NGT
Jaki aparat? - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Jaki aparat? (/thread-2072.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42


RE:Jaki aparat? - Nemesis - 02-03-2014

Heja, małe pytanie do bardziej doświadczonych fotografów ;)

Zakupiłem jakiś czas temu do Nikona D610 dwa szkła. Sigmę 24-70 2.8 i Sigmę 50mm f/1.4 ex dg hsm. Po dłuższych testach jestem mocno zawiedziony jakością Sigmy 50mm f/1.4 na wartościach przesłony aż do 2.2 włącznie. Poniżej przedstawiam zdjęcia jakie wykonałem:

http://www.imagebam.com/image/510a65311565034

W tym linku od góry są zdjęcia z Sigmy na określonych wartościach przysłony. Na samym dole porównanie Sigmy na f/1.8 z budżetowym Nikonem 1.8 D na tej samej wartości.
Wszystkie zdjęcia robione ze statywu na 2 sekundowym wyzwalaczu, przy krótkich czasach naświetlania i niskim ISO + ostrzenie poprzez LV. Co sądzicie? W moim odczuciu mydlenie do wartości 2.2 włącznie stoi na zbyt wysokim poziomie. Dopiero wartość 2.8 jest w pełni użyteczna. Nie tego spodziewałbym się po takim szkle w tej cenie, szczególnie że widać, że nawet na 1.8 w porównaniu do szkła za 600zł (którego minimalna wartość przesłony to właśnie 1.8, Sigma wypada nieco gorzej...Wszystkie sample to oczywiście cropy z pełnego kadru. Jaka jest Wasza opinia? Czy w ogóle jest szansa to reklamować z pozytywnym skutkiem?




RE:Jaki aparat? - dadavi - 02-03-2014

Ostrzyles recznie? Moze masz BF lub FF, moze moglbys porownac w sklepie z innym egzemplarzem lub poszukac uzytkownika tego szkla na Nikoniarzach. Walniete sztuki zdarzaja sie w najlepszym sprzecie. Zrob zdjecia podzialki pod katem 45 stopni ostrzac na 0.
---
Edytowany: 2014-03-02 22:36:02




RE:Jaki aparat? - salleh - 02-03-2014

Szkla niesystemowe dosc czesto miewaja FF lub BF to normalna rzecz.
Obiektyw mozesz zwrocic do 10 dni lub wyslac do nieodplatnej kalibracji z body.

W D610 pewnie masz mozliwosc skalibrowania szkla softowo w body?

Skoro juz jestes u nas na Nikoniarzach to masz tam mnostwo odpowiedzi na ten problem.




RE:Jaki aparat? - Nemesis - 02-03-2014

Heja, obiektyw ma lekki BF, ale to nie jest istotne - tak jak napisałem, zdjęcia ostrzone były przez LV, więc wada BF i FF akurat tych sampli nie dotyczy. Co nie zmienia faktu, że i tak obiektyw trafi w tym tygodniu na kalibrację. Problem mydlenia występuje niezależnie od wady back focusa (który zresztą przy mikrokalibracji mogę wyeliminować praktycznie do zera)




RE:Jaki aparat? - dadavi - 02-03-2014

Poczekaj na efekty kalibracji jezeli nie pomoze postaraj sie porownac z innym egzemplarzem.




RE:Jaki aparat? - Yatzek - 02-03-2014

Nemesis, to co piszesz o Sigmie, ma zastosowanie do większości jasnych szkieł. Mam i Nikkora 50/1.8D i 35/1.8G i obydwa lepiej rysują gdy są choćby lekko przymknięte.
Tej Sigmy nie mam i mnie nie kusi, bo opinie o kalibracjach, serwisach i poszukiwaniach ''1 z 10'' są poza moim obszarem zainteresowania i w tym modelu i przy Sigmie 30/1.4 za którą się trochę oglądałem.
Jeśli się już przejdzie przez ten problem, sam bokeh potrafi wynagrodzić niedogodności. Choć z opinii użytkowników nie wynika niezbita pewność, czy w pełni otwarty obiektyw rysuje podobnie jak przymknięty o dwie działki. Niektórzy po prostu znają tę zależność / przypadłość i ją tolerują, tym bardziej, że tak naprawdę nie wszyscy używają pełnego otworu.
Na Twoim zdjęciu w porównaniu z Nikkorem, widać jeszcze porażającą aberrację chromatyczną. Nawet nie chcę myśleć o planach pod światło...

Opinie użytkowników i postępowanie w sytuacjach podobnych do Twojej, znajdziesz poniżej:
http://www.optyczne.pl/786-Sigma_50_mm_f_1.4_EX_DG_HSM-specyfikacja_obiektywu.html

Zauważ, że wybitne obiektywy bardzo jasne bywają specjalnie konstruowane pod kątem ich używania na pełnym otworze, czego koronnym przykładem jest Noct Nikkor 58/1.2 (odnowiony niedawno przez Nikona, niestety z jasnością 1.4)
Także Leica ma w swoim arsenale konstrukcje tego typu, choć konkretnych modeli nie pomnę.

Co do reklamowania... Hmmm... Skoro są użytkownicy zadowoleni z tej Sigmy, a toczyli boje z wymianą / kalibracją / trafili za pierwszym razem, to chyba jednak warto, tym bardziej, że dostrzegasz problem i nie chciałbyś go na siłę akceptować. No i zależy na kogo trafisz po drugiej stronie, bo nastawienie frontem do klienta, czasami po zakupie się nieco odwraca... ;-)
-------------------------------------------
Yatzek - bieszczadnik z doskoku...




RE:Jaki aparat? - Nemesis - 02-03-2014

Tak, te opinie czytałem jeszcze przed zakupem - większość osób zachwala szkło nawet przy w pełni otwartej przesłonie. Liczyłem się od początku że to szkło nie będzie żyletą na 1.4, ale u mnie, jakość na 1.8 jest zbliżona do 1.8 oferowanego przez szkło za 600zł...Kalibracji się spodziewałem, generalnie nie wchodziłbym może w Sigmę, gdyby nie szkoło 24-70, które wychodzi przy swojej jakości ultra korzystne cenowo (odpowiednik Nikona 2x droższy), dlatego licząc się z tym, że będę musiał je odesłać na kalibrację, zdecydowałem się też na Sigmę 50mm 1.4, która w testach wypadała lepiej niż Nikon 1.4 D i 1.4G - spodziewałem się, że będzie wymagać kalibracji, ale nie spodziewałem się, że będzie tak mydlić...

Tu jeszcze kilka innych sampli:
http://www.imagebam.com/image/d381de311580979 - f/1.4
http://www.imagebam.com/image/70d00e311583372 - f/1.4
http://www.imagebam.com/image/bd8efd311585071 - f/1.4
http://www.imagebam.com/image/28a98f311591602 - f/1.8
http://www.imagebam.com/image/52527a311591946 - f/2.8

Oba szkła wysyłam do kalibracji, w przypadku 50mm zwrócę uwagę na problem mydlenia i aberracji, ale właśnie już się naczytałem o serwisie Sigmy i czuję, że stwierdzą że jest ok i wada nie odbiega od normy... Z drugiej strony, mogliby poważniej potraktować klienta, skoro ten już decyduje się na dwa szkła, do jednego nie ma zastrzeżeń a jednocześnie zostawia u nich niemałą kasę...




RE:Jaki aparat? - salleh - 04-03-2014

Dlatego dobrze jest przed zakupem wziac aparat i przesztrzelic pare szkiel w sklepie o ile jest taka mozliwosc.

Wysylales im tylko same obiektywy?
''W umówionym terminie przesłać do serwisu obiektyw wraz z użytkowanym aparatem (dany egzemplarz body wykazuje często różne odchylenia niezależnie od modelu)''




RE:Jaki aparat? - Nemesis - 04-03-2014

Nie no, jasne że z korpusem! Ale jeszcze nie wysłałem bo Sigma wymaga wypełnionej karty gwarancyjnej a jeden z obiektywów dotarł z kartą niewypełnioną i się muszę z tym teraz bujać ;/




RE:Jaki aparat? - Kris@Bia - 04-03-2014

ja ost nie jestem na bieżąco... ale pytanko czy przypadkiem jakieś nikony nie miały aktualizacji przez problemy z sigmami? coś tak po głowie mi chodzi 2. przez neta kupowałeś? (ciekawość) 3. S50 się bawiłem i faktycznie na pełnej mydliła , ''żyleta' to była powyżej 2.0 . Natomiast te aberracje są dramatyczne (fota na parkingu) to nie jest norma nawet dla sigmy . Współczuję i trzymam kciuki aby się zakończyło pomyślnie. Nie odpuszczaj . jak masz możliwość to porób próbne w innym sklepie innymi egzemplarzami .
---
Edytowany: 2014-03-04 09:15:02




RE:Jaki aparat? - Nemesis - 04-03-2014

Czołem! Być może niektóre Nikony dostawały aktualizację z tego powodu. D610 to nowa konstrukcja (albo stara jeżeli patrzeć na to przez pryzmat D600), co nie zmienia faktu, że nie dostała jeszcze żadnej aktualizacji. Aparat kupowany przez neta, podobnie szkło 24-70 f/2.8, w którym pomijając front focus nie widzę większych problemów z jakością obrazu. 50mm kupowane w sklepie stacjonarnym i teoretycznie wybierane spośród trzech szkieł - nie ukrywam jednak, że w pierwszej kolejności skupiłem się wówczas na problemie FF i BF, a jednocześnie podczas testowania na szybko w sklepie ciężko było mi ocenić poziom mydlenia - szczególnie, że były to w ogóle pierwsze szkła podpinane pod to body, a dotychczas przez 7 lat fotografowałem Sony A100 z 10.2mp matrycą i kitowymi szkłami, więc przeskok w jakości i tak był olbrzymi ;] W sklepie nie dopatrzyłem się na żadnym zdjęciu AC bo i nie było tam za bardzo czego focić, żeby AC się pojawiła - poza tym na serio po takim szkle nie spodziewałem się wad na aż tak wysokim poziomie...




RE:Jaki aparat? - ot - 04-03-2014

Kris - to raczej działa w drugą stronę i dzięki aktualizacjom firmowe body nie lubią niefirmowych obiektywów. Najczęściej nowe body (wyprodukowane) później niż dany obiektyw gryzie się ze szkłem (niefirmowym). Sigma wprawdzie oferuje wymianę chipów ale tylko w najdroższych obiektywach i nie za darmo.

Z kolei z jasnymi obiektywami niezupełnie jest tak, że przy pełnej dziurze dają optymalny (najlepszy) obraz. W każdym obiektywie optimum przypada w okolicach 8-11, niezaleznie od maksymalnej jasności. Z kolei obiektywy o ekstremalnej jasności np 50tka canona 1.0 zawsze była gorsza optycznie niż 1.4 a wynika to z tego, że trudno jest uzyskać tak dużą jasność i robi się to kosztem jakości obrazu. Nigdy ekstremalnie jasne obiektywy nie były tak dobre optycznie jak ciemniejsze odpowiedniki (podkreślame - ekstremalnie jasne, 2.8 to nie jest ekstremalnie)
-------------------------------------------
m




RE:Jaki aparat? - Kris@Bia - 04-03-2014

Możliwe że była aktualizacja dla Sigm do współpracy z nikonami, ogólnie nie od dziś wiadomo że sigma ma problemy z canonem i nikonem (częściej kiedyś miała z 1) .
Nikomu to by nie przyszło go głowy , ogólnie wiadomo że szczególnie jasne stałki i zoomy uzyskują max przy 4-5,6 (troszkę z tym 8-11 się zagolopowałes ;) ) .

OT Nemesis, z ciekawości, czemu zdecydowałeś sie na taki zestaw szkieł powielając ogniskową 50mm




RE:Jaki aparat? - Nemesis - 04-03-2014

Heja! Szkła kupowane z myślą o fotografii ślubnej - stąd 50mm powielające się z zakresem zooma 24-70mm, ale za to miało byś bardzo jasne i doskonałe pod względem optyki - dlatego też Sigma wygrała tutaj z Nikonem 1.4 D i 1.4 G i dlatego też, tak bardzo zależało mi na tym, żeby ten obiektyw faktycznie był użyteczny przy niskich wartościach przysłony. Niestety okazało się, że mój egzemplarz nie dość że potrafi mocno aberrować to jeszcze na przesłonie 2.2 - 2.5 daje podobne rezultaty ostrości co 24-70 na przesłonie 2.8 ;/




RE:Jaki aparat? - salleh - 04-03-2014

Aberacji chromatycznej unikniesz zwiększając kompensacje ekspozycji,czyli EV.
Do slubniakow to bralbym systemowe szkła bo przy tej zabawie na zle ujęcia nie można sobie pozwolić.
Nikkor 1.4G jest pewniejszym szkłem od Sigmy.

Do slubniakow polecam ogniskowa Nikkora 70-200/2.8 oraz Nikkora 35/1.8 oraz jakiegoś fisha. Wszystko nimi obskoczysz.
---
Edytowany: 2014-03-04 18:27:26




RE:Jaki aparat? - Nemesis - 04-03-2014

Nikkor 70-200 2.8 do ślubów? Mało kto czegoś takiego używa, a już w szczególności w kościołach gdzie jest ciemno. To na pewno dobre szkło, ale przyda się głównie w plenerze ślubnym. Inna sprawa, że nie każdy ma 7,5k na taki obiektyw, szczególnie gdy niedawno kupił body i dwa inne szkła ;)

Co do Nikkora 1.4G - nie padło na niego ze względu na liczne komentarze o jego nie radzeniu sobie z ostrzeniem w trudnych warunkach oświetleniowych - praktycznie rzecz biorąc jeżeli chodzi o śluby, to większość użytkowników go odradzała i bardziej zalecała starszego Nikkora 1.4 D - w nim jednak nie podoba mi się bokeh - postanowiłem więc nie iść na kompromisy i kupić teoretycznie najlepsze szkło 50mm do Nikona w rozsądnej cenie, czyli właśnie Sigmę, która ma i piękny bokeh i świetne recenzje, choć niestety jest ciutkę droższa i cięższa, ale z tym się liczyłem.

Zdaje sobie też sprawę, że szkła systemowe Nikona bardzo rzadko wymagają kalibracji. Mimo wszystko powód zakupu Sigmy 50mm podałem powyżej, a Sigmę 24-70 wybrałem, gdyż niewiele ustępuje ona Nikonowi 24-70 a kosztuje dwa razy mniej :)




RE:Jaki aparat? - Kris@Bia - 04-03-2014

Robimy OT , ale co tam ;) kilka wesel itp. robiłem 50 1.8 S10-20 na cropie i chyba nawet 18-105. Wszystko zależy tak naprawdę od podejścia od efektu /stylu. Nie ma receptury. A to co piszą pierniki i inni znawcy to piszą jak oni robią czyli wpajają innym swoje przyzwyczajenia/ograniczenia. Jak ktoś chce robić schabowe z baru mlecznego to zna składniki i procedury. Jak ktoś chce improwizować to inna bajka. Fotografuje się głową . Sprzęt to narzędzia. ''W kościołach jest ciemno i 2.8 to mało'', to stereotypy , dziś w puszkach użyteczne jest ISO6400 można ''polować'' na misia w nocy ;) 70-200 to świetne szkło którym wyciąga się ludzi z tłumu np płaczące Matki czy wzruszonych ojców nie płosząc ich przy tym ''obiektywem wsadzonym im w nos'' ;) . Sigma 70-200OS to żyleta i kosztuje 4,4 k . Pamiętaj na sprzęt narzekają z reguły Ci którzy nie potrafią wykorzystać potencjału w nim drzemiącego lub w sobie ;) Szkła zawsze można sprzedać lub się ''wymienić'' , będzie dobrze ;) pozdrawiam ps. jak coś tam fajnego ustrzelisz podrzuć linka ;)
---
Edytowany: 2014-03-04 20:34:56




RE:Jaki aparat? - Nemesis - 04-03-2014

Ta Sigma faktycznie prezentuje się ciekawie i rozsądnie cenowo - ja jednak chwilowo muszę się zadowolić tym co mam i prędzej zbierać na zapasowe body niż kolejne szkło. Mam jeszcze fisha 16mm Zenitara na adapterze M42, o czym nie wspomniałem.

OT faktycznie powstał niezły, ale i miło się z Wami rozmawia ;) Szczególnie, że odzew na Nikoniarzach był znikomy. Jak ustrzelę coś fajnego to i coś pokażę, o ile będzie w tematach górskich. W wakacje ślub znajomych w Bieszczadach, więc może wtedy no i być może z GSB w maju, ale tam biorę raczej A100 albo tylko GoPro ;)




RE:Jaki aparat? - Nemesis - 04-03-2014

Dwa jeszcze ze starego sprzętu, badyl już z nowej puchy z Sigmą 50mm właśnie

Ten link powinien zadziałać, ale tu prawie wszystko to zdjęcia ze starego sprzętu, większośc fot w ogóle sprzed jakiś 4-5 lat ;)

http://tnij.org/td2jsac
---
Edytowany: 2014-03-04 21:01:20


[Obrazek: 2072-603-1.jpg]


[Obrazek: 2072-603-2.jpg]


[Obrazek: 2072-603-3.jpg]




RE:Jaki aparat? - ot - 04-03-2014

salleh - to są chałupnicze sposoby ale niech będzie tyle, że aberracja chromatyczną można troszkę zbić zwiększając kompensację ale na minus (bo kompensować można w obie strony). Tyle, że to moim zdaniem niemądry sposób bo zwyczajnie uzyskujesz źle naświetloną klatkę. Drugim sposobem jest po prostu przymknięcie przysłony - to dość oczywiste ale warte przypomnienia.

Kris - oczywiście konkretny obiektyw może odbiegać od złotej f/8 ale 4-5,6 to jednak ty się zagalopowałeś. Niemniej przyjmijmy, że trzeba przymknąć przysłonę, przy ''pełnej dziurze'' mało który obiektyw dobrze sobie radzi.
-------------------------------------------
m