NGT
Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. (/thread-1889.html)



RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - m - 19-02-2018

Problem w tym, że trekkingowe to najczęściej inny typ mocowania niż w biegowych a najczęściej w trekkingowych talerzyk zimowy montuje się na zwykłym, krótkim grocie. Mam nawet zimowy zestaw grot+ talerze kohli, których prawie nie używam, ale nie bardzo da się to zamontować na kiju biegowym.
-------------------------------------------
m




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pim - 19-02-2018

Niestety, kiedyś próbowałem takiej koncepcji, nie wyszło. Skończyło się na dedykowanych kijach II segmentowych Fishera.
Co do talerzyków ''ekspedycyjnych''. Mają większą średnicę i często przegubowe zawieszenie.
Tak ma wzmiankowany Asnes, ale i Fisher BCX variolight.
Rozwiązanie jest bardzo efektywne. Jak się planuje większe poruszanie się po nie przetartym/kopnym. Warto rozwarzyć.
---
Edytowany: 2018-02-19 21:24:35
---
Edytowany: 2018-02-19 21:27:24
---
Edytowany: 2018-02-19 21:28:46
-------------------------------------------
Pim




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Leśna - 19-02-2018

O właśnie, przydałyby mi się osobne kijki zimowe, bo ciągle gubię talerzyki w kopnym śniegu w moich trekkingowych kijkach. Pim, co to za dwusegmentowe? Chciałabym żeby talerzyki były na stałe, ale kije się składały do transportu w plecaku i żeby można było je regulować - do nart dłuższe, do rakiet krótsze.
-------------------------------------------
http://acrossthewilderness.blogspot.com




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - m - 19-02-2018

W moich starych Kohla Alpen Top talerzyk jest zakładany na kij po czym przykręcany grotem - nie może odpaść. Talerzyk jest cały plastikowy (duzy zimowy trzeba dokupić razem z dłuższym-zimowym grotem jako winterset), ale dość miękki więc dopasowuje się do podłoża. Niestety chyba ten model nie jest już produkowany, ale można pewnie jeszcze trafić. Niestety blokada jest skręcana.

Słyszałem opinie, że talerzyki w variolight nie są zbyt trwałe i często taśmy oddzielają się od talerzyka - jak to u Ciebie wygląda? To chyba jedyne dostępne w PL tego typu kije.
---
Edytowany: 2018-02-20 07:16:44
-------------------------------------------
m




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pim - 20-02-2018

Ja mam Variolight od 8 lat. Nic się nie dzieje. Konstrukcja jest analogiczna do asnesa:
1. Duży tależyk.
2. Dzięki mocowaniu do grota za pomocą taśm, jest przegubowy i ''na płask'' opiera się na śniegu a nie wcina krawędzią.
3. Montaż do grota z tego co pamiętam na wcisk.
4. Sam kijek jest dwusegmentowy i długi. Ale wys.max ma 160 cm, więc nie może być inaczej.
-------------------------------------------
Pim




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - m - 20-02-2018

Zastanawiałem się nad nim, ale właśnie słyszałem, że talerzyk odpada a regulacja sprawia, że jest mało sztywny (ja bym go prawie na max rozkładał). Jest dostepny od ręki w pl i teraz nawet na promo, ale to nadal ponad 3 stówy

A może BD Traverse lub Expedition? Mam ogólne obawy co do dwuczęściowych kijów, niemniej. A talerzyki pewnie już mają standardowe i łatwiej coś bym znalzł miekkiego i dużego jeśli załączone by się nie sprawdzały...?
---
Edytowany: 2018-02-20 13:47:26
-------------------------------------------
m




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pim - 20-02-2018

A ile masz wzrostu, że je chcesz rozkładać w terenie na max? Pytam z ciekawości. W moim przypadku przy 176 wzrostu: klasyk na torach kije 155. Ale teren to już 135-140.
Bo jak rzeczywiście potrzebujesz takie długie to będzie ciężko.
Kijki bez regulacji z dużymi talerzykami robi Asnes i Trab.
-------------------------------------------
Pim




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - m - 20-02-2018

Jestem 10cm dłuższy, za krótko jeżdżę, żeby mieć preferencje, ale teraz używam 155cm sztywne kije biegowe z talerzykami i grotami biegowymi (gdzieś tam kiedyś takie wyliczyłem, czy ktoś mi doradził - nie pamiętam), i nawet na przygotowanej trasie przydałyby mi się duże talerze - jak ślad jest przy brzegu trasy to i tak zewnętrzny kijek nurkuje w nieubitym śniegu, dwa, że nawet na trasie krótkie groty mi nie pozwalają porządnie się zaprzeć a trzy, że nie da się kijków wbić, żeby stały samodzielnie ;)
W terenie niewiele jeździłem, ale skoro mówisz, że aż tyle krócej używasz to może bym ten wątek ogarnął na razie posiadanymi już trekkingowymi kijami - chociaż lepiej byłoby mieć jedną parę do wszystkiego, no i max wysunięte tracą na stabilności/sztywności.
-------------------------------------------
m




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pim - 20-02-2018

W terenie z plecakiem przyjmujesz pozycję bardziej wyprostowaną. Stąd kije krótsze. Jeszcze je skracasz do zjazdu. W moim przypadku to 110-100.
Ogarnąć wszystko jednymi kijami będzie Ci trudno. Zwykłe biegowe ''bez ambicji'' kupisz za 70 PLN. Więc to nie jest poważny problem. Talerzyki czysto biegowe wbrew pozorom na przygotowanym śladzie będą wygodniejsze. Im poruszasz się sprawniej, pozycja jest pochylona do przodu tym ewentualne zapadanie się jest mniej odczuwalne. Tak to odbieram.
-------------------------------------------
Pim




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - zeralda - 20-02-2018

Z kijami jak z siodełkiem rowerowym. Ludzie notorycznie ustawiają zbyt nisko ;-). Kwestia preferencji, osobiście nawet z plecakiem wolę odbijać się kijami o długości ''biegowej'' (tzn przy wzroście 183 cm - 155 cm). Przy zjeździe albo skracam do 110 (pozycja tele jest mocno obniżona), bądź wznoszę ręce ku niebu jak cadyk podczas modłów.
-------------------------------------------
Zbyszek




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - m - 21-02-2018

Dzięki za uwagi - pewnie wstrzymam się na razie i jeszcze pojeżdżę z tym co mam biorąc biegowe na trasy i płaskie a trekkingowe (mimo tzw egronomicznej, pochylonej rączki) w teren i zobaczymy. Chciałem ogarnąć temat jednym kompletem też dlatego, że przymierzam się do wymiany trekkingowych patyków.
-------------------------------------------
m




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - wtw - 28-08-2018

Chciałbym zacząć swoją przygodę z bieganiem/chodzeniem na nartach. Mieszkam w centralnej Polsce z dostępem do terenów leśnych, pól, łąk, ale bez dostępu do przygotowanych szlaków pod narty biegowe. Chciałbym zakupić jakiś sprzęt, na którym mógłbym przemierzać otaczające mnie tereny. Marzy mi się niedrogi dobry sprzęt, pytanie czy coś takiego istnieje w tej dyscyplinie. Na początek chciałbym wydać maksymalnie 700-800 PLN na narty kije i buty. Mój typ jest taki
Kijki biegowe XC Performance Fischer
NARTY BIEGOWE FISCHER SPORTY CROWN z wiązaniami TOURING CLASSIC NIS
Buty Fischer OFFTRACK 3
Drugi typ to
Narty Fischer Sporty Crown IFP + Binding (Tour)
Buty Alpina T5 Tourning
Kije jak wyżej.
Co sądzicie o takim komplecie? Warto za cenę 700-800 PLN?
Jeśli macie jakieś inne propozycje to bardzo chętnie poczytam.
Z góry dziękuję z wszelkie sugestie i porady.
-------------------------------------------
Wojtek




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pim - 28-08-2018

To jest fajna uniwersalna narta. Do narciarstwa biegowego i na równinie i w górach na przygotowanych trasach ok. Mam parę Summit Crownów od 10 lat.
But Offtrack będzie za ciężki. On jest pod narty śladowe - cięższe i szersze. Zestaw lekka narta i ciężki but powoduje, że poruszasz się sztywno.
But Alpiny jest ok, natomiast szukałbym wersji, gdzie sznurowadła są zabezpieczone kołnierzem ze stretchu czy innego materiału. Zalodzone sznurowadła po pierwsze kiepsko się sznuruje, po za tym woda w nich zawarta zamacza język.
-------------------------------------------
Pim




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - wtw - 28-08-2018

Pim piszesz, że to fajne narty na przygotowane trasy, sęk w tym, ze w moim przypadku 90% to będą trasy nieprzygotowane (las, łąka, zaśnieżone polne drogi itp) czy tu też się sprawdzą?
-------------------------------------------
Wojtek




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - wtw - 28-08-2018

Aha i jeszcze odnośnie wagi butów. Wg strony producenta Fischer offtrack 3 w rozmiarze 42 waży 450g czyli para waży 900g, natomiast Alpine T5 tourning para wazy 1120g. Więc wygląda na to że jest odwrotnie jak mówisz. Moze mialeś na myśli Offtracki w wersji 5?
-------------------------------------------
Wojtek




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pim - 28-08-2018

Na nartach tej klasy włóczę się po Puszczy Kampinoskiej kiedy jest śnieg.
Nie widzę potrzeby używania w tych warunkach nart szerszych. Ale to moje przekonanie.
1. Pamiętaj narty nie powodują, że się w śniegu nie zapadasz. To samo dotyczy rakiet śnieżnych. (Jest postać w historii cywilizacji, która poruszała się po tafli wody, ale to pojedynczy przypadek.)
Jak napada odpowiednio dużo śniegu to się zapadniesz w narcie o szerokości 49 i 68 i ponad 100 mm szerokości. Kwestia ilości śniegu i jego rodzaju...
2. Waga buta nie będzie jedynym kryterium. Będzie nim też sztywność podeszwy. W butach do BC podeszwa jest sztywniejsza. Osobiście do tych Summitów kupił bym buty z linii XC Touring lub porównywalne.
3. Jak kupujesz OffTracki szukaj nart do nich dedykowanych: np. Spider 62, jakiś Sporten Highlander itp... To będzie zestaw bardziej ''terenowy'' od summitów.
-------------------------------------------
Pim




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - wtw - 28-08-2018

Czy takie buty byłyby odpowiednie https://trojansport.pl/buty-biegowe-fischer-xc-touring.html
To chyba jakieś starszy model, ale za to dość tani. Czytałem gdzieś, że buty z serii XC Touring i Comfort potrafią pękać. Pytanie ile w tym jest prawdy?




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pim - 28-08-2018

Nie wiem ile w tym prawdy? Ja mam XC sprzed 10 lat na SNS mają się dobrze. Może przejście na NNN lub inna konstrukcja podeszwy są tego przyczyna?
Wracając do butów, są lekkie, uważam je za ciepłe, nie przemakają. Moja żona kilkakrotnie używała ich z Haganami X-trace (nartą ewidentnie za ciężką, na kilkugodzinnych wyrypach).
Na początek starczą. Jak się wkręcisz to i tak sprzęt rozbudujesz, a zestaw basic będziesz miał
-------------------------------------------
Pim




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - wtw - 29-08-2018

Pim dzięki za poświęcony czas. Znalazłem jeszcze dość tanio (290 PLN) takie nart Rossignol Evo Glade AR NIS (to już backcountry) tyle że bez wiązań i bez stalowych krawędzi. Wiązania to jakieś 200 PLN. Pytanie czy warto się w to pchać mając na uwadze teren po którym zamierzam jeździć.
Druga sprawa to rozmiar nart. W przypadku tych Fischerów o których pisałem wyżej, lepiej wziąć 194 cm czy 204 cm? Mój wzrost to 176 cm a waga 86 kg, przy czym założenie jest takie, że chcę być lżejszy :-). Zakładam, że dłuższe narty są bardziej problematyczne w manewrowaniu zwłaszcza dla początkującej osoby. pytanie co się dziej w przypadku za krótkich nart.
-------------------------------------------
Wojtek




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pim - 30-08-2018

Długość - 196. Powyżej 2m narta jest okropnie nie poręczna w transporcie, przechowaniu itp.. Powyżej 2m to będzie narta do biegania klasykiem na torach jak odnajdziesz sportowe zacięcie.
Te Rossignole to fajna narta. Może być dla ciebie najlepsza. Przy tej szerokości ''wchodzi'' w tory (jak pojedziesz np. do Jakuszyc), a jest bardziej ''terenowa''. Przy większej szerokości może być też trochę krótsza. Powinna mieć tabelę doboru. Teraz narty raczej dobiera się do wagi.
Z lekkim butem BC będzie dobra.
---
Edytowany: 2018-08-30 10:51:39
-------------------------------------------
Pim