NGT
Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. (/thread-1889.html)



RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - dannsa - 29-01-2019

Mam narty Asnesa Nansen z zamkiem pod ichniejszą krótką fokę SkinLock. Spróbowałem tego raz, i efekty były niezachęcające: wyczuwalny duży opór przy poślizgu narty. Być może mam nartę nieco za krótką jak do mojej masy, choć test kartki się udawał. Problemem może być system mocowania foki w postaci metalowego elementu, który, choć dość płasko przylega do ślizgu, może stawiać opory. W nowszym rozwiązaniu Asnesa Xlock ten element jest wykonywany z tworzywa i jeszcze bardziej spłaszczony. Tutaj przewagę może mieć rozwiązanie Fischera gdzie nie ma na ślizgu żadnego elementu mocującego. Poza tym, Fischer i tak daje na tych nartach łuskę.
Czytałem parę polskich opinii dość entuzjastycznie opisujących doświadczenia z krótkimi fokami. Moje niestety takie nie były.
Natomiast jeśli chodzi o wklejane foki, zamiast łuski: z tego co przeczytałem, nie chodzi tu o lepsze trzymanie, ale o eliminację jednej z podstawowych wad łuski jaką jest stawianie oporu przy poślizgu. Trzymanie takiej foczej strefy jest uzależnione mocno od rodzaju śniegu. Tutaj doświadczenia z testu na biegówkach http://nabiegowkach.pl/Sprzet/Testy/Narty-z-foka-skinem-zamiast-smaru-lub-luski. -Wrazenia-z-uzytkowania-Rossignol-R-SKIN-Classic.html
---
Edytowany: 2019-01-29 09:54:32
---
Edytowany: 2019-01-29 09:55:17




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - m - 29-01-2019

Opór jest większy, szczególnie w takich nakładanych (ja mam samoróbki na wzór BD), ale też traktuję to jak łuskę na sterydach i zakładam jak ta przestaje trzymać bo jest zbyt stromo czyli generalnie i tak już przeszedłem w marsz.
-------------------------------------------
m




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Barsus - 29-01-2019

dzięki wszystkim. Nie potrafiłem zprecyzować tego o co mi chodzi. chyba Dannsa najlepiej trafił z odpowiedzią w moje oczekiwania. bo właśnie ta kwestia oporu w trakcie poruszania jest kluczowa w porównaniu do zwykłej foki i czy przyczepność jest na podejściu porównywalna do pełnej foki.
-------------------------------------------
http://dasieda.blogspot.com/




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - dannsa - 31-01-2019

Barsusie,
Krótka foka nie będzie nigdy pracowała tak dobrze jak normalna, bo jest krótka :)
Ale - dziś próbowałem moje krótkie foki Asnesa podchodząc trasą zjazdową w Koninkach (obecnie nieczynną). I powiem, że dla mnie zdecydowanie poprawiły one swoją reputację. Trzyma to nieźle, na pewno zauważalnie lepiej od łuski, porównywalnie lub może nawet lepiej niż na smarach. Przy podchodzeniu opory nie robią różnicy. Da się poczłapać na płaskim, nawet zjechać, ale szału nie ma. W takich warunkach jest przepaść w porównaniu do smarów.
Niemniej, będę na pewno brał ze sobą to ustrojstwo jak przewidywane będzie strome podejście.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - m - 01-02-2019

Zastanawiam się jakby działała taka krótka foka mocowana na przodzie. Zjazd z czym takim byłby chyba szaleństwem, ale na podejściu wydaje się, że potencjalnie cały zestaw trzymałby lepiej (foka + łuska/smar w komorze), foka byłaby lepiej dociśnięta, tylko prowadzenie narty pewnie dziwne. Będę musiał wypróbować.

Swoją droga widziałem też użycie bardzo wąskiej foki - 2-3cm długiej na cała nartę.
-------------------------------------------
m




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Barsus - 01-02-2019

M
Też mi to przyszło do głowy.
-------------------------------------------
http://dasieda.blogspot.com/




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pim - 01-02-2019

Zjazd z przyklejony fokami zawsze będzie ''drewniany'' . Hamuje i tyle.
Zjazd z fokami ma sens w dwóch przypadkach: grozi nam ryzyko utraty kontroli ze względu na stromiznę, oraz wylodzenie i utrata kontroli.
Czy foka na dziobie coś da? Moim zdaniem będzie na pewno przeszkadzać. By działała dobrze musi obejmować komorę odbiciową narty. Antytezą tego pomysłu jest Kicker: krótka foka zapinana w strefie odbicia. To jest minimum.
-------------------------------------------
Pim




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - m - 01-02-2019

Bardziej chodziło o szaleństwo zjazdu z krótką foką na dziobie - to był raczej żart niż rozpatrywanie realnej możliwości.
Przy podejściu będzie przeszkadzać w prowadzeniu narty to na pewno (przed większy opór na przodzie) ale czemu ''musi obejmować komorę'', żeby trzymała - tego nie rozumiem?
-------------------------------------------
m




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pim - 01-02-2019

Porządkując:
Narta biegowa (czytaj BC, XCD) jest ukształtowana tak, że mamy komorę odbiciową (podwójną, półtora).
Kiedy dociskasz nartę w trakcie ruchu, ten odcinek zaczyna pracować. Na tym odcinku masz łuskę, lub będziesz miał smar odbiciowy.
Narta Ski Tourowa/zjazdowa jest ''umownie płaska'' ( mamy różne geometrie narty: positive chamber, rocker, płaska). Nie ma wyodrębnionej komory odbiciowej, jak w narcie biegowej.
W przypadku narty biegowej foka pracuje przede wszystkim w strefie odbicia i trochę z przodu i z tyłu. Stąd pomysł kickera, by fokę skrócić do strefy gdzie faktycznie działa.
W przypadku narty ski tourowej foka działa na całej powierzchni (mniej więcej) równomiernie.
Jeżeli na narcie biegowej przykleisz tylko z przodu, to zamontujesz ją w strefie, gdzie jej efektywność jest realnie mała, i efekt jej pracy będzie mierny.
O to mi chodziło i przepraszam za długaśny wywód.
-------------------------------------------
Pim




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - m - 01-02-2019

Czyli chodziło ci o to, że przy dziobie nie byłaby wykorzystywana cała powierzchnia foki? Teraz łapię, czyli trzeba by było ją przykleić z 20cm za dziobem, żeby wykorzystać jej całą powierzchnię. Ale też w takim nietypowym zastosowaniu zyskuje się powierzchnię łuski w komorze, która byłaby zasłonięta przy normalnym założeniu krótkiej foczki.
-------------------------------------------
m




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pim - 01-02-2019

@m! Strasznie kombinujesz. Jak rozumiem chciałbyś mieć w komorze smar a na ślizgu fokę.
Moja propozycja: nabierz najpierw doświadczenia ze smarowaniem. Moje skromne doświadczenie jest takie: łatwiej jest wstrzelić się w warunki ze smarami twardymi (sticki) w śnieg zmrożony, świeżo spadły. Gorzej jest ze śniegami wiosennymi gdzie stosujesz klistry.
Dannsa smaruje narty ''na trzymanie'' i jego wpisy na forum biegówki Ci pomogą.

A foki miej w zapasie jak byś poniósł porażkę. Chyba, że masz taką naturę, że będziesz w terenie smarował aż do uzyskania sukcesu. Ja jestem prostym nie skomplikowanym cholerykiem, więc to nie dla mnie.

Co do foki na dziobie. Moim zdaniem ta się szybko odklei. Zwróć uwagę, że foka ne zależnie od systemu mocowania ma najczęściej zaczep przedni i tylny. Klej trzyma mocno, ale foka powinna być rozpięta pomiędzy dwoma punktami (fani klejów Black Diamonda powiedzą, że ''te foki'' trzymają się absolutnie wszystkiego i zawsze)
Twoja foka na dziobie będzie mieć zaczep z przodu. Tył foki będzie się trzymał na samym kleju, do tego wejdzie w strefę odbicia. Tam szybko zahaczy o jakąś gałązkę, kamień (o co w terenie w sumie nie trudno), zostanie odklejona, wypaćka się w śniegu i zacznie Ci się miluśio majtać we wszystkie strony. Pytanie jak długo wytrzymasz z taką majtającą się foką?

Spróbuj w terenie, opisz jak było. Pomysł może się też okazać ciekawy.

Foka jest generalnie rozwiązaniem trochę upierdliwym (zakładanie/zdejmowanie). Moja żona długo się przed fokami broniła. Poddała się, kiedy w Izerach czekało nas podejście na Świeradowiec od Polany. Zapadał zmierzch, byliśmy kilka godzin na nogach. Nie miała siły by spokojnie technicznie podejść. Przykleiła foki i podeszła.
Dla mnie foki to jest taka ''brutalna siła''. Są takie momenty, gdzie nie ma sensu bawić się w subtelności. Przyklejasz fokę, narta staje się jak deska, ale idziesz do przodu. I to w takim momencie jest najważniejsze.
---
Edytowany: 2019-02-01 12:50:36
---
Edytowany: 2019-02-01 12:52:16
---
Edytowany: 2019-02-01 12:52:33
-------------------------------------------
Pim




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - m - 01-02-2019

@Pim! Przy smarowaniu na odbicie można kombinować np wydłużając powierzchnię tak smarowaną, przy łusce już nie. Gdy łuska przestaje trzymać można założyć kickerskin'a a ja tu rozważam sytuację w której ten kickerskin przestaje trzymać więc zakładam go na przód, na ślizg uzyskując większą powierzchnię oporu. Tak kicker trzyma się tylko z przodu ale założony w komorze ''prawidłowo'' też. Tak, pełna foka lepiej trzyma i gdy planujesz trasę stromą można to uwzględnić zabierając pełną fokę, ja myślę o sytuacji awaryjnej gdy potrzeba większego oporu a nie zabrałeś pełnej foki tylko krótką (albo gdy ktoś ze względów np. ekonomicznych nie ma długiej foki).
Też zawsze ciekawym rozwiązaniem wydawały mi się hagan super grip https://cdn.shopify.com/s/files/1/0972/8116/products/13_Crampon_Super_Grip_600x. jpg?v=1527589692
właśnie do dreptanie, co można jak się wydaje szybko założyć i zdjąć bez zdejmowania nart.
Ale też generalnie ja mam chyba specyficzne podejście bo jestem ciężki więc szybciej i częściej mi się zdarzają sytuacje gdy brakuje przyczepności a też z powodu wagi narty mam długie więc i wszelkie inne techniki są trudniejsze do wykonania. Dlatego też często nie ma miejsca na subtelności. Słaba technika w tym pewnie też nie pomaga. Będzie okazja to może spróbuję takiego awaryjnego rozwiązania, może wykonam sobie takiego super gripa pod wąską deskę..
---
Edytowany: 2019-02-01 14:16:40
-------------------------------------------
m




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - dannsa - 01-02-2019

Pim, moim zdaniem nie masz do końca racji. Narta nawet zjazdowa nie jest równomiernie obciążana. Tak byłoby gdyby była idealnie sztywna. W realu największe obciążenia są na środku i zmniejszają się w kierunku dziobu i piętki. Dlatego foka najlepiej pracuje właśnie na środku narty. Odcinki przy dziobie i piętce coś tam dają, ale mniej. Dlatego kombinacje z dodawaniem foki od dziobu imho nie są warte zachodu. Jak kicker już nie trzyma to dajemy zakosami, a jak brak miejsca to jodełką, schodkowaniem na ukos, w bok itd.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pim - 01-02-2019

Chodziło mi o ''schemat uproszczony'' - Stąd określenie ''umownie płaska''....
@m! Jak kiedyś kol. Konik na forum biegówki napisał: CKC - ćwiczyć.....a ćwiczyć.
-------------------------------------------
Pim




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Barsus - 02-02-2019

Tak jeszcze o krótkiej foce montowanej na przodzie narty.
Myślę, że dałoby radę zrobić do niej zaczep tylny. Wystarczy rodzaj jakiejś pętli, np z z zipów, który oparłby się o wiązanie. fokę trzeba by na końcu zaszyć tworząc niewielki tunel, przez który przepuściłoby się wspomnianą pętlę. Reszta jak w standardowej długości.
Czy taka foka ma sens to już inna inszość, ale zaczep jest do wykonania domowym sposobem.
-------------------------------------------
http://dasieda.blogspot.com/




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - m - 02-02-2019

Tylko wtedy powstaje zgrubienie i powierzchnia bez kleju. Ale pewnie jak moje kickery się trochę zużyją to doszyję troczek na końcu ;) Ale generalnie bym nie histeryzował - masa ludzi używa fok mocowanych tylko w dziobie i jakoś działają.
-------------------------------------------
m




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - dannsa - 02-02-2019

Jak już chcesz kombinować, to przyklej kickera tam gdzie jego miejsce, a przód i tył smaruj na odbicie . Zresztą modus operandi może być taki: narta posmarowana na odbicie na całości ślizgu, jak przestaje trzymać, dokładasz kickera.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - akz - 03-02-2019

Dzień dobry, czytam od lat i czas na pierwsze pytanie :) Mam zamiar przesiąść się z klasycznych nart BC (krótkie sztywne 68/60/65) na coś mocniej taliowanego i szerszego z grupy XCD - Madshus Epoch / Fisher S-Bound 98 (albo jeszcze szersze Annum / S-Bound 112) i stoję przed wyborem wiązań: NNN BC Magnum lub Hagan X-trace. Być może miał ktoś doświadczenia z jednymi i drugimi i jest w stanie powiedzieć które mogą wpływać na lepszą skrętność powyższych nart (przy założeniu że buty będą jakoś porównywalnie twarde)? Z lektury forum i blogów widzę że zestaw mocniej taliowanych BC/XCD ładnie się sprawdza z X-trace ale zastanawia mnie właśnie ta skrętność - lepsza w Magnum czy X-trace.
Poszukiwania są spowodowane ograniczeniami jakie powoduje mój zestaw BC: Sporteny Ranger + miękkie buty Alpiny. Jest bardzo fajny w dolinach czy na nizinach ale w zderzeniu z jakąkolwiek górką w Gorcach lub innych typu beskidzkiego jestem w stanie jechać głównie na krechę i z duszą na ramieniu :)




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - dannsa - 03-02-2019

Nie odpowiem Ci na podstawowe pytanie, ale zgłoszę tylko jedną uwagę: proponowane przez Ciebie typy wiązań i odpowiednich butów raczej nie sprawdzą się przy szerszych nartach w rodzaju Annum. Musiałbyś mieć kostki z żelaza, a mięśnie z włókna węglowego, żeby dobrze to zakrawędziować, zwłaszcza na twardszym śniegu.
---
Edytowany: 2019-02-03 20:10:12




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Leśna - 03-02-2019

Akurat mam taki zestaw - Madshus Epoch i wiązania X-trace. Nie chcę się za dużo wypowiadać, bo żadnej narciarskiej ekwilibrystyki nie wykonuję, ot łagodne wzniesienia i człapanie, ewentualnie przygotowana trasa biegowa (oczywiście nie wjeżdżam w ślady z tą szerokością nart). Krawędziowanie rzeczywiście jest trudne, bardzo trzeba się wbić żeby te miękkie wiązania pozwoliły na dociśnięcie krawędzi. Jakoś tam skręcają, a ja i tak najbardziej lubię skręcać pługiem ;-) To też dlatego, że używam butów, które nie są usztywnione w kostce, to również wpływa na krawędziowanie.
-------------------------------------------
http://acrossthewilderness.blogspot.com