NGT
Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. (/thread-1889.html)



RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - cyrkiel - 18-12-2005

hm, no dzieki- hehe ale wciaz jestem niezdecydowany :(

do 009Mati: ja kiedys polazłem na wycieczke w gory na w.w sprzecie szerokosci 45mm. Powiem jedno fajnie było (wycieczka), natomiast ogólnie to masakra ! narty były bez łuski, nieposmarowane odpowiednio i teren nazwijmy go dziewiczy w beskidach. Snieg głeboki, kopny, strome podejscia etc.
Wypusciłem sie nieswiadomy z kolegą na ski- turach. W efekcie cały czas musiałem jodełkować (dobrze ze narty leciutkie) albo podchodzic bokiem, narty zaczepiały sie o jakies korzenie, drzewa, ślizgały do tyłu tak ze 3 razy płuca wyplułem :))). Na zjazdach nieprzygotowanych to leżałem notorycznie ! ani wyhamować ani zadnej kontroli nad nartami. Mam nawet takie smieszne zdjecie jak to zjeżdzając po jakims traawersie ze stromej gorki po cienkiej mocniejszej gornej warstwie sniegu w pewnej chwili zatrzymałem sie , a w nastepnej snieg załamał sie i tyle mnie widziano :D
Aa- oczywiscie kolega na ski turach szedł sobie prosto na podejsciach na których ja robiłem po kilka trawersów :))), nie mowiac juz o zjezdzaniu w dół.
Nie mam innych doswiadczen ale moim zdaniem w gory strome - tylko ski-tury z FOKAMI, po płaskim dziewiczym terenie - okrawiedziowane śladówki te całe back country- na niewielkie gorki mozna dokupic wąskie foki, a na przygotowane wąskie 45 mm.
Wystarczy jeszce tylko nauczyć sie jeżdzic i już :)))

-------------------------------------------
cyrkiel




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - mar - 18-12-2005

system SNS stosuje Salomon, Fischer i zdaje sie Hartjens (czy jakos tak)
System NNN to Rosignoll, Alpina
Wiazania do lyzwy i klasyka roznia sie rowniez (a moze przede wszystkim) twardoscia gumowego odbijacza. W wiazaniach do skatingu ta gumka jest sztywniejsza co sprawia ze but ma mniejszy skok w piecie.
W wiazaniach SNS Pilot jest jeszcze dodatkowy punkt mocowania buta w okolicach srodstopia wlasnie po to aby skok buta nie byl zbyt duzy i po to aby lepiej kontrolowac narte w momencie oderwania jej od sniegu.
Ten typ wiazania wybaga oczywiscie odpowiedniego buta.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - cyrkiel - 18-12-2005

a to jasne sam mam twardsze gumki w NNN. Natomiast mój dylemat polega na tym ze nie wiem czy mając jeden komplet nart: NNN+ buty typu kombi rossignola i mając na oku używane super narty do łyżwy z wiazaniami SNS-
inwestowac w buty SNS do łyżwy, czy tez przekrecic posiadane wiazania NNN i inwestować w buty rossignola do łyżwy?
-------------------------------------------
cyrkiel




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - cyrkiel - 18-12-2005

;) eee... przesadzasz. Zamiast na piwko to gromadziłem fundusze :)

To jest juz stary model rosig. nazywa sie Cobra R7000, sprzed paru lat- fakt lekkie są.
Duzo fajnych nart znajdziesz w sklepie podroznika- ja kupowałem w krakowie.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - cyrkiel - 18-12-2005

tu- niestety zdjec nie mają.
jak stwierdziłem jak cos sie nadaje do wszystkiego to i do niczego... a propos ''combi''





RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - nowy - 18-12-2005

Co to jest:
''Wiazania do lyzwy i klasyka roznia sie rowniez (a moze przede wszystkim) twardoscia gumowego odbijacza''
Gdzie jest ten odbijacz, czy można wymieniać te gumki?
dzięki
-------------------------------------------
nowy




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - halicz - 18-12-2005

Odbijacz to taka gumka w wiązaniu, z którą styka się czubek buta powyżej poprzecznej beleczki mocującej but do wiązania. Można je wymieniać.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Marek - 18-12-2005

Witam! Czy dla ''mocniejszych'' lepiej przygotowanych biegaczy zaleca się twardsze gumki, odbijacz? Marek
-------------------------------------------
Marek Kurpiel




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Trybek - 19-12-2005

Witam,

Chciałbym kupić narty śladowe. Niestety na allegro jest naprawdę mnóstwo ofert. Jednak szerokosc 99,9% wystawionych tam nart to biegówki (45-55 mm). Gdzie szukac typowych śladówek, na nieprzygotowane trasy - las, pole, wały przeciwpowodziowe?

Pozdrawiam




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - halicz - 19-12-2005

trybek - w Sklepie Podróżnika
www.sp.com.pl




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Kciuk - 19-12-2005

Witam! Mam taki problem. Jeżdżę na biegówkach już 2 lata (ale nie całą zimę bo mam lekcje), ale nigdy niewiem czym najlepiej smarować narty. próbowałem woskiem ale to mało pomaga. Gdyby ktoś wiedziałczym oprócz firmowych smarów wielkie dzięki!

-------------------------------------------
Pozdrawiam




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - halicz - 19-12-2005

Stary, żeby wiedzieć jak smarować trzeba wyższe studia skończyć...a tak na poważnie, to warto zaopatrzyć się w parę podstawowych smarów (np. Toko albo Swixa) twardych na różne temperatury, jakiś klister i coś do pielęgnacji ślizgów. Pytanie, czy potrzebujesz smaru bardziej na poślizg czy na trzymanie?




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Cinek - 21-12-2005

Stoje przed dylematem wyboru szerokosci nart 45 czy 50 mm (172cm/65 kg). Wysokosc nart 190 lub 195 cm. Jakie sa Wasze obserwacje i spostrzeżenia na ten temat? Czy jest wyraźna różnica?
-------------------------------------------
Cinek




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - erazm - 21-12-2005

edek> na tułów niestety konieczna jest bielizna termoaktywna, bawełna odpada. Ale ja mam na to swój patent, nie musisz koniecznie kupować koszulki Crafta za 70 PLN, skocz do second handu i poszukaj koszulek rowerowych (ale nie z lycry tylko coolmaxa) koszt ok 15 PLN. Na metce musi być napis 100% poliamid, ewentualnie dodatek z lycry i materiał musi mieć takie charakterystyczne wgłębienia. Na koszulkę najlepiej sprawdza się jakiś windstopper lub softshell, tutaj ciężko znaleźć alternatywę, ale ja zanim dorobiłem się sofshella biegałem w bluzie rowerowej ze szmateksu, ale to trzeba mieć doświadczenie żeby coś dobrego wygrzebać :P Na nogi najlepszym IMHO jest zestaw długie rowerowe getry z lycry a na to spodnie dresowe z kreszu (100% poliamid). Zestaw nieprzewiewny, słabo przemakalny i świetnie oddychający w całości do nabycia w szmateksie ;)




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Kciuk - 21-12-2005

Do ~halicz bardiej na poślizg
-------------------------------------------
Pozdrawiam




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Kciuk - 21-12-2005

do ~cinek. Ja osobiście jeżdżę na 185 centymetrach a mierzę 180 cm i nie narzekam. w krótszych nartach lepiej manewrować, szczególnie, gdy jesteś początkujący i lubisz jeżdzić po lesie. Jeśli chodzi o szerokość to też zależy, gdzie zamierzasz jeźdić. Szersze przydadzą się na głęboki śnieg (tak jak dłuższe), a na trochę węższych jeżdzi się np. po drogach lub po świerzym śniegu.

-------------------------------------------
Kciuk




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pirru - 22-12-2005

Cześć mam jedno pytanko. Czy możecie polecić jakieś spodnie do narciarstwa biegowego w nie za wysokiej cenie?




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Walter02 - 22-12-2005

Cinek >> dokładnie, jak pisze ~Kciuk - jeżeli chcesz biegać po przygotowanych, ubitych trasach wybierz węższe, jeżeli chcesz zadawać ''w backcoutry'', albo jeszcze nie wiesz - to szersze - niby te 5mm to niewielka różnica, ale jednak jest.
Jeżeli wybierasz się na dłuższe wycieczki z większym obciążeniem, to weź i szersze i dłuższe (zawsze to większa powierzchnia, a z ciężkim plecakiem i tak będzie Ci trudno manewrować...)




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Cinek - 22-12-2005

Dzieki za sugestie. Zupelnie poczatkujacym nie jestem (ladnych kilka lat temu bawilem sie przez 2 sezony ale wyroslem z butow a czasy byly ciezkie...). Do szlajania sie po gorach mam narty tourowe. Raczej mysle o chodzeniu w zalozonym sladzie albo bieganiu po trasach przetartych przez innych. Czy roznica tych 5mm (dla tej samej dlugosci nart) przy kroku lyzwowym na przyklad na ubitej drodze jest w jakis sposob zauwazalna? Kiedys biegalem na 50mm ale nie maialem nic innego do porownania.... czy slyszeliscie cos na temat nart znanej firmy MADSHUS oferowanej przez niezbyt profesjonalny w tej dziedzinie market MACRO?
-------------------------------------------
Cinek




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Walter02 - 22-12-2005

Cinek >> sądzę, że jeżeli chodzi o łyżwę, to wieksze znaczenie ma długość, a nie szerokość, ale poczekajmy, aż się wypowie ktoś z większym doświadczeniem w bieganiu łyżwą...

co do MADSHUS-a to jest to znana firma, pewnie jak każda produkuje sprzęt z każdej półki zarówno dla amatorów jak i dla zawodowców - narty tej firmy widziałem także w sklepach typowo narciarskich.

ps wydaje mi się, że ta firma była jednym ze sponsorów Marka Kamińskiego na którejś jego wyprawie

zalookaj na ich katalog