NGT
Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. (/thread-1889.html)



RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - CzareK - 20-11-2006

-> stfo
Ten sprzęt z Allegro to nie jest BC, i w ogóle jest dość dziwnie zestawiony; to normalne nartki rekreacyjne w lekkie warunki, za wąskie na śladówki, a typowo sportowe biegówki nigdy nie mają łuski. Pasowałyby do nich normalne wiązania touringowe zarówno w systemie NNN jak i SNS, natomiast NN75... to tak raczej do człapania niż biegu; do tych nart mnie po prostu nie pasują. Z drugiej strony niby uznaje się ''kaczy dziób'' za najprostszą formę wiązań telemarkowych, ale ci co jeździli twierdzą że nie da się nim dostatecznie kontrolować narty w zjeździe. Mimo wszystko najbardziej uniwersalnym zestawem do wędrówek i ew. lekkigo telemarku jest BC, ale to znaczy: szerokie, okrawędziowane!!! śladówki oraz buty i wiązania też z klasy BC. Jeśli szukasz tańszych rozwiązań to nie ma co wychodzić poza zestaw: narty Sporten z linii Highlander-Forester-Ranger [różnią się szerokością i taliowaniem] i buty Botas Tuscon w systemie SNS X-Adv. lub Alpina BC 600 lub 800 do NNN BC. Jeśli chcesz wyżej - proszę bardzo - Fischer, Madshus, Karhu...




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - mar - 21-11-2006

>>>stfo
Ten sprzet nie nadaje sie do telemarku. Moim zdaniem min. telemarkowe to taliowane narty z krawedziami stalowymi, tak z 60mm pod stopa, buty skorzane za kostk najlepiej usztywnione Pebaxem, wiazania z kablem np. Riva ewentualnie bez kabla np. Super telemark
Mozna na tym probowac telemarku choc ja polecam plastikowe buty, szersze taliowane narty np. turowki i wiazania z kablem co najmniej Chili Rottefelli




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - mada2 - 21-11-2006

Kupiłam narty:))))
wiązania SNS Profil, zastanawiam się tylko czy te wiązania nie są zbyt krótkie. But wystaje nieco poza wiązanie, tak około 2-3 cm. Pięta jednak w większości mieści się w wiązaniu i but opiera się stabilnie jeszcze na wiązaniu. Martwi mnie jednak, że wiązania te są zbyt krótkie... Czy ma to jakieś znaczenie, czy można tak jeździć???????
Ogromna prośba o radę...


-------------------------------------------
mada




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Walter02 - 22-11-2006

mada2
Idealnie byłoby, żeby tył profilu sięgał tyłu wyżłobienia w bucie, wtedy najlepiej zachowana jest ''sztywność boczna '' (:D)

Taka, sytuacja, jaką opisujesz nie jest jednak beznadziejna; 2-3cm różnicy, to sporo, ale jeździć się da. Przy klasyku, na przygotowanych torach nie będzie żadnej różnicy (prawdę mówiąc nie wiem, czy przy jakichkolwiek warunkach będzie odczuwalna różnica, czy po prostu na przednią część wiązania będą przenoszone większe siły przy próbie bocznych ruchów, co może doprowadzić do jej szybszego zużycia).
W moim zestawie profil wiązania kończy się jakiś 1cm przed końcem buta i jest OK.

Jeżeli zacznie Ci to przeszkadzać zawsze możesz odciąć tylny fragment profilu i przykręcić go dwoma wkrętami ciut dalej, tak, aby idealnie trafiał na piętkę. Sam tego nie zrobiłem, ale widziałem takie patenty...




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - grześWR - 23-11-2006

Informacje dla ludzi zWrocławia
na giełdzie w Pałacyku można kupić nowy sprzęt NNN buty 230 zł (nowe)
niedaleko na ul. Teatralnej przy basenie jest za to szeroki wybor smarów TOKO \\Pozdro!




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - jonasz - 23-11-2006

już prawie zamówiłem dla żony faworitki (bo przystępna cena 289 zł), do tego miałem zamiar wiązania NN 75 za 25 zł (cena!) i buty botas arena. No i jeszcze koszty wysyłki dochodzą.

Wchodzę do makro a tam fischery z wiązaniami SNS w promocyjnej cenie przedsezonowej za 312 zł ! i do tego fajne buciki fischer za 170 i kijki za 47 ! Wszystko w jednym kolorze.
Ponieważ tylko jedna para nart była odpowiednio krótka (180cm) to długo się nie zastanawiałem ! Zestaw dla mało zaawansowanej jak się patrzy ! Tak się rozochociłem że jeszcze jakiś smar w spreju wziołem...
:-)

Teraz muszę jeszcze zestaw dla córki znaleźć, ale to coś jeszcze tańszego powinno być bo mała szybko rośnie.

Pozdrawiam wszystkich
-------------------------------------------
jonasz




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - pyranka - 30-11-2006

Witam,
mam pytanie: posiadam nartki z wiazaniami salomona starego typu. Musze kupic buty, a jak wiadomo, do tych wiazan nowych nie dostane:( Czy wymiana tych wiazan na sns profile bedzie szkodzic nartom i komfortowi jazdy?

bede wdzieczna za odpowiedz.

Pozdrawiam wszystkich

PS. SUPERFORUM! mnostwo mozna sie na temat biegowek dowiedziec!
-------------------------------------------
pyranka




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - raffi - 01-12-2006

Starego typu ? Mają jakąś nazwę ? Pytam, bo na rynku (niekoniecznie w Polsce) jest sporo sprzętu różnego typu. Zakładam że nie są to narty po dziadku :-).
Wiercenie kolejnych otworów trochę osłabia nartę, ale wg mnie przy jednokrotnej wymianie i rekreacji (?) nie będzie to miało znaczenia dla Ciebie.
P.S. Też tak myślę - jak szukałem podstawowych informacji żeby zacząć biegać, to wszystko tu znalazłem. W sprawie wiązań jest tu paru zawodowców, więc w razie potrzeby wypowiedzą się.
-------------------------------------------
smog wawelski




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - pyranka - 01-12-2006

Wiązania to salomon sns sr (tak mi sie wydaje po roznych opisach przeczytanych m.in. tu na forum). buty do nich musza miec ''drucik'' do zaczepienia w wiazaniu wystajacy poza obreb buta, taki w ksztalcie litery ''U'' mniej wiecej. Stosowane obecnie sns profil maja ''drucik'' schowany w obrebie buta i nie pasuje niestety do sns sr:-( Wiem, bo buty sns profil juz mam...

Dzieki za odpowiedz, raffi:-)
-------------------------------------------
pyranka




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - raffi - 01-12-2006

No to nie ma co się zastanawiać - poszukaj wiązania w dobrej cenie. Teraz to są nawet po halach typu Makro, Decathlon, albo w necie jak mieszkasz na prowincji. Plus sklepy tradycyjne - lista w FAQ.
Pozostanie Ci montaż. Napisz gdzie mieszkasz, to ktoś podpowie ...
-------------------------------------------
smog wawelski




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - pyranka - 01-12-2006

Dzięki. Ze znalezieniem ''montera'' nie ma problemu, juz namierzony. Wiazania rowniez. Chcialam sie tylko upewnic czy da sie jeszcze ze starych nart korzystac, czy trzeba bedzie zakupic nowe. Ale widze, ze ten wydatek zostanie mi na razie oszczedzony :-) Dzieki raz jeszcze za porade. Pozdrawiam i milego szusowania... jak tylko snieg spadnie... ech... ;-)
-------------------------------------------
pyranka




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - pl - 08-12-2006

Witam.
Czy ktoś ma doświadczenie w demontowaniu wiązań SNS XA ACCESS? Szukałem sporo na forum ale w większości jest jak je zamontować. Z montażem na nowe narty więc pewnie sobie poradzę, ale jak je zdjąć ze starych nart? Narty były kupione razem z wiązaniami i nie mam pojęcia jak je zdemontować. Jest z tyłu taka jakby zaślepka, ale nie da jej się wykręcić, a boję się że jak ją będę chciał wydłubać to coś zepsuję.
No i nawet nie wiem czy dobrze kombinuję...
Wyglądają z zew. bardzo niedostępnie ;))
Z góry dzięki




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - halicz - 08-12-2006

Te wiązania muszą być przykręcone. Problemem może buć to, że w dziury wiercone w narcie pakuje się klej, a dopiero potem wkręty - klej zasyga razem ze śrubą. W wiązaniach Rotofelli na łebki wkrętów nalepia się grubą naklejkę z nadrukiem. Może w sns-ach też tak jest i nie możesz znaleźć śrub.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - pl - 08-12-2006

SNS-y są obudowane twardym plastikiem. Śruby muszą być pod spodem. Najprawdopodobniej trzeba jednak usunąć tę zaślepkę z tyłu i w ten sposób dostać się po kolei do wszystkich śrub.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Wojtala - 11-12-2006

Sprzedam narty biegowe,kijki,buty.Mam do zaoferowania bardzo duzy wybor nart biegowych nowych oraz uzywanych oraz kijkow i butow.Jestem z Wrocławia,ale moge wystawic narty na aukcji na allegro.Chetnych prosze o kontakt pod nr. 602325304.Pozdrawiam
-------------------------------------------
Wojciech.M




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - gÓral świętokrzyski - 12-12-2006

sns xa to wiązanie panelowe :)
jeden elemnt nachodzi na drugi przykrywając wkręty

zaślepka o której mówisz przykrywa ostatni wkręt
wkładają się ja na wcisk wieć musisz ja po prostu podważyć czymś

odkręcasz wkręta i odsuwasz ostatni panel do tyłu wtedy pojawi się kolejny wkręt

itd ...

najwięcej problemu będzi z elementem który zaciska belkę w bucie
naciskasz tak jak do otwarcia i delikatnie prubujesz pociągnąc klapke do góry powinna wyskoczyć

no i wtedy pojawią się 2 ostanie wkręty

powodzenia życze bo w ostatnim etapie jest to trudne zadnie :)


-------------------------------------------
www.korbol.prv.pl




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - mw.nysa - 20-12-2006

Koledzy koleżanki. Od 2 lat jeżdze na nartach biegowych z butami i zapięciami na tzw. kaczy dziób. Niestety buty nie przeżyły ostatniej zimy i rozleciały sie. W komisach jeżeli chodzi o narty to bez problemu można je dostac ale zeby kupić komplet narty + buty to jest już problem. Chciałbyym w tym roku kupić sobie jakiś nowy sprzęt ale nie wiem jaki. Poradzcie prosze co wybrać. Mam 185cm wzrostu i 80 kg. Najczęściej jeżdze po lasach i polach ale nie ukrywam że chciałbym w tym roku spróbować na przygotowanych trasach dlatego nastawiałbym sie chyba na narty z krawędzią. TYch zapięć jet tyle że naprawde trudno mi cos wybrać. Na allegro znalazłem jakieś buty dość tanie ''botas arena 75''. Czy warto je kupić?
-------------------------------------------
Maciej




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - mw.nysa - 20-12-2006

Które zapięcia polecacie NNN czy SNS
-------------------------------------------
Maciej




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - raffi - 20-12-2006

1. Dlaczego uważasz że na przygotowane trasy potrzebujesz krawędzi ? Wiesz do czego one służą ?
2. botasy - generalnie były polecane przez użytkowników w tym wątku - polecam lekturę,
3. cena tego zestawu nie jest specjalnie ciekawa, myślę że w realu kupiłbyś deczko taniej - ale uwaga ! te narty są dla Ciebie za krótkie ! (ogólnie to fajne nartki do przełajów; na trasy jeśli (?) są z łuską nie bardzo ); na aukcji jest błąd w taliowaniu - powinno być 64-52-60
4. zapięcia dobrałbym do butów - używam innych zapięć, więc tych nie znam
-------------------------------------------
smog wawelski




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - mw.nysa - 21-12-2006

Nie wiem czy mi są potrzebne krawędzie. W tamtym roku dużo jeździłem po zamarznietym śniegu i przy ruchu łyżowym narty mi sie rozjeżdzały. Tak samo przy zjęździe z jakiegoś pagórka czesto lądowałem na dupie bo nie potrafiłem zwolnić jazdy.Wnioskując wydaje mi sie ze z krawędziami mógłbym bardziej manewrować. Moze polecilby mi pan jakąś strone gdzie znalazłbym fachowe informacje na temat nart biegowych.
-------------------------------------------
Maciej