NGT
Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. (/thread-1889.html)



RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - D-Rock - 14-09-2007

elo wszykim, moze lamerskie pytanie ale jakiej dlugosci dobieracie kijki do biegowek.... ????
-------------------------------------------
D-Rock




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - rebus - 16-09-2007

A jak jest z telemarkami. Czy nadają się do chodzenia po względnie płaskim terenie podobnie jak na nartach śladowych czy BC czy też to zupełnie co innego.
-------------------------------------------
rebus




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - rebus - 16-09-2007

Inne pytanie do praktywków. Czy gdy kupię narty BC np Ranger czy coś podobnego o szerokości w zakresie 60-70 lub więcej i gdy trafię na ubity (przygotowany) teren to czy będę mógł spokojnie szybować krokiem klasycznym czy też będzie to tylko takie męczenie śniegu i człapanie?
-------------------------------------------
rebus




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - rumcajs - 17-09-2007

raczej szybkie człapanie, narty BC nie dają takiego ładnego wybicia jak klasyczne biegówki
-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - raffi - 18-09-2007

D-Rock >> jest to opisane na ostatnich stronach tego wątku: ~do wysokości ramion, kiedy stoisz bez butów na podłodze
rebus >> od początku : jeśli pytasz o narty biegowe bez kompromisu, to dobre BC - kiedy kupowałem swoje to myślałem że Madshus jest dobry, jak na razie jestem zadowolony, ale porównania nie mam; telemark to styl, nie sprzęt; śladowe to w zasadzie to samo co BC (choć bywają inne opinie); ja przy BC 64-52-60 z krawędziami, ślizgam się nawet w 20 cm puchu, leżącym na czymś twardszym, pod górę (kilka stopni), człapię tylko kiedy jest za bardzo pod górę albo klei mi się śnieg (do czasu oczyszczenia ślizgu i przesmarowania go)
rumcajs >> powiedziałbym : narty BC nie dają tak niskich oporów jak klasyczne biegówki (co ma znaczenie jak lecisz ''śladem'', bo na dziko to klasyki są porażką); wybicie imo mają lepsze, bo mają większą powierzchnię łuski niż w łuska czy strefa smarowania w biegówce, oraz najczęściej mają większą sztywność, więc powinny lepiej ''oddawać''




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - rebus - 18-09-2007

raffi, właśnie miałem kontakt z ofertą Madshus. Zaproponował stały zestaw. Voss lub Glittertind wiązania NNN BC - to chyba te same co Fisher w tym roku ma i buty Alpiny. Czy to dobry zestaw? Masz coś do tych Madshusów, coś nie tak? Martwi mnie, że widzę podanych szerokości nart. Waże 92 kg plus ubranie i plecak 97 kg. Martwię, się żeby mi się zapadały pod stopą ale w całości na głębokim śniegu. Czy te narty nie są za miękkie dla mnie. Jak myślisz?
-------------------------------------------
rebus




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - rebus - 18-09-2007

Czy tzw narty telemarkowe mają te same wiązania co narty BC?
Np NNN BC? Nie mogę uchwicić różnicy. Choć pewnie i tak skończę na kilku zestawach, na ubitą trasę, BC oraz coś w wyższe góry umożliwiającego zjazd ze sztywną piętą jak rozumiem Touring. Czy ktoś z was jeździł na touringach? Rozumiem, że są lepsze do zjeżdżania a gorsze od BC do chodzenia.
Jak się jeździ na tych touringach z góry? Jakie porównanie do zwykłych nart zjazdowych? Jak się zachowują przy zjeździe na głębokim dziewiczym śniegu? Proszę o info.
-------------------------------------------
rebus




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - rebus - 18-09-2007

Czy jest sens kupować takie narty jak Rossignol np BC 70 AR - taliowanie 90-70-80? Czy ktoś to testował? Czy ktoś z was jeździł na takich szerokich śladówkach? Czy to ma sens czy lepiej zatrzymać się na szerokości do 70-75 cm. Słyszełm tu opinie, że BC im szersze tym lepsze? Co o tym myślicie?
-------------------------------------------
rebus




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - mar - 18-09-2007

''Czy tzw narty telemarkowe mają te same wiązania co narty BC''
tak jak ktos juz pisal wczesniej telemark to styl jazdy.Od biedy mozesz probowac jezdzic w ten sposob uzyajac sprzetu BC ale jest to malo skuteczne. Wiazania telemarkowe to wiazania z kablem(glownie) umozliwiajace wpiecie buta plastikowego lub skorzanego 75mm. Narta moze byc zwykla turowka, narta zjazdowa, freestylowa. Wspolczesne wiazania tele i plastikowe buty pozwalaja uzywac calej gamy nart wlacznie z szerokimi w talii na np.90mm

narta 90-70-80 to juz normalna tourowka. Wpinanie w nia zestawu NNN BC mija sie z celem. Jest zbyt masywna. Wiazania i buty ulegna zniszczeniu. Poruszanie sie na takim zestawie bedzie praktycznie niemozliwe (nie mowiac o zjezdzie)

skrot BC oznacza wszelaki sprzet sluzacy do poruszania sie w terenie i moze byc to zarowno sprzet sladowy (generalnie ''szersze biegowki'')
sprzet turowy, telemarkowy. Pojecie jest dosc szerokie a producenci sprzetu uzywaja go czasem zbyt frywolnie, tak wiec system Rottefelli NNN BC wcale nie upowaznia do montazu wiazania do turowej czy telemarkowej narty BC
Kluczem jest odpowiedz na pytanie gdzie i w jaki sposob zamiezam uzywac sprzetu Jesli sa to lagodne zbocza Roztocza czy Pogorza Przemyskiego spokojnie mozemy uzywac systemu NNN BC czy odpowiednika Salomona. Jesli sa to juz Bieszczady czy Karkonosze i zamiezamy skutecznie zjezdzac w glebokim sniegu w gre wchodzi juz praktycznie sprzet turowy lub telemarkowy.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - rebus - 19-09-2007

Dzięki Mar,
Nie rozumiem dlaczego Fisher stosuje te same wiązania do nart -Bound, które nazywa telemarkowymi co do nart BC.

Czyli telemark to nie tylko styl jazdy ale też rodzaj wiązania/buta?

Tym nie mniej Rossignol ofertuje BC w szerokościach 90-70-80 z wiązaniami BC.
-------------------------------------------
rebus




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - rebus - 19-09-2007

Czy do szwędania się po lasach bardziej górzystych - np bieszczady, niekoniecznie z nastawieniem na zjady lepiej kupić BC, Tour czy Telemarki?
-------------------------------------------
rebus




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - sasq pajak/grappa.pl - 19-09-2007

~rebus

Generalnie zapięcia i buty występuja w wersjach:
biegowe
zjazdowe
turowe
telemarkowe
a pytanie które lepiej kupić to już zupełnike inna bajka bo to zależy od ciebie:
telemarkiem mało kto jeździ ale mozna w tym wszystko biegać skakać zjeżdżać... ale troszke zajmuje nauczenie sie no i duze obciązenia na kolana
na biegówkach generalnie nie da się zjeżdżać (ci co mówią inaczej jeżdżą od wielu wielu lat)
no a tury to najbardziej zjazdowcom podchodzą (troszke toto waży przecietnie nieco wiećej niż telemark)




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - rebus - 19-09-2007

Zastanawia mnie taka sytuacja. Padało całą noc. Wyglądam przez okno a tam śniegu po horyzont. Chcę wyskoczyć na pola. Czy w zwykłych śladówkach o szerokości 60-70 cm nie utonę? (ważę 92 kg + garderoba)
Czy na takie okazje nie kupić sobie albo jeszcze szerszych BC albo telemarków. Mam propozycję kupienia Glittertindów - 190 cm. Czy nie będę w tym tonął?
-------------------------------------------
rebus




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Ruda grappa.pl - 19-09-2007

vick, najszerszy snowboard, jaki widziałam, miał 38cm.... :D
-------------------------------------------
GRAPPA.PL Wyjątkowy Sklep Górski w Krakowie




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - andrzejS - 19-09-2007

Marijas,zwykłe śladówki!! ale sie porobiło,toć jeszcze 4-5 sezonów wstecz narty o szerokości ok.70mm pod butem klasyfikowane były juz jako frirajdowe,świat przyśpieszył.Ale te rossi BC90 faktycznie podpadają pod śladówki,spory ''hol'',łuska/ były chyba też bezłuskowe/.
-------------------------------------------
wujek andrzej




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - mar - 19-09-2007

''Czy w zwykłych śladówkach o szerokości 60-70 cm nie utonę? (ważę 92 kg + garderoba)''

To zalezy od sniegu. W swiezym puchu moze byc ciezko ale i tak lepiej niz ''na butach'' Oprocz szerokosci nart liczy sie rowniez jej dlugosc. Przy twojej wadze 190 cm to min.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - rumcajs - 20-09-2007

z łuską się zgodzę, jednak właśnie większa sztywność czyli mniejsza spreżystość powoduje, że BC na wyrobionym śladzie raczej ciągniesz za sobą niż ona Cię ''napędza''
-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - rebus - 20-09-2007

czyli na przygotowane trasy po prostu nartki typowo biegowe 45 mm i jazda a na teren BC 68-55-62 czy coś takiego. A czy ktoś z was jeździł na telemarkach w zastosowaniu do w miarę płaskiego i lekko pagórgowatego terenu. Czy w ogóle telemarki w wersji light to jest sensowna alternatywa/zamiennik dla nart BC? W sumie te narty są bardzo podobne.
-------------------------------------------
rebus




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - andrzejS - 20-09-2007

Rebus ty dobrze kombinujesz,ty,rebus ,czujesz blusa chyba,zajrzyj na polską stron,e telemarkowa,dużosię dowiesz i ..może już zostaniesz.
-------------------------------------------
wujek andrzej




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - rebus - 20-09-2007

Waham się pomiędzy zwykłymi BC 68-55-62 z wiązaniami NNN BC a szerokimi BC - 90-70-80 z wiązaniami NNN BC lub telemarkowymi. Czy ktoś ma doświadczenia i sugestie?
-------------------------------------------
rebus