NGT
Jaki aparat? - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Jaki aparat? (/thread-2072.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42


RE:Jaki aparat? - Puszka - 01-10-2007

bawilem się czymś podobnym na nartach, spowodowałem sporo uszkodzen (duzy mróz roztrzaskał obudowe i ''skleiły się'' elementy obiektywu z obudową, polecam uwazac. Poza tym spisywał sie ok do czasu, az soczewki się zmatowiły. Za tą cenę jednak ok




RE:Jaki aparat? - noel - 01-10-2007

Osobiscie w góry używam K2, to stary Pentax o pancernej obudowe, wielkim wizjerze i mechanicznych ustawieniach. Jest jednak dość ciężkawy ale w połaczeniu z SMC 50/1.4 stanowi parę nie do zajechania, no i może robić jako młotek do sledzi. Model nieco mniejszy, to Pentax MESuper. Mały, poręczny, z priorytetem przysłony. Brakuje mu jednak podglądu GO i blokady pomiaru.

Jeden i drugi z sensowną stałką, np. 50/1.7 ale K, kupisz za jakieś 250-300PLN. Za 200PLN może Olympus mju II. Wspaniała małpka z niesamowicie ostrym 35mm. Do tego pancerna i szczelna. Mieści się w kieszeni i wyłapać ją można za jakieś 150-200PLN w zależności od stanu.
---
Edytowany: 2007-10-01 20:36:11




RE:Jaki aparat? - Snajp - 01-12-2007

nie wiem czy ZORKA to rosyjskie aparaty, albo może SMIENA




RE:Jaki aparat? - Urs - 01-12-2007

tak Zorka to radziecki wymysł




RE:Jaki aparat? - keneida - 01-12-2007

ja chciałbym ostrzec przed fujifilm. Serwis w wawie jest do dupy. Jak skończe z nimi walczyć to wszystko opiszę




RE:Jaki aparat? - CzareK - 01-12-2007

Czy Zorka lub Smiena mogła się pomylić komukolwiek z Zenitem? Zakładam że @lewemu chodziło o lustrzankę rodem z Najbliższego Wschodu. A trochę ich robili. Oprócz znanej wszystkim, nieudolnej kopii Prakticy [najpierw na M42, potem też na bagnecie], były też dostępne czasem Kijewy [15, 17, 19, 21...] z bagnetem Nikona, oraz niedostępne Ałmazy [chyba 103] na Pentax'ie K. Dawne dzieje...




RE:Jaki aparat? - Repmen - 01-12-2007

ten ruski aparacik to zapewne WILIA, ma ten sam system naciągu filmu co ZENIT




RE:Jaki aparat? - _domestos_ - 01-12-2007

Ale za to aparaty (fuji) - przynajmniej hybrydy - robia pierwsza klasa ;-).
---
Edytowany: 2007-12-02 00:02:45




RE:Jaki aparat? - Urs - 02-12-2007

o błagam nieee!! tylko nie WILIA! na tym sie zdjęć nie da robić, ok może to niezły aparacik do lomo, ale na wyjazdy turystyczne to on się stanowczo nienadaje....

nie polecam też aparatów dalmierzowych, lepiej uzbierać i kupić jakaś lustrzankę, mam Zorke 6 a teraz planuje kupić jakąś Praktice 3 ablo 5.




RE:Jaki aparat? - PioPac - 27-06-2008

O serwisie FujiFilm też czytałem same złe rzeczy (forum www.fotopolis.pl), ale zdecydowałem się na kompakta FujiFilm FinePix F100fd z matrycą super CCD 12MPix. Oglądałem zdjęcia z różnych aparatów na www.flickr.com - jest tam opcja ''camera finder'', która pozwala wyszukiwać zdjęcia robione konkretnymi modelami aparatów. To pozwoliło mi wykluczyć niektóre marki a spowodowało, że zdecydowałem się na kompakta Fuji. Oczywiście w góry interesuje mnie póki co tylko ''małpka'' i to możliwie mała.
Najważniejszą cechą tego aparatu oprócz bardzo dobrych zdjęć przy kiepskim świetle i ogólnie bardzo dobrych zdjęć jest obiektyw o ekwiwalencie 28 mm przy małym obrazku, z zoomem 5x. 35 mm jakie miałem do tej pory nie pozwalało zrobić zdjęć tego co widziałem w górach w jednym kawałku.
Moim zdaniem najlepsze kompakty, jeśli chodzi o jakość obrazu robi Sony i Fuji przy czym fuji jest do tego bardzo dobre (jak na kompakt) w słabym świetle.
-------------------------------------------
23.09.2008 Gierlach




RE:Jaki aparat? - McTofik - 27-06-2008

A może ktoś polecić jakiegoś solidnego kompakta zasilanego z baterii AA (AAA)?
Tyle fajnych 'outdoorowych' kompaktów np. Olympusy z serii mju SW, ale wszystko chodzi na baterie dedykowane, a nie chcę nosić dodatkowej ładowarki a już na pewno kupować zapasowych akumulatorków po ponad stówkę za sztukę.
---
Edytowany: 2008-06-27 10:48:13
-------------------------------------------
http://pitfol.net/




RE:Jaki aparat? - wmazur0 - 27-06-2008

Z kompaktów to polecam canona A650IS, wiadomo że do lustrzanki się nie umywa, jednak jest niewielkich rozmiarów (spokojnie się mieści do nerki), ma obrotowy wyświetlacz, jest na baterie AA, zoom niestety tylko 6x ale 12,1 matryca pozwoli trochę poprawić kadrowanie, jest na tanie karty SD więc można się zaopatrzyć w spory zapas i nie być zmuszony do wypalania na płyty w różnych dziwnych miejsca (raz tak straciłem zdjęcia). Jest możliwość dogrania firmware nowego i mamy dzięki temu zapis RAW, bracketing, zdjęcie wyzwolone przez ruch, zwiększona gammę czasów naśletlania, ISO 3200 (choć kiepsko już jest przy 800) - czyli dostajemy opcję jak w canonie G9 tylko że 500zł jest w kieszeni. Aparat oczywiscie ma fukcje manualnego ustawienia, robi swietne makro, po zakupie tulejki za 40zł mamy możliwość montażu wszelkich filtrów na 58mm.
Wiadomo że od lustrzanki lepszy nie będzie, ma mniejszy zoom niż hybrydy, ale mieści się w większej kieszeni i ma stabilizację.




RE:Jaki aparat? - dgim - 27-06-2008

Modelu K2 nie znam Pentaxa. Uzywam K100D Pentaxa i w zupelnosci mi wystarcza. Dodajax szkla 18-55 + 70-300mm nuczego wiecej nie potzrebuje. No moze poza fiktrem polowkowym szarym... Ktory przy niepogodzie jednak duzo komfortu by dal...




RE:Jaki aparat? - sołtys - 06-11-2008

Odświeżam nieco temat, żeby zapytać się Was o zasilanie aparatów cyfrowych.

Dysponuję lustrzanką, do której posiadałem oryginalny akumulator producenta. Podczas zimowego biwaku straciłem ów akumulator i skuszony tanimi zamiennikami na Allegro nabyłem kilka. Okazało się to całkowitą klapą - nie znając się na rzeczy wziąłem tani (25 zł) akumulator o deklarowanej pojemności 2900 mAh, okazało się jednak, że nie posiada on nawet ułamka tej wartości - firmowy akumulator był (podobno) cztery razy mniej pojemny, a wystarczył na cztery razy więcej klatek.

Komplet 4 firmowych baterii to wydatek rzędu nawet kilku stów. Z drugiej strony zdarza mi się jeździć w góry i nie mieć możliwości naładowania baterii przez 10 dni. Jak radzicie sobie w takiej sytuacji? Wozicie mnóstwo akumulatorów czy ograniczacie ilość robionych fotografii? A może jakieś 'polowe'' sposoby typu ładowarka słoneczna?

W skrócie - jak rozwiązać problem zasilania aparatu gdy wyjeżdżam na 2-3 tygodnie, nie będę mógł naładować akumulatorów, a zamierzam robić 150-200 zdjęć dziennie?

Z góry dziękuję za sugestie.

Sołtys
-------------------------------------------
http://www.lukaszsupergan.com




RE:Jaki aparat? - vick grappa.pl - 06-11-2008

Sołtys<< mam ten sam problem, którego jeszcze nie rozwiązałem, ale podzielę się tym co udało mi sie wymyślić i znaleźć w sieci.
Mam aparat Sony (kompakt, nie lustrzanka, ale i tak zasilać trzeba), do którego nie ma markowych zamienników (o tych z alledrogo szybko przestałem myśleć), oryginalne kosztują ok 2 stówek.

O problemie zasilania myślałem już na etapie wyboru modelu, wziąłem starszy, z mniejsza ilością bajerów, mniejszym wyświetlaczem itd. dzięki czemu jest o 1/3 mniej prądobiorny.

Słoneczne ładowarki są pewnie i skuteczne, ale ja zazwyczaj jadę w góry poza sezonem letnim, a co za tym idzie ilość godzin słonecznych i prawdopodobieństwo bezchmurnego nieba jest raczej małe.

Póki co, poza dokupieniem kolejnego aku, jedynym rozsądnym wyjściem wydaje się być przenośna ładowarka - powerbank czy inne tego typu.
Są dostępne gotowe, np: http://www.brunton.com/product.php?id=603 małe i zazwyczaj lekkie, reszta rozbija się o pojemność i o cenę.
Oczywiście jest cała masa informacji w sieci jak to zrobić domowym sposobem, tu pojawia się kwestia umiejętności zrobienia czegoś takiego i najczęściej (sądzac po zamieszczonych zdjęciach) wychodzi z tego spory klocek o nienajmniejszej masie.
-------------------------------------------
http://ngt.pl/users/vick




RE:Jaki aparat? - m. - 06-11-2008

miałem canona: g5 i g7. Na dlugie wyjazdy 1 aku firmowe nie starczalo. Kupowałem za każdym razem aku niefirmowe (wawa, przy placu narutowicza, gości namierzyłem na allegro); koszt: 15 zł?.
A najlepsze jest to, że za KAŻDYM razem aku niefirmowe było lepsze od aku canonowskiego.
Czasem 2 aku było malo jak długi trek, wtedy strzelałem oszczędniej, a pod koniec to fociłem pzrez wizjer (wylączałem ekran).




RE:Jaki aparat? - dymy - 06-11-2008

~vick
nie lepiej zapasowy komplet aku klasy Enloop? albo nawet dwa.
-------------------------------------------
[ I ]




RE:Jaki aparat? - vick grappa.pl - 06-11-2008

dymy<< zacytuję sam siebie:

''Mam aparat Sony (kompakt, nie lustrzanka, ale i tak zasilać trzeba), do którego nie ma markowych zamienników (o tych z alledrogo szybko przestałem myśleć), oryginalne kosztują ok 2 stówek.''

W moim poprzednim aparacie zasilanie było na AA, więc i problemu nie było :)
Zasadniczo zapasowe ogniwa AA to dobry pomysł, jednak i tak trzeba do tego dokupić lub zmontować jakąś przejściówkę ładującą chociażby przez małe USB...
-------------------------------------------
http://ngt.pl/users/vick




RE:Jaki aparat? - ROKO - 06-11-2008

Sołtys>>Kupiłem na Allegro aku do kamery (dałem 35 zł, a oryginał ponad 200 zł). Pojemność bez zarzutu, wybieraj aktualnie standardowe pojemności a nie rekordy świata. Najlepiej sklep internetowy specjalizujący się w bateriach.

Na wyjazdach używam kompaktu Fuji31Fd, zwykle aku starcza na tydzień, dołączana ładowarka jest na szczęście lekka.

Dla szukających 4xAA - polecam Sanyo2500 z ładowarką, koszt na Allegro ok. 50 zł. ''Enloopy'' są droższe i mają niższe pojemności np. 2000 mAh. Nie wiem jednak w jakim stopniu zwykłe aku rozładuje się po kilku dniach. Na dłuzsze wyjazdy - dwa zestawy aku 2500-2700 mAh plus ewentualnie paluszki o zwiększonej pojemności i używanie aparatu w sposób oszczędzający energię (np. bez częstego przeglądania w aparacie wykonanych zdjęć itp).
-------------------------------------------
Fajnie będzie!




RE:Jaki aparat? - sołtys - 06-11-2008

''Póki co, poza dokupieniem kolejnego aku, jedynym rozsądnym wyjściem wydaje się być przenośna ładowarka - powerbank czy inne tego typu.
Są dostępne gotowe, np: http://www.brunton.com/product.php?id=603 małe i zazwyczaj lekkie, reszta rozbija się o pojemność i o cenę.''

Problem w tym, że z takiego ''powerbanku'' można zasilić telefon komórkowy, nie sposób jednak zasilić lustrzanki cyfrowej, która nie posada możliwości ładowania przez USB jak inne, nieco prostsze aparaty. Potrzebowałbym czegoś, co zasili standardową ładowarkę do baterii 7,4 V.
-------------------------------------------
http://www.lukaszsupergan.com