NGT
Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. (/thread-1889.html)



RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - ciusiek1 - 07-12-2005

Mam takie pytanie skoro wypowiedzi zaczeły odbiegać od tematu przewodniego którym są narty biegowe.
Mam zamiar dokonać zakupu nart ale nie biegowych tylko śladowych choć ostatnio zaczęłem zastaniawiać się też nad nartami z grupy back country.Może ktoś z Was udzieliłby mi wskazówki jakie narty wybrać (chodzi mi tu o rodzaj nart jak i też może sam model). Zamiarem moim jest używanie narty na trasach nieprzygotowanych w lasach jak i na terenie otwartym, nie wykluczam także jakiegoś wyjazdku w teren pagórkowaty żeby nie powiedzieć górzysty tzn nie taki w którym potrzebowałbym nart turowych. Jaki rodzaj nart wybrać śladowe czy może back country jak dobiera się długoś takich nart. Znam sposób doboru długości nart biegowych ale skoro te dwa typy nart są nartami szerszymi to wydaje mi się że należy zastosować inny rodzaj doboru dł. Jeszcze jedno zastaniawiałem się nad nartami śladowe rovery sportena a back country highlander też tego producenta czy narty te są dobrym wyborem czy może polecilibyście coś innego




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - jarbo - 08-12-2005

Witam

Wszyscy pytacie i piszecie o sprzecie a ja mam pytanie z innej beczki, to że narty biegowe to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu nie trzeba pisąc ale jest jedna rzecz, która potrafi popsuć poczucie wolności :)))- to jest nieodpowiedni ubiór. Mam tu na myśli kłeby parującego potu po wejściu do śchroniska, inne z tym związane niedogodności. w czym biegac żeby choć troche zminimailizować ten delikatny minus :))) innymi słowy jak sie trzeba ubrać żeby było dobrze
-------------------------------------------
jarbo




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - tp - 08-12-2005

Jarbo, jeśli chodzi o strój do biegania bardziej sportowego niż nazwijmy to turystycznego to masz linkacza, jest tam kilka informacji:




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - tp - 08-12-2005

Jeśli natomiast spędzanie czasu na biegówkach / śladówkach ma mieć charakter bardziej turystyczny, to myślę, że odpowiedni będzie ubiór taki sam jak do śmigania po górkach bez nart, ubiór, w którym absolutnie najważniesjszym ogniwem jest bielizna transportująca wilgoć do następnych warstw.

Po dużym wysiłku cudów nie ma - mokry będziesz, ale po wejściu jak napisałeś do schroniska za kilkanaście minut będziesz suchutki i na tym polega ta ''niewielka'' różnica.





RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Walter02 - 09-12-2005

mam małą uwagę do ''turystycznej'' części wypowiedzi ~tp
''ubiór taki sam jak do śmigania po górkach bez nart''
a mianowicie na biegówkach/śladówkach/turach ręce pracują dużo więcej nawet w porównaniu z chodzeniem z kijkami trekingowymi.

Dlatego zalecam wymianę kurtek z długim rękawem na różnego rodzaju kamizelki - oczywiście bez przesady, jak staniemy i jest zimno, to warto mieć do założenia coś ciepłego ''pełnowymiarowego''

no i oczywiście nie można zapomnieć o czapce - przez głowę ucieka sporo ciepła...




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - tp - 09-12-2005

Walter, właśnie wróciłem ze spacerku na turach i powiem Ci szczerze, że może i masz rację z tymi rękawami, ale nie każdy ma możliwość posiadania osobnego zestawu odzieży do każdego rodzaju aktywności zimowej i jeśli masz wybór: kupić jeden dobry polar lub taki prawie że dobry i kamizelkę, to chyba lepiej kupić jeden ale dobry polar z długim rękawem.

co do czapki zgadzam się w całej rozciągłości - podstawa!

Pozdr!




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - sołtys - 09-12-2005

ciusiek1

''Może ktoś z Was udzieliłby mi wskazówki jakie narty wybrać (chodzi mi tu o rodzaj nart jak i też może sam model). Zamiarem moim jest używanie narty na trasach nieprzygotowanych w lasach jak i na terenie otwartym, nie wykluczam także jakiegoś wyjazdku w teren pagórkowaty żeby nie powiedzieć górzysty''

Narty śladowe firm Rossignol, Spoten, Madshus,ew. kilka innych firm.

''Jaki rodzaj nart wybrać śladowe czy może back country''

Te dwa terminy oznaczają to samo.

''Jak dobiera się długoś takich nart. Znam sposób doboru długości nart biegowych ale skoro te dwa typy nart są nartami szerszymi to wydaje mi się że należy zastosować inny rodzaj doboru dł.''

Jeśli do biegówek stosujesz pomiar wzrost+20-30 cm, to do śladówek wzrost +15 cm.

''Jeszcze jedno zastaniawiałem się nad nartami śladowe rovery sportena a back country highlander też tego producenta czy narty te są dobrym wyborem czy może polecilibyście coś innego.''

Sporten jest niezłą firmą. Jeśli dają w dobrej cenie to bierz.

Sołtys




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Walter02 - 10-12-2005

~Marek
zalookaj na linkacza
moja rada: jeżeli kupiłeś ''kacze dzioby'' to zrób to sam, jeżeli bardziej skomplikowane (np SNS Salomona) oddaj do serwisu, oni tam mają (powinni mieć) jakieś szablony do tego




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Lego - 12-12-2005

Hi,
Mam malo kasy, postanowilem biegać:
Narty z łuska na gieldzie ustrzele 50-80zl
wiazania (wlasnie stoje przed maskarycznym problemem):
NN75 czy SNS profil
NN75 22 zl, sns profil 140zl
no i buty - Botas NN 130zl, Botas SNS 200zl
roznica min 190zl i nasuwa sie pytanie:
Czy dla nowatora, na pola i lesne drogi NN75 jest wystarczajace? wystarczy mi na kilka wypadow w tym i moze nastepnym sezonie, zanim pojme ''jak to dziala''?
Prosze o odp w stylu - tak stary, wezmiesz sobie 200cm z łuska (170 wzrostu 80kg wagi), NN75 i buty - zaplacisz malo (do 250zl) a fun bedziesz mial jak nalezy......
Dzieki

ps. ceny sprawdzilem na www.botas.pl
-------------------------------------------
Lego




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - tp - 12-12-2005

Lego:

Napisałeś, że kasa jest kluczowym słowem, więc poniekąd już sam sobie na pytanie odpowiedziałeś. Też jestem początkujący ale może coś doradzę:

1) Na giełdach jest sporo desek z już przykręconymi NN75, więc poluj na takie

2) na pola i leśne drogi (a więc trasy nieprzygotowane) ważniejsze będzie nie wiązanie a szerokość narty, poluj na narty śladowe, na biegówkach w lesie na dziko będzie Ci ciężko

3) Najprostszy sposób doboru wysokości: stoisz wyprostowany, wyciągasz rękę do góry, narta powinna sięgac do nadgarstka, przy 80 kg + jakiś plecaczek możesz wziąść z 5 cm dłuższą.

Pozdrawiam!




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Walter02 - 12-12-2005

~Lego
NN75 to dobry, stary, sprawdzony sprzęt.
na leśne drogi i nieprzygotowane trasy dla począkującego (nie chcącego inwestować większej kasy) będzie jak najbardziej OK.

Po sezonie zobaczysz, co Cię bardziej interesuje: czy bieganie po trasach przygotowanych klasykiem, czy łyżwą, czy może szeroko pojęta turystyka narciarska i dopasujesz sobie do tego sprzęt, a ten, co masz zostawisz dla kumpli (ja w swoim jeździłem 3 sezony i po tym moi kumple jeszcze dwa zanim nie rozwaliły się buty), a więc

''tak stary, wezmiesz sobie 200cm z łuska (170 wzrostu 80kg wagi)..'' -

jeżeli dorwiesz nartki o szerokości około 5cm, to nawet krótsze - 190 cm, sprawdź, czy łuska nie jest fest starta

-''.., NN75 i buty - zaplacisz malo (do 250zl) a fun bedziesz mial jak nalezy......''''

:)




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Lego - 12-12-2005

tp i Walter

Dzieki chlopaki! o to mi chodzilo, to teraz juz wiem o co BIEGA ;)
Tak wlasnie zrobie! i mam nadzieje ze zobaczymy sie na wiekszych biegach lub w terenie......
Moja wcześniejsza konkluzja wynikła z wiadomosci tego forum, za co Wam jak i innym dzieki.
Pozdrawiam

-------------------------------------------
Lego




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Cinek - 14-12-2005

Zakupilem nowe buty Alpina TR50 (NNN) a teraz przystawiam sie do desek i wiazan. Te buty rekomendowane sa do jazdy klasycznej ale są wysokie i w miare sztywne i wiadomo ze jak tylko nadarzy sie okazja to ''bedzie sie chcialo'' połyżwować. Nurtuje mnie kilka rzeczy...
1) Czy w wiazaniach NNN bedzie miala miejsce efekt ''nietrzymania piętki'' jak mialo to miejsce w NN50 lub NN75 próbując kroku łyżwowowego?
2) Jakie są różnice między wiązaniem Rottefella NNN do klasyka a łyżwy (np. wysokość pióra prowadnic?...). Na zdjeciach wyglądają podobnie a w sklepie sa pojedyncze egzemplarze i jeszcze sprzedawcy nie znają szczegułów.
3) Czy jest szansa ze takie wiazanie NNN Touring bedzie sie sprawowało przy kroku łyżwowym?
-------------------------------------------
Marcin




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Cinek - 14-12-2005

Przepraszam wszystkich za ''szczególne'' błędy ortograficzne . Następnym razem będę bardziej uważny :)




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - halicz - 15-12-2005

Wiazania NNN z załozenia mają lepiej trzymać buta - i to zarówno z przodu, jak i na całej długości. Z próbowaniem łyzwy na wiązaniach Rotofelli nie powinienes mieć problemu. Tak naprawdę dało sie łyżwować nawet na drewnianych radzieckich ''tisach'' i wiązaniach z polsportu...
Tak poważnie, to but w NNN jest trzymany bardzo sztywno i pięta raczej nie lata na boki.
Co do róznic wiązań do klasyka i łyżwy - powoli zanikają. Tak jak różnice w butach do tych dwóch stylów. Zwróc uwagę, że odczas zawodów w biegu łączonym (łyżwa i klasyk) zawodnicy zmieniają TYLKO narty. Kiedyś wiadomo było, że but do łyzwy jest wysoki, a wiązanie ma wyraźniejszą prowadnicę pod podbiciem. Dzisiaj różnice tkwią w budowie i długości narty i kijów. Poza tym nie ma co przesadzac z długością nart biegowych, a juz na pewno śladowych. Czasy, kiedy delikwent o wzroscie 180 cm biegał na nartach 215 cm już minęły. Zmieniła się przede wszystkim technika - klasyk polega dzisiaj głównie na pchaniu i kroku dostawnym.
Z własnych doswiadczeń i obserwacji uważam, że śladówki i narty BC nie powinny być ''klasycznie'' długie, bo długość kroku da się wykorzystać tylko na sportowej dobrze przygotowanej narcie tylko na trasie z załozonym torem.
No i BC z załozenia są po prostu krótsze i szersze.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - cyrkiel - 17-12-2005

witam;
ja rowniez potrzebuje porady a propos wiazan NNN i kroku łyżwowego. Otoz posiadam narty rossignola cobra combi wraz z wiazaniami rotefella NNN.
Na takim zestawie da sie iczywiscie łyżwować ale jest dla mnie za długi 205 cm wobec moich 190.
Mam mozliwosc kupna nart typowych do łyżwy 195 ale niestety mają juz zamontowane wiazanie salomona SNS
Pytanie: CZY OTWORKI W WIAZANIACH SNS I NNN SA WSPÓŁOSIOWE??? czyli mogę do dziur w nartach po SNS'ach wkrecić NNN?
I drugie czy rossignol robi buty do łyżwy w standardzie NNN czy SNS?
No i ogolnie który system jest Waszym zdaniel lepszy do łyżwy?

pechowo mam mało czasu na decyzję... :/
-------------------------------------------
cyrkiel




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - cyrkiel - 17-12-2005

i jeszcze jedno - dziurawiąc powtornie narty osłabiam je bardzo?




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - sołtys - 18-12-2005

'' jeszcze jedno - dziurawiąc powtornie narty osłabiam je bardzo?''
Musiałbyś wybić kilka dziur w pobliżu siebie, aby osłabić znacząco. Dlatego można wymienić wiązania w nartach do 3-4 razy.

''CZY OTWORKI W WIAZANIACH SNS I NNN SA WSPÓŁOSIOWE???''
Nie - a na dodatek otwory mogą wypaść blisko siebie, więc dobrze jest zakołkować stare otwory.

''czy rossignol robi buty do łyżwy w standardzie NNN czy SNS?''
NNN - SNS to system Salomona (Salomon Nordic System)

''No i ogolnie który system jest Waszym zdaniel lepszy do łyżwy?''
Są porównywalne.

Sołtys




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - sołtys - 18-12-2005

OK, wiązania są ustawione w tej samej osi, ale niektóre otwory mogą wypaść inaczej.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - 009mati - 18-12-2005

Witam wszystkich i dziękuję za wszelkie rady na forum. Chcę zacząć dopiero swoją przygodę z bieganiem i to co tu piszecie jest dla mnie głównym źródłem informacji dotyczących zakupu sprzętu. Mam jednak jeszcze małe pytanko. Chciałbym jeździć po nieprzygotowanych trasach ( pola, lasy, itp. ) a więc wnioskując z Waszych rozmów powinienem zainwestować w narty śladowe. Zastanawiam się jednak, czy nie wystarczyłyby mi węższe 4,5-5cm ( i około 195-200 cm dł. ) ponieważ przy wzroście 184cm ważę raczej niewiele - 72kg. Zamierzam zabierać ze sobą jakiś plecaczek, ale nie więcej niż 3-4kg. Z oczywistych czyli finansowych względów chciałbym kupić narty używane, a takich 195 czy 200 z łuską (bez krawędzi) z wiązaniami Salomona czy NN75 jest mnóstwo chociażby na allegro ( i kosztują DO 140zł ). Kasę oszczędzam na deskach, bo chciałbym zainwestować w nowe buty ? to chyba nie jest zły pomysł? Z góry dzięki wielkie za odpowiedzi. Pozdrowionka!
-------------------------------------------
mati