NGT
Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Wersja do druku

+- NGT (https://ngt.pl)
+-- Dział: NGT (https://ngt.pl/forum-1.html)
+--- Dział: Dyskusje o sprzęcie (https://ngt.pl/forum-2.html)
+--- Wątek: Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. (/thread-1889.html)



RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - sztuka - 12-02-2006

a czy ktos moze mi powiedziec gdzie mozna kupic buty do biegowek adasia? widzialem jush nieraz takie buty ale chyba nikt ich nie sprzedaje w tym kraju a moze sie myle. plis o pomoc.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - acess - 12-02-2006

Na 9 stronie https://ngt.pl/thread-1889.html&page =9 znalazłem informacje, które w sumie mnie nie zadawalają jeśli chodzi o montaż wiązania. Mój problem tkwi w tym, że ja nie wiem co tzn. ''odznaczyliśmy ten 1cm we właściwą stronę'', czyli w jakim miejscu wiązanie zamontować.
Bardzo proszę pomóżcie mi, bo zima ucieka a ja nie potrafię zamontować okuć. Czy naprawdę nikt samodzielnie tego nie robił?




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - bcfan - 13-02-2006

1. wyznacz środek ciężkości jednej z nart i zaznacz go kreską na narcie. Użyj np. linijki, ołówka, noża.
2. przerysuj to na drugą nartę. (gdyby to były narty wysokiej klasy to można z drugą nartą powtórzyć pkt. 1 ale lepiej nie ryzykować tylko przyłozyć nartę do narty i przerysować)
3. Technika klasyczna i turystyczne użycie nart wymaga aby narty opadały czubem w dół, dlatego na obydwu nartach zaznacz kolejne linie. Tym razem o 1 do 5 cm za środkiem ciężkości narty w stronę piętki.
W ten sposób wyznaczyłeś linie montażową. Wskazuję ona miejsce mocowania buta do nart, czyli inaczej ujmując w tym miejscu powinny się znajdować trzy bolce (3 pin) z wiazań. Linia montażowa = linia trzech bolców w twoich wiązaniach. reszta powinna iść gładko.
4. Zapytasz, to w końcu 1 cm czy 5 cm ? Jak kto woli, mocniej cofnięte wiązanie to szybsze ( mocniejsze) opadanie narty. Jako że amatorskie narty nie zawze wykonane są precyzyjnie, dlatego też środki cezkości mogą byc w różnych miejscach w komplecie nart. Warto więc porównać jak narty będą opadały na 1cm, 2cm, 3cm, itp .
Sam, zawsze montuje zestawy(klasyczne) 2-3 cm w tył od srodka ciężkości.

pozdrawiam



-------------------------------------------
bo zima się kończy ;-)




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - ttomma - 13-02-2006

acess --> mozesz tez zobaczyc tu, tak jak radzi bcfan, tylko bardziej rozwiniete




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - ttomma - 13-02-2006

pytanie o foki do BC --> jesli snieg jest w miare twardy nie ma problemu, wdrapie sie na calkiem stroma gorke, ale problem jest gdy snieg jest puchowaty, wtedy sama luska nie wystarcza, a po paru metrach mam pluca na wierzchu :-p
Stosuje ktos foki do takich nart?
Slyszalem o paskach z foki naklejanych pod luske, kupic na metry i powycinac? Jesli foka na cala narte, to jak zamocowac? narta nie ma otworu na haczyk
Acha, moje narty sa 64-52-60/195cm




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Walter02 - 13-02-2006

ttomma
looknij na temat w linku poniżej
poczynając od postu ~halicz'a o 2006-01-17 18:27:41

otwór w narcie wcale nie służy do mocowania haczyka. System mocowania, który opisuje halicz słada się z metalowej ramki umieszczonej na gumowym naciągaczu, którą nakładasz na dziób narty (tutaj uwaga - nie wiem, czy Twoje narty nie będą za wąskie na taką ramkę...) oraz z haczyka, któr zahaczasz na końcu narty - narta powinna mieś z tyłu płytkie wycięcie uniemozliwiające haczykowi przesuwanie się na botki i ''spadanie'' z narty. Ten system pozwala na naciągnięcie foki na narcie i unieruchomienie je na niej.

Jest jeszcze inny system, gdzie foka jest wyposażona tylko w kalmerkę nakładaną na przód narty (bez tylnego haczyka i gumowego naciągacza). W tym przypadku foka trzyma się tylko na kleju.

Wydaje mi się, że trzymanie kleju foki na łusce jest jednak gorsze niż na płaskiej powierzchni, więc od nart z łuską lepszy będzie opisywany przez halicza system mocowania foki z haczykiem i napinaczem (combi)

W przypadku tego drugiego systemu byłbym raczej sceptyczny, ale zaznaczam, że nie stosowałem go na nartach z łuskę, więc to tylko moje teoretyczne rozważania...

Może wypowie się ktoś , kto ma praktykę?




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Walter02 - 13-02-2006

akcesoria do zakupu fok są w likach




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - ttomma - 13-02-2006

Dzieki Walter, czytalem link Halicza i pierwsze zdanie bylo ''Zajrzyjcie na temat o nartach biegowych bo posty chyba zaczynają się dublować.'', przejrzalem ale nic nie znalazlem, stad pytanie o szczegoly.
W SP widzialem zaczepy do fok Edelrid Combi 50mm, niestety bez fotek. Moje narty na koncu nie maja wyciecia pod haczyk, Halicz pisze ze jego Combi sa z przodu guma+zaczep z tylu haczyk. Ma foki 50mm, mysle, ze dla mnie tez bylyby ok. Chyba mamy podobny sprzet.
Halicz mozesz jeszcze cos dopisac, gdzie kupiles, jak ci sie sprawuje




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Walter02 - 13-02-2006

ttomma >> takie zaczepy możesz dorobić pilniczkiem (o ile nie żal Ci narty), w moich nartach turowych są takowe i są to naprawdę płytkie wgłębienia....
Zanim podszedłbym do nart z pilnikiem, sprawdziłbym, czy przypadkiem haczyki nie pracowałyby wystarczająco dobrze bez tego wgłębienia




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Walter02 - 13-02-2006

Wojtek >>
co do Twojego wszędobylskiego pytania
''
2) Kijki składane dwuczęściowe? Szukam kijków turystycznych takich co będzie można regulować... mam kije kholi i fizana ale są 60-140cm i 74-145cm a chciałbym coś typu 90-165 - to wogóle możliwe?''

ano widziałem takowe w sklepie podróżnika w Katowicach na własne oczy:
dwuczęściowe wyciągają się do 160cm!
miały nawet różne wersje rękojeści: od typowo zjazdowej, przez typowo biegową do takie pseudo Nordic- Walking (nie mylić z Johny Walker-ing :))

miały dołączone dwie pary talerzyków (letnie i zimowe, ale nie na puch) i wyglądały bardzo brzydko (swieciły się jak ....)

nie pamiętam, jaka to była firma, jakoś na stronie ich nie widzę, więc przedryndaj do nich, to może dowiesz się więcej detali





RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - elmo141 - 14-02-2006

wybieram się na giełdę warszawska na Stegnach, w ten weekend
chce rozjerzec sie za uzywanymi nartami biegowymi z wiazaniami, sprawdzic jakies buty

nie nzam zadnego znawcy, ktory mogby mi doradzic

z tego co ustalilem najekonomiczniejsze i dobre na poczatek (jestem absolutnym nowicjuszem) wystarcza wiazania NN75 i buty Botas VEGA,

na co zwrac uwage przy kupowaniu? jak sprawdzic, czy narta nie jest zajezdzona, a wizania sa ok? jesli ktos moze rzucic kilka rad w tej sprawie bede wdzieczny

A MOZE KTOS WYBIERA SIE W TE SOBOTE LUB NIEDZIELE NA GIELDE? BYM SIE PODLACZYL :)

wzrost: 181 cm, waga: 70 kg, czyli wg wyliczeń narty dlugosci 200-205 cm, czy zadlugie?

pozdro





RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Walter02 - 14-02-2006

elmo141 >>
przy tej wadze spokojnie wystarczą Ci 190 cm

przy zakupie narty zwróć uwagę na ślizg - czy nie ma głębokich rys, i na łuskę (jeżeli chcesz narty z łuską) - tutaj trzeba sprawdzić, czy jest :), tzn czy częśc ''łuskowana'' stawia opór przy przeciąganiu ręką ''pod włos''

Co do wiązania, to one jest tak proste, że nie ma co specjalnie sprawdzać, acha - zobacz, czy są wszystkie 3 śruby w każdym wiązaniu i czy narta ma zapiętki pasujące do Twoich butów (w ogóle lepiej iśc tam z butami)

Wygląd zewnętrzny - patrząc z góry narta powinna być prosta, patrząc z profilu powinna być wygięta w środkowej części. Prawdopodobnie testu z kartkę nie będziesz mógł wykonac, ale sprawdź, czy stając na nartach przyginasz ich środkowe części do ziemi -
Według mnie narty lepiej kupic mniej sprężyste (wtedy trochę za bardzo hamuja przy ślizgu), niż za bardzo (wtedy w ogóle nie możesz się odbić,...) tak więc bez przesady z tym wygięciem na środku...

Polookaj też, czy narty nie są rozwarstwione (zwykle dzieje się to na końcach desek).

Jeżeli chcesz kupić narty na pierwsze dwa sezony, to takimi detalami, jak odpryski lakieru się nie sugeruj...


a najlepiej, jakby ktoś z Tobę poszedł; co dwie głowy, to łatwiej się namówić na browara :)




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Cinek - 14-02-2006

Gdzie w górach (oprócz Jakuszyc) można spędzić urlop rozkoszujac sie dobrze (profesjonalnie przygotowanymi trasami. Chodzi mi raczej o czesc od Beskidow po Bieszczady?
-------------------------------------------
Cinek




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - ttomma - 14-02-2006

Cinek --> poczytaj tu, moze co znajdziesz, od Beskidow po Bieszczady - to raczej spory teren :)




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - sztuka - 14-02-2006

jakuszyce sa bezkonkurencyjne ale kubalonka tesh jest calkiem calkiem chociaz troche zbyt ciezkie trasy (z gory i pod gore dosc ostro).




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Cinek - 15-02-2006

dzieki. Udalo mi sie namierzyc klika linkow. Godne uwagi sa szczegolnie slowacki i czeski
http://www.holidayinfo.sk/pl-pl/cross-country/
http://www.holidayinfo.cz/bezec.php?lang=7&rg=0

ale tez troche info o trasach w Polsce na innym forum

http://www.biegowki.pl/forum/viewforum.php?f=3& sid=0ade267f07a4feb71b6f49cc82f90f6a

o Kubalonce rzeczywiscie ludzie wypowiadaja sie pozytywnie jednoczesnie zaznaczajac ze trasy sa wymagajace

Przy okazji... chyba sie wybiore do Jakuszyc- czy sa tam miejsca gdzie mozna kupic sprzet uzywany w rozsadnych cenach?
-------------------------------------------
Cinek




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - Walter02 - 15-02-2006

Cinek >>
podjedź troszeczkę dalej za granicę - znajomi chwalili się, że kupowali nówki w Tanvaldzie (to obok Harrachova), ale używane też były.

Jeżeli jedziesz autem, to w ogóle nie będziesz miał problemu, jeżeli nie, to też się nie martw. Z Orlego raniutko wyskakujesz, przez przejście zjeżdżasz do Harrachova, stamtąd masz vlaki dalej. Wracasz z na nowych nartkach tego samego dnia przed 18 (bo przejście graniczne)

Jeżeli nie chcesz za granicę, to szukaj giełd w Jeleniej Górze, w Jakuszycach chyba są tylko wypożyczalnie...




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - halicz - 15-02-2006

ttoma
Sorry, że dopiero teraz. Foki kupowałem w Sklepie Podróżnika. Chyba piszesz o tym samym modelu - Edelrid do przycięcia, 5cm.
Używam drugi sezon i nie wypbrazam sobie juz łażenia w zimie po górach bez nich.
A tak na marginesie - biegałem wczoraj (bez fok i na RCSach :-))) na Kubalonce. Warunki świetne.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - halicz - 15-02-2006

Na dwa bolce to były takie blaszaki z Polsportu. No ale to było z 20 lat temu- więc się zgadza...
A ślizgi jeszcze drewniane czy juz grafitowe?
Jak narty będą się nadawały do uzytku, tto weź wywal te wiązania i wstaw sobie kacze dzioby NN75.




RE:Narty biegowe, skitourowe, biegówki, śladówki etc. - elmo141 - 15-02-2006

na moje oko nie są bardzo zjeżdzone, chyba da się na tym jeszcze pojeździć

jesli chodzi o te ruskie to ślizg jest drewniany, wiązania rzeczywiście Polsportu, pewnie te wiąznia do niczego się nie nadają

Germiny mają ślizg grafitowy, łuski jeszcze są :)

no dobra wstawiam nowe wiąznia i co dalej?
jak nasmarować te drewniane, bo pewnie trzeba by?

proszę o radę, co z tym ''sprzętem'' po kolei zrobić, żeby dało się go używać


-------------------------------------------
no i mam zabawę