NGT
Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. (/thread-1889.html)



RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - dusia - 01-03-2006

Witam i proszę o radę. Mam zamiar kupić śladówki i równocześnie nie mam bladego pojęcia o sprzęcie. Chciałabym poruszać się głównie poza wyznaczonymi szlakami, po terenie lekko pagórkowatym. Mam 159 cm wzrostu i ważę poniżej 50 kg. Doradźcie coś :)
pozdrawiam
-------------------------------------------
dusia




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Walter02 - 01-03-2006

~dusia >> powyżej tego postu masz > 20 stron o tym, lektura pierwszych pięciu powinna wystarczyć... przeczytaj, wybierz konkretny model/długość/ofertę na allegro i zapodaj się z tym, to na pewno jakiś odzew będzie




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Szymek - 01-03-2006

Panowie i Panie:) czy moglby mi ktos powiedziec czy mozna dokupic same plastiki(to co stabilizuje noge na narcie) do Salomon SNS Skate??potrzebuje pilnej odpowiedzi poniewaz znalazlem uzywane , bardzo tanie wiazania i nie wiem czy dam rade je skompletowac(sa bez tej podluznej czesci)!pozdrawiam.Szymek
-------------------------------------------
Szymek




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - gÓral świętokrzyski - 01-03-2006

Musisz męczyć firme Salomon Polska bo raczej żaden sklep ci tego nie sprzeda




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - furman - 04-03-2006

Czesc!

Przesledzilem forum poswiecone biegowkom i zaczalem rowniez czytac wypowiedzi dotyczace skiturow. Chce zaczac przygode z nartami, ktore pozwolilyby na fotograficzne wycieczki po gorach (najczesciej Beskidy - tu mieszkam), zwykle po nieprzygotowanych szlakach i poza nimi.
Po wejsciu pod gorke dobrze by bylo z niej zjechac... ;-)), wiec zalezy mi, zeby narty pozwalaly na bezpieczny i przyjemny zjazd z niezbyt stromych stokow. Niestety narty skiturowe, z tego co widze najlepsze do tego celu sa dosyc kosztowna przyjemnoscia. Zaczne wiec od wypraw na nartach biegowych i tu chyba najlepsze beda narty BC. Rekreacyjnego iegania na nartach juz probowalem i bardzo mi sie podobalo. Pozostaje wiec wybor sprzetu... Znalazlem w dobrej cenie buty Fishera CX Sport, ale nie jestem pewien, czy beda sie nadawac do nart BC. Czy powinienem raczej kupic BCX6 lub cos podobnego i do tego narty w okolicach Forestera? Czy moze jednak zaczac od zwyklych, tanszych biegowek, a potem przeskoczyc na skitury? Prosze o porade, jaka opcja jest bardziej przyswajalna dla niezaawansowanego narciarza z przecietnym budzetem.
Wielkie dzieki za pomoc, pozdrawiam!
-------------------------------------------
furman




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - mar - 04-03-2006

Powiem tak. Zakup nowego zestawu BC z butami w stylu BCX6 i nartami Forester to na pewno wydatek ok. 1000 zl. Po okresie fascynacji tym sprzetem i mozliwosciami jakie daje przyjdzie Ci ochota na powazniejsze eskapady z powazniejszymi zjazdami itd. A wiec kolejny zestaw - tu myslisz o skitourach - najbiedniej nastepne 1000zl. Proponowal bym jednak opcje tanszą. Zestaw sladowy z butami w stylu co najwyzej Botas Tuscon (najlepiej uzywane-bo tansze) i odkladanie kasy na zestaw skitourowy lub zdecydowanie lepiej telemarkowy na ktory predzej czy pozniej sie przesiadziesz. Jestem wlasnie na etapie doskonalenia swych umiejetnosci telemarkowych i jestem tym stylem jazdy wrecz zachwycony-daje te same mozliwosci zjazdowe co zestaw ski tourowy, jest przy tym zdecydowanie lzejszy i zdecydowanie mniej meczacy w plaskim terenie. Niestety ciagle tak samo drogi.
Polecam obejrzenie filmiku pt. Wallowa zamieszczonym na www.telemartips.com zrozumieszz w czym rzecz.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Walter02 - 04-03-2006

~furman >> całkowicie podpisuję się pod tym, co napisał ~mar (no, może poza tym fragmentem z używanymi butami - ja wolę nówki...)

od siebie dodam, że naprawdę mało jest zjazdów, których nie dałoby się bezpiecznie strawersować (mówię tutaj rejonie Góry Sowie, Wałbrzyskiem) na stosunkowo lekkim sprzęcie śladowym. Jeżeli już pozostaje tylko fest w dół, to zawsze można zdjąć narty i zapodać trochę z buta - to żaden dyshonor....




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Asad - 05-03-2006

buty Tuscon z uwagi na materiał a mianowicie skórę jest jednym z lepszych wyborów na biegówki - nie płyniesz w swoim pocie :(, jak to się dzieje w innych butach




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - michalisko - 05-03-2006

hello,
mam prośbę o kilka rad... ;-)
zacznę może od tego, że w temat biegówek dopiero się wdrażam (czytam pierwsze stronki, zbieram informacje) bo chciałbym sobie kupić sprzęt i zacząć biegać.
Generalnie jednak w natłoku informacji zaczynam się gubić stąd moja prośba o parę podstawowych rad, gdyż uznałem, że lepiej będzie wysłuchać paru doświadczonych głosów, niż dalej wałkować teorie i dziesiatki zaawansowanych dyskusji.
Żeby może jednak dać możliwość wypowiedzenia się Wam doświadczeni Koledzy/Koleżanki podam parę info o sobie: wzrost 195, waga 80, dluzosc przy zaglebieniu dloni na wyprostowanej rece 235, ramie na wysokosci 165. Biegac bede glownie (ale nie wylacznie) po plaskich terenach (roznych, zarowno ubitych jak i po lasach).

Na poczatek chcialbym kupić używane narty (czy allegro jest najtansze, na co powinienem zwrocic uwage), jakie wiazania i buty wybrac (tyle jest tych oznaczen... ;-))

Jaki sprzet proponujecie dla mnie?
Będę wdzięczny za parę opinii.

Z góry dziękuję za info i zastrzegam, że będę dalej męczył pytaniami w razie wątpliwości ;-)

-------------------------------------------
michalisko




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Walter02 - 05-03-2006

... ''dluzosc przy zaglebieniu dloni na wyprostowanej rece'' >> he he widzę, że już było trochę czytania odnośnie dopasowania długośic nart:)

moja rada: kup nartę niekrawędziowaną 200cm, ewentualnie 205 cm (wiem, że ze wzrostu wychodzi dłuższa, ale przy tak niskiej relatywnie wadze, nie sądzę, żeby były problemy z nośnością, z drugiej strony 2m narty spokojnie wystarczy, żeby dobrze zachowywać kierunek). Takich nart sa tysiace na allegro. Szerokośc najlepiej jakby była w okolicach 5cm (4,8 też będzie dobrze).
Czy smary czy łuska - zadecyduj sam - ja mam łuskę i nie narzekam - jeżeli zdecydujesz się na łuskę, to przy zakupie sprawdź, czy łuska nie jest starta.

Wiązania i buty:
jeżeli oszczędzasz, to NN75 do tego jakieś tanie kacze dzioby w stylu Vega Botas-s
jeżeli możesz wydać ciut więcej kasy, to lepiej wiązania SNS profil (jeżeli zamierzasz poruszać się głównie po płaskim, to pancerne XA raczej się nie przydadzą, a po co przepłacać) i do tego butki np Aspeny albo Tuscony (tylko uważaj, bo zdaje się, że je produkują w dwóch wersjach podeszwy SNS profil i XA)

Kijki (o ile mówimy o stylu klasycznym, a nie łyżwie - z resztą trudno łyżwą w lesie....) , takie, żeby pod pachę weszły - czyli niech będzie 160-165 cm

Znajdź coś dla siebie i podeślij linka...




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Mariusz - 06-03-2006

Co sądzicie o wiązaniach NN75 z takim zaczepem do mocowania pięty. Czy może się to przydać do śladówek na wędrówki po beskidach ?




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Walter02 - 06-03-2006

~Mariusz >> podeślij może jakiegoś linkacza do fotki, bo z tego, co widziełem to sa dwa rodzaje ''zaczepy do mocowania pięty''

jeden to mocowanie sztywne, który łapie rancik buta biegowego, a drugi to jakas nowy mariaż pancernego NN75 z kandaharem - linka z napinaczem przechodząca pod wiązaniem i łapiąca za piętę buta (widziałem w sklepie Podróżnika).

O ile to pierwsze wiązanie zdyskfalifikowałbym na wejściu (trzymanie kostki w miękkim bucie biegówkowym jak dla mnie to skręcona kostka), tak to drugie wydaje się, że ma racje bytu - na pewno zwiększa stabilnośc boczną połączenia but - narta i zachowuje wolną piętę, co jest kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa...




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Mariusz - 06-03-2006

http://www.allegro.pl/item89722265_wiazanie_biegowe_n n_75.html
Walter, to wyglada na to pierwsze rozwiązanie, które opisałeś.
Mam jeszcze jedno pytanie, czy do jazdy w terenie niązanie NN75 zdaje egzamin? Najlepsze było by dla mnie NNN BC ale szukam czegos tańszego na początek.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Walter02 - 06-03-2006

~Mariusz
>> to faktycznie ten pierwszy typ, przyznam się, że widziałem troszeczkę inny model, obejmujący obcasa na większym odcinkum, ale zasada działania jest taka sama.

Co do NN75 to jak najbardziej daje radę w terenia - jest pancerne i proste, więc nie ma się co zespsuć. Przy zakupie pamiętaj o zapiętkach, bo bez nich tylnia częśc buta ma tendencję do ślizgania się po powierzchni narty.

różnica w cenie pomiędzu NNN BC a NN75 to jakies 200 zł, więc spokojnie pokryje Ci koszt butów :)






RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Pankracy - 06-03-2006

Zagadnienie smarowania....
Mam narty z łuską. To mój pierwszy sezon. W ostani weekend strasznie łapał mnie śnieg. Momentami narta nie miała ślizgu, tylko się człapało. Łaziłem po pagórkach (jura) temperatura powietrza lekki plus. Nartę miałem smarowaną jakimś smarem uniwersalnym (na tubce pisze że do zjadóke, bigówek itd). Czy są jakieś specjalne smary do różnego typu sniegu ?
-------------------------------------------
Pankracy




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Walter02 - 06-03-2006

~Pankracy - jasne - zarówno smary podejściowe jak i na ślizg mogą występować w wersjach na różne temperatury śniegu - od dodatnich nawet do -10....
Ja przedwczoraj przy podobnych warunkach zdałem sobie sprawę, że zapomniałem smaru i wycyganiłem kawałek świeczki - niosło dużo lepiej




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Jonasz - 06-03-2006

Witka,
Nowy Narciarz stronę wcześniej wychwalał Sporteny Ranger.
Kupiłem końcem stycznie Sporteny Forester 64/52/60, okrawędziowane.
Zastanawiałem się długo, forum przeczytałem całe, ale ostatecznie jestem również bardzo zadowolony z tego wyboru.
Walter02 - dzięki, bo masz w tym swój udział :)
Wczoraj jeździłem po okolicznych lasach, na przełaj, nie po ścieżkach. Krawędzie się przydają bo jednak mnóstwo gałązek i gałęzi spod śniegu wystawało, tak, że nie sposób ich omijać, a w każdym razie nie przeszkadzają.
Ze względów oszczędnościowych zrezygnowałem z zakupu butów i wiązań BC na konto tańszych: buty skórzane salomon Escape 5 i wiązanie SNS profil auto. Po kilku wycieczkach w góry i lasy stwierdzam że sprzęt jest w 100% wystarczający a moje salomonki są ciepłe, wygodne, bardzo dobrze trzymają w kostce i z powodzeniem spełniają wymagania turystyki back country.
Żałóję tylko jednego - że nie zrobiłem tego kilka lat wcześniej... ;-)
-------------------------------------------
Jonasz




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Filo - 07-03-2006

A jaki sprzęt szczególnie wymiary polecacie dla narciaża mającego ambicję zwiedzać na nartach leśną i polną okolicę, (proszę się nie śmiać !) wys.185 cm waga 112 kg i totalne zero kondycji ? Tylko proszę nie piszcie, że sanki będą lepsze :)
Jakby powyższego było to limit 500-600 PLN.

Dodatkowo proszę o radę dla jego córki, która ma powyższemu towarzyszyć aby w razie czego wezwać karetkę :) Wzrost 146 i waga 39 kg.

-------------------------------------------
Filo




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - gÓral świętokrzyski - 08-03-2006

Narty np Favorit Sporten dł 205-210 a do tego mogą być na początek wiązania NN 75 i buty Botas Vega- to zestaw dla Ciebie

Dla córki możesz kupić używane nart na giełdzie 10 cm wyższe niż ona i tak szybko wyrośnie.

Chyba , że chcesz nowe to mam akurat takie więc zapraszam na bartoszek4x4@wp.pl




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Walter02 - 08-03-2006

może lepiej ciut szersze (np Rover albo Adventure): 48mm pod stopą przy takiej wadze może okazać się ciut za mało...