NGT
Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. (/thread-1889.html)



RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Dominik.M - 10-02-2013

Koło 0*C i na świeżym śniegu łuskę smarujesz smarem w płynie, ślizgi jak najbardziej smarujemy smarami na gorąco zależnie od temperatury.

Toko Express Maxi / Express Pocket
Swix Easy Glide (mają w decathlonie)
-------------------------------------------
www.light-test.info




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - fewpondes - 12-02-2013

Na stronie 62 tego wątku McTofic pisze: ''A propos wiązań BC. Mam Rottefella BC Auto i wszystko gra dopóki nie musze się ryć w głębszym śniegu [...] itd...''
Miałbym w związku z tym pytanie: jakie z wiązań typowo NIE backcountry nie miałyby tej przypadłości w połączeniu z nieco szerszymi nartami śladowymi (60mm), pozwalałoby na dobór lekkiego buta (w cenie do 350zł przed rabatem na koniec sezonu :) ) ale trzymającego dobrze w kostce, niestety mam jakąś przypadłość z jej niestabilnością, no i żeby dało się raz na 10 lat użyć tych nart z wiązaniami w jakichś nieco (ale bez przesady) trudniejszych warunkach sudecko-bieszczadzkich. Ino nie piszcie, że takie rzeczy to tylko w erze LOL :). Pozdrawiam wszystkich :).




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Dominik.M - 12-02-2013

Testowałem narty Offtrack ze standardowymi wiązaniami T3 Auto w systemie NNN - nie było najmniejszego problemu.
http://www.forum.outdoor.org.pl/sprzet/(narty)-biegowki-fisher-offtrack/
-------------------------------------------
www.light-test.info




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - fewpondes - 13-02-2013

O genialne, tego właśnie mi było trzeba.

W toku poszukiwań taki wybór mi się jeszcze kraje Fisher Adventure 60 kontra Sporten Rubicon?
---
Edytowany: 2013-02-16 12:09:37




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Jerzy - 24-02-2013

Posiadamy narty śladowe, metalowe krawędzie. Są one bez łuski. Moje są stosunkowo miękkie. Komora się zamyka po lekkim ścisnieciu palcami. Chce się nauczyć je smarować. Głownie na trzymanie. Proszę doświadczonego kolegę o wskazówki.
P.S.
Jezdże na nich po 2-3 godziny, w tempie 7-8 km na godzine, a moze zrezygnowac z nich i kupic coś innego. Jeżdze głównie w cetralnej Polsce, czasami w Jakuszycach

-------------------------------------------------------
Jerzy
-------------------------------------------
Przeniesione przez administratora




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - ot - 13-11-2013

Co szanowni biegówkowicze myślą o deskach typu back country jak Sporten Ranger w połączeniu z wiązaniami NN75 i raczej biegowymi butami. Ważę ponad 110kg więc chodzi między innymi o nośność na śniegu (nieprzygotowane trasy).
Wg mojego rozumowania: jako śladówki na płasko-pagórkowaty teren myślę, że nie powinno być problemu (i to ma być ich główne zastosowanie). Ale też zastanawiam się jak będzie jesli zechcę zabrać narty np w beskidy. Czy ktoś ma takie doświadczenia? Z wiązaniami nie powinno być problemu ale boję się, że lekkie buty mogą zawieść przy bardziej wymagającym zjeździe. Pewnie w dalszej przyszłości poszukałbym czegoś cięższego, może pod nowsze wiązania, ale na dziś mam buty z dziobami a szukam nośnej narty (ja + plecak).
-------------------------------------------
m




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - -PITdoggy- - 13-11-2013

Ot, widzę że mamy podobne rozkminki biegówkowe.
Gdyby na Pomorzu śnieg leżał dłużej, to już dawno sprawiłbym sobie mniej więcej taki zestaw, o którym piszesz. Tereny świetne- ale śnieg nie zawsze dopisuje.
Myślałem o dopinaniu psa na amortyzatorze- czyli skijoring.
-------------------------------------------
Nie jesteśmy tutaj dla przyjemności!




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pim - 13-11-2013

Wiązania NN75 w wersji biegowej, są systemem raczej martwym.
Wersja Telemarkowa funkcjonuje dalej. Natomiast to zupełnie inny poziom cenowy. Tu wiedzę szeroką w tym zakresie posiada kol. Dannsa
Na początek szukaj butów do BC. Zawsze da się wybrać coś z Fishera, Sportena, Rossignola.
W Beskidach szybko się zorientujesz, że przydają się również foki.
Sporteny Ranger to klasyczna narta śladowa.
Obecnie weszły narty o cechach bardziej zjazdowych np. Mashusy Eon. Sporten Ranger w Beskidach sprawdza się dobrze.
Użytkuje je kol. Wujek:

http://www.fotografie.nowytarg.pl/pasmem-malych-pienin-na-nartach-sladowych

Opcja niszowa, stosowana przeze mnie, opisana na forum i testowana Hagan X-trace.

https://ngt.pl/thread-7902.html

Po za tym polecam forum: biegowki.pl:
http://www.biegowki.pl/forum/
---
Edytowany: 2013-11-13 19:46:19
-------------------------------------------
Pim




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Ged - 13-11-2013

Jako początkujący ''biegówkowicz'' potwierdzam uwagi Pima.
Po terenie płasko-pagórkowatym (pojezierze olsztyńskie) biegam na typowych cross-country. Świetnie sprawdzają się zarówno na pokrytych lodem jeziorach, jak i zarośniętych lasami wzgórzach morenowych.
W Beskidy tylko backcoutry+foki. Używam Salomona xadv 89.
---
Edytowany: 2013-11-13 20:24:49




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - ot - 13-11-2013

Dzięki za uwagi.
Pim - może i martwy, choć Czesi ponoć nadal używają i lubią.
Ja po prostu mam na stanie w sumie nowe buty, wiązania po 20-30zł chodzą. Nowe wiązania BC - 300 + nowe buty BC 300-400 co daje prawie 7 stówek + deski = 1300 - sporo biorąc pod uwagę, że docelowo zestaw ma służyć jako śladówki dla ciężkiego. W tej chwili mam deski w okolicach 50mm co na nieubitym śniegu daje efekt rakiet śnieżnych (człapania). Z kolei na ubitej ścieżce która najczęściej przybiera kształt wału narty rozjeżdżają się. Więc pozostaje założenie na jakimś odcinku śladu i jazda tam i z powrotem albo szukanie płaskiej ubitej nawierzchni. I rozwiązania tych problemów szukam w BC - szersza narta na dziewiczy śnieg a kanty na te nieszczęsne grzbieciki.
Co do beskidów, mądrzejsi ode mnie mówią, że miękki but nie pozwoli na prowadzenie narty - cóż, nie mam porównania, żeby się do tego odnieść, ale też jeszcze do niedawna NN75 i raczej miękkie kapcie były standardem. Ale też w moim wykonaniu służyłby mi ten zestaw najwyżej do grzbietowych trasek jednodniowych. Też namyślam się nad lekkim zestawem turowym lub telemarkowym w celu wycieczkowym, wtedy śladówki w ogóle będą w użyciu tylko jako sprzęt nizinny. Ale to plan najwcześniej przyszłoroczny stąd pytanie o beskidy.
Też zastanawiałem się nad wiązaniami x-trance na jakiejś desce BC - czy taki zestaw twoim zdaniem nadaje się na takie popołudniowe bieganie po płaskim czy lepiej jednak już nawet te moje NN75 sobie zamontować?

W tej chwili rozważam dwa warianty długookresowej strategii: śladówki/BC z miękkim butem + w niedalekiej przyszłości coś cięższego (tury, tele) do wędrówek. Lub może wstrzymanie się na razie z nowymi deskami i zakup cięższego kompletu buty BC (alternatywnie x-trance) + jakieś deski być może w okolicach 70-80mm i traktowanie tego zestawu jako uniwersalnego wycieczkowo-sportowego
---
Edytowany: 2013-11-13 20:50:20
-------------------------------------------
m




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - DJ Tadik - 13-11-2013

Nie demonizujcie tak Beskidów ;/
Kiedy słyszę że na jakiekolwiek wyższe pagórki potrzeba ciężkiego BC albo najlepiej Skiturów to przypominają mi się Czesi w Harrachowie zjeżdżający stokiem narciarskim na dwumetrowych wąziutkich biegóweczkach (coś jak nasze polsporty).
A tak na serio:
Sporten Ranger - mój ojciec używał takich w połączeniu z miękkimi butami biegowymi (na wiązaniu SNS X-Adv). Po płaskim i przy lekkich podejściach spoko ale jakikolwiek zjazd nie wchodził w grę - nie był w stanie zapanować nad ciężką nartą w tych butach. Pod koniec zeszłego sezonu przestawił się na jakiś wyższy i usztywniony plastikiem model Salomona i podobno jest znacznie lepiej.

Hagan X-trace:
Same sztachety są bliźniaczo podobne do Sporten Ranger, inna jest tylko łuska (nacinana/prasowana).
Sam używam ich od 3 sezonów z powodzeniem w Beskidach i daję sobię radę bez fok. Jeśli chodzi o zjazd to mam specjalnie lekko zmodyfikowane wysokie Hanzele 012 (dołożyłem plastikowy usztywniacz z Nordica Fun Drive Soft). Wąską leśną ścieżką nie zjedziesz ale jeśli jest miejsce na pług albo jakiekolwiek zakosy to jest OK.

Jak blokują fundusze to może lepiej najpierw kupić te Sporteny lub jeszcze coś szerszego, założyć NN75 a jak bedzie gotówka to zmienić wiązania na inny system i pożądne buty kupić.
-------------------------------------------
Byle do weekendu




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pim - 13-11-2013

Nie ma zestawu uniwersalnego. Używałem X-Trace w torach. Ale poruszasz się wolno, a nic nie zastąpi frajdy lekkiego zestawu biegowego. W terenie nie przygotowanym, to inna sprawa.
Obecnie używam dwóch zestwów:
-lekki, na tory, Puszcza Kampinoska etc...
- X-Trace, beskidy, teren nie przetarty.
Ski tury, po za Babią, Pilskiem, to dla mnie przesada.
Po za tym na zestawach biegowych czesi zjeżdzają ze Śnieżki.... Czyli: trening, trening, trening....
---
Edytowany: 2013-11-13 21:05:05
-------------------------------------------
Pim




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - ot - 13-11-2013

Ano właśnie trening, trening, trening a jak człowiek i kołyskę miał na płozach to na wszystkim da radę. Dobry narciarz to i na typowych biegóweczkach poradzi jak napisaliście zgodnie obaj Panowie.

DJ Tadik - no to potwierdziłeś moje obawy. Jednak z lekkim kapciem to trudno było by używać jako pełnoprawny sprzęt do BC. Chociaż zawsze można stromsze zejścia pokonywać w inny sposób ;)

Taki zestaw jaki posiadasz Pim rzeczywiście wygląda optymalnie, ale na jeden sezon to byłby olbrzymi wydatek, więc tymczasem pewnie poszukam jakiś śladówek lub wąskich BC (np rangerów) jako najczęściej używanych i zamontuję NN75 a w góry nadal z buta. Chociaż pewnie skuszę się i zabiorę w góry, najwyżej w dół zjadę na tyłku ;) W przyszłym sezonie pomyślę nad czymś szerszym, cięższym albo x-trance zamontuję do tych desek.
Dzięki za porady :)
---
Edytowany: 2013-11-13 21:43:36
---
Edytowany: 2013-11-13 21:44:02
-------------------------------------------
m




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pim - 17-11-2013

Może jeszcze mała refleksja:
W zeszłym sezonie byliśmy z żoną na wyjeździe zorganizowanym przez TN Biegówki w Karkonoszach. Osoby mające ''korzenie'' sportowe zjazdy brały ''na krechę''. Oczywiście w terenie przygotowanym, z założonym śladem ma to sens. My jednak byliśmy w Karkonoszach, gdzie szerokość grzbietu daje szerokie pole do manewru.
Zjazd na krechę nie musi być do końca bezpieczny, zaś teren wokół zachęca do szerokiej jazdy wzdłuż szlaku.
Wreszcie szlaki turystyczne mają ''hipnotyzujący wpływ'' na ludzką psychikę. Często mamy wokół hektary terenu zjazdowego wygodniejszego, bezpieczniejszego od szlaku tyczonego dla turysty pieszego.
Są rzecz jasna wyjątki od tej reguły: np. stromy holweg pomiędzy Starymi Wierchami a Maciejową w Gorcach. Choć nigdy nie miałem czasu by poszukać tam obejścia....
Dlatego warto czasem w sezonie wziąć ''boazerię'' po pachy, udać się na oślą łączkę i ćwiczyć umiejętności zjazdowe. Fakt człowiek wygląda głupkowato, ale to się przydaje.
To tak przed sezonem.
---
Edytowany: 2013-11-17 18:07:04
-------------------------------------------
Pim




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Ged - 17-11-2013

@DJ Tadik,
dobry narciarz pewnie zjedzie w kopnym śniegu z Babiej na biegówkach do łyżwy. Ale pytanie wskazuje, że to będą raczej pierwsze doświadczenia z biegówkami. Ponieważ sam jestem początkujący to wiem, że wysłanie kogoś na wąskich biegówkach w Beskidy to najgorsza rada jakiej można udzielić. Boleśnie to przerabiałem przy podejściu ze Zwardonia na Racze. A nie jest to najtrudniejszy szlak Beskidów.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pim - 17-11-2013

Na początek: Jakuszyce, Góry Bystrzyckie, Góry Stołowe, tam gdzie są zakładane ślady. Potem teren nie przejezdny, ale bez szaleństw: Góry Izerskie, niektóre rejony Beskidu Niskiego, beskidzkie pagóry z siecią stokówek. Teren nie przetarty i odludny później. Po za tym oznacza to cięższy sprzęt, inne przygotowanie kondycyjne, etc...
-------------------------------------------
Pim




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - dannsa - 17-11-2013

>>.np. stromy holweg pomiędzy Starymi Wierchami a Maciejową w Gorcach. Choć nigdy nie miałem czasu by poszukać tam obejścia....<<
Się mi raz zdarzyło szukać. W strasznych chojakach wylądowałem. Ale to nie znaczy że go nie ma, tylko ze go wtedy nie znalazłem :)
-------------------------------------------
dannsa




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Ged - 17-11-2013

@Pim, a że do tego nie lubię tłumów w górach (w Jakuszycach potrafi byc więcej ludzi niż na Marszałkowskiej), to targam mój dość ciężki zestaw: 89-tki z SNS X-ADV manual i butami x-adv 6 (sztywna podeszwa, lżejsze od ''8''). I oczywiście foki.
Choć zestaw jest dość ciężki, to do człapania po Beskidach idealny.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pim - 18-11-2013

Wspaniała jest ludzka cecha kanalizowania się w np. kierunku schroniska gdzie jest browar. Faktycznie w Jakuszycach bywa tłumnie. Ale Worek obok szlaku browarowego na Orle bywa pusty. Grzbiet powyżej Rozdroża w kierunku Świeradowa, pusty.
Po stronie czeskiej jest już luźniej i trudniej.
Analogicznie do szosy do Moka latem - tłumy. Po drugiej stronie Białki - Biała Woda - pusta. No ale nie ma schroniska.
Doskonale rozumiem potrzebę pustki. Działając indywidualnie z takim setem, można się zapaść w górach i nie potkać żywej duszy.

Co do obejścia Holwegu - trzeba by zorganizować ekspedycję poszukiwawczą....
---
Edytowany: 2013-11-19 11:49:53
-------------------------------------------
Pim




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - peterka71 - 21-11-2013

w temacie dylematów: sporten rubicon konta fisher.fisher pewnie lepszy jakosciowo. rubicon króciutki..od 2 l mam rubicony i jestem zadowolony. dla początkujacego chyba jednak łatwiejsze do opanowania dłuższe narty.lepsza stabilność. pozdrawiam kolegów. to mój pierwszy post w tym hm..nadchodzącym sezonie. nie lubie niejasnych sytuacji/jak za oknem/snieg by sie przydał..a tak to jeszcze myślę o kajakowaniu :)