter. Nie w każdym też przypadku największa wartość cuin jest najlepsza. Do parki z mambraną leszy będzie puch o mniejszej sprężystości itp... Różnicę w pomiarach cuin możesz zawsze sobie przeliczyć, nie jest to żadna konspiracja. Ceny też nie są obecnie takim problemem. Gdzie w kraju trafisz na 50% off ?

Dla mnie większość kurtek i swetrów szytych w polsce ma koszmarny krój i rozwiązania techniczne/garda, kaptur, kieszenie...Nie wydam 600zł za ocieplony wór pokutny, choćby był na najlepszym puchu. Wyjątkiem są Incredilite i Wave.

Podsumowując, stwierdzenie, że nie warto testować innych produktów puchowych niż krajowe, bardzo mnie rozśmieszyło. Mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem. Hejka.
---
Edytowany: 2013-12-07 19:12:57




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Arni - 07-12-2013

No to poczytaj:
http://blog.kwark.pl/?p=11338

Proponuje zaznajomić się także z norami jakości puchu, a dowiesz się min. że puch zwany gęsim może zawierać 49% kaczki. S kolei inny gęsi o rzekomym 700cui zawiera 30% kaczki. A wartość cui mierzy się wg różnych norm i 800cui w takim TNF, Valandre czy MH nie oznacza wcale 800cui od takiego Yeti czy Robertsa. A gdzie tu dopiero porównywać wartości rzędu 700 czy 650?

Oczywiście, wypełnienie to połowa sukcesu, liczy się także materiał i tu jak widzisz przyznałem rację już wcześniej. Każdy jednak musi znaleźć jakiś swój kompromis. Wolisz kaczkę to proszę bardzo, ja wolę czystą gęsinę i te polecam innym.

PS. -50% rabatu wcale o niczym dobrym nie musi świadczyć.
---
Edytowany: 2013-12-07 19:54:41




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - pet77 - 07-12-2013

Jestem świadomy różnej metody pomiarów i różnych wartości cubic/inch. Pisałem przecież o tym :

''(...)Różnicę w pomiarach cuin możesz zawsze sobie przeliczyć, nie jest to żadna konspiracja(...)''

Dlatego producenci zachodni często piszą np: Goose Down 850+cuin US standart. Co będzie oznaczało mniej więcej 780 cuin EN. Cumulus podaje też dwie wartości swojego puchu, 850cuin (930cuin according to the US rating). Nie wiem gdzie tu widzisz problem?
Nie wspomniałem jeszcze o puchu z Chin z szarych gęsi. Ma większą sprężystość od kaczego, niższą cenę i jest dodawany przez zachodnich producentów do europejskiego zamiast kaczki. Taki puch nie może jednak osiągnąć większej sprężystości niż 850+ cuin/US. Nikt tego nie ukrywa.

Do 50% rabatu dają zachodnie sklepy pozbywając się np resztek kolekcji z poprzedniego sezonu. Dla mnie świadczy to tylko o tym, że kupię ciucha niemodnego o kilka miechów ;-)




RE:[Odzież] Kurtka, sweter, kamizelka puchowa - Krakus - 07-12-2013

@pet77

Wstaję rano, włączam moje japońskie radio, zakładam amerykańskie spodnie, wietnamski podkoszulek, chińskie tenisówki i IMPORTOWANĄ KURTKĘ PUCHOWĄ, po czym z holenderskiej lodówki wyciągam niemieckie piwo. Siadam przed koreańskim komputerem i w szwajcarskim banku zlecam internetowe zakupy w Anglii, po czym wsiadam do czeskiego samochodu i jadę do francuskiego hipermarketu na zakupy. Po uzupełnieniu żarcia w hiszpańskie owoce, belgijski ser i greckie wino wracam do domu,
siadam na włoskiej kanapie i szukam pracy w polskiej gazecie. Znowu nic... Zastanawiam się, dlaczego do cholery w Polsce nie ma pracy...

Z ciekawym wzornictwem:

http://www.yeti.com.pl/pl/spiwory-kurtki-kamizelki-puchowe/details/1578/14/odzież-puchowa/kurtka-puchowa-vector
http://www.yeti.com.pl/pl/spiwory-kurtki-kamizelki-puchowe/details/1435/14/odzież-puchowa/kurtka-puchowa-torre-ii
http://www.roberts.pl/index.php?l=pl&p=_katalog&i=_proton&c=_k_bk