NGT
Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. (/thread-1889.html)



RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - peterka71 - 24-11-2013

Zna ktos trasy biegowe niedaleko Pragi? Robilem taki rekonesans rok temu.niestety sniegu nie bylo z info tez mialem problemy.najlepiej niedaleko Svatego Jana.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Kamb - 13-01-2014

Cześć.
Po przeczytaniu całego wątku o biegówkach (i wielu innych) zdecydowałem się na zestaw BC:
Buty Salomon X-Adv 6,
Wiązania Salomon X-Adv Raid,
Narty Sporten Ranger.

''Bez obciążenia'' ważę 64kg, zatem do tego zimowe ciuchy i plecak 6-8kg, z którym zwykle się poruszam. Powyższego sprzętu będę używał w 90% na jednodniowych wycieczkach, teren 50/50 nizinny, pogórze/górki.
Z opinii pojawiających się w tym wątku wynika, że lepsze krótsze narty niż zbyt długie. Zatem zdecydowałem się na Rangery 160cm (z prasowaną łuską). Podpowiedzcie proszę, czy dobrze wybrałem, czy przy powyższych parametrach lepiej jednak 170cm?
-------------------------------------------
Pozdrawiam i niech nas w końcu trochę przysypie.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Dominik.M - 13-01-2014

Jeśli to będzie łażenie po lesie to moim zdaniem będziesz się czasem zapadał. Przy mojej wadze 79kg narty 185cm o tej samej szerokości co Ranger dawały czasem zbyt słabe podparcie na nieprzetartych trasach a wedle tabelki -> 180 cm/75-87 kg -> więc nie przeginał bym w dół.
-------------------------------------------
http://www.light-test.info




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Ged - 13-01-2014

Kamb, a czemu nie weźmiesz od razu nart salomona?

Inna sprawa, że taki teren to raczej cross-country niż BC. BC (ale z salomonem 89) używam w Beskidach. Na pojezierzu olsztyńskim (zamarznięte jezioro, morena denna) używam cross-country fishera i madshusa.

Tak jak pisze Dominik - jeśli chodzisz z plecakiem to jednak dłuższe.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Kamb - 14-01-2014

Dzięki za podpowiedzi, wezmę pewnie te Rangery 170 cm (wg tabelki są na 68-78kg ubranego narciarza). Miałem dylemat, bo przy stosunkowo dużym wzroście (182) ważę niewiele, ale zawsze lubię mieć trochę nawrzucane do plecaka :)

Szczerze mówiąc rozważałem narty Salomona, ale X-Adv 69. Jedynym argumentem za Sportenem jest oczywiście założony próg cenowy, który przekracza już Salomon 69, a co dopiero 89...
A duża jest różnica jakościowa między Sportenem a Salomonem?




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pim - 14-01-2014

Tytułem wyjaśnienia: w kopnym i tak będziesz się zapadał. Ludzie czasem oczekują, że będą mknęli bez zapadania. Nie ma tak dobrze.
Na temat Rangerów poczytasz na forum biegówki.pl oraz na Forumjurajskim.
-------------------------------------------
Pim




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - szuri - 26-01-2014

witajcie, byłem dzisiaj pobiegać trochę na nartach rozgrzewkowo no i niestety trafiłem na jakąś nierówność i BUM narta może nie złamana ale tak na 7-10 centymetrów rozwartstwiona. Myślicie, czy jest jakakolwiek szansa, żeby ją przywrócić do stanu używalności ?

Za każdą pomoc dziekuje
-------------------------------------------
szuri




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - szuri - 26-01-2014

witajcie, byłem dzisiaj pobiegać trochę na nartach rozgrzewkowo no i niestety trafiłem na jakąś nierówność i BUM narta może nie złamana ale tak na 7-10 centymetrów rozwartstwiona. Myślicie, czy jest jakakolwiek szansa, żeby ją przywrócić do stanu używalności ?

Za każdą pomoc dziekuje


/ przepraszam za podwójny post/
-------------------------------------------
szuri


[Obrazek: 1889-1577-1.jpg]




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Dominik.M - 26-01-2014

Nie. Jeśli nie ma śladu na spodzie narty wskazującego na uszkodzenie, to próbował bym ją reklamować.
-------------------------------------------
http://www.light-test.info




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - szuri - 26-01-2014

myślisz, że jest jakaś szansa, czy to raczej walka z wiatrakami ?
-------------------------------------------
szuri




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Dominik.M - 26-01-2014

Jeśli narta pęka ''tak sobie'' to jest szansa, że to zwykła wada materiałowa - coś źle nalane do formy, źle wymieszany materiał. etc. Dla mnie to nie wygląda jak siłowe złamanie narty tylko pęknięcie.
-------------------------------------------
http://www.light-test.info




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Jaga - 31-01-2014

Zadam być może niezbyt mądre pytanie, ale gdzieś muszę zapytać :)

Chciałabym spróbować przygody z nartami w górach. Poczytałam trochę o samym sprzęcie i myślę o BC. Czy na początku jestem w stanie sama sobie poradzić czy potrzebny będzie ktoś, kto mnie nauczy ''jak to się robi''? Problem w tym, że wszyscy znajomi jeżdżą tylko na stoku i nie znam nikogo, kto mógłby wprowadzić mnie w temat. Na dodatek ktoś kiedyś nastraszył mnie, że to trudne i że cała wycieczka skończyła się na ciągłym leżeniu w śniegu na czterech literach.

Jakieś porady dla początkujących?




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Dominik.M - 31-01-2014

Najpierw naucz się jeździć i zjeżdżać na biegówkach, hamowanie, skręcanie, to wszystko jest bardzo podobne jak na zjazdówkach, ale wymaga większej siły i dłuższych odcinków na wykonanie. Nie ma takiego przełożenia jak w butach narciarskich do zjazdówek. Dodatkowo będziesz czasem się poruszać na zupełnie nieprzygotowanych i czasami podziurawionych ''zaoranych'' przez przedzierających się piechurów trasach co dodatkowo utrudni sprawę.
-------------------------------------------
http://www.light-test.info




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - zając - 31-01-2014

Jaga, o ile jeździsz na nartach zjazdowych to wydaje mi się że stosunkowo szybko załapiesz poruszanie się na biegówkach, a potem śladówkach. Natomiast jeśli w ogóle nie jeździłaś na nartach, to może to zaznajamianie się ze śniegiem i techniką może chwilkę potrwać.
Moja niejeżdżąca na nartach koleżanka obecnie jeździ na biegówkach po przygotowanych trasach i podoba jej się to, największy problem ma ze zjazdami tzn kontrolą prędkości - na biegówkach przy wąskich nartach, bez krawędzi z miękkim butem ciężko to kontrolować jeśli się nie ma dużego doświadczenia.
Wydaje mi się że sensowne będzie stawianie pierwszych kroków na w miarę płaskim terenie (śladówki) lub przygotowanym (biegówki) być może na pożyczonym sprzęcie - wtedy sama sprawdzisz jak ci idzie i będziesz wiedzieć czy dasz radę wypuścić się w bardziej górski teren :)




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Jaga - 31-01-2014

Na pewno na początku sprzęt wypożyczę, muszę najpierw sprawdzić czy dam sobie radę i czy mi się podoba.

Na zjazdówkach nauczyłam się jeździć dopiero jakieś 3 lata temu. Zjadę, nawet w miarę poprawnie, ale nie mam dużego doświadczenia, bo szybko stwierdziłam, że nie sprawia mi frajdy stanie w kolejce do wyciągu i zjeżdżanie wśród tłumów.

W takim razie poszukam jakichś łagodnych tras niedaleko Krakowa i spróbuję jeśli mówicie, że da się i bez nauczyciela. Może jeszcze kogoś namówię. O ile śnieg będzie ;)
Dzięki!




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - zając - 31-01-2014

Jaga, możesz pooglądać filmiki na youtube - przynajmniej z teorii będziesz przygotowana. Powinnaś szybko załapać skoro masz jakąś narciarską praktykę za sobą.
Koniecznie namów kogoś jeszcze - będzie wesoło :)




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - DJ Tadik - 02-02-2014

Jaga:
Na próbę z BC blisko Krakowa polecam wybrać się na DRAPĘ:
http://www.zimowybeskidwyspowy.pl
Jest możliwość wypożyczenia sprzętu i napewno znajdzie się ktoś kto pokaże czym to się je.

Jeśli nastawiasz się na cięższy teren górski to możesz pomyśleć o lekkim sprzęcie skitourowym. Na płaskim będziesz wolniejsza niż biegówki/bc. Ale strome podejścia i zjazdy będą znacznie łatwiejsze. I to bez nauki jazdy z wolną piętą w miękkich butach:)

Jak zima wróci do małopolski to możemy się ustawić na jakieś poczłapanie po pagórkach.
-------------------------------------------
Byle do weekendu




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Jaga - 03-02-2014

Tadik, jak tylko śnieg zawita do Małopolski jestem chętna na pagórki na nartach :)




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Rzez - 01-07-2014

Wiem, że może już dla niektórych poza sezonem, ale na SierraTradingPost są do wyrwania buty narciarskie w dobrych cenach - np. Madshus Nano Carbon do klasyka czy łyżwy za 200 pln...
-------------------------------------------
Marcel




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pim - 18-12-2014

Tak na początek kolejnego sezonu: W sezonie letnim przemyślałem niektóre kwestie i postanowiłem połączyć nartę XCD (Madshus Eon) z użytkowanymi i opisywanymi przeze mnie na NGT wiązaniami X-trace. Zobaczymy co wyjdzie z tej mikstury.
-------------------------------------------
Pim