NGT
Pierwsza warstwa czyli co wybrac ?? - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Pierwsza warstwa czyli co wybrac ?? (/thread-2220.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


RE:Pierwsza warstwa czyli co wybrac ?? - bartolini - 09-02-2016

PeterMike, nie rozumiem. chcesz zakładać jedno na drugie czy jak?




RE:Pierwsza warstwa czyli co wybrac ?? - PeterMike - 09-02-2016

Tak, jak to warstwy.
Kiedyś (kiedy jeszcze nie znałem zalet wełny merynosów) zakładałem np. przy temperaturach 10-15st C samą koszulkę Coolmax - przy wysiłku była mokra i strasznie mnie wyziębiała, później zakładałem na Coolmaxa koszulkę bawełnianą, było trochę lepiej ale koszulka bawełniana gdy nasiąkła potem znów dawało o sobie znać zimno w nery/plecy. Gdy zakładałem plecak to wrażenie ustawało ale nie zmieniało to faktu że miałem mokry kompres na plecach pod tym plecakiem.
Zatem pytam czy dobrze rozumuje, warstwa pierwsza z merynosów - izoluje plecy i odciąga pot, a warstwa druga go przejmuje i odprowadza na zewnątrz tkaniky Coolmaxowej, do tego ewentualnie polar lub wiatrówka w zależności od warunków meteo. Będzie to działać czy odpuścić warstwę nr 1 na rzecz warstwy nr 2? albo tylko merynos bez coolmaxu?
-------------------------------------------
Piotr




RE:Pierwsza warstwa czyli co wybrac ?? - m - 09-02-2016

Słusznie zauważyłeś, że bawełna na syntetyku wyciąga z niego wilgoć i początkowo pomaga. Ale nie oddaje dalej i jest jak jest.
Merynosy wcale nie są lepsze w odprowadzaniu wilgoci od syntetyków. Wełna przede wszystkim mniej zaśmierduje niż syntetyk. Niektórym sztuczne drażni skóre a wełna nie. Ale generalnie wełna dłużej schnie niż syntetyk. Lepiej skup się na tym, żeby bielizna była elastyczna i dobrze przylegała do całej powierzchni skóry - wtedy ciepło ciała ogrzewa tę wypoconą wilgoć którą przejęła bielizna, dzięki czemu po 1 nie ma efektu mokrego kompresu a po 2 pozwala tej wilgoci na odparowanie. Sam zanim mogłem sobie pozwolić na ''techniczną'' bieliznę używałem elastycznej, bawełnianej koszulki, dobrze przylegającej do ciała - i muszę ci powiedzieć, że efekty dawało to nieraz lepsze niż przy luźnej, syntetycznej koszulce.
-------------------------------------------
m




RE:Pierwsza warstwa czyli co wybrac ?? - zając - 09-02-2016

@PeterMike masz za dużo tych warstw. Uprośćmy:
1. Bielizna przylegająca do ciała - syntetyczna lub naturalna (co kto lubi) ma za zadanie wchłonąć wilgoć i odprowadzić ją na zewnątrz (odparować)
2. Warstwa termiczna (o ile jest potrzebna) - bluza typu stretch lub polar (różne gramatury), w zimie czasem coś z ociepliną syntetyczną lub sweter puchowy.
3. Warstwa zewnętrzna (o ile jest potrzebna) - przeciwwiatrowa i / lub przeciwdeszczowa (wiatrówka, softshell, hardshell)
W różnych warunkach pogodowych będziesz stosował różne kombinacje tych warstw, np. tylko 1, 1+3, 1+2, 1+2+3.




RE:Pierwsza warstwa czyli co wybrac ?? - PRS - 10-02-2016

m już to ładnie wyjaśnił.
W skrócie z Twojej listy warstwa 2 i 4.
Przy czym w zimie nie Poliester (Coolma) tylko poliamid-polipropylen.
Jak jesteś zmarzluch to możesz jeszcze polarek pod wiatrówkę.
To oczywiście przy założeniu, że pytasz się konkretnie o jazdę rowerem i nie będzie to 2-3 km do nocnego po fajki ;)

Niektórzy mają alergię na sztuczne, niektórzy ,,alergię'' na wełnę.
Wełna bardziej absorbuje pot ale w dłuższej perspektywie używania bez możliwości przepierki wolniej łapie zapach w porównaniu z syntetykiem. Są też obecnie miksy czyli np. dwie warstwy ,,naturalna'' i ,,sztuczna''




RE:Pierwsza warstwa czyli co wybrac ?? - sruj - 05-04-2016

czy 100% poliester jako pierwsza warstwa (crew neck) do biegania się sprawdza?

czy 100% poliester przylega do ciała?

(bo widzę za 30 zł firmy CAMPRI obniżki ze 115zł)
---
Edytowany: 2016-04-05 12:30:32




RE:Pierwsza warstwa czyli co wybrac ?? - zając - 05-04-2016

Moje koszulki 100% poliester są mało rozciągliwe i zazwyczaj nie przylegają ściśle do ciała - to akurat zależy od kroju i dopasowania rozmiaru.
Jako 1. warstwa do biegania ok, choć ja nie lubię sztucznych do niczego :)
Uważaj z 'crew neck' - przykładowo nasze koszulki forumowe Berensa są dosyć mocno ''pod szyję'' i przyznam że przy dużej aktywności albo wysokiej temperaturze mi to osobiście przeszkadza (mam wrażenie że brak jakiegokolwiek luzu pod szyją potęguje uczucie gorąca).




RE:Pierwsza warstwa czyli co wybrac ?? - m - 05-04-2016

Wszystko zależy od splotu (i ew domieszek np elastanu), koszulka z tego samego surowca inaczej tkana może być bardzo rozciągliwa albo jak płótno - obrus, kalesony i t-shirt to wszystko bawełna a rozciągliwość mają różną.
W rodzinie mamy jakąś bieliznę Campri i jest w porządku ale oni chyba są na permanentnej promocji (albo ja tak trafiam) więc nie wiem czy wierzyć w te 115. Jak zamawiasz więcej to zerknij na str producenta i sportsdirect bo tam są jeszcze tańsze, tylko przesyłka z uk
-------------------------------------------
m




RE:Pierwsza warstwa czyli co wybrac ?? - sruj - 05-04-2016

dzieki




RE:Pierwsza warstwa czyli co wybrac ?? - Lukasz_waw - 03-11-2016

Zakupiłem drugi raz w Attiq bieliznę termoaktywną Meryl Skinlife. Na razie sobie chwalę wykonanie. Kiedyś myślałem, że tylko będę nosić bawełnę jako pierwszą warstwę. Zobaczymy czy się jakoś nie pogorszyła :) patrząc po Waszych wpisach.




RE:Pierwsza warstwa czyli co wybrac ?? - wiktorgu - 14-02-2017

Sprzedałem swoje kalesony kontraktowe z Power Dry bo wygląd niestety był niewybaczalny. Była to bielizna z przeznaczeniem typowo zimowym, na większe mrozy rzędu -10/-15 st. Teraz szukam coś z podobną termiką bo odpowiadała mi bardzo.
Raczej na dół preferuję syntetyczną bieliznę. Jakieś sugestie, pomysły? Dobrze by było się zamknąć w tych 120 zł.

Strecze będą raczej za ciepłe, skoro PowerDry mi odpowiadał.

Słowem uzupełnienia, powerdry, który miałem był z tych cieplejszych:

http://thumbs.picclick.com/00/s/MTIwMFgxNjAw/z/bIYAAOSwxKtYBf3l/$/New-Us-A rmy-Ecwcs-Ads-Polartec-Power-Dry-_57.jpg
---
Edytowany: 2017-02-14 01:09:38
---
Edytowany: 2017-02-14 01:11:43




RE:Pierwsza warstwa czyli co wybrac ?? - katny - 14-02-2017

wiktorgu
co oznacza niewybaczalny wygląd w przypadku kalesonów?
-------------------------------------------
moje-u-gory.blogpot.com




RE:Pierwsza warstwa czyli co wybrac ?? - wiktorgu - 14-02-2017

Wyciągnięte, niedopasowane, duzy naddatek materiału i paskudny piaskowy kolor. Guma z pasa siegala pod pepek i wyglądało to komicznie. Ogólnie militarna bielizna nie dla mnie ;




RE:Pierwsza warstwa czyli co wybrac ?? - foks64 - 14-02-2017

I co ? Ktoś to kupił?
Jeszcze uzywane ?
-------------------------------------------
Grzesiek




RE:Pierwsza warstwa czyli co wybrac ?? - -PITdoggy- - 14-02-2017

Wiktorgu a gdy je od Ciebie kupowałem to zachwalales, że nówki nie śmigane, anatomiczny krój i modny kolor!



Wybaczcie, czasami nie mogę się powstrzymać;-);-);-)
-------------------------------------------
Nie jesteśmy tutaj dla przyjemności.




RE:Pierwsza warstwa czyli co wybrac ?? - wiktorgu - 14-02-2017

Hah, grunt to dobra gadka!

A tak na poważnie to miałem faktycznie nowy komplet, którego nigdy nie używałem i sobie tak leżał i leżał. Górę miałem raz na sobie tylko, kalesony też. I od tamtego użycia zgubiłem 21 kg więc siłą rzeczy stało się to wszystko ''wyciągnięte i niedopasowane''. Kupiłem 2 rozmiary mniejsze spodnie i ze względu na naddatek materiału nie mieściło się to za bardzo.

Tak czy inaczej z samej termiki i właściwości byłem bardzo zadowolony.

A kupił kolega, zobaczył, założył, szyte jak na niego (wielki i wysoki) i zadowolony bo militarysta ;)

Niestety muszę się pozbyć też mojego woolpowera bo wszystko za duże... :( A na cywilną wersję bielizny z tego materiału to będzie mnie stać w innym życiu chyba.
---
Edytowany: 2017-02-14 13:57:55




RE:Pierwsza warstwa czyli co wybrac ?? - katny - 14-02-2017

czyli podsumowując to nie kalesony nie pasowały na Ciebie, tylko Ty do kaleson;-)
-------------------------------------------
moje-u-gory.blogpot.com




RE:Pierwsza warstwa czyli co wybrac ?? - Tux_63 - 14-02-2017

Barracuda model ''Kandar'' z Polartec PowerDry - High Efficiency.
Na ''modelu'' wyglądają OK, a ''na mnie'' pas w okolicach pępka, dół nogawki 10 cm nad kostką (materiał o średniej termice, bardzo dobrze odprowadza pot).
Może szycie na miarę?




RE:Pierwsza warstwa czyli co wybrac ?? - Michi18 - 15-02-2017

może mi ktoś powiedzieć jaka jest różnica pomiędzy coldgear od undera armour a rzeczami z merino? co jest lepsze i dlaczego?




RE:Pierwsza warstwa czyli co wybrac ?? - -PITdoggy- - 15-02-2017

Cold gear to nie typ materiału, to po prostu odzież przeznaczona na chłodniejsze warunki. Może być pewnie wykonana z różnych tkanin /materiałów. Są (przynajmniej z tych które mam/macalem) syntetyczne, więc zapewne schną nieco szybciej niż merino.
---
Edytowany: 2017-02-15 13:34:45
-------------------------------------------
Nie jesteśmy tutaj dla przyjemności.