NGT
Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. (/thread-1889.html)



RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Gilda - 06-12-2010

nemoo, mi jako amatorowi zawsze polecają narty ''na wyciągnięcie ręki'', tzn... wyciągnij rękę do góry , i odpowiednia długość narty to wysokośc do nadgarstka. oczywiście, nie każdemu może pasować taki partyzancki dobór, ale moje pierwszy narty takie były, i nie narzekałam. :)a kijki pod pache ;)
-------------------------------------------
Gilda




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - oldtrek - 06-12-2010

BC - ja właśnie kupiłem buty w Kros-ski z Bielawy. Bardzo miła obsługa, wysyłają towar natychmiast. Płaciłem przelewem, na drugi dzień kurier przyjechał z butami. Mają bardzo dobre zestawy w dobrej cenie i gdyby nie to, że swoje narty kupiłem na giełdzie to właśnie u nich zrobiłbym zakupy. Zapraszają zawsze do swojego sklepu by przyjechać i oglądnąć co mają.
Ale laurkę strzeliłem, i to za darmo. Ale szczerze polecam.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - BC - 06-12-2010

oldtrek,
dziękuję za odpowiedź.
Przeczytałem Twoją ''laurkę'' i mam nadzieję, że u mnie też się sprawdzi :)
A nie wiesz przypadkiem, jak u nich wygląda serwis? Można śmiało montować wiązania?
Nota bene, nikt nie wie nic nt. dobrych serwisów narciarskich we Wrocławiu???
-------------------------------------------
BC




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - oldtrek - 06-12-2010

BC - na mnie zrobili dobre wrażenie. Kontaktowałem się telefonicznie oraz przez internet. Nie znam się kompletnie na sprzęcie. Chciałem tylko przypiąć narty i robić wypady w teren. Na giełdzie kupiłem stare, lekko uszkodzone narty śladowe z wiązaniami SNS. Potrzebowałem więc buty pod te wiązania. Gość grzecznie zapytał się czego oczekuję, jaka będzie forma uprawiania tego pięknego sportu (profesjonalne wyścigi w Jakuszycach, czy niedzielne torowanie za miastem) po czym nie naciągając mnie na jakieś kosmiczne technologie zaproponował czeskie buty Botas, dobrał właściwy rozmiar. I jest tak jak powinno być. Żałowałem tylko, że wcześniej nie wpadłem na ich stronę, ponieważ z tego co przeczytałem mógłbym cały komplet używany, ale w bardzo dobrym stanie (narty, wiązania, buty, kije) kupić w przystępnej cenie. Co do serwisu to nie umiem nic powiedzieć. Raczej bym im zaufał. Też mieszkam we Wrocku, ale jakoś nie mam czasu na serwisy i sklepy. Mam nadzieję, że się nie zawiedziesz. Ja jestem zadowolony.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - PRS - 07-12-2010

Dzieki oldtrek za odp.
Kijki nie dla mnie ale na prezent więc Dec trochę odpada...
Czy takie są warte swojej ceny... bo zdeka drogo...
http://e-narty.net/product_info.php?cPath=68&products_id=65
-------------------------------------------
PRS




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - 1984sokol - 08-12-2010

witam,

mam pytanie laika o buty bc z allegro:
http://allegro.pl/item1348592625.html

pod jakie wiązania są te buty? niby buty bc, ale starszy model. czy one są pod ten tzw. ''kaczy dziób''??




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - B_097 - 08-12-2010

Witam
Jestem kompletnym laikiem od jakiegoś czasu rozglądam się za nartami biegowymi.Zaznaczamodrazu ze miejsc w jakich planuje jeździć to pola, laki i drogi leśne, mieszkam na wiosce. Mam chyba trochę niebardzo wymiary do narciarstwa bo 190cm/100kg,,, Prosiłbym o jakieś wskazówki co do sprzętu na poczatek myślałem o używanym, nie chodzi o finanse tylko o dobro tego sprzetu, preferuje aktywny tryb życia (gdy nie było sniegu) codzienna jazda rowerem ok 20km. Teraz gdy śnieg za oknem bardzo brakuje mi ruchu chociaż grywam w piłke halowa 2-3razy w tyg. Proszę o jakieś konkretne rady jaki sprzęt, dlaczego taki a nie inny.Rozgladam się na allegro może tam cos ciekawego mozna nabyc.Ogladałem sprzet rowniez w Makro lecz jak juz pisalem szkoda nowego sprzetu dla laika ktory nigdy nie mial nart na nogach. Myślę że finanse nie będą przeszkodą. Dziekuje z góry za wszystkie porady i wypowiedzi.
moje gg 4484161
Pozdrawiam Bartek
-------------------------------------------
Baretk




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - kubamars - 09-12-2010

Witam , B_097 też jestem świeżak w temacie biegówek . Od wielu lat jeździłem na zjazdówkach , a w tym roku postanowiłem spróbować czegoś nowego . W necie znalazłem firmę pana Wojtka Sczecińskiego e-narty.net , po kilku emailach dokonałem zakupu 2 kompletów sprzętu . Zależało mi na sprzęcie który będzie stosowany do jazdy po lesie, tzw back country . Sprzęt został dopasowany - prawie uszyty na miarę . Zanim coś kupisz to zapytaj specjalistów co będzie dla Ciebie najlepsze . Z wrażeń z jazdy - nie ubawiłem się tak od bardzo wielu lat . Pozdrawiam i życzę miłej zabawy .




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Monika18 - 09-12-2010

BC - pytałęś o firmę KROS-SKI
W ubiegłym tygodniu osobiście byłam u nich w sklepie w Bielawie kupić narty.Mają naprawdę duży wybór.
A co najważniejsze Profesjonalne doradztwo, miła obsługa, chłopaki znają się na rzeczy. Każdym klientem zajmują się osobiście. Montaż wiązań zrobili mi od ręki, no i ceny przystępne. Witać, że narty to ich pasja a nie tylko handel. Na każde zadane pytanie dostałam wyczerpującą odpowiedź co dla mnie było ważne bo kompletnie nie znałam się na nartach biegowych. W weekend jadę zawieść do nich narty zjazdowe do regeneracji:) jestem pewna że się nie zawiodę:) POLECAM!!!
-------------------------------------------
monia




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - semow - 09-12-2010

ciekawy zbieg okoliczności z godziną rejestracji :)




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - gumibear - 10-12-2010

semow?




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - semow - 10-12-2010

kubamars
2010-12-09 16:11:59
Data rejestracji 2010-12-09 15:36

Monika18
2010-12-09 22:55:49
Data rejestracji 2010-12-09 22:39




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Monika18 - 10-12-2010

semow... jak mam to rozumieć ???
-------------------------------------------
monia




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - artkie - 11-12-2010

Witam. Podepnę się pod temat, ale nieco z innej beczki. Z zakupu nart zrezygnowałem, bo to co mnie interesuje niestety ale nieco kosztowne jest.
Warunki do biegania to szlaki totalnie nieprzetarte czyli pola i lasy pobliskie. Czyli to co mam za swoją stodołą. Jak wspomniałem Zakup desek odpadł, ale. Posiadam stare polsporty na których jeszcze jako młodzian ganiałem, wtedy były dużo za duże dla mnie, posiadają ona wiązania tzw kaczy dziób (chyba, sprytne bo zależy jak się linkę na krawędziach zapięło to albo biegówki albo zjazdowe) Ale nie o tym. Jakie wiązania do nich kupić i co za tym idzie odpowiednie buty. Bo butów starego typu kaczy dziób to raczej nie dostanę nigdzie a interesują mnie tylko nowe, jak również nie wiem czy na obecne moje kopyto wiązań by starczyło mimo znacznego zakresu regulacji. Narty mają już co najmniej 30 lat bo ja byłem ich ''spadkobiercą''. A chciałbym je reaktywować. Okute są na całej długości, ślizgi już plastykowe czy z podobnego tworzywa. Mam jeszcze jedne, ale to to już nad kominek raczej się nadają, mimo że użytkowałem intensywnie swojego czasu. Mają już przynajmniej 60 lat tak oceniam, wiązania to jeszcze skórzane paski z klamerką. Te odnowię i pójdą na ścianę :) :). Reasumując, potrzebuję dobre wiązania i buty do biegania w całkowicie dzikich warunkach. i w bardzo rozsądnej cenie. Pytanie co dla mnie jest rozsądne. Na alledrogo widziałem buty alpiny po 240pln (nie wiem co to za buty nie znam się, a nazwa Alpina to kojarzy mi się tylko ze sprzętem car audio albo sportowymi wersjami renault), ale raczej nie drożej niż 400, a jeśli taniej to będę happy. Z góry dziękując za porady Artur
-------------------------------------------
Sołtys




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - BC - 12-12-2010

Oldtrek, Monika18,
dziękuję za odpowiedzi.
Byłem w Kross-Ski w Bielawie. Faktycznie jest to świetny sklep i bardzo miły oraz fachowy Sprzedawca. Dokonałem zakupu i wrócę po jeszcze :)

DO WSZYSTKICH:
czy mogę ponownie prosić o pomoc w poniższej kwestii?

Zakupiłem narty Sporten Forester i zastanawiam się, czy muszę do nich mieć buty i wiązania SNS X-Raid / Access, czy też wystarczą SNS Profil (manual)?
Mam ambicje głównie turystyczne, także łażenie po przygotowanych trasach.
Nie zamierzam wyczynowo eksplorować nieznanego terenu, a ponoć te X-Raid nie są zbyt wygodne, a na ew. bieganie na przygotowanych trasach w ogóle się nie nadają.
Moja waga z plecakiem: max 95 kg.
Same narty ważą 1800 g (1 deska - 900 g.)

Pytam, bo ponoć dobiera się najpierw buty, potem wiązanie. Mnie idealnie pasują buty Botas Vermont 52 (oto link: http://botas.pl/sklep/47_3041_Botas_buty_Vermont_52) - wiązania musiałyby być SNS Profil (manual). Wolałbym Botas Tuscon XA (wiązania SNS X-Adv Raid), ale są one - w moim rozmiarze 44 - absolutnie nieosiągalne (brak w sklepach).

Podsumowując: wychodzi na to, że moje wiązanie to będzie SNS Profil. Waszym zdaniem może być, czy - z uwagi na wagę moją, narty i zastosowanie - koniecznie but i wiązanie BC?
Z mojego punktu widzenia potrzebowałbym raczej uniwersalnego rozwiązania, niekoniecznie stricte do BC.
Pozdrawiam!




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Luszek - 12-12-2010

Cześć
Wiecie może gdzie w Wawce da się kupić groty (talerzyki) do kijów biegowych?
Pozdrawiam




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - oldtrek - 12-12-2010

Widzę, że kolega celuje w profesjonalny sprzęt. Z tego co wyczytałem to zarówno dedykowane wiązania do BC, jak i SNS są akceptowane. Ja mam zwykłe śladówki o szer 5cm z wiązaniami SNS na których łażę wszędzie. Ostatnio w takim sprzęcie byłem na Ślęży. Chodziłem po polach, gdzie oprócz sarenek od tygodni nikt nie był. Biegałem po śladach zrobionych przez zapaleńca na prywatnej łące. Chodziłem w kopnym śniegu za miastem. W takich warunkach narty zapadały się jedynie na kilka centymetrów w śniegu. Oczywiście używałem stuptuty. Z tego co czytam w Internecie narty BC są taliowane i krawędziowane, czyli możliwa jest jazda lelemarkiem tak jak na zjazdówkach. Czyli, chcąc wykorzystać w pełni ich funkcjonalność powinno się użyć dedykowanych wiązań i butów. Pytanie, czy będziesz tego używał? Myśląc o zjazdach i chodzeniu to może lepiej już zainwestować w skitury?




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - oldtrek - 12-12-2010

oczywiście chodzi o telemark. Przepraszam za literówki. Muszę się wreszcie zarejestrować.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pim - 12-12-2010

1. Teoretycznie do narty takiej jak Forrester potrzebujesz wiązań do BC i takich butów. Vermont wg. tej teorii będzie za lekki. Jednak jak wejdziesz sobie na stronę Wujka (fotografie nowy targ) to zobaczysz, że korzystając z takiego zestawu odbywa naprawdę intensywne tury.
Narta BC daje sobie średnio radę w jeździe telemarkiem. Do tego potrzebne są dedykowane narty i buty. Po opanowaniu techniki na takim sprzęcie można starać się przenosić elementy techniki do BC. Zjazd na BC jest po prostu ''mało sterowalny''.
2. Praktycznie są zawodnicy, którzy potrafią swobodnie manewrować i stosować elementy techniki alpejskiej, czy tele. Jednak to efekt ''urodzenia się na nartach'' i treningu, treningu, treningu....

Zresztą tu są przykłady....a więc do ćwiczeń:

http://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=pl&v=mIBdyK1vJ-E
http://www.youtube.com/watch?v=m1QH7UPgqAU&feature=related
http://www.youtube.com/user/wujek1809#p/u/16/1Zdqi38_9zo
-------------------------------------------
Pim




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - BC - 12-12-2010

Oldtrek,
dzięki za odpowiedź. Nie celuję jednak w profesjonalny sprzęt. Nie będę chodził ani zjeżdżał profesjonalnie. O telemarku wiem tylko w teorii (że jest). Chodzi mi po prostu o bezpieczeństwo - uniknięcie np. skręcenia kostki czy innego urazu. Dużo chodzę po górach w butach trekkingowych i stąd moje zaufanie do tego rodzaju obuwia, jak ww. Botas Tuscon X-A.
Nie jestem też gadżeciarzem i nie upieram się przy megasprzęcie, bo wiem, że nart biegowych będę używał kilka razy w roku.
Szukam po prostu sprzętu możliwie uniwersalnego i solidnego (patrz moja masa cielska i ciężar narty). Mógłbym z powodzeniem założyć nawet NN75 i moje dotychczasowe Botasy Vega, gdyby nie to, że prawie w ogóle nie trzymają kostki. Ale je zachowam, bo to fajny but :)

Pim,
również wielkie dzięki. Telemark, jak już wyżej napisałem, nie wchodzi w rachubę. Wędrówki po łatwym-średnio trudnym terenie, też założone ślady (Jakuszyce) - oto moje zamierzenia. Krawędzie wybrałem dla bezpieczeństwa (i narta się mniej niszczy).

Podsumowując: czy pomimo mojej wagi (95 kg z ciuchami i plecakiem) i relatywnie ciężkich nart (1,8 kg para) sugerujecie, że mogę montować SNS Profil i używać Botasów Vermont 52?
Bez obawy, że sobie coś skręcę czy nadwerężę?
OK, wiem, że zawsze problemy mogą być - rzecz w tym, by ich nie prowokować nieodpowiednim ekwipunkiem.
Co myślicie?
---
Edytowany: 2010-12-12 18:38:42
-------------------------------------------
BC