NGT
Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. (/thread-1889.html)



RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - janmiko - 03-01-2008

Informacja dotycząca nart Madshus Voss otrzymana w Sklepie Podróżnika (60) uwzględnia jak rozumiem szerokość przodu narty. Na stronie Madshusa znalazłem taki wymiar: Sidecut: 60-50-55mm. Czy oznacza to wymiar przód - środek- tył narty? Jakiej szerokości jest ślad na przygotowanej trasie? Czy oznacza to, że na przygotowane trasy należy wyłącznie zabierać typowe biegówki (do 50 mm w najszerszej części narty ?????)
-------------------------------------------
janmiko




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - GISman - 03-01-2008

Coś widzę problem z techniką - nawet się nie dało zalogować :(
Aha, biegowki.pl obowiązkowo
-------------------------------------------
CzareK




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - GISman - 03-01-2008

Co do taliowania to kombinujesz dobrze. Co do szerokości śladu to zależy od tego jak dawno go zrobiono, w jakim śniegu, jakie były temperatury, ile osób go przejeździło... to nie szyny! Poza tym - a ile masz tych założonych śladów? Dwa? Siedem? Urok sniegu polega na tym że nie jest zaorany.
Nie dramatyzuj. SZURAJ
-------------------------------------------
CzareK




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pim - 03-01-2008

Na pewno nie będzie to zestaw do śmigania w założonym śladzie, m.in. ze względu na wagę. Natomiast dzięki niemu będziesz miał do swojej dyspozycji całość gór Izerskich. Po za tym po ostatnich zmianach wydaje mi się, że przejście na stronę częską w dol Izery nie będzie stanowić problemu. Tak więc kilometry tras przygotowanych i nie przygotowanych stoją przed tobą otworem. Po za jakuszycami jest do dyspozycji obfita sieć dawnych stokówek na stokach karkonoszy ciągnących się od Jakuszyc aż po Karpacz.
A jak będziesz na miejscu pożycz w Jakuszycach zestaw b. sportowy. Zobaczysz różnicę i być może ta wyda Ci się atrakcyjna. Ja po latach łażenia odkryłem właśnie aspekt sportowy i przyznaję że w określonych warunkach śmiganie na przygotowanych nartach po przygotowanej trasie z widokami wokół jest kapitalnym przeżyciem.
-------------------------------------------
Pim




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - janmiko - 03-01-2008

Te Madshusy to chyba Voss MGV bo mają stalowe krawędzie na całej długości narty oraz łuskę Multigrip Vario . Czy użytkownik tej narty mógłby się podzielić oceną na tym forum, fantastyczne miejsce tak na marginesie dla nowicjuszy. Przeczytałem wszystkie strony. Dotychczas byłem przez 20 lat fanem zjazdówek, latem rekreacyjnego roweru,teraz dojdą sladówki i może biegówki, bo na przygotowanych trasach też chcę pojeździć szczególnie a Górach Izerskich po wejściu do Schengen.
---
Edytowany: 2008-01-03 13:58:21
---
Edytowany: 2008-01-03 14:04:40
-------------------------------------------
janmiko




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - GISman - 03-01-2008

No i sprawa prosta. Zarówno buty jak i narty to zrzut poprzedniej kolekcji z magazynów [obecnie Voss ma krawędź 3/4], więc targuj się i bierz, nie będziesz żałował.
-------------------------------------------
CzareK




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pim - 03-01-2008

Bardzo ładny zestaw z butami Alpiny BC 1550.
-------------------------------------------
Pim




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - janmiko - 03-01-2008

Ponieważ Rossi BCX 6 ani 7 w mojej numeracji (normalnie 43 ale podobno u Rossignola numeracja wypada mniejsza więc szukam 44 a może 45) jest w Polsce niedostępny (info ze Sklepu Podróżnika), czy ktoś wie gdzie można dostać Alpinę BC 1550?
Czy do wiązań Rottefella BC pasuje but Fischer BCX6 i gdzie można kupić numer 43?
Z góry dziękuję za pomoc.
-------------------------------------------
janmiko




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - GISman - 03-01-2008

Z Fischerem trzeba uważać, bo zawsze był związany z Salomonem [SNS], co prawda w zeszłym roku zaczął współpracą z Rotką i na stronce jest już kolekcja do NNN, ale w handlu mogą być jeszcze stare zapasy i przemożna chęć ich wypchnięcia. Trzeba mieć 200% pewności że to nówki a nie wcześniejszy model. Alpiny możesz ściągnąć bezpośrednio z MGB Sport [zresztą Madshusy i Rottefellę też, to oficjalny przedstawiciel].
-------------------------------------------
CzareK




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - janmiko - 04-01-2008

Pytanie do GISmana.
Napisałeś mi w kompetentnej opinii:'' Do takich ''odchudzonych'' Voss'ów możnaby założyć nawet touringowe NNN [lub SNS, zależy w który system wejdziesz], ale oczywiście BC są bardziej uniwersalne.''
Czy to oznacza, że do Madshus Voss MGV 205 możnaby założyć zamiast wiązań Rottella BC, wiązania NNN T3 i buty odpowiednie do nich (które Alpiny wtedy byś kupił?)
Przy takim układzie mógłbym wypożyczać zwykłe biegówki, też oczywiście z wiązaniami NNN T3, pasowałyby do nich te same buty.
Czy ten zestaw ma sens.
Muszę zaznaczyć, że w bieżki i ślady wchodzę dla rekreacji i ze względu na wiek i wagę wyczyn mnie nie interesuje.
Ofertę konkurencyjną na pełen wybór Madshusów i Alpin ma MGB Sport.
Od przyszłego weekendu sprawdzam się w Górach Izerskich na 5 dniowym wypadzie z 2, jak ja dotąd zjazdowcami przesiadającymi się na bieżki.
Super dzięksy dla GISmana i PIMa za pomoc w dobraniu sprzętu.
---
Edytowany: 2008-01-04 15:20:47
-------------------------------------------
życie może być piękne !




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - GISman - 04-01-2008

O odchudzonych Vossach myślałem w kontekście tegorocznej serii z krawędzią 3/4, bo to takie ni to ślad, ni to BC. U Madshusa typowy ślad to Rondane, typowe BC to Glittertind. W przypadku starszych Voss'ów z pełną krawędzią to po prostu lżejsza BC i nie ma sensu zakładać T3 i powiązanych z nimi butów - na przygotowanej trasie różnica będzie niewielka bo same narty ważą, za to poza trasą prowadzenie narty w wysokim, sztywnym bucie poprzez szerokie, stabilne wiązanie to zupełnie inna bajka. Tym bardziej jeśli jesteś w wieku ''rekreacyjnym'' [nie przejmuj się, ja też]
-------------------------------------------
CzareK




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Malamut - 05-01-2008

Jestem amatorem nart niegowych. Mam pytanie dotyczące fok. Czy mógłby ktoś dokładnie napisać na czym polega ich zastosowanie? Słyszałem, że pomagają w wychodzeniu na górę. Rozumiem, więc, że na płaskim terenie i przy zjeżdżaniu należy je ściągać?

Jakie foki polecacie?
-------------------------------------------
Malamut




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pawouek - 05-01-2008

Malamut: Biegówki nie potrzebują fok - mają pod spodem łuskę, która cię stopuje. Inaczej też podchodzisz w biegówkach.
Foki to raczej do nart turowych.
A odpowiadając na pytanie o zastosowanie, to foki dzięki ułożeniu włosia ślizgają się tylko w jednym kierunku, więc przy podejściach nie zjeżdżasz w tył.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Robert GReenHorn - 06-01-2008

Witam Forumowiczów!

Planuje zakup nart biegowych na kilkugodzinne wypady do lasu z ''nie'' przygotowanymi i zaśnieżonymi trasami stylem klasycznym.

Zaznaczam ze kompletnie sie na tym nie znam więc proszę Was o pomoc.
mam 185 cm wzrostu i ok 85 kg wagi. Chcę wydać jak najmniej ale z drugiej strony pieniądze nie są ograniczeniem. Mogą być używane.

Co nie co czytałem nt nart ale mam już kompletny mętlik w głowie, a w pobliżu miejsca zamieszkania nie mam fachowca którego mógłbym wypytać o wszystko.

Czy powinienem szukać nart typu back country?

Pytania:
Jakie długości i szerokości nart
Jakie wiązania ( tak żeby pasowały do nart)
Długość kijków i szerokość (tam na dole ;p)
Buty
Strój (jakis kombinezon taki jak biathloniści mają ;])
Rękawice
itp.
Generalnie za wszystkie informacje będę wdzięczny
-------------------------------------------
Robert




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - mw.nysa - 06-01-2008

Robert - wejdz na poniższy link a potem wybierz zestaw
''Narty biegowe kom.8(64) Forestet+Tuscon+X-ADV''

http://sorba.pl/index.php?k=katalog&w=&d=112&PHPSESSID=7c2922b9fe486261c10d7fd826eeaeb3

Jest to zestaw do tras o jakich piszesz- sam używam i sprawdza sie
Długośc nart tego typu dla ciebie to 185cm, kijki do ramion
Jezeli chodzi o strój to zaczynając od spodu
1) bielizna termoaktywna ( na allegro setki zestawów)
2) niegruby sportowy polarek
3) windstoper - tj. kurtka bez ocieplenia , ja osobiscie nosze softschell Wolfganga i naprawde zachowuje równowage cieplno - wilgotnościową przynajmnie do temp. -7C - kurtka musi miec dobre parametry oddychalności czy inaczej paraprzepuszczalności
NA nogi tez kalesony termoaktywne i obcisłe elastyczne spodnie
-------------------------------------------
mw




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pim - 07-01-2008

Co do fok:
1. formalnie rzecz biorąc foki stosuje się razem z nartami tourowymi, czyli z nartami posiadającymi wiązania umożliwiające podejście z wolną piętą jak i zjazd z piętą unieruchomioną.
2. w przypadku ciężkich sladówek z okantowaniem na całej długości są one zazwyczaj produkowane w wersji z łuską i bez.
Wersję bez łuskową możemy oczywiście smarować na odbicie ,ale wygosniej jest zastosować foki. W tym przypadku kupujemy foki z metra, tniemy na pół i z przodu dajemy prostą sprzączkę obejmującą dziób narty. Foja jest skuteczniejsza w podejściu od łuski i jest to zysk.
Wada to koniecznośc zdejmowania do zjazdu, konieczność trzymania foki pod ubraniem w trakcie zjazdu ze względu na przemarzanie kleju jakim jest pokryta co powoduje spadek jego przyczepności.
komu może takie rozwiązanie się przydać? Paradoksalnie gdy wędrujemy na nartach po płaskim i nieprzygotowanym (proszę zobaczyć na zdjęcia z wypraw polarnych - widać stosowanie fok), oraz turystyka w terenie gdzie mamy długie podejście i następnie długi zjazd. Częste manewry potrafią irytować i są czasochłonne.
-------------------------------------------
Pim




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Ela K - 07-01-2008

Witam serdecznie,
zwracam się z prośbą o pomoc w zakresie doboru przy zakupie nart, butów i wiazań.
Nadmieniam, iż jestem nowicjuszką. która przygodę z tego typu sportem zamierza rozpocząć i kontynuować na trasach w Jakuszycach.
Mam 165 cm wzrostu, ważę 54 kg i mam dość dobrą kondycję fizyczną.
Zamierzam kupić nowe buty, natomiast resztę chętnie używaną.
Będę bardzo wdzięczna za fachową poradę.
Pozdrawiam
Ela K
-------------------------------------------
Przeniesione przez administratora




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - janmiko - 09-01-2008

Ela K
Dobrałem sprzęt korzystając w przypadku konkretnych wątpliwości z porad z tego forum. Wcześniej jednak przejrzałem 39 stron z tego forum a także ze strony www.biegowki.pl oraz inne portale odszukane poprzez Googla. Na wszystkie ogólne Twoje pytania znajdziesz tam odpowiedź lub odsyłacze do stron, które będą pomocne.
Proponuję pójść tą samą ścieżką. Konkretne wątpliwości rozwieją jak mniemam doświadczeni narciarze z tego forum.
-------------------------------------------
życie może być piękne !




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Ela K - 10-01-2008

Witam,
zgodnie z zaleceniem kolegi, przejrzałam wszystkie strony forum i doszłam do wniosku, że właśiwym byłby dla mnie sprzęt:
1. Narty Favorit Sporten dł. 170 cm., taliowanie 54/48/52 z łuską;
2. Buty Aspen 32(podeszwa SNS profil)
3. Wiązania SNS Profil Auto Women

Bardzo proszę o ocenę i cenne wskazówki.

Pozdrawiam




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - GISman - 10-01-2008

A co tu oceniać? Zupełnie poprawnie dobrany zestaw, narty mogłyby być nieco dłuższe, ale jeśli dopiero zaczynasz to takie krótsze, bardziej manewrowe wystarczą. Klasyczne lekkie śladówki Sportena, takie w zasadzie rekreacyjne; zwróć tylko uwagę by łuska była wprasowana w ślizg [wypukła], a nie nacięta. Generalnie łuska to najsłabszy element Sportenów, jest krótka i słabo trzyma na podejściach. Botasy są tanie i podobno zupełnie przyzwoite, ale buty muszą być przede wszystkim wygodne i jeśli te nie będą Ci z jakiegoś powodu pasować to się na nie nie upieraj, tylko szukaj do skutku; jeśli nie znajdziesz do SNS to poszukaj do NNN T3. I odwiedź koniecznie biegowki.pl
Serdecznie witamy w gronie tuptaczy :)
-------------------------------------------
CzareK