NGT
Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. (/thread-1889.html)



RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - MateoRybnik - 02-12-2007

Cześć!! dużo już wiem o nartach ale dalej nie potrafię wyczytać jakie wiązania są najpowszechniejsze. Nie chcę kupić jakichś butów, a potem nie umieć znaleźć do nich wiązań... Interesuje mnie sprzęt używany lub nowy nie drogi:) z góry dziękuję za pomoc!! pozdrawiam




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - skipol - 02-12-2007

Najpowszechniejsze u nas w kraju są sns salomona.Jezeli zaczynasz to najlepsze dla ciebie będa automatic ub ew.profil.Pamietaj, nie daj się nabrać, sprzedawcy szczególnie na giełdach sprzedaja buty nnn do sns lub odwrotnie.Buty mozesz kupis Fischer, Salomon, Hartjes, ważne żeby na podeszwie było wytłoczenie sns.
-------------------------------------------
www.skipol.pl




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - slawosz - 07-12-2007

Hej,
pewnie poruszano tu ten temat wiele razy, ale naprawdę nie mam czasu czytać teraz całego wątku, a szukajka jest nieco chaotyczna.
Chcę kupić śladówki -będe je używał raczej do dłużyszch wycieczek w góry, często ''na przełaj'' więc w miare szeroki i krawędzie metalowe koniecznie.
Dziś niestety skończyła się promocja w podróżniku :( Jak wygląda możliwość dostania używanego sprzętu na giełdzie lub w komisach w Warszawie, czy moze lepiej jednak zainwestować w nowe nartki? Jeśli chodzi o wiązania to interesują mnie te z szerszymi uchwytami z przodu,
Sławosz




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Wojtek - 07-12-2007

Cześć. Już długo, długo zbierałem się do kupna śladówek i dzisiaj tego dokonałem... Ale jedno w tym wszystkim mi nie pasuje: otóż kupowałem nowe narty i nowe wiązania. W sklepie był montaż gratis, więc się nie zastanawiałem... No i odbierając narty zuważyłem, że wiązania nie są idealnie na środku narty (na kierunku prostopadłym do kierunku jazdu). W obu nartach są o ok. 3mm bliżej prawej krawędzi niż lewej. Na moje pytanie, serwisant powiedział, że jemu tak wskazuje szablon, a poza tym narty oryginalnie mają przetłoczenia na śruby i on dokładnie w nie montuje wiązania. Czy ktoś może mi powiedzieć, czy taki montaż jest dopuszczalny? Jest to dla mnie trochę niezrozumiałe ale w tej dziedzinie nie jestem jeszcze zbyt biegły... Pozdrawiam!
-------------------------------------------
Wojtek




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - D_D - 07-12-2007

Wojtek - ja bym to reklamował
od tzw. serwisantów to już różne dziwne rzeczy słyszałem.
co to za sklep?




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - ptb - 07-12-2007

~Wojtek
powinieneś chyba spróbować tutaj
http://www.biegowki.pl/forum/
wynik szukania
http://www.biegowki.pl/forum/viewtopic.php?t=323&highlight=monta%BF+wi%B1za%F1

W sumie sprzęt masz nowy i na gwarancji więc...
Pierwszy raz słyszę o takim pomyśle, asymetryczne ustawienie wiązań do osi podłużnej spowoduje większenie obciążenie krawędzi bliższej wiązaniu. Reszty możesz sam się domyślić.
Ale może tak ma być, nie o wszystkim człowiek wie.

http://www.agal.zieleniec.pl/index.php?get=porady
Po prawej masz mail i telefon, jak się coś dowiesz to napisz ....




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Wojtek - 07-12-2007

Dzięki wielkie! Jutro jeszcze dla upewnienia zadzwonię do ''agal.zieleniec'' ale jak sami przyznajecie nie jest logiczne montowanie wiązań nie w osi narty... Może gdyby przesunięcie było symetryczne (w jednej narcie do lewej krawędzi, w drugiej do prawej), to byłoby to bardziej wytłumaczalne... W każdym razie jeżeli ''agal.zieleniec'' potwierdzi błąd montażu, pedzę z awanturą ;-) Co do pytania D_D, to nie bedę używał nazwy sklepu, w każdym razie jest to sklep należący do dużej ogólnoeuropejskiej sieci sklepów sportowych... Pozdrawiam!
-------------------------------------------
Wojtek




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - ptb - 07-12-2007

~Wojtek
Dziwię się twojemu podejściu. Załóżmy, że wiązania są źle zamontowane.
Ty zauważyłeś, ktoś inny może nie i co wtedy, mina.
To chyba sklep powinien się wstydzić, a publikując takie info pomagamy sobie, klientom.
Powinieneś upewnić się co i jak, jeśli jest do bani to podać nazwę sklepu oraz sposób załatwienia reklamacji.
Szkoda mi tylko serwisanta (nie mówię tu o jego kompetencji) ale pewnie beknie ze swojej pensji jak zawalił.

EDIT
strzelam- bielany wrocławskie?
---
Edytowany: 2007-12-07 19:56:33




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Wojtek - 07-12-2007

Jutro dam znać co i jak załatwiłem. W każdym razie, to nie Bielany Wrocławskie... Znacznie bardziej na południe. Cześć!
-------------------------------------------
Wojtek




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - ptb - 08-12-2007

to niebezpiecznie blisko mnie, też kupiłm buty salomono w sieci na południu i bede je rklamował. po 2 wypadach uszkodzony bolec do snsów




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Wojtek - 08-12-2007

Cześć. Obiecałem, więc daję znać jak poszło z reklamacją nart. Ale zacznę trochę inaczej, dla pełnej jasności. Narty kupiłem w zestawie z butami, wiązaniami i kijami w INTERSPORCIE. Firma SALOMON, cena 519zł... Dzisiaj rano jeszcze dzwoniłem do AGAL w Zieleńcu i bardzo miły Pan serwisant (przy okazji jeszcze raz bardzo dziękuję za opinię) stwierdził, że opisana przeze mnie w powyższych postach sytuacja nie powinna mieć miejsca... A, że narty są nowe, raczej powinienem to reklamować. Tak więc postanowiłem i ruszyłem do sklepu. Rozmowa z kierownikiem była bardzo spokojna i kulturalna. Poszliśmy na serwis, gdzie stwierdzono, że nie jest to ich błąd. Okazało się bowiem, że ten model nart (przynajmniej te, które są w tym sklepie - sprawdziliśmy) ma oryginalnie nawiercone otwory pod montaż wiązań.Ku naszemu zaskoczeniu wszystkie narty mają niesymetrycznie nawiercone orwory... Jaki jest tego powód - nie wiadomo. Obsługa stwiedziła, że może i stąd wzięła się taka cena... W każdym razie kierownik zaproponował mi reklamację, z tym, że będę musiał czekać 2 tygodnie na odpowiedź reklamacyjną. On musi narty wysłać do producenta. W tej sytuacji stwierdziłem, że jeszcze się zastanowię i wróciłem do domu. No i chyba raczej zostawię sobie ten komplet. W takiej cenie nic innego nie zdobedę a chyba ten montaż nie wpłynie znacząco na jazdę. Sprawdziliśmy przesunięcie suwmiarką - niecałe 2mm. Co Wy na to? Jak Wy postąpilibyście na moim miejscu? Pozdrawiam i czekam na opinie!
-------------------------------------------
Wojtek




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - mar - 08-12-2007

2 mm?
Sam montuje wiazania biegowe i nie sadze abym mial je tak rowno zamontowane jak ty :) Zostaw narty.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - max - 10-12-2007

A jak sie będziesz przewracał :)
-------------------------------------------
maks




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - D_D - 10-12-2007

złych nawyków nabierze - przesiądzie się na inny sprzęt i będzie jeździł zakosami;). Albo coś robimy dobrze albo wcale. Buty też będą miały coś krzywo i radość z zabawy zmieni się w udrękę. Komu potem odsprzeda ten sprzęt?
Raz juz miałem przyjemność z nartami - prawa narta szła lekko uporczywie w prawo.
Mierzyłem suwmiarką, badałem itd. - było wszystko wymiarowo idealnie - a jeździć się z przyjemnością nie dało. Jak po kilku dniach pojawiły się lekkie bóle - wymieniłem sprzęt na inny dobry - z wielką ulgą.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - ptb - 11-12-2007

Reklamuj. Gdybyś kupił sprzęt używany za 100 to co innego.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - mar - 11-12-2007

Powtorze raz jeszcze. 2 mm nie robia roznicy. Oczywiscie mozna reklamowac narty z tego powodu, tak jak mozna reklamowac z powodu 1mm czy 0.5 mm. Narciarstwo to nie apteka.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - ptb - 11-12-2007

~mar
Cytat z Wojtka
''Dzisiaj rano jeszcze dzwoniłem do AGAL w Zieleńcu i bardzo miły Pan serwisant (przy okazji jeszcze raz bardzo dziękuję za opinię) stwierdził, że opisana przeze mnie w powyższych postach sytuacja nie powinna mieć miejsca..''

Tutaj była konsultacja z konkretnym serwisem, ty pozostajesz anonimowy.
Mam dziwne wrażenie, że szybciej bym im zaufał. Jak narazie w stosunku do ciebie i tego co piszesz
''Powtorze raz jeszcze. 2 mm nie robia roznicy'' odnoszę wrażenie, że to partactwo i popieranie partactwa.
A z tą apteką w narciarstwie to ciekawe, patrząc na setne sekund w różnicy czasów...
Ale mogę się mylić:)




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pim - 11-12-2007

Co do setnych sekund to powinienieś rozróżnić narciarstwo którego efektem są setne sekund w różnicy czasu od amatorstwa, ponieważ wersji sportowej masz wszystko robione pod zawodnika:
serwis czyli - dobór narty w właściwej twardości, dobór pod warunki czyli narta z właściwą strukturą (śnieg suchy, mokry, na dodatnie temperatury), smarowanie (są fachowcy którzy zakładają smary warstwowo - na 50 km biegu możesz mieć strefy sniegu o różnych właściwościach i pod to się smaruje stosując np. proszki florowe po 300 eur za 10 gram), wreszcie masz indywidualnie dobierane narty w zależności od upodobań, i wiązania montowane pod zawodnika. A na koniec tenże zawodnik przebiega po 7000 - 8000 km w sezonie.
Jednak
Mówimy tu o amatorskim gramoleniu się na nartach i w tym przypadku nie jest to różnica która pogrzebie twoje szanse na ukończenie biegu piastów w czasie pomiędzy 3.30 a 7.00 godzin, tym bardziej, że będąc człowiekiem pracującym za biurkiem jeżeli przebiegniesz 30 km tygodniowo czyli 1400 km rocznie to jest już osiągnięcie. Prawda jest taka, że decyduje najsłabszy element. Czyli - patrząc na swoje amatroskie bieganie na nartach - prędzej wypluję płuca na podbiegu w Jakuszycach niż pogorszy mi się wynik z powodu wiązania przesuniętego o 2 mm.
-------------------------------------------
Pim




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - ptb - 11-12-2007

Pim
Jasne że tak
Natomiast mi chodzi cały czas o coś innego. Wojtek kupił nowe narty, do których zamontowano wiązania w profesjonalnym serwisie, bo za taki uważam ten intersporcie, a przynajmniej taki powinien być. Wiązania są asymetryczne co widać gołym okiem.
Ma sie z tym pogodzić?
Gdyby zamontował to sam też bym mu powiedział żeby to olał. Dla mnie ta sprawa ma wymiar wątku
https://ngt.pl/thread-2407.html
Uważasz że powinien odpuścić?
A argument o aptece nie ja użyłem, i równie bezsensownie go skwitowałem.
PS. prawdopodobnie walnięta jest seria nart w sklepie, ale to też nie jest wina Wojtka




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Wojtek - 11-12-2007

Wielkie dzięki za zainteresowanie moim wątkiem.
Ja również, jak ''ptb'', wychodzę z założenia, że jest to sprzęt nowy, który nie powinien mieć opisanej przeze mnie wady... W tej sytuacji jest dla mnie towarem niepełnowartościowym. Zdaję sobie sprawę, że być może (powtórzę - być może) niesymetryczny montaż wiązań nie będzie miał żadnego wpływu na jazdę i dla niektórych mój problem nie istnieje. Dla zasady jednak (nie można robić z klienta głupa) chciałbym narty zareklamować, ale tu pojawia się tzw. druga strona medalu: jeżeli je zareklamuję, to sprzęt lub pieniądze będę miał najwcześniej za 2 tygodnie... Na 90% dostanę zwrot pieniędzy i w tym momencie zostanę bez nart, wiązań, kijów i butów, ponieważ jest to komplet. A ja nie mam za bardzo czasu żeby chodzić po sklepach/komisach i szukać wszystkiego z osobna. Tym bardziej, że w tej cenie nowego sprzętu niestety nie dostanę...
Jeszcze nie podjąłem decyzji co dalej. W każdym razie do piątku mogę wszystko zwrócić i zgarnąć forsę. A na reklamację mam czas do przyszłego piątku. Piszcie co uważacie, na pewno pomoże mi to w podjęciu decyzji. Pozdrawiam!
-------------------------------------------
Wojtek