NGT
[Odzież] SoftShell - Idea ss bez pytań o markę! - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: [Odzież] SoftShell - Idea ss bez pytań o markę! (/thread-2135.html)



RE:[Odzież] SoftShell - Idea ss bez pytań o markę! - wideł - 06-03-2012

http://www.not-a-slogan.com/index.php/pl/materiay/softshell.html


tu jest definicja softshella a jaka trafna! co też ludziska nie wymyślą..




RE:[Odzież] SoftShell - Idea ss bez pytań o markę! - ragingOgr - 06-03-2012

@wideł: tia, im więcej czytam tym mniej wiem :D




RE:[Odzież] SoftShell - Idea ss bez pytań o markę! - Blatio - 06-03-2012

Wideł słusznie zauważył, że czego to ludziska nie wymyślą.

Opisywanie membrany jako środkowej warstwy tkaniny jako stały element składowy prawdziwego softshella to bujda na resorach i chłyt marketingowy, żeby te ''podmalowane'' hardshelle się w ogóle sprzedawały.

To jak robienie orła z kury. Latać będzie nędznie, ale nieść się też przestanie, bo orłu nie wypada ;)

Jeśli chcesz mieć jasność co do softshelli, to zapoznaj się z podstawami wiedzy na ich temat w tych artykułach:

http://ngt.pl/porady-sprzetowe-i-inne.html

a tam:

https://ngt.pl/thread-9398.html
https://ngt.pl/thread-9398.html

Szkoda, że nowi użytkownicy sami z siebie nie zaglądają do ''Porad różnych'' (może dział jest za mało eksponowany?) - to by im zaoszczędziło na dzień dobry wielu pytań związanych choćby z tematem softshell/hardshell/pseudo-''softshell'' :)
---
Edytowany: 2012-03-06 23:03:58




RE:[Odzież] SoftShell - Idea ss bez pytań o markę! - ragingOgr - 06-03-2012

@Blatio

dzięki za linki, już dawno przeczytałem (ten o ss vs hs ze trzy razy), porady sprzętowe przeczytałem, ale znowuż ngt.pl to nie jedyna kopalnia wiedzy, a niestety to co ludzie piszą często różni się między sobą, i kogo tu słuchać :)




RE:[Odzież] SoftShell - Idea ss bez pytań o markę! - wideł - 07-03-2012

to tak ciężko załapać? softshell-BEZ MEMBRANY-przecieknie Ci po 10 -20 min.deszczu ale wyschnie w 20 min.-wypierzesz go bedzie suchy w..baardzo szybkim czasie :) ale bez membrany-ot taki warunek :) NGT-owy taki..




RE:[Odzież] SoftShell - Idea ss bez pytań o markę! - Blatio - 07-03-2012

Dokładnie - Softshell jest LI TYLKO I WYŁĄCZNIE BEZ MEMBRANY. Taka idea przyświecała Hamishowi Hamiltonowi gdy tworzył pierwszą Mountain Shirt na bazie ''pile & Pertex'' (co to jest i z czym to się je - odpowie Google).

Reszta (...jest milczeniem...), to tylko ''softshell'' celowo w cudzysłowie, jako chwyt marketingowy żeby sprzedać coś co wygląda jak softshell, ale nim nie jest bo posiada membranę.
Jeśli coś ma membranę, to choćby się waliło, paliło, ściany s*ały i wichry wiały, choćby sprzedawcy na kolanach zarzekali się, że ten cudowny produkt o nieziemskich parametrach 10000 na 10000, jest prawdziwym softshellem - WON'T YOU BELIEVE IT!

Koniec i kropka. To jest jedyna prawda objawiona a propos softshelli i należy ją przyjąć jako dogmat ;)
---
Edytowany: 2012-03-07 00:17:34




RE:[Odzież] SoftShell - Idea ss bez pytań o markę! - ragingOgr - 07-03-2012

Amen :p




RE:[Odzież] SoftShell - Idea ss bez pytań o markę! - wideł - 07-03-2012

Kocham Blatio-:)))) najgorsze że mam 38 lat i żonę-kurcze :(




RE:[Odzież] SoftShell - Idea ss bez pytań o markę! - beskidbike - 07-03-2012

Z tym szybkim schnięciem to nie do końca prawda, grube softy z polarowym wykończeniem od środka,wyprane lub przemoczone,przepocone, potrafią schnąć o wiele dłużej od pseudo-softshella z membraną albo hardshella-typowej membranówki.
Ps. A kaptur w softshellu przydaje się przede wszystkim do ochrony przed wiatrem - (ale odkrycie:) WOW!
---
Edytowany: 2012-03-07 01:34:06




RE:[Odzież] SoftShell - Idea ss bez pytań o markę! - ot - 07-03-2012

Ale też gryby soft z membraną schnie dłużej i trudniej go wysyszyć niż gruby soft bez niech. A to z tej prostej przyczyny, że ma membranę. Z jej to powodu utrudniona jest cyrkulacja powietrza po wewnętrznej stronie kurtki a więc i odparowanie wilgoci. Mój kompletnie przemoczony windstopper, żeby zostać dobrze wysuszony musi być obracany na lewą stronę a soft bezmembranowy nie.
Podobnie przciwdeszczówki - często nawet mimo starannego rozwieszenie muszą schnąć ''drugi raz'' po przewróceniu na lewą stronę bo np rękawy od środa są nadal mokre...
-------------------------------------------
ot




RE:[Odzież] SoftShell - Idea ss bez pytań o markę! - ragingOgr - 07-03-2012

No i o tym mówię każdy na forum coś innego ;), nic, dzisiaj przejdę się po sklepach i po przymierzam różne kurtki (prawdopodobnie zobaczę też Jack Wolfskin), a następnie przeglądnę forum w poszukiwaniu opinii, a jutro pójdę kupić tą którą uznam za najlepszą dla mnie (nie musi super ekstra oddychać, całe życie chodziłem w jakiś ''workach'' o oddychalności prawie zerowej). Niestety w sklepach HiMountain (3 sklepy w mojej okolicy) nie mają kurtek RIM więc ta opcja odpada.




RE:[Odzież] SoftShell - Idea ss bez pytań o markę! - PRS - 07-03-2012

Poszukaj sobie opnii na forum odnośnie JW (całego asortymentu) to może spacer będzie krótszy. Jak trafnie zauważyłeś bardzo łatwo poznać (na sobie) foliatex wchodząc do autobusu. Jeszcze szybciej można przetestować w supermarkecie - już pod koniec pierwszej alejki masz ochotę zrzucić to z siebie :)
Beskidbike dobrze Ci radził. http://tiny.pl/hpmc9
Kaptur to podstawa,a w mieście to już dwie podstawy :). Apex jest za ciężki - 700g.
Delta Helikonu ciekawa, cena też dobra tylko ten brak kaptura...




RE:[Odzież] SoftShell - Idea ss bez pytań o markę! - ragingOgr - 07-03-2012

@PRS: no będę sprawdzał Marmota, ale chcę połączyć ze sobą dwie kwestie tj. poza wiadomymi parametrami musi mi jeszcze poniekąd przypaść do gustu a boję się, że ten Marmot będzie wyglądał jak jakas cerata (bez obrazy, nie widziałem go dopiero dzisiaj będę sprawdzał), podoba mi sie ogólnie materiał jaki widziałem na różnych softshellach (o ile to były prawdziwe softshelle).

Niestety na szukanie info o JW nie mam już czasu, z tego co ogólnie czytałem to raczej są dobre, dziś zresztą przymierzam i notuję modele które wpadną mi w oko, potem będę szukał szczegółowych informacji.
---
Edytowany: 2012-03-07 16:29:39




RE:[Odzież] SoftShell - Idea ss bez pytań o markę! - asyd - 07-03-2012

Aaa to trzeba było od razu pisać, że to ma być kurtka do lansu... :D

sorki za robienie OT ;)




RE:[Odzież] SoftShell - Idea ss bez pytań o markę! - Blatio - 07-03-2012

>> ''a boję się, że ten Marmot będzie wyglądał jak jakas cerata''

A od kiedy to gołym okiem można poznać, czy w między warstwami materiału jest cerata czy nie?
Podziel się z nami tą magiczną wiedzą, ''jak wygląda softshell z ceratą'', to zaoszczędzi dziesiątkom czytelników NGT-u zadawania pytania o dane modele, czy mają membranę, czy nie :D




RE:[Odzież] SoftShell - Idea ss bez pytań o markę! - ot - 07-03-2012

Blatio - cerata to poza potoczną nazwą membran paroprzepuszczalnych także nazwa ''tkanina bawełniana (w rodzaju flaneli), lub lniana, dość gruba, powlekana z jednej strony grubą warstwą substancji impregnującej i dodatkowo zadrukowana wzorem oraz lakierowana'', często stosowanej jako obrusy w stołówkach :P
-------------------------------------------
ot




RE:[Odzież] SoftShell - Idea ss bez pytań o markę! - pet77 - 08-03-2012

...w takim razie o Marmota się nie obawiaj, nie maja takich cerat :-)




RE:[Odzież] SoftShell - Idea ss bez pytań o markę! - Robik - 12-03-2012

[...w takim razie o Marmota się nie obawiaj, nie maja takich cerat :-)]

To co wybrać w cenie ~500; zł (po obniżkach)
Marmot Super Gravity (M1 softshell)
Montane Sabretooth (Polartec Power Shield)

?




RE:[Odzież] SoftShell - Idea ss bez pytań o markę! - pet77 - 14-03-2012

wybrac do czego?...miasto, las, wedkarstwo,wedrowki,spacery,gory,wspin,rower,kajaki.....?




RE:[Odzież] SoftShell - Idea ss bez pytań o markę! - Robik - 16-03-2012

Dziwna ta rozmiarówka,
Montane Sabretooth roz ''XL'' odpowiada Montano Bugabos ''L'' lub Marmot roz ''M''