NGT
Reklamacje sprzętu outdoor (obuwie:osobny wątek) - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Reklamacje sprzętu outdoor (obuwie:osobny wątek) (/thread-2407.html)



RE:Reklamacje sprzętu outdoor (obuwie:osobny wątek) - Spineless - 22-01-2007

nie da rady - sam próbowałem tak zrobić i tylko tyłkiem się na mnie wypięli. Podstawą reklamacji jest paragon, a nie potwierdzenie zapłaty kartą płatniczą :(
-------------------------------------------
bo ja tu w zasadzie jestem nikim ...




RE:Reklamacje sprzętu outdoor (obuwie:osobny wątek) - sylvo - 22-01-2007

Niekoniecznie:

RADY PRAKTYCZNE

1. Reklamując produkt niezgodny z umową, konsumenci spotykają się z protokołem reklamacyjnym. Jest on na ogół wypełniany w sklepie przez sprzedawcę, a konsument jest proszony o podanie określonych danych. Nie jest to żaden wzór pisma urzędowego, każdy sklep może taki protokół sporządzić na własne potrzeby, jednakże informacje w nim zawarte będą podstawą do uznania reklamacji. Dlatego poniżej podajemy wzór protokołu, który naszym zdaniem zabezpiecza interesy obu stron.



pieczątka (nazwa) sklepu

PROTOKÓŁ REKLAMACYJNY NR ….

Sporządzony w dniu.......... w związku ze zgłoszeniem reklamacji nr ............. z dnia ......
Imię i nazwisko nabywcy ...........................................................
Dokładny adres *.......................................nr telefonu *....................
Data wydania towaru ..............
nr dowodu zakupu.......... z dnia ...........................
Rodzaj towaru ........................................typ ..................................
cena ................ data produkcji ............... inne cechy........................
Producent ..................................................................................

Dokładny opis niezgodności towaru z umową...............................
....................................................................................................
........................................................................................................

Żądanie nabywcy co do sposobu załatwienia reklamacji:

* nieodpłatna wymiana na nowy bez zbędnej zwłoki **
* nieodpłatna naprawa bez zbędnej zwłoki

Jeżeli wymiana lub naprawa nie są możliwe z powodu:

* naprawa albo wymiana są niemożliwe
* naprawa albo wymiana nie mogłaby nastąpić w odpowiednim czasie

* naprawa albo wymiana narażałaby konsumenta na znaczne niedogodności w postaci

to nabywca może żądać:

* odstąpienie od umowy - zwrot zapłaconej ceny
* obniżenie zapłaconej ceny o ....................
..................................................................................................

podpis sprzedawcy podpis nabywcy



Decyzja sprzedawcy.......................................................................

Uzasadnienie................................................................................. .........................................................................................................
.......................................................................................................
...............................................................................................
.....................................................................................................



................................. ...........................

miejscowość, data, podpis sprzedawcy podpis nabywcy

* Nabywca, który nie chce podać swojego adresu i nr telefonu powinien złożyć oświadczenie stwierdzające, że sam odbierze odpowiedź sprzedawcy i określić w nim termin

**Ewentualne wydłużenie terminu wymaga pisemnego uzasadnienia i powinno być uzgodnione z nabywcą

2. Konsument nie ma obowiązku podawać swoich danych osobowych, jeśli sobie tego nie życzy, może natomiast złożyć oświadczenie, którego przykładowy wzór zamieszczamy poniżej.



OŚWIADCZENIE

Imię i nazwisko nabywcy...............................................................

Nr protokołu reklamacyjnego.......................z dnia..........................

Oświadczam, że decyzję w sprawie zgłoszonej reklamacji odbiorę osobiście w terminie do dnia..........

.......................................
podpis nabywcy

3. Obowiązkiem konsumenta jest udowodnienie, że kupił dany towar właśnie w tym sklepie. Posiadanie paragonu ułatwia sprawę ale równie ważnym dokumentem może być wydruk z karty płatniczej lub wpis do karty stałego klienta.

4. Jeżeli dochodzi do zwrotu pieniędzy za towar niezgodny z umową, konsument otrzymuje kwotę równą zapłaconej, niezależnie od tego czy cena tego towaru od dnia zakupu wzrosła czy została obniżona.


http://www.federacja-konsumentow.org.pl/story.php?story=140




RE:Reklamacje sprzętu outdoor (obuwie:osobny wątek) - sylvo - 22-01-2007

Do poprzedniego postu - patrz punkt 4. Paragon jest niezbędny przy korekcie.




RE:Reklamacje sprzętu outdoor (obuwie:osobny wątek) - sylvo - 22-01-2007

Sorki. Punkt 3.




RE:Reklamacje sprzętu outdoor (obuwie:osobny wątek) - halicz - 23-01-2007

Posiadanie paragonu ułatwia sprawę, ale równie ważnym dokumentem może być wydruk z karty płatniczej lub wpis do karty stałego klienta.

Wydruk z karty jest takim samym dowodem zakupu - poza tym na wyciągu z banku jest data, miejsce i adres sklepu, czyli kolejny dowód zakupu.








RE:Reklamacje sprzętu outdoor (obuwie:osobny wątek) - Spineless - 23-01-2007

problem polega tylko na tym, że na potwierdzeniu zapłaty kartą płatniczą widnieje jedynie cena jaką zapłaciliśmy za towar, nie ma ani nr. towaru ani jego nazwy, więc skąd sprzedawca ma wiedzieć że kupiliśmy akurat plecak Wisportu a nie kurtkę Milo za taką samą sumę ?
Na potwierdzeniu nigdzie to nie jest zaznaczone, no chyba że sklep jakoś to archiwizuje...
-------------------------------------------
bo ja tu w zasadzie jestem nikim ...




RE:Reklamacje sprzętu outdoor (obuwie:osobny wątek) - tytus - 23-01-2007

~Spineless, o ile się orientuję powinieneś i w tym przypadku dostać paragon. Pzdr
-------------------------------------------
tytusofm.fotosik.pl




RE:Reklamacje sprzętu outdoor (obuwie:osobny wątek) - aga - 23-01-2007

To jeszcze raz ja w sprawie tego wydruku z kartu płatniczej. Trochę sie pogubiłam w Waszych radach i zastanawiam się co teraz zrobic? Moze kontakt z producentem pomoże. Wiem że na potwierdzeniu zakupu nie widnieje nazwa towaru jest tylko kwota:( Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Dziękuję za dotychczasowe rady :)
-------------------------------------------
aga




RE:Reklamacje sprzętu outdoor (obuwie:osobny wątek) - halicz - 23-01-2007

Masz dowód kupna towaru w tym sklepie.
Nie masz na nim informacji co kupiłaś, a jedynie za ile i kiedy.
Jak się za ladą uprą, to będą chcieli cię spławić, ale to im powinno zależeć żeby załatwić tę sprawę po twojej myśli.

Jeści ci nie wierzą albo nie chcą uwierzyć - poproś żeby sprawdzili rolkę z kasy fiskalnej z tego dnia - zawsze są dwie - jedna drukuje paragony dla klienta, a druga archiwizuje paragony dla sklepu np. w razie kontroli skarbowej albo własnie dla ciebie.

Dowód twoich zakupów jest w tym sklepie, tylko trzeba chcieć go znaleźć.




RE:Reklamacje sprzętu outdoor (obuwie:osobny wątek) - aga - 23-01-2007

Wielkie dzięki Halicz, idę walczyć o swoje :)
-------------------------------------------
aga




RE:Reklamacje sprzętu outdoor (obuwie:osobny wątek) - Spineless - 23-01-2007

halicz a to zmienia postać rzeczy ! gdybym tylko wiedział wcześniej ...
aga powodzenia:)
-------------------------------------------
bo ja tu w zasadzie jestem nikim ...




RE:Reklamacje sprzętu outdoor (obuwie:osobny wątek) - Jarek - 23-01-2007

aga - jako klient masz prawo do żądania tzw. odtworzenia paragonu!
A wydruk z karty płatniczej może im jedynie pomóc w ustaleniu o jaką transakcję chodzi!(czas, miejsce, rodzaj produktu).
MOje dziecko dostało w prezencie zabawkę. po tygodniu szlag ją trafił. postanowiłem ją zareklamować, ale żeby nie robić przykrości darczyńcy, poszedłem do sklepu sam(wiedziałem gdzie to cudo było kupione) poprosiłem o odtworzenie paragonu - po paru minutach miałem kopię rachunku, która stała się podstawą do zareklamowania zabawki. dodam, że po 5 minutach wymieniono mi ją na nową - bez wad.
Jest to oczywiście przykład, ale tak to powinno funkcjonować. NIe zapominajcie, że to klient jest osobą uprzywilejowaną. Polecam lekturę ustawy o sprzedazy konsumenckiej - każdemu się przyda. A w sytuacjach ''ekstremalnych'' mamy różnych rzeczników, federacje, inspekcje - wielokrotnie samo postraszenie wystarczy.




RE:Reklamacje sprzętu outdoor (obuwie:osobny wątek) - Spineless - 23-01-2007

a tak na marginesie: jak długo sklep ma obowiązek przetrzymywać takie wydruki z kas fiskalnych ?
-------------------------------------------
bo ja tu w zasadzie jestem nikim ...




RE:Reklamacje sprzętu outdoor (obuwie:osobny wątek) - Jarek - 23-01-2007

Spin - tak jak wszystkie dokumenty do kontroli skarbowych - znaczy się 5 lat! Trza by rozporządzenia o kasach fiskalnych przejrzec dla pewności, ale myslę że nic się nie zmieniło!




RE:Reklamacje sprzętu outdoor (obuwie:osobny wątek) - gumibear - 23-01-2007

Spin
5 lat choć ma to sie zmienić.




RE:Reklamacje sprzętu outdoor (obuwie:osobny wątek) - mr.morty - 23-01-2007

wiec tak
podziele siee swoim doświaczeniem jakoo sprzeedawcy
wg ustawy mamy obowiazek przechowywacc paragon i wydruki przez okkres 5 lat((iinna kwestia ze po 2-3 mies sa one slabo czytelne) wiec jeslii masz iinny dowod zzakupu to nie wiidzee prroblemu nawet prrzyy niedouczonym sprzedawcy ;-) iinną kwestiia jest to ze paragon wcale niie iidzie wraz z towarem do rzeczoznawcyy - paragon potzebny jest tylko sprzedawccy ii wszystko zalezy od jeego wyozmialosci i tak jak pisałem douuczeniia
pozdrawiam
-------------------------------------------
klawa mi sie zepslaa




RE:Reklamacje sprzętu outdoor (obuwie:osobny wątek) - mr.morty - 23-01-2007

aga to co napiisalem mozesz wykorzystacc ;-)
-------------------------------------------
klawa mi sie zepslaa




RE:Reklamacje sprzętu outdoor (obuwie:osobny wątek) - aga - 23-01-2007

Wielkie dzięki 4 all:) Zobaczymy czy uda się coś osiągnąć. Jeszcze jedno pytanie, do kogo mogę się zwrócić jeżeli nadal będą odmawiać uznania mojej reklamacji???Tzn. czy mogę ich w jakiś sposób postraszyć( rzecznik praw konsumenta itp)Dzięki za podpowiedź :)
-------------------------------------------
aga




RE:Reklamacje sprzętu outdoor (obuwie:osobny wątek) - Jarek - 23-01-2007

aga!
Odpal załączoną linkę - tam masz namiary!

http://www.federacja-konsumentow.org.pl/story.php?story=318

ps pamiętaj, zawsze zostają sądy, ale spokojnie, wierzę, że dasz radę!




RE:Reklamacje sprzętu outdoor (obuwie:osobny wątek) - rumcajs - 23-01-2007

mr.morty
klaawiiszee Cii siię zacciinają
szczególniie iiii
:)
-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...