NGT
[Plecaki] litraż od 40 do 50 litrów - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: [Plecaki] litraż od 40 do 50 litrów (/thread-2178.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51


RE:[Plecaki] litraż od 40 do 50 litrów - glebolxxx - 02-03-2013

a no faktycznie strzelilem gafe ale dzieki bardzo za pomoc namowiles mnie na tego kestrela 38 nic tylko czekac na jakas promocje ktory model polecasz 2012 czy moze wstrzymac sie i poczekac na 2013?




RE:[Plecaki] litraż od 40 do 50 litrów - Farfura - 02-03-2013

@Yatzek
jak kupowałeś pierwszego Kestrela najpierw go przymierzałeś, czy brałeś w ciemno?
-------------------------------------------
Farfura




RE:[Plecaki] litraż od 40 do 50 litrów - Krakus - 02-03-2013

Ile litrów potrzeba na wycieczke typu namiot, mata, kuchenka?

Jaką pojemność polecacie na beskidy zimą?

Mam 35 i 80. Chciałbym kupić coś pomiędzy.




RE:[Plecaki] litraż od 40 do 50 litrów - Yatzek - 02-03-2013

Nie wiem jeszcze jak będzie wyglądać linia Ospreya 2013. Co prawda będzie model Kyte - damska odmiana Kestrela, ale o męskim na razie jeszcze cisza.
Gdyby uwzględnili podane przeze mnie propozycje, to z pewnością warto by było czekać, ale ostatnie zmiany miały na celu głównie kosmetykę wizualną, a wtedy większa różnica w cenie niż funkcjonalności. Czasem nowszy model jest droższy - bo nowszy, a starsze trafiają na promocje.

Kestrela nie mierzyłem przed zakupem - wtedy nie było jeszcze gdzie... Ale doczytałem się o jego rozmiarach, regulacjach, recenzjach video i stwierdziłem, że to musi być to. Na szczęście to rozpoznanie okazało się trafione, a sam plecak bardzo komfortowy, pakowny i dobrze go sobie dopasowałem. Nawet recenzję chciałem tu umieścić, ale na sąsiednim forum lepiej się dodawało dużo większych zdjęć, więc tam go opisałem, już w kilku relacjach.
Więc nie powiedziałbym, że do końca brałem go w ciemno, ale fakt - przymierzania nie było.

Skoro już jestem przy mikrofonie ;-) to na lato z biwakiem spokojnie wystarczy 30-40, pod warunkiem, że jest to prawdziwa pojemność, a nie na papierze. No i z opcją troczenia - namiot, mata.
Na zimę już rozbieżność większa, bo i śpiwór może być znacznie większy i ubranie bardziej zróżnicowane. Bazując na dobrze dobranym wyposażeniu przy oszczędności wagi i gabarytów (puch), do 60 litrów wystarczy, zakładając, że namiot i mata podróżują na zewnątrz plecaka. Odnoszę to do Beskidów, czyli gór z dostępem do cywilizacji (zaopatrzenie).
-------------------------------------------
Yatzek - Bieszczadnik z doskoku.




RE:[Plecaki] litraż od 40 do 50 litrów - piotr.r - 02-03-2013

Ja bym zabrał 45-50. Jak byś trafił z kominem +5, +10 to miałbyś bardziej uniwersalną pojemność.




RE:[Plecaki] litraż od 40 do 50 litrów - glebolxxx - 03-03-2013

dzieki za pomoc Yatzek zdecydowalem sie na tego kestrela z 2012 czekam tylko na jakas promocyjke




RE:[Plecaki] litraż od 40 do 50 litrów - PRS - 03-03-2013

Nie ukrywam, że posiadaczem K38 stałem się pod wpływem recenzji Yatzka, a K48 semowa :)
Mając oba te plecaki (starszy model, II seria) dziś kupiłbym K48. Wymiarowo są prawie identyczne. Waga także zbliżona. Lepiej skrojona klapa + dwie dodatkowe kieszenie (nie zwiększające pojemności, ale bardzo użyteczne np w odseparowaniu przechodzonych skarpet czy umieszczeniu termosa/butelki). Pozostaje cena.
Na zimowo pakowałem się początkowo w K38 (bo ten miałem pierwszy) z namiotem, 2 matami, dużą kuchenką i litrowym Thermosem w środku + 0,7 FJ na zewnątrz. Niestety śpiwór musiałem przytroczyć na zewnątrz (worek foliowy i na klapę). Teraz pakuję się do K48. Mniejszy śpiwór mieści się w środku, termosy są w suwakowych kieszeniach, zmniejszyłem też kuchenkę.
@Farfura dla Ciebie jest rozmiar L/G
Yatzek to S/M, mnie pasuję obie wersje.
Wersja S/M ma mniejszy litraż. Tu prowadzę odwieczną polemikę z Yatzkiem ;) ale na ulotce papierowej dołączonej do MOJEGO plecaka jest podane 34 L (zdjęcie zamieszczałem na forum).




RE:[Plecaki] litraż od 40 do 50 litrów - Krakus - 03-03-2013

Ile kilogramów nosiliście w K38/48?

(jest też K58 i K68).

Do ilu kilogramów Kestrel tak naprawdę jest przystosowany?
[Z zielono-żółto-czerwonymi malunkami już się zapoznałem]




RE:[Plecaki] litraż od 40 do 50 litrów - Farfura - 03-03-2013

Dzięki PRS, ale nie skorzystam :)
Przyznam, że z zapartym tchem czytałem recenzję Yatzka (świetną recenzję), i kiedy skończyłem wiedziałem jedno: Kestrel już jest mój. Na stówę! Tym bardziej, że było to coś nowego, taki powiew świeżości wśród wszechogarniającej dominacji plecaków spod sztandaru Deutera.
A tego miałem serdecznie dosyć - jeśli pojawiało się pytanie o dobry plecak, zawsze wymieniało się twarde, niemieckie ''Deuter''.

Pojechałem kiedyś do katowickiego Alpinsportu - szkoda, że go już nie ma :/ - ale... nie pokochaliśmy się.

Za jakiś czas wróciłem ponownie i choć nie było już żadnych promocji, powiedziałem sobie - i tak będzie mój!
I znowu el dupa...
Niby rozmiar dobrany, sznurki przyciągnięte, brzuch wciągnięty, kupon rabatowy w ręku... niestety.

Absolutnie mi nie spasował. Wiem, że może to brzmieć jak herezja jakaś, tym bardziej po świetnej recenzji Yatzka i szerokiej rzeszy zadowolonych użytkowników, no ale przecież nie będę siebie okłamywał tylko po to, aby znaleźć się w gronie Osprey`owców...

Po tej osobistej ''porażce'' pochodziłem po katowickich sklepach, przymierzyłem kilka modeli, no i ... no właśnie.
Znowu twarde, niemieckie ''Deuter''.

Glebolxxx szkoda, że musisz wybierać plecak bazując wyłącznie na kolorowych obrazkach dostępnych w sieci i opiniach innych użytkowników.
Niestety nic nie zastąpi mierzenia. I choć trudno w to uwierzyć, dobór plecaka ma wiele wspólnego z wyborem butów.
Najgorzej, jak potem coś gniecie na szlaku...

Niemniej - good luck, oby Kestrel był tym! Jeśli Ci ''siądzie'' na plecach, na pewno będziesz zadowolony.
---
Edytowany: 2013-03-03 20:48:06
-------------------------------------------
Farfura




RE:[Plecaki] litraż od 40 do 50 litrów - Yatzek - 03-03-2013

Dyskusja rozwija się całkiem konstruktywnie, więc jeszcze kilka słów ode mnie.
Do tego co napisał PRS, to i ja się zgadzam. Osprey tworząc rozmiary plecaków w obrębie litrażu, np. S/M i M/L dla Kestrela, czy S, M, L dla Exosa, otwarcie podaje, że ze zmianą rozmiaru zmienia się też nieco litraż.
Gdyby być skrupulatnym, trzeba by podawać rzeczywistą pojemność, ale uznałem, że wystarczy podać litraż nominalny, bo u Ospreya nie jest przesadzony.
Przez Ospreyem dźwigałem Deutera (modelu nie pomnę), też był OK, ale w Kestrelu dopasowanie było jak na miarę.
Co więcej, mimo rozmiarówki, można jeszcze regulować wysokość górnego mocowania szelek i tym samym dopasowanie ustawić precyzyjnie, co też uczyniłem. Pakowałem do niego maksymalnie 14-15 kg i wtedy jest ważne, by podociągać regulacje, zwłaszcza dociągnięcie góry plecaka taśmami w górnej części uprzęży i dociągnąć paski kompresujące, by zawartość nie odstawała i nie balansowała. Wtedy też niebagatelne znaczenie ma odpowiednie umieszczenie i dociągnięcie pasa biodrowego. Trzeba tu znaleźć położenie wygodne, bo przy dużym obciążeniu i niedbałym dopasowaniu, nie ma plecaka, który by pozwalał na wygodny marsz na dłuższym dystansie. Ja po dopięciu całości wykonuję jeszcze takie ''otrząśnięcie się'', żeby całość dopasowała się i ułożyła. Z taką wagą nosiłem Kestrela 38 na dystansie ok. 7 km i po ''rozpędzeniu'' się, było komfortowo. Dodam, że ja sam ważę 64 kg, a ''komfort'' oznacza nie to, że mogę fruwać ;-) ale że niosę bez zdejmowania na tym dystansie i bez poprawiania.
Myślę, że dla K38, jako granicę obciążenia można przyjąć 15 kg. Co prawda ma wygodny system nośny, jednak przy takim obciążeniu jego stabilność na plecach nie jest pełna. Oczywiście każdy ma swoją granicę komfortu...

Jako, że jestem minimalistą i do minimalizmu nieustannie dążę, to K38 wystarcza mi spokojnie. jedynie na zimę przy większym śpiworze (albo kombinacji puch plus syntetyk), potrzebowałbym większego wora. Jednak po odmrożeniach i marznięciu na starość ;-) dłuższe wędrówki w zimie ograniczam, a biwaki zimowe poniechałem.

To, że Kestrel, czy jakikolwiek model dowolnego producenta komuś nie podpasuje, to jak Farfura napisał, rzecz nie podlegająca kwestionowaniu.
Ja na przykład, po zachwycie nad Kestrelem, założyłem na plecy Exosa 34 (choć w rozmiarze ''S'' ma on bodaj 32l.) i znowu zapiałem z zachwytu.
Po raz kolejny, Osprey leży mi jak krojony na miarę. Chyba najbardziej cenię u nich dopasowanie pasa biodrowego.
I w jednym i w drugim modelu mogę nosić do 10 kg na maksymalnie luźnych szelkach, przenosząc obciążenie na biodra. Moje kości biodrowe nie obrosły ''tkanką nadmiarową'' ;-) przez co wspomniany pas znajduje na nich dobre oparcie. Może niektórzy projektanci po prostu używają innych ''modeli'' do wymodelowania systemu uprzęży... Wtedy może się okazać i najczęściej właśnie się okazuje, że to co leży na Bolku, będzie gnieść na Lolku... :D
Zatem - MKM - mierzyć, k..., mierzyć! :-) A wtedy każdy kupuje, co na niego pasuje. Dopasowywanie rozmiarów S/M czy M/L według tabeli nie musi się za każdym razem sprawdzić. Zresztą pamiętam, jak kiedyś wysoka szczupła studentka kupowała przy mnie plecak, jakiejś innej firmy i dopiero gdy pomogłem jego go dopasować, zaczęła się w nim czuć wygodniej. Nie wiem, czy pakowała go później według dobrych zasad, ale to już praktyka...

...no i ważna jest niezłomna dusza wędrowca, - trzy lata temu w Bieszczadach, najgłośniej i najradośniej odpowiadał mi ''cześć'' krzepki wędrowiec z PRL-owskim ''Polsportem'' na grzbiecie! Oczywiście i on mógł później powiedzieć, że gość z Ospreyem znał etykietę. Nie tę z plecaka - tą górską, wędrowną... :)
-------------------------------------------
Yatzek - Bieszczadnik z doskoku.




RE:[Plecaki] litraż od 40 do 50 litrów - piczak - 04-03-2013

Poszukuje uniwersalnego plecaka średniej wielkości na kilkudniowe czasem wielodniowe wypady w góry (nie lubie tachać dużo rzeczy, stąd taki litraż) i od czasu do czasu na wypady Ski-tourowe. W oko wpadły mi dwa modele. Czy moglibyście mi doradzić który z nich wybrać? Mam 178cm wzrostu.

Deuter Guide 45+ czy
Berghaus Verden new 45 + 8
-------------------------------------------
''Dopóki walczysz - jesteś zwycięzcą.'' - Augustyn z




RE:[Plecaki] litraż od 40 do 50 litrów - warrad - 04-03-2013

OT
Yatzek
Dokładnie 3 lata temu spotkałem krzepkiego wędrowca z Polsportem na plecach w schronie na Magurze Małastowskiej. Ubrany był w bawełniany t-shirt i zdarte dżinsy przycięte na krótkie spodenki. Lało wtedy solidnie a on wszedł do schronu przemoczony i szczęśliwy. Poprosił, żeby mu zrobic fotkę i wyciągnął 20-letni aparat marki Zenith. Facet miał tyle radości w sobie, że cały był radością. Wzbudził we mnie taki szacunek jak nikt przed nim i nikt po nim.




RE:[Plecaki] litraż od 40 do 50 litrów - Yatzek - 04-03-2013

Warrad - no i tu mamy podane jak na tacy, - plecak byle był, buty byle były, ubranie nie ważne jakie, ale chęci i motywacja dają radość przygody!
I tego wszystkim czytającym życzę... :-)
-------------------------------------------
Yatzek - Bieszczadnik z doskoku.




RE:[Plecaki] litraż od 40 do 50 litrów - eimyr - 24-03-2013

Cześć!

Szukam plecaka do pakowania się na maksymalnie tydzień oraz przenoszenia różnych bambetli. Zależy mi na tym, żeby był w miarę solidny i nie rozwalał się po zapakowaniu książkami, za to kompletnie nie ma dla mnie znaczenia wygoda troczenia różnych rzeczy ani takie dodatki jak miejsce na kijki czy inne czekany. Ponieważ pocę się wiadrami zależałoby mi na niezłym chłodzeniu pleców (a przynajmniej akceptowalnym). Mój budżet to jakieś 200 zł. Czy możecie pomóc?




RE:[Plecaki] litraż od 40 do 50 litrów - sliwa007 - 24-03-2013

Eimyr mam do sprzedania Quechue forclaz air 40 wejdz w temat ''sprzedam oddam zamienie'' ewentualnie maila napisz jeżeli jesteś zainteresowany!
-------------------------------------------
_Tam na dole zostało wszystko to co MNIE męczy_




RE:[Plecaki] litraż od 40 do 50 litrów - zimazima - 02-04-2013

Witam serdecznie!
Poszukuję plecaka na długi, 3miesięczny wyjazd,w tym chodzenie po górach,więc bardziej interesuje mnie litraż 50 niż 40.
Przede wszystkim musi mieć dobry system nośny, bo plecy szybko mi się męczą i odcinek ledzwiowy wysiada.
Mam 170 cm wzrostu.
Moje pytanie brzmi: czy znajdę sensowny plecak w cenie do ok 350 zl?
Czy warto poszukiwać plecaków typu ''lady''?
Na razie znalazlam takiego wolfganga http://8a.pl/plecaki-turystyczne/wolfgang-vagabunda-50 (tu na forum raczej pochlebne opinie).
Czy macie jakieś inne sugestie?
Pozdrawiam!
-------------------------------------------
Byle do wiosny:)




RE:[Plecaki] litraż od 40 do 50 litrów - ziaro - 26-05-2013

Witam,

Jestem tutaj nowy dlatego nie zakładam nowego tematu a dopisuję sie do już istniejącego.

Chciałem Was zapytać czy mieliście styczność z plecakami firmy Lowe Alpine? Jeśli tak to napiszcie wrażenia z ich użytkowania.

Dokładnie też mnie interesuje plecak Lowe Alpine AirZone Pro 45:55. Jeśli coś wiecie na jego temat to proszę o wszystkie uwagi.




RE:[Plecaki] litraż od 40 do 50 litrów - sylwekhagel - 05-07-2013

witam, pisze w tym temacie bo nie chcialem zakladac nowego, a nie widze tematu o plecakach 50-60litrow
poszukuje plecaka o pojemnosci 50-60 litrow, lubie kupowac polskie produkty i tak samo patrzylem na plecaki takich marek jak Fjorrd Nansen i Wisport
o obu firmach czytalem wypowiedzi pzytywne i negatywne, czy to prawda ze Wisprt zawyza zawartosc plecakow?
modele jakie mnie zainteresowaly to:
-Fjord Nansen Froya55
-Wisport Quickpack 55
ktory z nich lepiej wybrac? a moze polecacie cos innego z tego pulapu cenowego? (moj max to 400 zlotych)




RE:[Plecaki] litraż od 40 do 50 litrów - zbiczek - 05-07-2013

@sylwekhagel

O objętości Quickpacka 65 masz trochę tutaj: http://tinyurl.com/qjbxmcm

Myślę, że warto by się rozejrzeć za Kestrelem Ospreya (48 albo 58). Na allegro można czasem dostać w cenie zbliżonej do tej, jaka Cię interesuje, a plecak to dobry. (Teraz akurat są dwie aukcje, w tym jeden używany, trochę podniszczony. Rzuć okiem).

A z polskich to może jeszcze Nomad II Wolfganga?




RE:[Plecaki] litraż od 40 do 50 litrów - sylwekhagel - 05-07-2013

mam mozliwosc zakupienia plecaka Froya za 270 zlotych, moze ktos napisac cos o nim? bo nie mgoe znalezc zadnej ciekawej recenzji