NGT
Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. (/thread-1889.html)



RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - mw.nysa - 04-03-2007

Witam

Kupiłem w tym roku nowe narty - sporten forester, czyli typ przełajowy.Narty posiadają stalowe okrawedziowanie na całej długości.
Jezeli chodzi o samą jazde to wszystko ok. Ale podsumowując całościowo to nie jestem z nich zadowolony. Wierzchnia warstwa narty jest zrobiona z tak słabego materiału ze po jednym wyjezdzie ( co prawda w trudny teren ) narta wygladała tragicznie. Związane to jest z tym ze w momencie gdy tyły nart zajdą na siebie, a czesto to sie zdarza przy stromych podejściach, stalowa krawedz jednej narty zdziera wierzchnia warstwe drugiej narty. Jedna narta zdarła sie az do samego drewna. Pokleiłem to troche i kombinuje zeby przylepic jakies kawałki blaszki na górze narty przy rogach aby zapobiec daleszemu zdzieraniu.
CZy ktos miał podobny problem?
-------------------------------------------
Maciej




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - rumcajs - 05-03-2007

nie,
mam forestery troszkę się przyciachały ale nie udąło mi się ich tak zniszczyć, ogólnie jestem zadowolony
jakoś koślawo jeździsz :)
-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - raffi - 05-03-2007

tak,
mam pocięte od upadków np. na stoku (trasie zjazdowej) w Tobołowie, kiedy próbowałem nim zjeżdżać ;); generalnie takie uszkodzenia robią mi się przy niekontrolowanych glebach, przy dużej prędkości - wtedy nogi, narty (i co tam jeszcze wystaje) fruwają gdzie popadnie; przestałem się tym przejmować - jodełkę mam już opanowaną, a upadki jeśli np. wjeżdzam w oblodzony wąski jar (np. tuż przed Starymi Wierchami) i sytuacja tego wymaga staram się robić kontrolowane :)
(aha i mam madshus, więc to nie problem sportena :) )
-------------------------------------------
Stat crux dum volvitur orbis.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - rumcajs - 05-03-2007

wydaję mi się, choć pewny nie jestem, że dla madshusa nartki robi sporten w ich czeskiej fabryce
-------------------------------------------
... nemo me impune lacessit ...




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - raffi - 05-03-2007

też mi się tak wydaje - dla rossignol'a chyba też :)
-------------------------------------------
Stat crux dum volvitur orbis.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - MAKAMI - 08-03-2007

są może jakieś ekstremane odmiany nart biegowych??
-------------------------------------------
k




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - peter59 - 10-03-2007

nie wiem czy to wlasciwe miejsce ale mam do sprzedania caly komplet biegowy, w zasadzie mlodziezowy : narty z luska Rossignol 160 cm z wiazaniami Adidas SDS Automatik, pasujace buty Adidas SDS numer ok. 36 (dlugosc stopy 22 cm) oraz kijki Rossignol wysokosc 112 cm. Cena 200 zl, z tym ze chce sprzedac caly komplet. Zdjecia moge wyslac na maila. Stan b. dobry, malo uzywane. Obejrzec mozna w Krakowie. (moj mail: peter@lipska.net).
-------------------------------------------
peter59




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - raffi - 11-03-2007

MAKAMI > co masz na myśli ?
peter59 > jeśli nie wiesz, to powinieneś zapytać (albo poszukać); to nie jest właściwe miejsce - jest wątek związany z allegro i z promocjami/sprzedażą sprzętu

W Gorcach można jeszcze biegać : dobry śnieg był wczoraj już przed Tobołowem. Przeleciałem szlaki do Starych Wierchów, Turbacza, jego Czoła, Jaworzyny, Kiczory. Chwilami padał tam śnieg.
-------------------------------------------
Stat crux dum volvitur orbis.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - mw.nysa - 12-03-2007




To dla mieszkanców południowo zachodniej Polski.

Trasa Pradziad-Czerwonochorskie Sedlo polecam mocno. Przygotowana trasa z wyżłobionymi rowkani po dwóch stronach drogi. W sumie tam i spowrotem 25 km. Wczoraj miałem tam swoją premiere.Piekna pogoda jechalismy w samych koszulkach.









-------------------------------------------
Maciej




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - raffi - 13-03-2007

Rossignol BC X3.
Przy myciu butów zauważyłem, że puścił mi szew mocujący plastikową opaskę buta, na długości ok 3 cm. Jeden koniec tej opaski jest luźny. Dobrze że mam jeszcze gwarancję.
-------------------------------------------
Stat crux dum volvitur orbis.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Andreas - 14-03-2007

Hej, sprobowalem ostatnio jazdy na biegowkach i od razu mi sie spodobalo. Jezdze juz na snowboardzie, lyzwach, rolkach, wczesniej na deskorolce. No i teraz zapalilem sie do biegowek. Znalazlem juz buty, ktore bardzo mi sie podobala. To Salomon x-adv 4 (link ponizej), tylko nie wiem czy one beda dobre dla mnie.
Jazda krokiem lyzwowym podoba mi sie bardziej, wole chyba rowniez trasy przygotowane od dzikich ostepow. Mimo to, chcialbym moc jezdzic i lyzwa i klasycznym stylem (kiedy np. bede na wyjezdzie z dziewczyna). Narty z wiazaniami na razie bede wypozyczal, ale te buty chcialbym kupic bo sa w dosc dobrej cenie wydaje mi sie (okolo 200 zl) i leza mi dobrze na nodze.Myslicie, ze to ma sens, taki zakup?
http://www.finebike.cz/obchod/zimni-vybaveni/bezecke-boty/salomon-2006-07/salomon-x-adv-4-1133.php




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - mir123bych - 14-03-2007

Współczuje musisz załatwiać reklamację, a w jakim sklepie? I jak cię obsłużyli?




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - CzareK - 14-03-2007

Andreas
Pomysł z biegówkami świetny, realizacja nie bardzo... Chyba się musisz zdecydować na coś - klasyk i łyżwa do dwa różne światy, inne jest wszystko, narty, wiązania, buty, kije... Jest co prawda sprzęt combi, ale to nisza. Przy czym mówimy o sporcie - równe przygotowane trasy, założony ślad itp. Ale jest jeszcze inny świat, świat turystycznej włóczęgi na śladówkach, bez tras za to najczęściej z worem. I tu dochodzimy do istoty sprawy - buty które sobie upatrzyłeś są właśnie klasy BC [back country], czyli do użycia z szerokimi śladówkami [często okrawędziowanymi] wyposażonymi w wiązania systemu SNS X-Adv. [automaty Access lub manualne Raid]. Decydując się na te buty wybierasz cały kierunek swojego rozwoju - ze względu na różnice konstrukcyjne nie da się ich wpiąć w lekkie, sportowe SNS Profil czy Pilot, nie mówiąc już o systemach Rottefelli. Poza tym nie licz za bardzo na możliwość wypożyczania tego typu nart - o ile biegówki są w naszym kraju sportem niszowym, to śladówki są zupełnie marginalne... Raczej popatrz na giełdach, można dostać za marny grosz. Ale kombinujesz dobrze - buty trzeba mieć nowe, dla siebie.
No i nie zniechęcaj się tym wstępem - witaj w gronie!




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Andreas - 14-03-2007

Uf! Dzieki Czarek, troche mi to rozjasnilo w glowie! Jakby juz lepiej wiem teraz czego chce. No wiec jestem niemal pewien, ze przez jeden, dwa sezony przynajmniej bede jezdzil po przygotowanych trasach a nawet jesli gdzies w okolicy na ''dziko'' to moje parki kolo domu tez wygladaja zazwyczaj jakby ratrakiem ktos sniezek w alejkach wyrownal :). Czyli jednak lyzwa a w takim razie to zupelnie inny kierunek niz te butki. Z tego co piszesz wynika, ze musze sie rozgladac za butami sportowymi do wiazan SNS Profil. Mozesz mi podac kilka przykladow butow z tej rodziny, zebym wiedzial na pewno za czym sie rozgladac?




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - CzareK - 15-03-2007

Ponieważ zima i tak została odwołana, więc nie spiesz się i na spokojnie przygotuj do przyszłego sezonu. Po pierwsze - lektura obowiązkowa - forum na www.biegowki.pl; co prawda zaczyna już trochę przysypiać, ale tamtejsi spece są na bieżkach po czterdzieści lat i wiedzą wszystko, a przy tym bardzo uczynni. Dwa - kilka wstępnych wyjaśnień:
- do łyżwy są SNS Pilot, Profil jest do klasyka;
- wśród wiązań biegowych są systemy dwu firm: SNS francuskiego Salomona i NNN norweskiej Rottefelli; bardziej popularne są pierwsze, bardziej rozwojowe [chyba] drugie, np. największy producent nart, jakim jest Fischer, od zawsze wspierający Salomona, od przyszłego sezonu współpracuje z Rottefellą;
- buty robi wiele firm, w różnych zakresach zastosowań [wyczyn, sport, rekreacja, turystyka], ale zawsze do jednego z tych systemów, np. Salomon i Fischer do SNS, Alpina, Rossignol czy Alfa do NNN;
- istnieją jeszcze inne systemy wiązań, ale poza typowo turystycznymi NN75 wszystkie są ''egzotyczne'' i nie należy się w nie pakować.
I na tym kończą się moje mądrości, bo jako tuptacz na BC Rotki mam mierne pojęcie o sprzęcie i technice łyżwy. Pytaj mądrzejszych.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Walter02 - 15-03-2007

~Andreas => CzareK zawarł maksimum treści w minimum słów, dodam troszeczkę w temacie uzupełnienia:
jeżeli idziesz na przygotowane trasy, to nie kupuj butów o niczym takim jak XAdv (X Adventure), BC (Back Country) w nazwie -> to są właśnie buty przystosowane do sprzętu na dzikie ostępy. Na przygotowane trasy stosuje się lżejsze (co nie znaczy mniej trwałe, czy gorsze) systemy, które wymienił Czarek.
Buty do łyżwy są wyższe od tych do klasyka i charakteryzują się plastikową obejmą/usztywniaczem. Jeżeli nie masz profesjonalnego zacięcia, to także na zwykłych sns profil możesz stosować krok łyżwowy - sns pilot to niedawny wynalazek -> przedtem ludzie też biegali łyżwą...
Co do przykładów butków do systemu sns to przede wszystkim wszystkie z rodzinyactive i touring Salomona
http://www.salomonnordic.com/pl/products_line.Aspx?id=3180
(tutaj masz nawet teści: https://ngt.pl/thread-3082.html )
i Fischera (nie wiem, czy już produkują buty do NNN)
oraz -> co godne polecenia cenowo - czeskiego Botasa
http://www.botas.cz/en/products/cross-country-skiing/




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - likami - 20-03-2007

Mam pytanko : są jakieś przeciwskazania do uprawiania nart biegowych? pomóżcie prosze...pisze prace




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pim - 20-03-2007

Co do tras przygotowanych to te w polsce są:
- w Jakuszycach, Supraślu, odcinki w Zakopanem, Podlesicach, Wierchomli, więc możliwości uprawiania narciarstwa na przygotowanych trasach jest nie wiele w naszym kraju.
Co do przeciwskazań - mało z pewnością poważne choroby krążenia, a po za tym to nie wiele. Praca kiojakmi poprawia pracę barków, ramion co przy pracy np. biurowej gdzie klikasz myszką pozwala przypomnieć sobie, ze takie stawy są. Praca nóg, bioder j.w.
Generalnie - jeżeli uznaje się, że nordick walking jest b.dobrym sposobem rechabilitacji ruchowej dla osób starszych - to biegówki będą nim również.
Poszukaj w bibliotece AWF odpowiednich pozycji
-------------------------------------------
Pim




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - CzareK - 20-03-2007

W zakresie wyczynowym - są [przez wyczyn do kalectwa :D ];
w zakresie rekreacyjnym i turystycznym - chyba nikt nie zauważył, w dodatku przy niewielkich osiąganych szybkościach trudno się zmasakrować, jak czasem na zjazdowym stoku




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - likami - 21-03-2007

Dziękuje za odpowiedź. jaki to jest zakres wyczynowy? Są jakieś ekstremalne odmiany nart biegowych?