NGT
Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. (/thread-1889.html)



RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Roberto - 31-01-2007

Zaczynam w tym roku przygodę z biegówkami. Nie wiem czy na początek dobrze wybrałem narty look z wiązaniami NN75 i buty z Boteksa Nowe. Nartki i wiązania używane. Tylko najgorsza ta pogoda czy ktoś się orientuje czy będzie padał jeszcze śnieg.
W lublinie tragedia z nowym sprzętem w sklepach sportowych. Nikt się nie zajmuje tym sportem w Lublinie????????? Trzeba propagować ten wspaniały sport wszystkimi dostępnymi drogami. Młodzież siedzi w domu zamiast wyjść i uprawiać sport. Pozdrowiam wszystkich
-------------------------------------------
Roberto




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Miś - 31-01-2007

Witam
Mam takie oto pytanie
Czy do nart biegowych używacie jakiś smarów? Z tego co czytam np. w opisach nart na allegro wnioskuje, że nie. Ewentualnie jaki smar polecacie - czy trzeba (przy wyborze) zwracać na coś uwagę?

Pytanie nr 2 : Czy Wam też sie tak ''spody'' nart niszczą. Kupiłem deski używane tzn. Wyglądały na nieużywane choć mają pewnie ponad 10 lat ale mniejsza z tym. Po czterech wypadach ''w las'' wyglądają tak, że nawet za 10 zł by nikt ich nie odkupił - jednym słowem bardzo się zniszczyły.
Jest na to jakaś rada?




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - CzareK - 31-01-2007

Smarowanie biegówek to temat-rzeka, wszystko zależy - jakie narty, do jakiej techniki, w jakim celu, na jakie warunki, przy jakich umiejętnościach. Forum biegowki.pl się kłania!!!
Jak latasz w płytkim śniegu po gałęziach, korzeniach itp. to się nie dziw, zwłaszcza jeśli deski nie są okrawędziowane. Nie panikuj, nie sprzedawaj, BIEGAJ.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Łobuz12 - 31-01-2007

Mam pytanko czy buty np adiddasa lub fishera sns profil bedą pasować do wiązań salomona sns profil




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - CzareK - 31-01-2007

Tak, liczy się standart wiązania, w tym przypadku salomonowski sns profil, a same wiązania i buty robią różni




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - mir123bych - 02-02-2007

na ski team widziałem spis producentów, jest dostępna na stronie. Więc można sobie wszystko porównać i dopasować, czy nie ma żadnych przeciwwskazań żeby mieszać Marki jeśli chodzi o sprzęt? Kwestia rozmiarów, zapięć itp
-------------------------------------------
mir123bych




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - semow - 03-02-2007

Przejrzałem wątek i trudno mi ciągle odpowiedzieć na pytanie: jakie narty?
szukam czegoś do chodzenia po beskidach - Gorce, sądecki, żywiecki itp, tam gdzie może być dosyć stromo i sporo śniegu. Zastanawiałem się nad tourami, ale może jednak śladówki były by ok? Na ich rzecz przemawia waga i cena.
1. Pierwsza rzecz to problem podejść - nie wiem, czy same łuski wystarczają w takich warunkach?
2. Rozumiem, że im szersze narty, tym lepiej?
3. Wiązania - Nordic 75mm, NNN BC, SNS - gubię się w tym... Które polecacie? Podkreślam, że chodzi o trudne warunki - w górach i w puchu.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - raffi - 04-02-2007

ad 1 To zależy od Twojej trasy. W ponad 90% wystarczy, ale będą miejsca gdzie konieczna będzie jodła. Przy najbardziej stromych podejściach w beskidach trzeba będzie zdjąć deski. Szczególnie w wąskim jarze.
ad 2 Tak, ale te ekstremalnie szerokie BC (przełajowe) będą dobre w specyficznych warunkach. W naszych górach (czy nizinach) i przy naszym opadzie imo najlepsze będą szerokości o jakich mowa tu, na ostatnich 3 stronach.
ad 3 Jeśli ciężkie warunki i trasy gdzie oczy poniosą, to raczej mocniejsze wiązanie i wyższy but, czyli BC (ale tu są wyższe koszty). Czy manual czy automat, to zależy co kto lubi.
Turów nie używałem (opieram się na lekturze i konfrontacjach z zawodnikami na tourach), ale dla mnie zasadnicze różnice do tourów w beskidach to :
- ślizg, ślizg i jeszcze raz ślizg - to jest to co się kocha w biegówkach :-),
- lekkość, szybkość i poczucie wolności, wynikające z niskiej masy tego co na nogach oraz prędkości w terenie do którego są dedykowane,
- na dłuższych beskidzkich trasach większa szybkość przelotowa,
- konieczność dopasowania planowanej trasy górskiej do możliwości sprzętu (czyli np. od strony Tobołowa na Obidowiec nie szlakiem, ale stokówką, którą wiedzie szlak rowerowy) - w tym elemencie toury wygrywają zdecydowanie i w Tatrach są bezkonkurencyjne (oprócz dolin).
Pomyśl czego szukasz, co Cię kręci i wybieraj.
-------------------------------------------
no to lecę w Gorce z BC :-)




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - she - 04-02-2007

witam wszytskich
mam male pytanko dotyczace nart biegowych a mianowicie kijkow do nich
zakupilam takie narty i bardzo dziwi mnie fakt ze kijki maja rozne te koleczka na dole (jedno jest wieksze drugie mniejsze) czy to tak ma byc?? czy nie?? (przy duzych tych koleczkach)
z gory dzieki za odp
pozdrawiam

-------------------------------------------
she




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - raffi - 04-02-2007

rozumiem że kółeczka są luzem - co najwyżej jedna para założona;
wygląda na to że kupiłaś kije nie do nart biegowych - w najlepszym przypadku do tourowych
opisz je lepiej (nazwa, model), albo podaj link do strony www
-------------------------------------------
bajkowa zima w Gorcach - wróciłem z BC :-)




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - semow - 04-02-2007

Abstrahując od Beskidów itp., czy na początek do pokonywania różnych pagórków Jury wystarczą wiązania NN75 i narty o szerokości mniej wiecej 55 mm? Chodzi mi oczywiści o offroad ;) Myślę, że tej zimy i tak nie będę miał czasu wybrać się w góry, więc chciałbym po prostu nauczyć się biegać, poza tym istotną rolę grają finanse...




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - raffi - 04-02-2007

Pewnie że wystarczą. Kup używane. Będziesz miał sprzęt do biegania koło domu, i zobaczysz czy i co Ci się podoba.
Dzisiaj na trasie Koninki-Tobołów-Obidowiec-Stare Wierchy i nazad, spotykałem w większości toury (koło 10 osób) i 3 na biegówkach. Węższych niż 55mm. Trasa była przetarta. 20-50 cm śniegu i -1 do -5C. Tourowców przegoniłem bez kłopotu :-).
Toury są super jeśli chcesz iść dowolnym szlakiem (i nie tylko) beskidzkim, jeszcze dodam.
A jura do biegania jest świetna, tylko żeby więcej śniegu było.
-------------------------------------------
bajkowa zima w Gorcach - wróciłem z BC :-)




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - semow - 05-02-2007

Dzięki za radę.
Wybiorę się w takim razie w najbliższy weekend na giełdę i spróbuję złowić coś sensownego.
Swoją drogą byłem w zeszłym roku na Kopie Kondrackiej w wypożyczonym sprzęcie tourowym - stare to, jak to w wypożyczalni. Zjazd był rewelacyjny, stokroć lepsza zabawa niż cały dzień spędzony na stoku :) natomiast podejście do góry - niezbyt. Ciężkie to, na dodatek buty źle dopasowane i foki stare (kiepsko trzymały). Wniosek: na tourach można nieźle pojeździć, do chodzenia zaś coś innego... Może to kwestia złego sprzętu, ale chyba nie do końca.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - she - 05-02-2007

hmm jak to wytlumaczyc.. ja mam kijki to na dole sa takie kolka prawda? (sa tez takie jakies jak do golfa przy kiju sa;p ale to sa normalne okragle koleczka) tylko ze wlasnie kolko na jednym kijku jest mniejsze a na drugim wieksze... i czy to ma tak byc czy mnie w balona ktos zrobil i zamienil jakos te kolka (np od innej pary kijkow) - a to mialybys narty biegowe do biegania po lasach itp nie po przygotowanych sciezkach....
-------------------------------------------
she




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Lenin - 05-02-2007

Witam !
Zakupiłem przez internet w firmie Bartex (www.botas.pl) narty Rover, buty Botas Arena i wiązania NN75. Przesyłkę dostałem dzisiaj i zauważyłem, że wiązania są przymocowane w różnych miejscach na nartach. Po prostu na narcie lewej wiązanie leży 5 mm bliżej początku niż na narcie prawej. Czy to jest normalne? Czy mam reklamować? Są to moje pierwsze narty w życiu i nie znam się na tym zupełnie. Thx za ewentualne odpowiedzi. Aha, jeszcze jedno.. Jest jakaś metoda zapinania NN75? Mam z tym problemy, tym bardziej, że jest słaba sprężyna w jednym z wiązań.

Pozdrowienia

-------------------------------------------
+++




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - raffi - 05-02-2007

semow>>Podejście zawsze daje w kość. Tym bardziej w Tatrach. Używki mieli też kiedyś bodaj na Czarnowiejskiej - w tym rowerowo-narciarskim, przy alejach. Popytaj, bo tych szerszych jest zawsze mało. No może na zachodzie Polski jest wybór.
she>> rozumiem ostatecznie że nie kupiłaś kijków ''jak do golfa'' (ja mam właśnie takie, z naciskiem na ''pi razy drzwi''). Masz po jednym kółku, tyle że one są różnej wielkości. Powinny być takiej samej, więc śmigaj z reklamacją. Aha i to co pisałem to są wg mojej małej wiedzy kije do BC używnaych tylko na dziko lub tourów. Do normalnego użytku nie będą dobre. Hmm.. ciekawe w jaki sposób i gdzie dobierałaś swój sprzęt, i czy zostało to zrobione z głową przez kogoś, bo Ty jak widzę niewiele o nim wiesz ..
Lenin>> 5mm to nie jest dużo, ale fachowiec musiałby się wypowiedzieć, jak wpłynie na balans narty; zrób fotkę i wyślij do nich emaila
-------------------------------------------
więcej nas łączy niż myślimy... tylko ten strach..




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - halicz - 06-02-2007

she - przy typowych kijach biegowych nie ma kółek, tylko takie 'łopatki'
rozszerzające się w kierunku przeciwnym niż bieg/marsz. Łopatki mogą być małe, duże, pełne, ażurowe - zależy od przeznaczenia. Najważniejsza jest wysokość. Obojętnie czy chcesz rzeczywiście biegać czy spacerować - MUSZĄ sięgać Ci przynajmniej do ramion. Talerzyki nie są wskazane, bo technika wbijania kijów i odpychania się jest inna niż przy poruszaniu sie bez nart - wbijasz kija pod większym kątem i na jego 'przodzie' okrągły talerzyk po prostu by przeszkadzał.
Co do róznic w Twoich kijach - moż po prostu koleś sie pomylił i dał ci dwa różne kije. Zawsze lepsze są takie same ;-)




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - halicz - 06-02-2007

Lenin - 5mm to żadna różnica. Nie odczujesz tego.
A słaba sprężyna to znaczy, że ciężko się zapinają, czy że nie trzyma buta?
Jak cięzko chodzi to dobrze.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - semow - 06-02-2007

Raffi - rozumiem, że masz na myśli Bikershop, całe lata tam nie byłem :)
Nie wiesz może jak wygląda sytuacja na giełdzie w Rotundzie? Jest szansa żeby jakieś sensowne buty kupić używane czy lepiej już wysyłkowo botasy najtańsze?




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - raffi - 06-02-2007

Byłem raz na giełdzie - rok temu. Były bardzo tanie zestawy ale typowo biegowe, wąskie. Jeśli chcesz na początek kupić taki, to nie warto nowego. Ogólnie był mały wybór. Zanim pójdziesz na giełdę przeglądnij oferty używek w necie - z Dolnego Śląska i Wielkopolski.

-------------------------------------------
więcej nas łączy niż myślimy... tylko ten strach..